Ангіоневротичний набряк (або набряк Квінке) – гостра реакція алергічної природи, що розвивається у відповідь на дію різних хімічних або біологічних подразників. Вперше подібний стан було описано німецьким лікарем Р. Квінке ще в 1882 році. Проявляється миттєво розвиваються обмеженим набряком шкіри, слизових оболонок і підшкірно – жирової клітковини. Набряк Квінке характеризується раптовим розвитком і частіше захоплює обличчя, шию, верхню частину тулуба, область геніталій. При цьому набряклість може досягти максимуму всього лише за кілька хвилин і при поширенні на слизову оболонку гортані здатна спровокувати таке жизнеугрожающее стан, як задуха.

У групі ризику може виявитися практично будь-яка людина, але частіше ангионевротическому набряку схильні особи, які мають схильність до алергічних реакцій. При цьому діти і жінки набагато частіше страждають від подібних проявів, ніж чоловіки. Розвиток набряку Квінке – небезпечний стан, з непередбачуваними наслідками, що вимагає невідкладної медичної допомоги. Зволікання може загрожувати летальним результатом, тому про основні прояви недуги потрібно знати кожному. Давайте з’ясуємо, що провокує небезпечний стан і як надати першу допомогу при його розвитку.

Зміст сторінки

 • 1 Чому розвивається Ангіоневротичний набряк (або набряк Квінке)?
 • 2 Симптоми ангіоневротичного набряку
 • 3 Перша допомога
 • 4 Діагностика
 • 5 Лікування ангіоневротичного набряку
 • 6 Дієтотерапія
 • 7 Профілактичні заходи

Чому розвивається Ангіоневротичний набряк (або набряк Квінке)?

Ангіоневротичний набряк за мкб 10 (Міжнародної класифікації хвороб) проходить по кодуТ78.3. Фахівці виділяють два види набряку Квінке: алергічний та псевдоалергійний (спадковий). Відповідно і причини, що викликають небезпечне стан різні. У першому випадку набряк розвивається як відповідь імунної системи на попадання в організм специфічного алергену. У групі ризику знаходяться особи, схильні до харчової алергії і мають такі супутні захворювання, як поліноз або бронхіальна астма. Нерідко ангионевротичекий набряк розвивається одночасно з проявами кропив’янки. Точно встановити специфічний подразник непросто, оскільки причиною розвитку набряків може стати безліч провокуючих чинників:

 • Продукти харчування з високим індексом алергічної активності (морепродукти, яйця, горіхи, шоколад, гриби тощо);
 • Укуси комах;
 • Пилок рослин;
 • Шерсть тварин;
 • Деякі лікарські препарати (антибіотики, гормони, НПЗЗ).

У деяких ситуаціях набряк Квінке можуть спровокувати зовнішні фактори (інтенсивне сонячне випромінювання, холод ).

Спадковий ангіоневротичний набряк розвивається у осіб з вродженими патологіями, пов’язаними з недостатністю інгібітора С1 та порушеннями системи комплементу, з – за чого організм не може контролювати виділення медіаторів запалення. Різновидом цієї недуги частіше хворіють чоловіки. Виникнення небезпечного стану, часто супроводжується набряком гортані, провокують стреси і мікротравми. Крім цього, набряк може розвинутися під впливом зовнішніх подразників (перепадів температури, сильного фізичного навантаження). Лікується це стан за іншими принципами, ніж алергічний набряк.

Ангіоневротичний набряк у дітей молодшого віку зустрічається не часто, але бувають ситуації, коли стан, що загрожує життя , розвивається навіть у немовлят. У дітей набряк може розвинутися до дуже великих розмірів, причому він здатний мігрувати і проявлятися на тілі то в одному, то в іншому місці. У половині випадків спостерігається поєднання набряку Квінке та симптомів кропив’янки.

