Зміст статті:

 • 1 Артеріальна гіпертензія та її симптоми
 • 2 Діагностика
 • 3 Принципи лікування
 • 4 Лікування артеріальної гіпертензії
 • 5 Народні методи терапії

Артеріальна гіпертензія це серйозна проблема для сучасних людей, оскільки недуга входить у перелік найбільш поширених захворювань хронічного характеру.

Часто артеріальна гіпертензія проходить безсимптомно, і людина довго не знає про свою патології.

Такий стан призводить до ураження деяких органів, що істотно ускладнює лікування. Тому необхідно стежити за рівнем свого тиску і починати боротися із захворюванням на ранніх етапах.

Артеріальна гіпертензія та її симптоми

Артеріальна гіпертензія це специфічний стан збільшеного систолічного тиску, при показниках до 140 мм рт. ст. і більш, а також діастолічного тиску до 90 мм рт. ст. і більше.

Підвищений тиск на постійній основі веде до появи важких інсультів та інфарктів міокарда, також можуть прогресувати хронічні захворювання нирок.

У деяких людей гіпертонія розвивається як результат іншого захворювання або як побічний ефект використовуваних препаратів. Дану форму гіпертонії називають вторинною гіпертонією.

Симптоми артеріальної гіпертензії:

 • мігрені,
 • запаморочення,
 • порушення зору,
 • задишки,
 • біль у ділянці серця,
 • набряки кінцівок,
 • кровотечі з носа,
 • сильна стомлюваність,
 • зорові порушення.

Головний біль часто проявляється «стискання» голови з нудотою та запамороченнями. Дані ознаки патології виникають внаслідок фізичного або емоційного перенапруження. Симптоми артеріальної гіпертонії при відсутності лікування, також виражаються у:

 • дратівливості,
 • запальності,
 • непереносимості шуму.
 • Болі в ділянці серця з’являється зліва від грудини, вона триває довгий час і не ліквідується Нітрогліцерином. Болі виникають при емоційних перенапруженні і спокійному стані. При гіпертензії фізичні навантаження стають причиною болю в серці.

  На початковому етапі захворювання з’являється задишка після фізичного напруження. Далі – навіть у спокійному стані тіла. Ознаки можуть говорити про поразку серцевого м’яза і розвитку серцевої недостатності.

  Набряки нижніх кінцівок при артеріальній гіпертензії це, найчастіше, ознаки серцевої недостатності. Якщо з’явилися набряки, це означає, що порушена робота нирок внаслідок високого тиску або прийому деяких коштів.

  Часто збільшення тиску супроводжується порушеннями зору – затуманення, пелена або «мушки». Ці ознаки пояснюють порушенням нормального кровообігу сітківки очей.

  При виникненні симптоматики артеріальної гіпертензії слід звернутися до лікаря для діагностичних процедур і терапії. Самостійне лікування призводить до негативних наслідків.

  Діагностика

  Діагностика артеріальної гіпертонії базується на декількох вимірах, які виконуються кілька разів протягом певного періоду. Важливо знати, що тиск може збільшитися від сигарет, кави або сильного стресу.

  Якщо показник тиску більше 140/90, необхідно вимірювати його через невелику кількість часу для визначення діагнозу.

  У пацієнтів після 55 років часто спостерігають ізольовану систолическую гіпертонію, де верхній тиск починається від 140 і більше, а нижнє перебуває в нормальних межах. Для даної форми захворювання характерно розвиток інсульту, а також серцевої недостатності.

  Термінова медична допомога показана, якщо діастолічний тиск досягає 110 мм рт. стовпа і більше. Крім вимірювання тиску, лікар повинен провести огляд інших органів, в яких можуть бути ознаки змін. У більшості випадків страждають:

 • нирки,
 • очне дно,
 • судини.
 • Інструментальна діагностика передбачає прослуховування шумів за допомогою стетоскопа. ЕКГ оцінює розміри серця і електричну активність органу. Можуть бути призначені такі лабораторні дослідження:

  • аналіз крові на цукор і холестерин,
  • аналіз сечі для виявлення ниркових інфекцій.

  Офтальмоскопом виконується огляд очного дна. Прилад дозволяє виявляти патології судин і дрібні кровотечі.

