Антибіотики проти ангіни: правила прийому антибіотиків

Інфекційні ураження верхніх дихальних шляхів, зокрема ангіни, зустрічаються дуже часто в будь-якому віці. Одними з найбільш популярних засобів для лікування ангіни є антибіотики. Однак перед їх призначенням необхідно оцінити доцільність прийому антибактеріальних засобів, а також вибрати найбільш відповідний і ефективний препарат для відповідного пацієнта.

Зміст:

 • 1 Застосування антибактеріальних препаратів при ангіні
 • 2 Лікування ангіни антибіотиками у дорослих
 • 3 Лікування ангіни антибіотиками у дітей
 • 4 Протипоказання до використання антибіотиків
 • 5 Правила приймання антибіотиків при ангіні

Застосування антибактеріальних препаратів при ангіні

Однією з найбільш серйозних проблем в лікуванні інфекційних захворювань є невиправдане призначення антибактеріальних засобів. У зв’язку з цим, перед призначенням лікування необхідно відповісти на наступні питання:

Антибіотики проти ангіни: правила прийому антибіотиків

Ангіна

 • Скільки років хворому? Вік людини накладає певні обмеження на застосування антибіотиків, а також здатний підказати той вид бактерії, що викликав хворобу. Наприклад, пневмококова інфекція дуже часто вражає дітей, а стафілококи дорослих людей.
 • Хто збудник ангіни – віруси або бактерії? У разі вірусної ангіни (катаральна форма) застосування антибіотиків протипоказано, так як не впливає на перебіг захворювання. Якщо ж збудник бактерії, то антибіотики є основою лікування.
 • Як протікає ангіна – легко чи важко з ризиком розвитку тяжких ускладнень? Важкі форми захворювання вимагають підбору більш «важких» антибактеріальних засобів, або їх комбінацій.

Головний фактор, що визначає призначення антибіотиків при ангіні – бактеріальна природа захворювання. Для визначення цього існує ряд ознак, властивих саме бактеріального ураження:

 • Бактеріальна інфекція починається гостро (ліг спати здоровим, прокинувся хворим), важко – температура тіла піднімається до 39-40 градусів, хворий відчуває головний біль, загальну слабкість, швидку стомлюваність, в горлі відзначається сильний біль і гнійний наліт на піднебінних мигдаликах.
 • Сильний інтоксикаційний синдром може призводити до нудоти, аж до блювоти; а також до болю у верхній частині живота.
 • У хворого добре промацуються лімфатичні вузли на шиї – вони збільшені, і часто бувають болючі.
 • У разі скарлатинозной ангіни на шкірі з’являється дрібна висипка.
 • Вірусні форми ангіни характеризуються більш повільним початком, низькою інтенсивністю симптомів (температура тіла підвищується до 38 градусів і ін), а також наявністю супутніх симптомів з боку органів дихання – закладеність носа, нежить, кашель і т. д.

  Лікування ангіни антибіотиками у дорослих

  У плані використання антибактеріальних засобів, до категорії дорослих громадян відносять всі особи старше 15 років, що пов’язано з особливостями використання деяких препаратів. Щодо вагітних і годуючих жінок лікування ангіни антибіотиками повинно проводитися під суворим контролем лікаря, у зв’язку з ризиком небажаного впливу препаратів на організм плода або немовляти.

  Антибіотики проти ангіни: правила прийому антибіотиків

  Ліки від ангіни

  Призначення антибактеріальних препаратів при вірусної ангіні у разі її виникнення у дорослих людей не виправдано. Вірусні ангіни, як правило, протікають легко, з мінімальними симптомами та проходять самостійно протягом тижня. Однак, якщо на тлі вірусного ураження мигдаликів починають формуватися ускладнення і приєднується гнійна форма ангіни, то необхідно призначати протибактеріальні засоби.

  У зв’язку з тим, що найбільш частими збудниками ангіни є стрептококи і стафілококи, то оптимально вибирати антибіотики, які впливають на дані мікроорганізми, з наступних груп:

  • пеніциліни
  • цефалоспорини,
  • тетрацикліни
  • макроліди
  • фторхінолони

  Перша група препаратів – пеніциліни. Однак перед їх застосуванням необхідно впевнитись у відсутності у хворого людини алергії до даних препаратів, так як вони є найсильнішими алергенами. Найбільш часто використовується Амоксицилін і його захищений аналог – Амоксиклав. Препарати надзвичайно ефективні і дозволяють вилікувати ангіну без розвитку ускладнень. Крім них, з цієї групи можуть використовуватися Флемоксин, Флемоксин Солютаб і т. д.