Симптоми ангіоневротичного набряку

Ураження можуть піддаватися будь-які органи, але найчастіше з’являється набряк обличчя, губ, очей, статевих органів, тильній поверхні рук і ніг. У важких випадках розвивається набряк гортані, дихальних шляхів, ураження поширюється на оболонки головного мозку і внутрішніх органів.

Загальними симптомами ангионевротическог набряку є:

 • блискавичне, безболісне набухання слизових оболонок і епітелію;
 • поява щільного набряку з чіткими межами;
 • збліднення шкірних покривів в області набряку.

Залежно від місця локалізації набряку проявляються специфічні симптоми:

 • Ангіоневротичний набряк повік проявляється сильним набряком шкірних покривів в цій області. Набряк може бути настільки великим, що викликає повне закриття очних щілин і людина позбавляється можливості бачити.
 • При поширенні набряку на область вух, може спостерігатися погіршення слуху через здавлювання слухового проходу. Самі вушні раковини стають щільними і збільшуються в розмірі.
 • Ангіоневротичний набряк обличчя супроводжується сильним набряком губ, які можуть збільшитися в розмірах у кілька разів. Губи стають малорухомими, людина відчуває утруднення при розмові. Особливо це проявляється, якщо ураження піддається слизова мови, в цьому випадку він може настільки збільшитися в розмірах, що не поміщається в ротовій порожнині.
 • При ураженні слизової оболонки травного тракту виникають такі розлади, як гострі хворобливі напади в області живота, нудота, блювота, рідкий стілець. Якщо набряк захоплює слизову оболонку шлунку і кишечника хворий може скаржитися на відчуття поколювання мовою і верхньому небі.
 • Ангіоневротичний набряк мозку зустрічається рідко, супроводжується таким характерним симптомом, як ригідність м’язів. При цьому стані людина не може нагнути голову і доторкнутися підборіддям до грудей. Відзначаються головний біль, загальмованість, млявість, слабкість, які супроводжуються нудотою і блювотою. У важких випадках починаються судоми, і розвивається стан, схожий на епілептичний припадок.
 • Набряк гортані є самим небезпечним станом, так як при закритті дихальних шляхів у хворого виникає асфіксія (ядуха), що може закінчитися летальним результатом. Для цього стану характерні наступні симптоми: утруднення дихання, задишка, захриплість голосу, поява тривожності і гавкаючого кашлю. При звуженні просвіту зіву, з’являється свистяче дихання, обличчя хворого синіє, він може втратити свідомість і впасти в кому.

Набряк Квінке обычнодержится протягом декількох годин, в окремих випадках він зберігається протягом доби, після чого безслідно зникає. Наочне уявлення про те, як виглядають його прояви, дають фото ангіоневротичного набряку. Один раз, побачивши характерні симптоми цієї гострої алергічної реакції, у подальшому вже неможливо помилитися з діагнозом, настільки ці явища специфічні. При появі тривожних ознак, слід відразу викликати невідкладну допомогу, а до її прибуття вміти виявитися потерпілому першу допомогу.

Перша допомога

При перших ознаках порушення дихання і появі набряклості потрібно негайно викликати швидку допомогу. До приїзду бригади медиків постарайтеся допомогти потерпілому. Важливо постаратися припинити контакт з алергеном: наприклад вийняти жало при укусі комахи, виключити лікарський препарат, промити шлунок при харчовій алергії. Якщо хворий задихається, постарайтеся його заспокоїти, розстебніть комір одягу, виведіть його на свіже повітря або відкрийте в приміщенні кватирки, щоб полегшити доступ кисню. Якщо набряк розвивається на місці укусу комахи, прикладіть до місця ураження компрес з льодом.

Давайте хворому пити. Чим більше рідини буде надходити в організм, тим швидше вийдуть токсини і алергени. Можна давати мінеральну воду (Боржомі) , або слабкий содовий розчин (на 1 л води – 1г харчової соди). З цією ж метою можна дати сорбент (активоване вугілля, Полісорб). Постарайтеся, щоб потерпілий проковтнув таблетку будь-якого антигістамінного препарату (Кларитин, Супрастин, Тавегіл). Якщо потерпілий втрачає свідомість, очистіть дихальні шляхи, запобіжите западання язика, стежте за пульсом, робіть штучне дихання.