  Про гіпертонії лікарі не кажуть на основі одноразового вимірювання тиску, крім випадків, коли показники дуже високі, наприклад, понад 170-180/105-110. Коли показники тиску дорослої людини не більше 140/90, це означає, що повторне вимірювання слід провести через рік.

  Людям з тиском від 140/90 до 160/100 потрібно провести повторне вимірювання через нетривалий час для підтвердження діагнозу.

  Принципи лікування

  Терапевтична схема артеріальної гіпертензії залежить від загального стану здоров’я, стадії захворювання, наявності певних недуг. В даний час є безліч сучасних препаратів, які ефективно знижують ризик розвитку важких ускладнень і летального результату.

  Лікування артеріальної гіпертензії на початковому етапі часто полягає тільки в коригуванні способу життя. Важка стадія недуги означає, що слід систематично вживати спеціальні препарати.

  Існує кілька груп медикаментів, ефективні таблетки від тиску і від гіпертонії, які показують результат в індивідуальних випадках.

  Метою лікування є недопущення важких і смертельно небезпечних ускладнень:

  • інсульти,
  • інфаркти,
  • ниркова та серцева недостатність,
  • тромбози,
  • дегенерація очної сітківки.

  Нормальний артеріальний тиск не повинен перевищувати 139/89 мм рт. ст. Для хворих із серцевою недостатністю, захворюваннями коронарних артерій та нирок, нормальним вважається тиск не вище 130/80.

  Якщо тиск трохи вище зазначеного рівня, слід застосовувати не медикаментозну терапію. Існують такі стандарти лікування:

 • Заняття спортом. Для зниження тиску треба більше ходити пішки, займатися фізкультурою. При цьому навантаження завжди повинна бути помірною,
 • Дотримання спеціального раціону харчування. Для гіпертоніків створена дієта при гіпертонії DASH. Раціон харчування виключає натрій, солодощі і червоне м’ясо і насичені жири. Показано вживання овочів, фруктів, цільних злаків, горіхів, риби нежирних сортів м’яса.
 • Лікування артеріальної гіпертензії

  Якщо артеріальний тиск від 140/90 до 159/99 мм рт. стовпа, але при цьому важливі органи не вражені, то разом зі зміною способу життя, лікар призначає медикаментозне лікування для зниження тиску.

  У більшості випадків, мова йде про тиазидоподобных диуретиках, виводять надлишок натрію та води з організму хворого. Такі препарати приймаються під лікарським контролем, оскільки вони знижують кількість калію і збільшують рівень цукру в крові.

  Коли показник тиску більше 160/100, то лікар підбирає комбінації препаратів, які максимально підходять конкретному випадку. Крім цього, при артеріальній гіпертонії слід знизити вагу, якщо він вище норми.

  У понад 90% випадків не вдається визначити справжню причину появи гіпертонії. У даному випадку говорять про есенціальною або первинної гіпертонії. При вторинній артеріальній гіпертензії, якщо вона з’явилася внаслідок іншої патології, необхідна терапія первинного захворювання. Також слід вживати медикаменти, що знижують тиск.

  Для нормалізації тиску застосовуються:

  • діуретики,
  • блокатори кальцієвих каналів,
  • інгібітори АПФ,
  • бета-блокатори,
  • блокатори рецепторів ангіотензину II,
  • агоністи имидазолиновых рецепторів.

  Діуретики або сечогінні препарати знижують тиск завдяки стимуляції роботи нирок, що дозволяє виводити сіль і воду з організму. Таким чином, починають розслаблятися кровоносні судини.

  Діуретики є найстарішою групою антигіпертензивних препаратів, їх застосовують з 50-х років 20 століття. Досі вони широко використовуються в медицині в комплексі з іншими ліками. Сечогінні препарати вважають найбільш ефективними для пацієнтів літнього віку.

  Блокатори кальцієвих каналів представляють собою групу лікарських засобів, які зупиняють струм кальцію всередину м’язової клітини, а значить, блокують її скорочення. Кожна м’язева клітина має потребу в такому речовині, як кальцій.

  При відсутності кальцію м’язи не можуть скорочуватися на достатньому рівні, судини починають розслаблятися і полегшується струм крові всередині них, що знижує тиск. Блокатори кальцієвих каналів ефективні в рамках монотерапії приблизно у 40% пацієнтів. Вони призначаються також і в комплексі з іншими засобами.

