Аналіз крові на хелікобактер пілорі: розшифровка, норма

Хелікобактер пілорі – це шкідливі спіралеподібні мікроорганізми, потрапити в організм які можуть з різних причин. Багато лікарів рекомендують своїм пацієнтам регулярно проводити обстеження та здавати аналізи, щоб вчасно виявити про наявність захворювання. Але, проте, деколи аналіз крові просто необхідний пацієнта, при розвитку хвороби.

Зміст статті

 • Коли потрібно робити аналіз
 • Підготовка до аналізу
 • Види проведення діагностики
 • Забір крові
 • Аналіз ПЛР
 • Імуноглобуліни в крові
 • Значення і розшифровка аналізу
 • Протипоказання

Коли потрібно робити аналіз

Згідно зі статистикою, більше 80% людей заражені бактерією, і велика частина їх не підозрює про її «проживання» в організмі. Саме тому лікарі рекомендують регулярно здавати аналізи. Але варто пам’ятати, що не завжди ця бактерія переходить в активну стадію, а значить, ніяк не шкодить людині. Але вона ж у будь-який момент може почати розмножуватися. Здача аналізу крові необхідна, якщо з’явилися симптоми захворювань ШКТ.

Аналіз крові на хелікобактер пілорі: розшифровка, норма

Також варто знати, що ця бактерія розмножується дуже швидко, наприклад, вчора аналіз крові на хелікобактер пілорі показав негативний результат, а сьогодні вже він може стати позитивним. Способів їх передачі дуже багато: від брудних овочів до побутового способу. Тобто проводити тести необхідно після того, як з’явилися проблеми з шлунком.

Одним з видають симптомів захворювання ШКТ можна назвати сильну просотаною біль у шлунку, яка може виникати навіть у нічний час. Обстеження рекомендується проводити тим людям, у кого несподівано з’явилася печія з кислою відрижкою. Також стурбувати людини повинна часта гикавка, особливо якщо раніше такого симптому не спостерігалося.

Аналіз крові на хелікобактер пілорі: розшифровка, норма

Багато людей починають турбуватися про своє здоров’я, тільки коли бактерії в організмі розмножилися і викликали захворювання. Однак про своє здоров’я потрібно турбуватися постійно, здаючи аналіз крові.

Негайно потрібно перевіритися у наступних випадках:

 • при болі шлунка під час прийняття їжі і після неї;
 • при болю, що виникає з-за того, що людина рідко їсть;
 • при постійному відчутті тяжкості;
 • при безпричинної частій нудоті;
 • при виявленні слизу в калі;
 • при блювоті.

Підготовка до аналізу

Для того щоб провести аналіз до нього необхідно підготуватися. Якщо ж не виконувати рекомендованих процедур, результат може бути неправдивим. Перед проведенням цього аналізу необхідно зробити наступне:

 • відмовитися від чаю і кави протягом 2 днів;
 • виключити фізичні навантаження за 1 день до процедури;
 • відмовитися від паління за тиждень;
 • виключити жирну їжу в день проведення аналізу;
 • утриматися від їжі та напоїв за 8-10год;
 • відмовитися від алкоголю хоча б на добу.

Аналіз крові на хелікобактер пілорі: розшифровка, норма

Багато лікарів рекомендують в поліклініку взяти з собою пляшку води, для заспокоєння.

Адже під час забору крові з вени біологічна рідина може випливати, що лякає безліч пацієнтів. Завдяки воді можна заспокоїтися і залишитися в свідомості.

Для аналізу ІФА потрібна сироватка крові, яка поміщається в спеціальну пробірку з гелем коагулянтом, що виділяють плазму для проведення дослідження. Варто пам’ятати, що перед здачею аналізу потрібно запитати у лікаря, як здавати кров та як підготуватися до цієї процедури.

Види проведення діагностики

Методів діагностики для виявлення бактерії пілорі існує кілька. Але одним з найпоширеніших можна назвати здачу крові, не дивлячись на тривале очікування результату. Цей метод діагностики можна провести в умовах деяких поліклінік абсолютно безкоштовно. Інші ж способи виявлення бактерій платні, а тому не всі люди можуть їх собі дозволити.

Аналіз крові на хелікобактер пілорі: розшифровка, норма

Для того, щоб підтвердити наявність бактерій в крові людини, необхідно тривалий час, так як активну діяльність в організмі вони починають не відразу. Небезпека пілорі криється в тому, що завдяки своїм жгутикам вона може дуже швидко пересуватися і пристосовуватися до будь-якому середовищі.