  У разі неефективності пеніцилінів або наявності у хворого алергії до них, використовують препарати групи цефалоспоринів. До них відносяться: Цефалексин, Цефотаксим, Цефтріаксон та ін Більшість з них випускаються у формі капсул, або ж розчинів для ін’єкцій.

  Важкий перебіг ангіни у дорослих є показанням до призначення фторхінолонів: Ципрофлоксацин, Левофлоксацин і т. д. Однак, вагітність і грудне вигодовування – прямі протипоказання до них.

  Лікування ангіни антибіотиками у дітей

  Лікування бактеріальних форм ангіни (фолікулярна, лакунарна та ін) повинні в обов’язковому порядку проводитися з використанням антибіотиків, у зв’язку з частим розвитком ускладнень при відмові від даних препаратів. Найкращі і популярні форми випуску антибактеріальних засобів для дітей молодшого віку – сиропи і суспензії.

  Препаратом вибору знову є Амоксицилін або Амоксиклав. У разі алергії до даних засобів, застосовують або цефалоспорини, або ж Азитроміцин (Сумамед).

  Призначення антибіотиків при ангіні у дітей повинно проводитися лише лікарем. Неправильно підібраний препарат може виявитися марним, або навіть завдати шкоди здоров’ю.

  Використання макролідів (Еритроміцин та ін) у дітей до 15 років протипоказане, в зв’язку з їх токсичною впливом на організм

  Протипоказання до використання антибіотиків

  Незважаючи на високу ефективність антибактеріальних засобів, їх призначення обмежено ряд протипоказань:

  Антибіотики проти ангіни: правила прийому антибіотиків

  Антибіотики

  • Алергічні реакції та індивідуальна непереносимість компонентів. Особливо актуально щодо препаратів з групи пеніцилінів, які часто викликають алергічні прояви у пацієнтів.
  • Захворювання, пов’язані з ураженням печінки призводять до порушення метаболізму антибіотиків і вимагають корекції «стандартних» дозувань.
  • Захворювання нирок призводять до зниження виведення антибіотика і його метаболітів з організму.
  • Макроліди та фторхінолони протипоказані в дитячому віці, а також для використання у вагітних і годуючих жінок, у зв’язку з токсичним впливом на розвивається і зростаючий організм.

  Правила прийому антибіотиків при ангіні

  Для підвищення ефективності використання антибіотиків при ангіні необхідно дотримуватися простих рекомендацій:

 • Призначення антибактеріальних засобів – прерогатива лікаря. Не займайтеся самолікуванням.
 • Найкращим способом вибору антибіотика є проведення бактеріологічного посіву мікроорганізмів для визначення їх чутливості. Однак даний аналіз займає кілька днів. Тому рекомендується спочатку призначати описані вище препарати, а в разі їх неефективності та отримання результатів бактеріологічного посіву коригувати терапію з лікарем.
 • Перед використанням ретельно прочитайте інструкцію до лікарського засобу.
 • Строго дотримуйтесь рекомендацій лікаря щодо дози антибіотика, кратності прийому і тривалості всього курсу лікування. Раніше завершення лікування може призвести до переходу ангіни в хронічний тонзиліт і розвитку ускладнень.
 • Кращий час для прийому препаратів через одну-дві години до прийому їжі. Запивати їх необхідно звичайною водою.
 • Пам’ятайте, що лікування ангіни це комплексний процес, що вимагає не тільки прийому антибіотиків. Дотримуйтесь встановлений режим дня, збагачення дієти вітамінами, рясно пийте.
 • Застосування антибактеріальних препаратів є основою лікування бактеріальних ангін. Однак для збільшення їх ефективності, необхідно приділити підвищену увагу до їх вибору у дорослих і дітей, а також дотримання правил прийому. Тільки раціональне використання препаратів дозволить у короткий час впоратися з бактеріальною ангіною.