Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знати

Біль в очеревині вагітної жінки часто пов’язують з анатомічними змінами в її організмі при виношуванні дитини. З іншого боку, всім відомо, що саме цей симптом є визначальною ознакою апендициту.

Зміст

 • Апендицит при вагітності, наслідки для мами і малюка
 • Апендицит: ризики
 • Може бути апендицит при вагітності
 • Ризики гострого апендициту при вагітності
 • Симптоми
 • Лікування
 • Коли видаляють апендикс: показання
 • Вирізують на пізніх термінах
 • Прогноз для вагітності
 • Реабілітація
 • Дієта
 • Корисне відео
 • Апендицит при вагітності, наслідки для мами і малюка

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиЩоб не пропустити напад хвороби та своєчасно вжити заходів, необхідно знати, як під час вагітності відрізнити звичайний дискомфорт від гострого апендициту.

  Апендицит: ризики

  Конкретна причина розвитку захворювання дотепер не встановлена.

  Часто це пов’язують з попаданням в відросток харчового сміття, заселенням його гельмінтами, особливостями харчування, порушеннями обміну речовин або зниженням імунітету.

  Відсутність лікування небезпечно для здоров’я, викликає гнійні патологічні процеси в черевній порожнині, а в складних випадках може призвести до летального результату.

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиЄдиним рішенням при запаленні червоподібного рудименту сліпої кишки (апендикса) є його видалення хірургічним шляхом.

  Може бути апендицит при вагітності

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиМайбутні мами знаходяться в групі ризику серед причин, що викликають розвиток хвороби:

 • Матка, яка постійно збільшується в розмірах, тисне на органи черевної порожнини, зміщуючи їх із звичного місця. При цьому стані порушується кровообіг, із-за чого у відростку розвивається запальний процес.
 • Гормональні зміни в організмі жінки призводять до порушення процесу травлення, викликаючи запори. Затверділі калові маси з працею просуваються по кишечнику та можуть закупорити апендикс, викликаючи в ній запалення.
 • Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиВиношуючи дитину, жінка повинна звертати увагу на всі зміни стану здоров’я, при підозрах на апендицит – звертатися за допомогою до лікарів.

  Ризики гострого апендициту при вагітності

  Запальний процес може загрожувати жінці перериванням вагітності. Тому дуже важливо якомога раніше звернутися до лікаря, щоб не допустити ускладнень, розриву відростка кишки та перитоніту черевної порожнини. Інфекція, що потрапила в очеревину, створює небезпеку не лише для життя жінки, але і для майбутнього малюка.

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиУскладнення, що виникають при апендициті під час вагітності:

  • небезпека поширення інфекції в післяопераційний період;
  • непрохідність кишечнику, утворення газів, затримка стільця;
  • старіння плаценти раніше терміну і її відшарування;
  • зміна функції скорочення матки;
  • гостре кисневе голодування плоду;
  • ймовірність кровотечі при пологової діяльності.

  Симптоми

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиЗапалення апендикса супроводжується:

  • гострим болем біля пупка, яка поступово зміщується вниз з правого боку;
  • нападами нудоти і блювоти;
  • підвищенням температури тіла;
  • слабкістю, підвищеним потовиділенням, блідістю шкірних покривів;
  • втратою апетиту;
  • почастішанням пульсу;
  • здуттям живота.

  Біль особливо відчутна, якщо жінка лежить на правому боці, проявляється при поворотах тулуба, різких рухах.

  Перші 3 місяці вагітності симптоми нічим не відрізняються від проявів хвороби у звичайної людини – біль локалізується праворуч, внизу живота.

  В середині строку апендикс зміщується маткою вище від звичного положення, тому і спостерігаються больові відчуття в області під печінкою, на рівні пупка.

  На останніх місяцях жінка відчуває біль під ребрами, переходить на поперек.

  Лікування

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиГострий апендицит лікувати необхідно в будь-якому випадку і як можна швидше. Діагностика і підтвердження діагнозу здійснюється при стаціонарі, де за майбутньою мамою уважно спостерігають і проводять лабораторні дослідження.

  Коли видаляють апендикс: показання

  На ознаки апендициту вказує підвищений рівень лейкоцитів в аналізі сечі. При натисканні на область живота з правого боку і різке відведення руки, з’являється гострий біль.

  Для більш докладного дослідження у вагітних провозять УЗД, на якому можна розглянути збільшення розміру апендикса.

  Якщо при всіх цих ознаках стан хворої ускладнюється підвищеною температурою, нудотою або блювотою, — операцію потрібно проводити негайно.

  Апендектомія проводиться двома способами – стандартна операція і лапароскопія.

  Виконуючи операцію звичайним способом, лікар на животі робить розріз шкіри в області розташування апендикса. Після ретельного огляду черевної порожнини на наявність абсцесу, відросток видаляється, розріз зашивають.