Потрібно пам’ятати про те, що відома бактерія хелікобактер пілорі, як одна з шкідливих.

Вона може розвинути багато захворювань, починаючи від гастриту і виразки шлунка. Але, незважаючи на це, виявляють її практично у 50% населення, як дітей, так і дорослих. Однак у деяких людей вона може «сидіти» і нічим себе не видавати.

Забір крові

Аналіз ІФА полягає в зборі на аналіз крові, завдяки якому вдається виявити наявність антитіл бактерії в біологічному матеріалі людини. Після того, як в організм потрапляє шкідлива бактерія, складні організми починають одразу працювати. Під час цього процесу виробляються антитіла до хелікобактер, які борються з паразитами.

До переваг ІФА моно віднести наступні особливості:

 • доступність;
 • ефективність;
 • можливість порівняння значень у різні періоди;
 • виявлення бактерії на ранній стадії інфікування.

Однак у цього методу є і недоліки. До мінусів проведення ІФА відносяться наступні:

 • висока вірогідність отримання негативно результату у зараженої людини;
 • отримання позитивного результату у вылечившегося людини;
 • ймовірність неправильного результату при лікуванні антибіотиками або цитостатичними засобами.

Аналіз крові на хелікобактер пілорі: розшифровка, норма

Цей аналіз проводиться для того, щоб визначити концентрацію антитіл до хелікобактер пілорі в крові відносно бактерій. Проводиться він досить швидко. Найголовніше – це звернутися до професійного лаборанту, щоб йому вдалося з першого разу отримати потрібну кількість крові. Якщо ж на місці взяття крові з’явився синець, необхідно застосувати сухе тепло для швидкого розсмоктування гематоми.

Саме дослідження полягає в проведенні різних хімічних реакцій, які визначають наявність бактерій в організмі людини. Але як вже говорилося вище, то аналіз буде негативним, якщо пройшло дуже мало часу після проникнення бактерій. Так, наприклад, необхідно не менше одного тижня для того щоб ІФА визначив наявність цієї бактерії.

Факт! Результат тесту може бути хибно-негативних в тому випадку, якщо імунітет не встиг відреагувати на проникнення бактерії в силу різних обставин.

Але виявляється, результат аналізу може бути і хибно-позитивних. Відбувається це з кількох причин.

 • Неправильна підготовка до аналізу.
 • Чоловік переплутав свої дані.
 • Хворий вже вивів бактерію з організму.
 • Адже навіть якщо людина повністю вилікувався і вивів з організму бактерію хелікобактерпілори, аналіз протягом декількох днів може показувати позитивний результат. А тому, якщо після комплексного і тривалого лікування ви хочете перевірити наявність шкідливої бактерії робити це потрібно через 5-7 днів успішного лікування.

  У тому випадку якщо аналіз крові буде позитивним, потрібно провести більш розгорнутий аналіз крові для визначення хвороби і призначення лікування.

  Цей аналіз актуально робити, якщо людина не планує проводити ендоскопії. Варто зазначити, що в 50% випадків аналіз може показати позитивний результат, коли чоловік вилікувався, але процедури оздоровлення проводились антибіотиками.

  Аналіз ПЛР

  Це один з поширених аналізів, завдяки яким можна в реальному часі виявити наявність ДНК бактерії. Також це один з достовірних аналізів. Якщо ж результат виявився позитивним, це не завжди говорить про наявність бактерії, при негативному результаті ж наявність проникнення не підтверджено.

  Аналіз крові на хелікобактер пілорі: розшифровка, норма

  Але варто відзначити, що часом цей аналіз може бути неправдивим. Як говорилося вище, то приблизно у 50% людей в організмі живуть бактерії, а значить на ДНК тесті, він може виявитися позитивним, навіть якщо бактерія неактивна.

  Варто відзначити! Проводити даний аналіз потрібно тільки в тому випадку, якщо не було розпочато ніякого лікування.

  Імуноглобуліни в крові

  Організм людини влаштований таким чином, що після проникнення інфекції він починає виробляти імуноглобуліни – це білки, які виробляються клітинами крові. Головною їх метою є боротьба з вірусами.

  Якщо говорити про бактерії хелікобактер пілорі, то вона може виробляти імуноглобуліни наступних класів:

  • IgG;
  • IgM;
  • IgA

  Тільки вони, і ніякі інші не можуть боротися з проникли віруси в організмі. При їх виявленні можна говорити про зараження хелікобактер. Але вони починають вироблятися не відразу ж після проникнення в організм, для цього потрібні якісь провокуючі (негативні) фактори. Залежно від того, в якій кількості вони містяться в організмі, залежить і подальше лікування пацієнта.

