Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому з’являється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозно

Анемія може з’явитися в будь-який момент вагітності, тому важливо слухати свій організм. При перших ознаках захворювання слід звернутися до лікаря і сумлінно зайнятися призначеним лікуванням.

Зміст

 • Анемія при вагітності: коли і чому виникає
 • Анемія – це…
 • Як часто відзначається анемія при вагітності
 • На ранніх термінах в першому триместрі
 • У другому триместрі
 • У третьому триместрі і перед пологами
 • Коли гемоглобін відновлюється після пологів
 • Симптоми низького гемоглобіну у жінок під час вагітності
 • Ступеня анемії та їх ризики для плода
 • 1 ступінь і небезпека для дитини
 • 2 ступінь і ризики
 • 3 ступінь і небезпеку для малюка в утробі
 • Наскільки і чим небезпечна анемія для вагітної жінки
 • Причини залізодефіцитної анемії при вагітності
 • Патологічні
 • Фізіологічні
 • Лікування
 • Профілактика дефіциту заліза при вагітності
 • Продукти, багаті на залізо
 • Народні рецепти при нестачі заліза у вагітних
 • Чи потрібна спеціальна дієта при легкій формі анемії
 • Корисне відео
 • Анемія при вагітності: коли і чому виникає

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноПід час вагітності навантаження на організм жінки збільшується, і не завжди йому вистачає сил, щоб забезпечити всім необхідним дитину і маму.

  Тоді жінка і чує і такому захворюванні, як «недокрів’я».

  Анемія – це…

  Анемія – це захворювання, при якому спостерігається недолік складного залізовмісного всередині клітин еритроцитів. Першим і основним ознакою розвитку анемії є зниження показників гемоглобіну нижче 110.
  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноПри анемії під час вагітності кількість самих червоних кров’яних частинок можуть залишатися в межах норми.
  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноУ період вагітності плід не може самостійно дихати і розвиватися, йому потрібна достатня кількість поживних речовин і вітамінів для утворення кісток, внутрішніх органів. Все це передається дитині через плаценту з організму жінки. Безпосередньо гемоглобін відповідає за перенесення еритроцитами всіх необхідних компонентів від матері до дитини. При низькому гемоглобіні і нестачі заліза порушується харчування дитини, що позначиться на його розвиток.

  Всього налічується в медицині близько 400 видів недокрів’я, але близько 90% випадків розвитку захворювання в період вагітності становить залізодефіцитна анемія (ЖДАНОВ). У цьому випадку спостерігається недолік заліза, а інші види анемії пов’язані з нестачею вітамінів С, В12, В6.

  Як часто відзначається анемія при вагітності

  Як показує практика, анемія у період вагітності зустрічається у більшості жінок (приблизно 60-80%). Причиною розвитку захворювання стає підвищена навантаження на організм. Для усунення подібних небезпечних станів потрібно регулярно відвідувати гінеколога, який буде проводити коригування харчування і прийом вітамінів, щоб попередити розвиток небезпечного стану.

  На ранніх термінах в першому триместрі

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноУ першому триместрі анемія спостерігається вкрай рідко. Винятком можуть бути випадки, коли низький гемоглобін був ще й до настання вагітності. Тоді при посиленні навантаження на жіночий організм показник істотно падає.

  У другому триместрі

  З’явитися анемія може в будь-який період вагітності, але найчастіше жінка з нестачею заліза зустрічається у 2-3 триместрі, коли малюк в утробі починає максимально активно розвиватися.

  У третьому триместрі і перед пологами

  З 6 місяця вагітності незначне зниження еритроцитів і рівня гемоглобіну вважається нормальним, але різке зменшення цих показників вже говорить про небезпеку.

  Найбільший витрата заліза відбувається приблизно на 8-9 місяці, коли він накопичується в органах малюка перед самими пологами.

