Аналіз на хелікобактер, як здавати і розшифрувати

Аналіз на хелікобактер пілорі призначається всім тим, хто скаржиться на болі і інші неприємні відчуття в області живота. Бактерія хелікобактер пілорі є провокатором безлічі захворювань, навіть таких важких, як виразка і онкологія, тому дуже важливо вчасно виявити цю інфекцію і почати лікувати, при тому, що вона чудово піддається лікуванню і від неї можна позбутися назавжди.

Аналіз на хелікобактер, як здавати і розшифрувати

Зміст статті

 • Чому варто регулярно робити аналіз на бактерію?
 • Підготовка до здачі аналізів
 • Коли потрібно здавати аналіз на хелікобактеріоз?
 • Аналізи на хелікобактер пілорі
 • Норма аналізу
 • Розшифровка аналізу на хелікобактер пілорі
 • Висновок

Чому варто регулярно робити аналіз на бактерію?

Справа в тому, що заразитися цією бактерією можна дуже легко, і навіть не підозрювати про це. Які шляхи зараження?

 • Хеликобактр пілорі – це хвороба брудних рук, тому, якщо не мити перед їжею, після вулиці, після туалету, після відвідування громадських місць, то дуже скоро Ви станете володарем цієї інфекції.
 • Якщо не мити посуд і їсти з однієї тарілки з хворою людиною, це теж загрожує тим, що Ви підніміть бактерію.
 • Діти часто заражаються бактерією, коли підбирають брудні предмети і обговорюють їх.
 • Бактерія може прилетіти до Вас тоді, коли стоїть поруч чоловік не прикриває рот при кашлі або чханні разом зі слиною і слизом.
 • Аналіз на хелікобактер, як здавати і розшифрувати

  Увага! Саме тому важливо дотримуватися правил особистої гігієни і наполягати на тому, щоб їх виконували члени Вашої родини.

  Підготовка до здачі аналізів

  Існує кілька видів аналізів на хелікобактер пілорі, і, перш ніж на них записуватися потрібно ознайомитись з правилами поведінки і обмеженнями, мати чітке уявлення про те, як здавати аналіз на захворювання хелікобактер пілорі. Для кожного з аналізів ці обмеження будуть злегка варіюватися.

  Від того, наскільки грамотно з медичної точки зору поводився пацієнт, і буде залежати точність результату аналізів.

  Загальні правила перед здачею аналізів

 • За тиждень до походу в медичний заклад варто утримуватися від прийому ліків, до складу яких входять антибіотики.
 • Напередодні не варто зловживати гострої і жирної їжі, а краще і зовсім від неї відмовитися, зробивши вибір на користь легкого та здорового вечері.
 • За добу до походу до лікаря категорично забороняється пити алкогольні напої та палити. Також варто скасувати міцний чай і каву. Якщо немає можливості відмовитися від цих напоїв, то заварювати їх слід як можна більш слабко.
 • За два тижні до здачі аналізу відмовитися від таблеток, які так чи інакше впливають на діяльність кишечника.
 • Аналіз на хелікобактер, як здавати і розшифрувати

  Як підготуватися до дихального тесту?

 • Дихальний аналіз на хелікобактер пілорі передбачає повну відмову від алкогольної продукції.
 • Напередодні вечеряти легкою їжею, виключаючи важку їжу, жирну, солону і гостру.
 • За тиждень до тесту не приймати протизапальні ліки, так як здавати аналіз на хелікобактер після прийому ліків не можна.
 • За пару днів до аналізу припинити вживати їжу, яка викликає підвищене газоутворення в кишечнику. Сюди відноситься капуста, бобові культури, яблука в будь-якому вигляді, хліб з житнього борошна.
 • Тест на хелікобактер пілорі як досить серйозна процедура вимагає відмови від куріння.
 • Не можна вживати за пару днів до тесту такі продукти, завдяки яким підвищується слиновиділення. В першу чергу, до них відноситься жувальна гумка.
 • Як підготуватися до здачі крові на хелікобактер?

 • Напередодні аналізу на бактерією хелікобактер утримаються від жирної, гострої і важкої їжі.
 • За годину до здачі крові утриматися від куріння.
 • На аналіз треба йти натщесерце. Якщо він здається не з ранку, а в денний час, то після останнього прийому їжі повинно пройти не менше 4 годин.
 • Аналіз на хелікобактер, як здавати і розшифрувати

  Як підготуватися до здачі калу на хелікобактер?