  Аналіз крові на хелікобактер пілорі: розшифровка, норма

  Варто відзначити, що якщо показник менше 0,9, то аналіз можна вважати негативним. Якщо ж отримані дані коливаються на інтервалі 0,9-1,1 результат сумнівний і для визначення наявності бактерій необхідно додаткове обстеження. Якщо ж значення перевищує 1,1 можна говорити про наявність бактерії хелікобактер пілорі в організмі.

  Значення і розшифровка аналізу

  При отриманні значень аналізу, варто зазначити, що якихось індивідуальних характеристик він не має. Тобто практично не має значення те, який показник аналізу, якщо бактерії присутні в організмі, лікування потрібно починати своєчасно.

  Але якщо говорити про здачу аналізу в платних клініках, то вони надають своїм пацієнтам цілу графу зі значеннями отриманих даних. Розгорнутий аналіз крові дається пацієнту навіть у тому випадку, якщо показники нижче норми, і він від’ємний.

  Основними значеннями цього обстеження можна назвати наступні:

 • IgG свідчить про наявність бактерій в організмі. Як правило, їх можна виявити через 3-4 тижні після зараження. Вони зберігаються в організмі не тільки на час хвороби, але і навіть деякий час після лікування.
 • IgM говорить про ранній стадії хвороби. Але такі імуноглобуліни виявляються дуже рідко, так як найчастіше хворий здає аналізи, коли хвороба прогресувала.
 • ІдА може говорити як про ранній стадії інфікування, так і про більш пізньої, коли хвороба вже прогресувала. Так само як і попередній тип виявляється дуже рідко.
 • Варто відзначити, що той чоловік, який ніяк не долучений до медицини, не зможе розшифрувати цей аналіз, а тому подібне справу потрібно довірити кваліфікованим фахівцям. Ступінь розвитку хвороби теж повинен визначати лікар.

  Аналіз крові на хелікобактер пілорі: розшифровка, норма

  Як правило, будь-яка людина, який здав аналіз крові, хоче скоріше дізнатися його результати, щоб визначити наявність бактерій в організмі. Нижче будуть розглянуті показники, розшифровка та характеристика готового аналізу.

  Розшифровка імуноглобулінів

  При виявленні імуноглобуліну бактерії в нормі при аналізі крові або нижче норми IgG говорить про те, що або зараження бактерією немає, або з часу проникнення бактерії пройшло зовсім небагато часу. У тому випадку, якщо болі в шлунку мучать пацієнта, через декілька тижнів йому показаний повторний аналіз. Ще даний результат може бути при стійкій середовищі до бактерії.

  Якщо ж хелікобактер пілорі IgG присутня, то це говорить про те, що в організмі є бактерія і підвищується ризик розвитку виразкової хвороби. Ще вони можуть бути в тому разі, коли людина вже вилікувався.

  Якщо IgM присутні нижче норми, то це говорить про те, що ніяких бактерій в організмі немає. Це один з достовірних імуноглобулінів, так як про них можна виявити на початковій стадії захворювання. Якщо їх вдалося виявити на ранній стадії захворювання, то можна приступати до лікування негайно. На цьому етапі ще слизова не до кінця зруйнована, а тому до лікування необхідно вдатися негайно.

  У тому випадку якщо ІдА відсутня в крові, це може говорити про наступне:

  • інфікування відбулося не так давно;
  • людина одужує;
  • проведена правильна терапія, яка швидко вивела бактерію.

  Також негативний аналіз може з’явитися, якщо бактерії насправді немає в організмі. Але тоді і імуноглобуліни іншого класу будуть відсутні. У такому разі комплексне обстеження просто необхідно.

  Отримавши результати аналізу, можна з легкістю визначити наявність або відсутність бактерій в організмі. Але варто пам’ятати, що лікування має призначати тільки лікар.

  Протипоказання

  Але, як і у будь-якого аналізу, у цього є протипоказання. Неприпустимо проводити цю процедуру в наступних випадках:

  • судоми;
  • збудженість пацієнта;
  • ураження шкіри в місці ін’єкції;
  • флебіт вени.

  Аналіз крові на хелікобактер пілорі: розшифровка, норма

  Варто відзначити, що вартість аналізу невисока, а тому може собі дозволити її будь-яка людина.

  Так, наприклад, її ціна коливається в межах 350-900 рублів. Потрібно знати, що тривалість отримання аналізу може бути різною. Так, наприклад, щоб отримати розшифровку аналізу G доведеться почекати не більше 2 діб, для одержання даних, А потрібно не менше 8 діб.