  Коли гемоглобін відновлюється після пологів

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноНавіть якщо у період вагітності рівень гемоглобіну був у нормі, ймовірність заробити анемію під час пологів залишається внаслідок великої крововтрати. Після появи малюка на світ багато жінок прагнуть відновити свою форму і сідають на жорсткі дієти. Все це призводить до того, що анемія може не тільки посилитися, але і з’явитися. При низькому гемоглобіні не варто покладатися на сили власного організму, потрібно консультація лікаря і адекватне комплексне лікування. Недокрів’я після пологів може призвести до зниження рівня грудного молока, рясним післяпологових кровотеч, а також до регулярної появи гнійно-септичних захворювань.

  Симптоми низького гемоглобіну у жінок під час вагітності

  Ознаками і симптомами анемії можуть стати різні супроводжують стану, які бувають у вагітних навіть без розвитку захворювання. Але якщо вони носять сильний характер і з’являються комплексно, то варто задуматися і звернутися до лікаря.

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноСеред основних симптомів, які супроводжують зниження гемоглобіну, слід виділити:

  • регулярне почастішання серцебиття;
  • часта втрата свідомості;
  • швидка стомлюваність і слабкість;
  • запаморочення;
  • болі в області серця;
  • нервозність і дратівливість;
  • відсутність апетиту;
  • ламкість нігтів і волосся;
  • поява тріщин на губах;
  • коду на обличчі блідне;
  • під очима з’являються темні кола.

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноПершим ознаки анемії навіть самої незначної, відчуває на собі плід в утробі. На ньому це позначається у вигляді кисневого голодування.
  Встановити діагноз анемії може тільки лікар, але не за словами пацієнта, а за результатами аналізу крові. При низькому гемоглобіні діагностується залізодефіцитна анемія.

  Ступеня анемії та їх ризики для плода

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноРізні форми анемії мають різні види і класифікації. Недокрів’я при вагітності ділять на три стадії по мірі небезпеки для дитини і плоду. Кожна з них відрізняється рівнем гемоглобіну в крові.

  1 ступінь і небезпека для дитини

  Перша ступінь анемії – незначне зниження заліза. Подібний стан не несе прямої небезпеки дитині в утробі матері, якщо почати відновлювати вміст заліза відразу ж після встановлення діагнозу. Легку (першу) ступінь анемії діагностують, коли кількість гемоглобіну в крові становить від 91 до 100.

  При цій формі хвороби симптоми практично відсутні, а якщо і є, то слабкі. Визначити присутність проблеми можна за аналізом. Доктор в таких випадках призначає спеціальне харчування, рідше – комплекс вітамінів.

  2 ступінь і ризики

  Друга ступінь анемії проявляється більш яскраво вираженою симптоматикою і погіршує стан жінки. Малюк починає відчувати явне кисневе голодування, яке позначається на його правильному розвитку. При зверненні до лікаря діагноз підтверджується аналізом крові. При другому ступені анемії гемоглобін знаходиться в межах від 71 до 90 г/л.

  При такому ступені розвитку недокрів’я коригування харчування не допоможе, буде потрібно прийом вітамінів і спеціальних медикаментозних препаратів.

  3 ступінь і небезпеку для малюка в утробі

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноПри такій ступені анемії гемоглобін нижче 70 г/л. Симптоми максимально яскраво виражені, вагітна відчуває себе погано.

  Лікування в таких випадках проводиться тільки в стаціонарі і під постійним контролем лікарів. Лікування повністю залежить від поточного стану і регулярно коригується. В такому стані вагітність під загрозою, висока ймовірність викидня і передчасних пологів.

  Наскільки і чим небезпечна анемія для вагітної жінки

  Залізо в період вагітності потрібно не тільки малюкові, але і мамі. Дефіцит негативно позначається на жінці і може істотно нашкодити організму. В першу чергу, анемія загрожує викиднем, а також складним станом вагітної. Постійні нездужання, втому і дратівливість будуть супроводжувати жінку, приносячи масу незручностей.

  Анемія посилює токсикоз, загрожує розвитком гестозу. Порушується функція згортання крові, що загрожує сильною кровотечею під час родового процесу, а також рясними післяпологовими кровотечами. Також висока ймовірність, що анемія вплине в негативну сторону на вироблення молока.

