Анорексія – це бич сучасного суспільства. На жаль, ми живемо в такому світі, де зовнішня краса має велику роль. Якщо у дівчини гарна фігура і обличчя, то вона може стати знаменитою моделлю і працювати в престижних журналах. А хто нам диктує правила краси та ідеалу? Саме, ті дівчата з обкладинки. Якого ж тим, хто від природи не може мати ідеальну фігуру?! Найчастіше подібного впливу схильні дівчатка-підлітки. Вони в гонитві за ідеальними формами готові на багато що, а чи варто це того?! Анорексія – це насамперед захворювання, а хвора людина апріорі не може бути красивим. У чому полягає небезпека, які ознаки і симптоми цієї хвороби?

Чим небезпечна анорексія?

Це небезпечне психічне захворювання. За статистикою, у анорексії найвищий показник смертності серед усіх психічних захворювань. Анорексія – це не хвороба, яка з’являється просто так або після зараження, люди самі себе заганяють в кут, вийти з якого самостійно не можуть. Це захворювання відображається абсолютно на всіх життєво важливих органах. Передусім страждає серце. Людина, яка піддає себе голодування, мучить і свої м’язи. У таких людей швидкість кровотоку знижується, зменшується кров’яний тиск. Недолік важливих поживних елементів у крові викликає анемію. У більшості випадків саме зупинка серця є причиною смерті людини, хворого на анорексію.

Також серйозним змінам піддається гормональний стан людини. Рівень важливих гормонів щитовидної залози різко падають, тоді як рівень кортизолу (гормон стресу) різко зростає. У жінок гормони відповідають за функцію дітонародження виробляються в менших кількостях, з’являються нерегулярні місячні, так само можливо їх повна відсутність. Часом відновити нормальний цикл не вдається. У таких хворих частіше виникає безпліддя.

Всі вище сказані наслідки, а також нестача кальцію позначається на кісткової тканини хворого, кісткова маса знижується, з’являється остеопенія та остеопороз. Навіть якщо людина поверне свій нормальний вагу і видужає, то втрата кісткової тканини є незворотною. Негативно позначається подібне голодування і на нервовій системі людини, вносячи деякі зміни в структуру мозку. Анорексія сильно впливає на розум людини, тому лікування анорексії полягає не тільки в лікуванні наслідків і нормалізація системи травлення, але і лікування психологічних проблем анорексії.

Види і причини анорексії

Анорексія – захворювання не нове, відоме воно було ще в Стародавній Греції. В ті часи вона означала відсутність позиву до прийому їжі, як людського інстинкту. У анорексії існує кілька видів:

 • Первинна
 • Психічна
 • Нервова
 • Медикаментозна
 • Мозкова
 • Тепер розглянемо кожен вид анорексії окремо і визначимо основні причини цього захворювання.

  Первинна або дитяча

  Первинна виникає в дитячому віці, коли ще зовсім малюк, який нещодавно був радий будь-якій страві, починає відмовлятися від їжі. Причинами такої поведінки дитини і виникнення дитячої анорексії існує кілька. По-перше, це коли режим харчування дитини не дотримується батьками. По-друге, батьки дозволяють дитині безладне вживання заборонених продуктів, наприклад, шоколаду, цукерок і іншого.

  І по-третє, однотипне меню і великі порції теж можуть з’являється на харчову поведінку малюка.

  Психічна

  Такий вид анорексії виникає при розладах психіки, наприклад, шизофренії, параної. Такі люди просто не відчувають почуття голоду.

  Нервова анорексія

  Нервова анорексія — це найчастіший вид цього психічного розладу, і пов’язаний він з перенесеним стресом, зниженою самооцінкою або величезним бажанням схуднути. Нервова анорексія частіше виникає у дівчаток, які прагнуть бути схожими на модель.

  Такі люди дуже суворо ставляться до свого харчування, будь-яка з’їдена зайва крихта для них вважається ознакою слабкості. А суворе дотримання голодування – це ознака контролю над собою і своїм життям, в цьому і полягає нервова анорексія. Дівчатка починають після прийому їжі викликати блювоту, приймати сечогінні та проносні препарати, що займаються спортом до втрати пульсу.

  Ожиріння лякає таких людей до жаху, їх сприйняття власного тіла сильно спотворюється, і їм постійно здається, що вони повні.

  Медикаментозна

  Такий вид анорексії виникає при прийомах антидепресантів або психостимуляторів.

  Анорексія мозку

  При анорексії людина втрачає не тільки вагу власного тіла, але і вага мозку. Це не жарт, це науково доведений факт. При виснаженні століття головного мозку теж зменшується. Якщо захворювання вчасно не піддати лікуванню, в прямому сенсі можна позбутися мізків.

  Ознаки і симптоми

  У анорексії існує як фізичні, так і психологічні симптоми і ознаки. По більшій частині це все ж психологічне захворювання, то першим і головним ознакою вважається нездорове бажання схуднути. Людина панічно боїться погладшати. Також хвора людина починає відчувати почуття провини під час прийому їжі.