Після прибуття бригади швидкої допомоги, зусилля медиків будуть направлені на відновлення функції дихання і нормалізацію тиску у потерпілого. З цією метою внутрішньом’язово вливають Преднізолон, Адреналін. Для зменшення алергічних проявів вводять антигістамінні засоби (Супрастин, Димедрол), або дають препарати у формі таблеток або крапель (Еріус, Зіртек). При зниженні серцевого ритму застосовують Атропін.

Якщо розвинувся набряк гортані, роблять трахеостомію. Для цього через розріз у дихальне горло вводять трубку, через яку надходить повітря. Після того, як постраждалий виходить із загрозливого життя стану, його відправляють в стаціонар для подальшого лікування.

Діагностика

Методи діагностики будуються на ретельному вивченні анамнезу захворювання та скарг пацієнта. Фахівець повинен провести визуальтный огляд: виміряти тиск, вислухати легкі, промацати живіт. Далі пацієнта направляють на аналізи. В процесі діагностичних заходів дуже важливо визначити агент, який провокує розвиток набряку. З цією метою досліджується загальний аналіз крові, виявляється рівень загального та специфічного імуноглобуліну, проводяться шкірні алергопроби.

При підозрі на спадкову форму набряку Квінке необхідно додатково обстежити найближчих родичів і здати кров на дослідження рівня білка С1. Грамотна діагностика захворювання дозволяє вывить природу захворювання (алергічний чи вроджену) і підібрати правильне лікування з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.

Лікування ангіоневротичного набряку

Після нападу хворого доставляють в стаціонар, де проводять комплексне лікування, спрямоване на виявлення та усунення провокуючого алергену, зменшення синтезу медіаторів запалення і зміцнення захисних сил організму. В схему терапії включають такі препарати:

 • Антигістамінні засоби. Зменшують вираженість алергічних реакцій, допомагають впоратися з сверблячкою, роздратуванням, запальними явищами. Пацієнту призначають такі засоби, як Лоратадин, Димедрол, Супрастин, Цетиризин. Вибір препарату лікар здійснює з урахуванням форми алергії, провокуючого агента, стану пацієнта і можливих протипоказань. Антигістамінні препарати не тільки надають лікувальний ефект, але і запобігають повторні напади хвороби. Вводять їх внутрішньом’язово, у легких випадках можна давати ліки в таблетованій формі.
 • Гормональні кортикостероїди. Призначають у разі сильної набряклості для швидкого зняття небезпечних симптомів. Внутрішньом’язово вливають Преднізолон. При важких ураженнях, захоплюючих оболонки головного мозку і викликають набряк гортані і трахеї, вводять Дексаметазон.
 • Щоб швидше вивести їх організму токсини і алергени, після спадання набряку, пацієнтові призначають прийом ентеросорбентів (активованого вугілля, Ентеросгелю, Полисорба). Дозу препаратів лікар розраховує виходячи з ваги хворого.
 • Додатково, для прискорення виведення алергенів, пацієнту можуть призначити проносні препарати (Гутталакс, Фитолакс), проносні чаї або рекомендувати очисні клізми.
 • Для зміцнення судинної стінки застосовують препарат Аскорутин . Медикамент містить вітаміни А і С, які знижують проникність судин та зменшують прояви алергічної реакції.
 • Для підвищення захисних сил організму і зміцнення імунітету призначають імуностимулятори ( Іммунал, Оцилококцинум) і загальнозміцнюючі препарати (екстракт женьшеню, ехінацеї, елеутерококу).

