Андрогенна алопеція вважається найпоширенішою формою облисіння у чоловіків. Природа захворювання – спадкова, пов’язана з надлишком чоловічого статевого гормону дигідротестостерону. Відповідно, ця форма облисіння діагностується в основному у сильної половини людства, але іноді випадання волосся за чоловічим типом зустрічається і у жінок. Андрогенна алопеція у чоловіків добре піддається лікуванню на ранніх стадіях, але в ідеалі запобігти утворення лисини допоможуть своєчасні профілактичні заходи з підтримки здоров’я волосся.

Лікарі — трихологи все частіше лікують молодих людей (до 30 років), які страждають від проявів алопеції, а у віці 40-50 років вже кожен другий чоловік впритул стикається з безповоротною втратою волосся. Щоб лікування було ефективним, необхідно з’ясувати точну причину патології і знати механізм виникнення хвороби. Давайте з’ясуємо, на які тривожні симптоми потрібно звертати увагу, і докладніше познайомимося з методами лікування алопеції андрогенного типу.

Зміст сторінки

 • 1 Механізм виникнення захворювання
 • 2 Андрогенна алопеція у чоловіків: характерні симптоми
 • 3 Діагностика
 • 4 Лікування алопеції
 • 5 Народні засоби
 • 6 Дивіться відео: Лікування андрогенної, гормональної, гнездной і травматичної алопеції у чоловіків і жінок
 • 7 Дивіться відео: Андрогенетична алопеція

Механізм виникнення захворювання

Причини андрогенної алопеції у чоловіків пов’язані з особинностями гормонального фону. Втрату волосся викликають такі явища:

 • Високий рівень гормону дигідротестостерону в крові;
 • Підвищена чутливість волосяних фолікул до цього гормону;
 • Активізація специфічного ферменту (5-альфа-редуктази), який перетворює тестостерон в дигідротестостерон.
 • Перераховані вище процеси в організмі чоловіка можуть запустити такі провокуючі фактори:

  • Спадкова схильність до захворювання;
  • Хронічні патології внутрішніх органів (сечостатевої системи, ШЛУНКОВО-кишкового тракту);
  • Вогнища інфекції в організмі;
  • Прийом медикаментозних засобів;
  • Неправильне і незбалансоване харчування;
  • Авітаміноз;
  • Прихильність до шкідливих звичок (алкоголь, куріння);
  • Тривалі стреси.

  Оскільки головною причиною алопеції андрогенного типу вважається гормональна, розглянемо механізм дії гормону дигідротестостерону на волосся.

  Волосяні фолікули забезпечені особливими рецепторами, які чуйно реагують на дію гормонів. Так, вплив жіночого гормону естрогену стимулює роботу волосяних цибулин і сприяє посиленому росту волосся. Вплив андрогенів (чоловічих гормонів), навпаки, пригнічують активну фазу зростання і сприяють зменшення шевелюри. Волосся поступово стоншуються, стають ламкими, тьмяними, погано ростуть і посилено випадає.

  Високий рівень гормонів в організмі чоловіки часто є спадковим ознакою. І якщо найближчі родичі по батьківській лінії страждали від алопеції, то ризик втрати волосся вже в молодому віці значно зростає. Заздалегідь знаючи про генетичної схильності, чоловік повинен уважно стежити за станом волосся і вживати профілактичні заходи, спрямовані на їх зміцнення. На які тривожні симптоми потрібно звернути увагу, щоб не упустити момент і вчасно звернутися до допомоги професіоналів? Розглянемо основні симптоми облисіння.