  Людина починає бути дратівливим і депресивним. У нього спостерігається часта зміна настрою, погіршується пам’ять та увагу. Хворий постійно зважується і виглядає в дзеркало, і ніколи не буває задоволений своїм тілом. Його найбільше цікавить калорійність страв і скільки потрібно часу в спортзалі, щоб спалити ці калорії. Визначити людину, яка страждає анорексією можна і за зовнішнім фізіологічними ознаками. Основні зовнішні симптоми:

  • Різке зниження ваги.
  • Людина виглядає не просто поганим, а виснаженим.
  • З’являється слабкість, втома, запаморочення, прискорене серцебиття.
  • Порушується робота травлення, виникають здуття живота, запори.
  • Постійно холодні руки і ноги.
  • Людина постійно мерзне. На тілі з’являються маленькі волоски, як реакція організму на холод і спроба зігрітися.
  • Особа набуває одутловатую форму.
  • Ламкість нігтів, випадання зубів.
  • Блідість.
  • В’ялість м’язів
  • Волосся починає ламатися від сухості і випадають.
  • Небажання спілкуватися з людьми.

  Якщо ви помітили у людини тільки деякі ознаки і симптоми, наведені вище, це не завжди говорить про анорексії. Визначити точно анорексію зможе тільки фахівець в своїй області. А ці симптоми і ознаки є загальними.

  Лікування анорексії

  Як правило хвора всіляко відмовляється це сприймати, він вважає, що абсолютно здоровий і під лікарської допомоги не потребує. Ніколи хвора самостійно до лікаря не йде, на цьому наполягають його близькі люди. На жаль лікування анорексії проходить дуже довго і не завжди успішно. Вилікувати анорексію можна тільки змінивши ставлення хворого до ситуації. Насамперед змінити ставлення до себе і навколишнього світу – це головна мета терапії. Вилікувати захворювання у людини, яка її заперечує неможливо, це як намагатися вилікувати алкоголіка, який говорить, що «не п’є». Тим не менш кидати хворих жінок не потрібно, так як у підсумку це захворювання може призвести до самогубства.

  Насамперед хворий буде потребувати допомоги психолога. Психолог не повинен засуджувати, його завдання-пояснити хворому всі небезпека його стану. Лікування анорексії проводить не тільки психолог, але і ряд інших спеціалістів:

  • Дієтолог
  • Психіатр
  • Кардіолог
  • Ендокринолог
  • Гастроентеролог
  • Ревматолог.

  Саме лікування ґрунтується на декількох принципах:

 • Перше – це застосування психотерапії. Спочатку з хворим ведеться бесіда для виявлення причин подібної поведінки. Потім фахівець, використовуючи різні методики, дозволяє пацієнтові усвідомити свою проблему, щоб у майбутньому її успішно вилікувати. Наступний етап полягає в досягненні мети у вигляді бажання пацієнта лікуватися. Після того, як людина розуміє, що хворий і готовий лікуватися, йому розповідають про норми харчового поведінки і про еталони краси. Якщо захворювання викликане психічними розладами та основні терапевтичні методи результату не приносять, лікарі використовують гіпноз.
 • Друге – це медикаментозне лікування захворювання, для відновлення фізичного здоров’я. Лікарі призначають різні препарати і вітамінні комплекси, щоб вилікувати супутні і виникли проблеми зі здоров’ям.
 • І дієта. Це дуже важлива частина на якому ґрунтується лікування анорексії. Вже з перших днів лікарі розробляють спеціальну дієту, яка допоможе вилікувати захворювання. Процес нормалізації харчування відбувається дуже обережно і повільно, незначно збільшуючи калорійність страв щодня. Низькокалорійні продукти поступово замінюються поживними.
 • Анорексія і булімія

  Насамперед булімія і анорексія це два різних захворювання, тільки от об’єднує їх те, що булімія часто є наслідком анорексії. Булімія – це відчуття постійного голоду і моторошне переїдання. Навіть після прийому їжі людина не відчуває почуття ситості і його продовжує тягнути до їжі. В іншому ці два захворювання є протилежністю. Але смертність при булімії така ж висока. Пов’язано це з тим, що людина постійно намагається позбутися від з’їденого шляхом викликання блювоти, смерть може настати при розриві стравоходу.

  Види і причини булімії

  Виділяють два види булімії: Нервова булімія і булімія перехідного віку. Нервова булімія виникає у молодих людей у віці від 25 до 30 років. У цей період люди частіше відчувають стрес, занижену самооцінку, і всі нервові проблеми намагаються «заїсти». Булімія пубертатного періоду характерна для підлітків, які в період дозрівання відчувають напади обжерливості.

  Причин появи булімії кілька і діляться вони на три групи:

 • Соціальні.
 • Психогенні, наприклад, низька самооцінка.
 • Органічні. Різні захворювання, які провокують постійну тягу до їжі. (Цукровий діабет, пухлина, патологія обміну речовин)
 • Ознаки і лікування булімії

  Ознаки булімії поділяються також два види:

 • Ознаки в поведінці:
  • Хворий з’їдає дуже багато їжі, при цьому поспішати, захоплюючи шматки.
  • Після прийому їжі хворий поспішає від неї позбутися шляхом блювоти.
 • Зовнішні ознаки:
  • Головні зовнішні ознаки – це те, що людина починає різко худнути, а потім також різко набирати вагу.
  • Людина починає страждати хворобами травлення.
  • Із-за постійної блювоти з’являються проблеми з зубами.
  • З’являється слабкість, зневоднення, в’ялість шкіри і дерматит.

  Лікування булімії таке ж тривале і складне, і залежить від причин появи захворювання. В основному булімія лікуватися з допомогою психотерапії та прийомом антидепресантів.

  І анорексія, булімія є серйозними і небезпечними захворюваннями, з якими боротися самостійно неможливо. Ті, хто ніколи не страждав подібним, думають, що вилікувати ці складні хвороби можна самостійно, просто проявивши силу волі. Це оману і міф. Вилікувати ці хвороби зможуть тільки консиліум лікарів і люблячі родичі.