 • За три дні до збору аналізів припинити вживати таблетки, які впливають на роботу кишечника.
 • За три дні перед аналізом припинити використання медичних свічок.
 • Для того, щоб забрати матеріал, потрібно дочекатися природного акту дефекації.
 • Матеріал відразу ж поміщається в спеціальну стерильну ємність з щільно закривається кришкою.
 • Коли потрібно здавати аналіз на хелікобактеріоз?

  Звичайно, якщо людина почуває себе добре, то і йти до лікаря сенсу немає, а от якщо виявляються такі симптоми, то про здачу аналізу на хелікобактер пілорі варто задуматися всерйоз.

 • Болі в області шлунка, які повторюються регулярно. Особливо повинні насторожити болі, які проходять після їжі (часто такий ознака вказує на виразку шлунка).
 • Поява або посилення печії її, якщо пацієнт і раніше страждав нею.
 • Постійне відчуття тяжкості в шлунку, навіть якщо Ви просто перекусили легкою їжею.
 • Раптове відраза до м’ясних страв, аж до того, що вони можуть викликати блювоту.
 • Аналіз на хелікобактер, як здавати і розшифрувати

  Увага! Бактерія хелікобактер пілорі буває в шлунку у багатьох людей, тому норма її концентрації дуже сувора. Якщо допустима норма перевищена, то потрібно негайно починати комплексне лікування.

  Аналізи на хелікобактер пілорі

  Для того щоб виявити в організмі наявність цієї бактерії, вчені придумали безліч різних тестів і аналізів. Зроблено це не просто так. Справа в тому, що деякі аналізи можуть давати неточний результат з різних причин, тому для того, щоб не виникало сумнівів, і щоб хворий мав повне уявлення про стан свого здоров’я, придумано кілька видів тестів.

  Аналіз крові на хелікобактер пілорі

  Кожна людина хоч раз у житті здавав кров з пальця, тому немає потреби розписувати те, як здійснюється ця процедура.

  Аналіз крові допомагає визначити наявність інфекції хелікобактер пілорі наступним чином: якщо в крові виявляють спеціальні антитіла, то це вказує на те, що в організмі інфекція і він почав з нею боротьбу.

  Увага! Антитіла на хелікобактер пілорі починають активно поширюватися приблизно через місяць, тому не буде нічого дивного в тому, що відразу після зараження аналіз крові покаже псевдонегативний результат.

  Аналіз на хелікобактер, як здавати і розшифрувати

  Аналіз калу на хелікобактер пілорі

  Процедура забору цього аналізу всім знайома з дитинства. Варто лише принести зразок, а все інше зроблять лаборанти.

  Цей метод є більш продуктивним для виявлення хелікобактерної інфекції, так як шукати будуть ДНК бактерії, і жодна з них не залишиться непоміченою, навіть якщо ступінь зараженості організму нею мізерно мало.

  Увага! Регулярна здача аналізу калу допомагає відстежити динаміку розвитку хвороби, а також попередити і вчасно почати лікування багатьох захворювань шлунка, таких як гастрит, виразка, онкологічні захворювання шлунка та кишечника.

  Уреразный (дихальний) аналіз

  Полягає такий аналіз в тому, що хворому дають випити спеціальну (безпечну для здоров’я рідина), і коли вона подіє, пропонують йому подихати в трубку, з’єднану з пакетом для забору аналізу. Після цієї процедури пакет віддається на аналіз в лабораторію. Рідина, вступаючи в контакт з бактерією, виділяє спеціальний газ, яку лікаря нічого не варто виявити.

  Аналіз на хелікобактер, як здавати і розшифрувати

  Цитологічний аналіз

  Полягає цей аналіз в тому, що для нього беруть слиз із шлунка хворого. В народі це називають «ковтати кишку», в медицині процедура носить назву ФГДС. Мазок для аналізу беруть з найбільш підозрілих ділянок шлунка, обходячи стороною виразки і ерозії, так як хелікобактерна інфекція у них не живе. Потім мазок поміщають на спеціальне скло і відносять в лабораторію.

  При такому підході помилка виключається практично на 100%. Багато залежить і від самого пацієнта, наскільки правильно він підготувався до аналізу і всі правила він дотримувався.

  Що стосується результату, то він буває або позитивним, або негативним. Позитивним результат оголошується тоді, коли у шлунку хворого знайшлася хоча б одна бактерія. Відповідно, негативним результатом вважається повна відсутність бактерії.