  Андрогенна алопеція у чоловіків: характерні симптоми

  Захворювання розвивається поступово і на перших порах може протікати непомітно. Насторожити має підвищене випадання волосся і їх стан. Якщо волосся стають тонкими, тьмяним і чоловік зауважує порідіння шевелюри в тім’яній і скронево — лобної області, потрібно проконсультуватися з лікарем і пройти повноцінне обстеження для уточнення діагнозу і призначення необхідного лікування. Фахівці виділяють кілька основних етапів, характерних для андрогенного облисіння:

   • 1-я стадія. Проявляється невеликими залысинками в області лоба і скронь, при цьому передній краю волосся поступово зміщається вглиб.
   • 2-я стадія. Ділянки облисіння нагадують симетричні трикутники і просуваються вглиб волосистої частини голови на 2 див.
   • 3-я стадія. Утворюються більш глибокі симетричні залисини на лобі і скронях, і процес облисіння у цій області стає очевидним. Починається випадання волосся в області тімені і незабаром крізь ділянки порідіння на маківці починає просвічувати шкіра голови.
   • 4-я стадія. Всі три зони облисіння (тім’яна та лобно – скроневу) стають чітко видні і процес облисіння на цій стадії стає незворотнім.
   • 5-я стадія. Межа між ділянками облисіння поступово стирається, вони збільшуються в розмірі, і розрідження волосся набуває підковоподібну форму.

  • 6-я стадія. Спостерігається поступово розширення тім’яної і лобно — скроневих ділянок облисіння і в кінцевому підсумку відбувається їх злиття.
  • 7-я стадія. Остання ступінь облисіння, при якій відбувається повна втрата волосся на лобовій, скроневій і тім’яній частині голови. Навіть пушкове волосся на цих ділянках перестають рости, і утворилася лисина за формою нагадує підкову. Випадання волосся триває в потиличній області, за вухами і на шиї.

  Діагностика

  При зверненні до фахівця доведеться пройти ряд лабораторних та діагностичних досліджень, щоб точно визначити справжню причину патології і отримати правильне лікування. Для оцінки стану крові та встановлення гормональних порушень, фахівець призначить ряд лабораторних аналізів. Пацієнту зроблять аналіз крові, визначать рівень чоловічих статевих гормонів і досліджують функції щитовидної залози і роботу надниркових залоз.

  Крім цього необхідний ряд специфічних досліджень волосся, які будуються на візуальному огляді та проведенні трихоскопии (комп’ютерної діагностики волосся). Сучасне обладнання, яке застосовується при діагностиці алопеції здатне підрахувати кількість здорових волосся і досліджувати волосяні фолікули. Широко застосовують метод мікроскопії, вивчають структуру волосяного стрижня, і роблять біопсію шкіри голови для подальшого иммунофлуоресцентного дослідження.

  Лікування алопеції

  Лікування андрогенної алопеції у чоловіків повинно бути комплексним. Фахівці застосовують кілька основних методик:

  • Медикаментозне лікування;
  • Фізіотерапевтичні процедури;
  • Застосування альтернативних (народних) коштів;
  • Хірургічне втручання (трансплантація волосся).

  Антиандрогенная терапія за допомогою лікарських препаратів здатна істотно уповільнити процес випадіння волосся, але не може відновити колишню густоту шевелюри і повернути втрачені волосся. Найбільш ефективними вважають наступні препарати:

  • Міноксидил. Діюча речовина препарату безпосередньо впливає на волосяні фолікули, збільшуючи фазу росту волосся і сприяє їх зміцненню. Концентрація активної речовини в препаратах з миноксидилом може бути різною (2% і 5%), підібрати найбільш відповідний варіант повинен фахівець. Лікувальний засіб слід застосовувати регулярно, без перерв . Лікування миноксидиом тривалий , результат оцінюють через півроку інтенсивної терапії. Препарат підходь не всім пацієнтам. Його не можна застосовувати при запальних захворюваннях шкіри голови, механічних травмах (порізах, саднах), при патологіях серцево — судинної системи.
  • Фінастерид. Препарат призначений для прийому внутрішньо, випускається у формі таблеток. Механізм дії грунтується на пригніченні ферменту, стимулюючого вироблення дигідротестостерону. Цей антиандрогеный препарат приймають тільки під наглядом лікаря, оскільки він може спровокувати такі небажані побічні ефекти, як зниження статевого потягу (лібідо) і еректильна дисфункція. Тому, одночасно з цим препаратом чоловік повинен приймати стимулятори потенції (аргінін, йохимбе та ін).