Дієтотерапія

Особлива роль у лікуванні гострих алергічних реакцій відводиться дієтотерапії. Їх раціону хворого виключають всі продукти, здатні спровокувати алергію. У гострий період і протягом 2-3 днів після нього пацієнту рекомендують голодування, з поступовим переходом, спочатку на білі сухарі і воду, потім на вівсяні пластівці, зварені на воді. У наступні дні з раціону виключають наступні продукти:

 • Цитрусові;
 • Солодощі, шоколад;
 • Горіхи;
 • Цільне молоко;
 • Курячі яйця;
 • Гриби;
 • Морепродукти;
 • Гострі, кислі, солоні, пряні продукти;
 • Овочі, фрукти і ягоди червоного кольору (томати, морква, виноград, полуниці та ін);
 • Мед;
 • Гірчицю, приправи;
 • Продукти, що містять штучні барвники та консерванти;
 • Кава і кавові напої;
 • Алкоголь.

В меню включають пісне дієтичне м’ясо, нежирну рибу, слабкі бульйони, каші, салат зі свіжих огірків, капусти, заправлені рослинною олією, сухарі, галети. Рекомендується пити більше рідини. Це може бути чиста питна або мінеральна вода без газу, зелений чай. Посилений питний режим допоможе знизити інтоксикацію організму і прискорить одужання.

Наслідки та можливі ускладнення

Ангіоневротичний набряк — надзвичайно небезпечне і підступне стан, який може закінчитися комою та летальним результатом у тих випадках, коли ураження піддається гортань і дихальні шляхи. Тому будьте уважні до свого стану, постарайтеся виявити провокуючі фактори і надалі уникати будь-якого контакту з алергенами.

При ураженнях ШЛУНКОВО-кишкового тракту, що супроводжуються болями в животі і блювотою, пацієнта можуть піддати необґрунтованого хірургічного втручання, оскільки схожі симптоми має безліч гострих станів (апендицит, непрохідність кишечника тощо). Це ще одна небезпека гострої алергічної реакції.

При поширенні набряку на мозкові оболонки і головний мозок у пацієнта виникають неврологічні розлади (судомні напади, порушення мови, втрата довільних рухів ). У тих випадках, коли ураження піддається сечостатева система, можливий розвиток гострого циститу, що супроводжується затримкою сечі.

Уникнути нападів і розвитку набряку Квінке можна лише в тому випадку, коли контакт з алергеном буде повністю виключений. Якщо провокуючий фактор не вдається виявити і усунути можливі повторні напади гострої алергічної реакції, що несе серйозну загрозу здоров’ю та життю пацієнта.

Профілактичні заходи

Після першого гострого нападу і купірування небезпечних симптомів, лікування здійснюється в стаціонарі лікарем – терапевтом. Надалі пацієнт повинен обов’язково проконсультуватися з алергологом, щоб виявити агент, що провокує напад. При необхідності лікар проведе шкірні алергопроби, які дозволять визначити алерген. Якщо уникати контакту з ним, то агнионевротический набряк більше не повториться. Алерголог може запропонувати специфічну терапію, при якій введення мінімальних доз алергену протягом декількох місяців виробляє стійкість, і організм вже не так бурхливо реагує на контакт з ним.

Важливим профілактичним моментом є дотримання гіпоалергенної дієти, правильне і збалансоване харчування, дотримання питного режиму. Для зміцнення захисних сил організму рекомендується вести активний спосіб життя, займатися спортом, більше гуляти на свіжому повітрі. Але якщо у вас є алергічні реакції на пил або цвітіння рослин (поліноз) у певний період, то на цей час краще їхати з міста в іншу кліматичну зону, де немає рослин, що провокують характерні симптоми. При появі тривожних ознак, слід відразу приймати антигістамінні засоби, рекомендовані лікарем і тримати їх завжди під рукою.

При правильному лікуванні агнионевротического набряку і дотримання рекомендацій лікаря, всі видимі симптоми зникають через кілька днів. Надалі будьте обережні і робіть все можливе, щоб уникнути повторного нападу.