  Причини залізодефіцитної анемії при вагітності

  Вплинути на розвиток нестачі заліза в організмі вагітної жінки може безліч факторів і станів. Всі причини можна розділити на фізіологічні і патологічні.

  Патологічні

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноВплинути на розвиток анемії під час вагітності можуть різні моменти. Серед найбільш частих причин слід виділити:

  • багатоплідна вагітність;
  • вживання алкоголю і куріння;
  • хвороби статевої системи (міома, ендометріоз та ін);
  • часті крововтрати;
  • хронічні захворювання, пов’язані з травною системою, що перешкоджає нормальному засвоєнню заліза;
  • гормональний збій;
  • використання оральної контрацепції;
  • неправильне і незбалансоване харчування;
  • жінка у віці до 18 або після 30;
  • невелика кількість заліза в продуктах;
  • гемоглобін в першому триместрі нижче 120 г/л;
  • вегетаріанство і ін.

  Фізіологічні

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноПід час вагітності рівень плазми збільшується набагато швидше, ніж кількість еритроцитів. Результатом стає розрідження крові. До визначеного моменту більш рідка кров проникає швидше до дитини, тому зниження рівня гемоглобіну до 110 вважається нормою, але при зменшенні ще нижче починаються проблеми. При таких показниках лікування не потрібно, просто призначається спеціальне харчування, Практично завжди після пологів гемоглобін відновлюється.

  Лікування

  Лікування анемії у період вагітності можна розділити на дві великі групи: немедикаментозне і медикаментозне лікування. У першому випадку проводиться коригування харчування. Щоденний раціон повинен містити великий обсяг не тільки заліза, але і білка.

  Медикаментозне лікування анемії у період вагітності проводять в три етапи, кожен з яких має певну мету:

 • Купірування хвороби. На цьому етапі терапії домагаються нормалізації гемоглобіну в крові.
 • Насичення організму залізом. У цей період призначаються препарати, щоб зробити вміст заліза в організмі на тому рівні, на якому воно необхідне для правильного формування плоду.
 • Підтримуючий етап. У цей період призначається така дозування препаратів із залізом, щоб протягом решти періоду залізо перебувало в постійному стабільному рівні.
 • Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноВ залежності від ступеня тяжкості недокрів’я призначається певний обсяг заліза. Частка першого ступеня буде достатнім надходження заліза на добу в дозі 60-100 мг. При другому ступені тяжкості добова доза заліза повинна бути не менше 120 мг. Нерідко при прийомі препаратів із залізом призначається курс фолієвої та аскорбінової кислоти. Додатковий прийом таких препаратів збільшується здатність організму засвоювати залізо.

  Найбільш поширеними препаратами, які призначаються для прийому всередину, є Мальтофер, Ферроплекс, Сорбифер та ін.

  Рідко для введення в організм заліза використовують парентеральний метод. Показаннями є:

  • наявність виразкової хвороби;
  • порушення здатності організму всмоктувати залізо;
  • непереносимість пероральних засобів;
  • остання ступінь недокрів’я.

  При лікуванні анемії у вагітних використовуються препарати, в яких міститься двовалентне залізо. У разі, якщо з’являється алергія на подібні препарати, то лікар призначить тривалентне залізо.

  Профілактика дефіциту заліза при вагітності

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноВарто відзначити, що кращим варіантом уникнути розвитку анемії, є профілактика.

  Важливі профілактичні заходи, якщо раніше у жінки відзначалося зниження гемоглобіну або на початку вагітності рівень менше 120.

  Обов’язкова профілактика при багатоплідній або повторної вагітності (якщо друга вагітність настала занадто швидко, і організму не вдалося відновитися).

  Продукти, багаті на залізо

  Найголовнішим моментом є збалансоване харчування. У щоденному раціоні в обов’язковому порядку повинні бути продукти з високим вмістом заліза, а також інших компонентів, необхідних для нормального протікання вагітності.

  Якщо вагітність запланована, то слід профілактикою до початку вагітності. Рекомендується за 2 місяці почати приймати препарати з залізом у капсулах, а також фолієву кислоту, а також включити в щоденний раціон більше продуктів, що містять залізо.