  Увага! Навіть якщо в шлунку виявилася одна бактерія, це вже не норма аналізу на хелікобактер пілорі, необхідно приймати відповідні заходи, так як це може бути сигналом до початку захворювання. Зазвичай в таких ситуаціях лікар радить піддати процедурі аналізу і найближчих родичів та членів сім’ї хворого.

  Якщо тест показав негативний результат, то на всякий випадок треба здати ще кров і кал на аналіз, щоб переконатися, що зі здоров’ям все нормально.

  Аналіз на хелікобактер, як здавати і розшифрувати

  Гістологічний аналіз. У деякому роді він нагадує цитологічний, він також включає в себе біопсію і процедуру ФГДС. Його використовують тоді, коли людина настільки запустив свій шлунок, що це закінчилося раковою пухлиною. Матеріал теж досліджується в лабораторії на предмет наявності в ньому антитіл. Якщо таких не виявлено, то це говорить про те, що бактерії в організмі більше немає.

  Аналіз ІФА

  Аналіз ІФА на бактерією хелікобактер передбачає паркан плазми крові для дослідження. В ній, знову ж таки, вишукуються антитіла на халикобактер пілорі. Коли в організм потрапляє бактерія хелікобактер пілорі, то запускається складний механізм, який починає активну з нею боротьбу. Через це наша імунна система виробляє антитіла. За ними можна розпізнати бактерію.

  Цей аналіз іноді показує невірний результат, так як для того, щоб виробилися антитіла, має пройти певний час.

  Якщо людина вже заражена, але тіла не виробилися, тест покаже негативний результат. Може бути і з точністю до навпаки. Антитіла не гинуть відразу разом із зникненням бактерії, вони ще деякий час знаходиться в організмі. Тому тест може показати позитивний результат, якщо людина тільки-тільки вилікувався. Такий тест не варто використовувати на початковому і кінцевому етапі хвороби, так як його результат може ввести в оману. Він гарний тільки тоді, коли людина вже знає, що захворів, почав лікування і відслідковує динаміку розвитку бактерії.

  Аналіз ПЛР

  Такий тест призначається тоді, коли лікарі вже виявили наявність бактерій в організмі хворого. Це не тільки допомагає отримати більш повне уявлення про стан власного здоров’я, але і розробити спеціальну тактику лікування, вирішити, чи варто застосовувати антибіотики для лікування інфекції. Крім того, аналіз ПЛР призначається у наступних випадках:

 • Виразки та інші пошкодження кишечника й шлунка.
 • Неправильна робота слизової оболонки шлунка.
 • Пухлини, поліпи та інші освіти в області шлунка як злоякісного, так і доброякісного характеру.
 • Неправильна робота стравоходу, виразки і ерозії в його області, занедбаність вмісту шлунку назад в стравохід.
 • Генетична схильність до захворювань шлунка та онкології.
 • ПЛР рекомендовано тим, у кого шлунковими захворюваннями страждають найближчі родичі.
 • ПЛР – це прекрасний варіант тесту для контролю лікування та відстеження позитивної динаміки до відновлення.
 • Аналіз на хелікобактер, як здавати і розшифрувати

  Норма аналізу

  Якщо людина абсолютно здорова, то аналіз покаже або повністю негативний результат (норма), або нікчемна мала кількість бактерії. Тобто, оптимальний результат тесту не повинен перевищувати показник 1. Якщо результат показує цифру навіть трохи вище допустимої, то це повинно змусити людину замислитися, оскільки, швидше за все, це свідчить про самому початку хвороби. Зазвичай при цьому варто пройти повторний тест, щоб уникнути помилки, і починати лікування.

  Розшифровка аналізу на хелікобактер пілорі

  Розшифровка аналізів – це робота лікаря, однак, можна і самому спробувати розшифрувати його результати.

  Аналіз калу. Результат такого аналіз однозначно позитивний, або негативний, тому потрібно всього лише прочитати те, що написано на бланку, це і є розшифровка.

  Аналіз на хелікобактер, як здавати і розшифрувати

  Інші аналізи

  Результати розшифровуються наступним чином:

  • 1,1 і більше – висока ступінь зараженості організму.
  • 0,9-1,2 – сумнівний результат, потрібно через пару тижнів провести його повторно.
  • 0,9 і менше – норма, Ви абсолютно здорові.

  Висновок

  Таким чином, існує безліч аналізів на хелікобактер пілорі, які допоможуть швидко виявити захворювання і почати своєчасну з ним боротьбу.