  Менш болючим для вагітної жінки вважається видалення апендикса за допомогою спеціального оптичного приладу лапароскопа. При цьому разі в черевну порожнину через невеликі отвори вводяться медичні інструменти, які січуть запалену ділянку кишки.

  Загоєння після лапароскопії відбувається набагато швидше, а на животі у жінки не залишається рубців після операції.

  Вирізують на пізніх термінах

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиАпендицит не може зникнути або самостійно розсмоктатися. Відкласти операцію не можна, зволікання несе загрозу життя матері і дитині.

  Хірургічна операція висічення гострого апендикса проводиться на всіх етапах вагітності. Важливо контролювати свій стан до народження дитини і дотримуватися всі рекомендації лікаря.

  Прогноз для вагітності

  Незалежно від того, на якому терміні вагітності була проведена операція, майбутня мама перебуває під постійним наглядом спеціаліста.

  Під ретельним контролем знаходиться і дитина. Лікар вивчає стан плаценти і навколоплідних вод, стежить за тим, як відбувається розвиток плоду. При виявленні відхилень, вагітна направляється в стаціонар на лікування.

  Якщо операція була проведена на останніх термінах, процес розродження проводиться з особливою обережністю. Щоб знизити ризик навантаження на свіжі шви і швидше витягти плід, під час пологів акушер-гінеколог розсікає промежину, полегшуючи просування дитини.

  Реабілітація

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиПісляопераційний період для вагітних жінок має свої особливості. Щоб не спровокувати небажані ускладнення, до живота не прикладають холодну грілку, як це роблять при звичайних умовах.

  Антибактеріальна терапія, яка в обов’язковому порядку застосовується після хірургічного втручання, призначається з обережністю, враховуючи термін вагітності, протипоказання та індивідуальні особливості породіллі.

  Щоб виключити затримку в прямій кишці калових мас і скупчення газів, рекомендується приймати ліки для стимуляції перистальтики кишечника.

  В індивідуальному порядку показані заспокійливі засоби та препарати для зняття підвищеного тонусу матки.

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиПісля операції вагітна жінка потрапляє в групу ризику і перебуває на обліку у гінеколога під постійним наглядом.

  Дієта

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиПравильне харчування – одна з умов, яку необхідно дотримуватися, щоб швидше відновитися після операції з видалення апендикса. Перші добу – найскладніші, повністю забороняється приймати їжу і рідину. Кілька крапель води можна дати хворий в кінці дня і змочувати нею пересохлі губи.

  В меню має бути достатня кількість вітамінів і мікроелементів, що стабілізують роботу травного тракту.

  З другого дня дозволяється вживати в малих кількостях:

  • бульйон з нежирної курятини;
  • рідке пюре з картоплі, кабачків або гарбуза без додавання олії;
  • рис, відварений на воді, без жиру і солі;
  • натуральний знежирений йогурт без цукру;
  • відварене куряче м’ясо, перетерте в кашку.

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиЇжу приймати маленькими порціями, розділивши на 5 – 6 прийомів.

  На наступному тижні в меню можна додавати:

  • овочеві супи-пюре з додаванням рису і курячого м’яса;
  • відварна риба нежирних видів;
  • фрукти, запечені в духовій шафі з невеликою кількістю цукру або меду;
  • рідкі каші без масла;
  • желе з фруктів і овочів;
  • вчорашній хліб.

  З восьмого дня поступово вводять в раціон сир, молочні продукти, сухофрукти, сир, мармелад.

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиЇжа повинна містити достатню кількість поживних речовин, щоб відновити ослаблений організм матері, і в той же час, легко засвоюватися, щоб не створювати проблем з травленням.

  Продукти, від яких слід відмовитися:

  • томати, горох, спаржу, боби квасоля;
  • солоні, мариновані овочі;
  • ковбаси, в’ялене, копчене м’ясо і риба;
  • соуси, кетчупи, майонези;
  • газовані напої;
  • кава, міцний чай;
  • дріжджова випічка, здобне тісто.

  Апендицит при вагітності може бути на ранніх термінах, видаляють чи оперативно перед пологами, і які перші симптоми небезпечного стану варто знатиПерший місяць небажане вживання сирих фруктів, молока, жирного сиру, вершкового масла, бобових.

  Всю їжу рекомендується готувати з мінімальною кількістю солі, або зовсім без неї. Спеції, маринади, перець, приправи — виключити з вживання.

  Смажена, гостра, солона їжа завдасть шкоди, викличе кишкові спазми і коліки, здуття живота, сильне газоутворення. Овочі, м’ясо, рибу потрібно готувати на пару, варити, тушкувати або запікати без зайвого жиру.

  Після апендектомії важливо не навантажувати органи травлення важкою їжею, дозволити організму спрямувати всі резерви на загоєння ран і відновлення сил.

  З’явилися без видимих причин болю в животі – сигнал для вагітної жінки для термінового візиту до лікаря. Якщо больові відчуття посилюються нападами блювоти, нудотою, пропасницею або слабкістю, – це можуть бути ознаки гострого апендициту.

  Корисне відео