  Продукт Вміст заліза, мг/100г Продукт Вміст заліза, мг/100г Продукт Вміст заліза, мг/100г
  Гриби (сушені) 30-35 Серце 6-7 Буряк 1,0-1,4
  Свиняча печінка 18-20 Яловичий язик 5-6 Яблука 0,5-2,2
  Пшеничні висівки 18-20 Свіжі гриби 5-6 Броколі 1,0-1,2
  Дріжджі (пивні) 16-19 боби 5-6 Картопля 0,8-1,0
  Морська капуста 15-17 Мигдаль 4-5 Морква 0,7-1,0
  Какао 12-14 М’ясо кролика 4-5 Смажена курка 0,7-0,8
  Теляча печінка 9-11 М’ясо індички 3-5 Банани 0,7-0,8
  Гречка 7-8 Персики 4-4,5 Білок яйця 0,2-0,3
  Жовток яйця 6-8 малина 1,6-1,8

  Відновленню гемоглобіну в крові сприяють повноцінний відпочинок і часті прогулянки на свіжому повітрі.

  Народні рецепти при нестачі заліза у вагітних

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноПідняти рівень гемоглобіну можна за допомогою народних рецептів.

 • Можна приготувати їх суміш сухофруктів (волоські горіхи, родзинки, мед у рівних пропорціях). Всі інгредієнти подрібнюються блендером. Такий склад містить не тільки залізо, але й вітаміни і корисні мікроелементи. Смачний складу слід їсти по 2 столові ложки кілька разів на день.
 • Три рази в день можна пити сік буряка і моркви, змішаний в рівних пропорціях.
 • Також допоможе підняти гемоглобін мікс, приготований з журавлинного морсу, яблучного і бурякового соку. Склад слід приймати 3 рази перед їжею.
 • Чи потрібна спеціальна дієта при легкій формі анемії

  Анемія першої або легкого ступеня передбачає лікування без використання медикаментозних препаратів. У такому разі достатньо правильно організувати своє харчування. Скласти спеціальну збалансовану дієту допоможе лікар.

  В принципі є під час вагітності навіть при анемії можна практично все, головне, виключити з харчування продукти, які затримують або перешкоджають засвоєнню заліза:

  • маргарин;
  • жирна баранина або яловичина;
  • жирні сорти ковбаси;
  • харчовий жир.

  Складена дієта при легкому ступені анемії повинна містити в складі в достатній кількості вітаміни, поживні речовини і мікроелементи.

  Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноПри анемії включати до складу наступні продукти:

 • У щоденний раціон необхідно включати нежирні сорти м’яса та субпродукти:
  • нежирну яловичину:
  • кролика;
  • індичку;
  • курку;
  • яловичий язик і печінку;
  • курячі субпродукти.
 • Обов’язково потрібно їсти каші (рисова, гречана, пшенична та ін);
 • В харчуванні можуть бути присутніми макарони і випічка, але вони повинні бути приготовані з вищих сортів борошна.
 • У випічці та інших продуктах не повинен бути ароматизаторів і хімічних продуктів.
 • Свіжі овочі та фрукти обов’язкові:Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозно
  • яблука;
  • сливи;
  • персики;
  • буряк;
  • зелень;
  • петрушка;
  • кріп;
  • капуста;
  • черешня;
  • полуниця.
 • Велику користь для організму принесе риба (скумбрія, горбуша, осетер та інші).
 • Анемія при вагітності: симптоми та наслідки, як проявляється легкого ступеня або 2, 3 у вагітних, чому зявляється недолік заліза, і як його лікувати медикаментозноВибираючи для харчування фрукти і овочі, але варто захоплюватися ринковими продуктами, які привезені з-за кордону. Краще віддавати перевагу продуктам по сезону, які ростуть у нашій країні.
  Людина звикла не звертати уваги на стан гемоглобіну, відкладаючи посивіння лікаря на потім. Але сьогодні проблема анемії та дефіциту заліза актуальна, а холоднокровність до таких питань під час вагітності, може взагалі привести до втрати довгоочікуваного і улюбленого малюка.

  Корисне відео