  Ще один метод специфічної терапії чоловічого облисіння зводиться до зниження активності ферменту 5-альфа-редуктази, під впливом якого і утворюється шкідливий гормон. Цей метод вважається найбільш прогресивним, оскільки не викликає серйозних порушень з боку чоловічої сечостатевої системи.

  В останні роки з’явилися нові препарати на основі полиненасыщеннх жирних кислот, які здатні пригнічувати фермент, що руйнує волосяні фолікули. Аналогічною дією володіють препарати на основі цинку і вітамін В6.

  Паралельно з медикаментозною терапією рекомендуються сеанси фізіотерапевтичного лікування:

  • Масаж (ручний і вакуумний);
  • Дарсонвалізація;
  • Електрофорез;
  • Голкорефлексотерапія;
  • Лазеротерапія.

  Застосування лазера при облисінні вважається найбільш прогресивною і ефективною методикою. Вплив низькоінтенсивного лазерного випромінювання запускає процеси клітинного обміну, покращує мікроциркуляцію крові і надходження кисню та поживних речовин до коренів. В результаті відбувається зміцнення волосся, вони краще ростуть, стають густішими і щільніше.

  У тих випадках, коли консервативні методи лікування не дають результату, чоловікові пропонують операцію з трансплантації волосся. Процедура передбачає пересадку власних волосся на ділянки облисіння. Кінцевий результат залежить від індивідуальних особливостей пацієнта. У когось волосся відмінно приживаються, в інших згодом розвивається процес відторгнення та інші ускладнення.

  Народні засоби

  В доповнення до основного лікування пацієнти можуть застосовувати народні засоби, попередньо проконсультувавшись з лікарем і, отримавши його згоду на проведення процедур в домашніх умовах.

  Фахівці радять втирати в шкіру голови натуральні олії (оливкова, масло авокадо або зародків пшениці). Хороший терапевтичний ефект дає прийом всередину відварів лікарських трав і застосування масок на їх основі. Для цих цілей чудово підходять такі рослини, як конюшина, хміль, люцерна, шавлія, вербена. Всі вони містять натуральні фітоестрогени, які благотворно впливають на шкіру і сприяють зміцненню волосся.

  Дивіться відео: Лікування андрогенної, гормональної, гнездной і травматичної алопеції у чоловіків і жінок

  Дивіться відео: Андрогенетична алопеція

  Відгуки про лікування

  Відгук №1

  Лисіти я почав рано, років з 25. Це й не дивно, у мене батько, дід і навіть прадід не могли похвалитися великою кількістю рослинності на голові. Але мені зовсім не хотілося виблискувати лисиною і навіть слова подруг про те, що лисі чоловіки найсексуальніші, як не надихали.

  Вирішив боротися з облисінням. Пройшов обстеження і лікар призначив мені необхідні препарати і ряд процедур. Ходив на сеанси лазеротерапії та електрофорезу, постійно використовую препарати з миноксидилом. У результаті через 8 місяців регулярного лікування можу відзначити, що випадіння волосся припинилося, намітилися залисини зникли, волосся стало густішим і міцніше.

  Андрій, Волгоград

  Відгук №2

  Пробував лікувати облисіння народними засобами. Втирав перцевую настоянку, мазав голову різними складами на основі гірчиці і рослинних олій. Спочатку процес випадіння волосся сповільнилося, але потім стало тільки гірше.

  До лікаря йти не бачу сенсу, вже змирився з тим, що на чолі утворилися великі залисини і на тімені волосся стали настільки рідкісними, що просвічує шкіра. Вважаю, що цей процес зупинити неможливо.

  Віталій, Москва