  Бета-блокатори з’явилися ще в 1960-х роках минулого століття для лікування стенокардії. Дані засоби знижують артеріальний тиск через вплив на нервову систему. Бета-блокатори блокують вплив бета-нервових рецепторів на серцево-судинну систему.

  У результаті знижується частота серцевого ритму і зменшується об’єм крові, яку серце викидає за одну хвилину. Це означає, що артеріальний тиск знизить свої показники. Крім цього, бета-блокатори знижують вплив деяких гормонів, що також позитивно позначається на рівні тиску.

  Оскільки бета-блокатори можуть звужувати кровоносні периферичні судини, то їх не слід призначати людям з порушенням кровообігу кінцівок. Крім цього, бета-блокатори протипоказані людям з серцевою недостатністю і астматикам. У деяких хворих може знизитися статевий потяг.

  Блокатори рецепторів ангіотензину II – найсучасніша група ліків. Ангіотензин II являє собою судинозвужувальна речовина, яка синтезується за допомогою ниркового ферменту реніну.

  Препарати, які блокують рецептори (місця взаємодії з клітиною) ангіотензину II, перешкоджають подальшому звуженню судин і покращують виведення води і солі з організму людини, значить тиск знижується. Дана група ліків відрізняється хорошою переносимістю і майже не має негативних побічних ефектів.

  Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ). При участі ферменту АПФ здійснюється синтез сильного внутрішнього вазоконстриктора — ангіотензину II. Провокуючи гальмування трансформацію ангіотензину I у судинозвужувальний ангіотензин II, інгібітори АПФ призводить до зменшення рівня ангіотензину II в крові людини, зменшується вплив на судини симпатичної нервової системи.

  Блокада ефектів ангіотензину II призупиняє вивільнення кальцію, це знижує сосудосуживающую реакцію гладком’язових клітин судин. При терапії інгібіторами АПФ починається зміна балансу сполук на користь біологічно активних речовин, які розширюють судини. Ліки цієї групи, як правило, прописані пацієнтам з гіпертонією на тлі серцевої недостатності або захворювань нирок.

  Альфа-блокатори, як і бета-блокатори впливають на нервову систему, але даний ефект виконується через інші рецептори. Альфа-рецептори, в основному, відповідають за скорочення артеріол, тому дія таких ліків спрямоване на зниження тиску і розслаблення артеріол.

  У альфа-блокатора є основна побічна дія, яка виражається в різкому зниженні артеріального тиску після прийняття людиною вертикального положення. Такі препарати, внаслідок своєї невеликої ефективності, лікарі призначають разом з іншими ліками.

  Засоби центральної дії (агоністи имидазолиновых рецепторів) виступають одними з найбільш перспективних груп антигіпертензивних ліків. Агоністи имидазолиновых рецепторів пов’язуються з певними ділянками в рецепторах і контролюють активність симатической нервової системи, знижуючи обсяг судинозвужувальних сигналів.

  Таким чином, ліквідується патологічний спазм судин і артеріальний тиск знижується. Засоби цієї групи використовуються для лікування помірних м’яких форм гіпертонії. Агоністи имидазолиновых рецепторів часто призначають при комбінованому лікуванні, вони відрізняються чудовою стійкістю.

  Варто відзначити, що літнім людям не слід різко знижувати артеріальний тиск, це може призводити до таких негативних проявів, як:

 • повільне серцебиття,
 • запаморочення.
 • Погіршення кровопостачання серця і мозку це часті ознаки різкого зниження тиску, особливо у пацієнтів із захворюваннями серця.

  Приблизно у 20% жінок у другій половині вагітності внаслідок порушення кровообігу може сформуватися гестационная гіпертензія. Дана патологія обмежує надходження крові і кисню, що негативно впливає на функціональність нирок і мозку жінки.

  Також вагітним жінкам з обережністю потрібно призначати терапію гіпотензивними препаратами. Таке лікування може завдати шкоди плоду більше, ніж користі майбутньої матері. Під час виношування дитини для лікування гіпертонії часто прописують такі препарати:

  • Гідралазин,
  • Метилдопа.

  Артеріальний тиск після пологів, у багатьох випадках стає нормальним, якщо немає важких супутніх захворювань.

  Народні методи терапії

  У народній медицині представлена велика кількість рецептів для ефективного лікування артеріальної гіпертензії. Лікування за допомогою народних засобів, як правило, дає результати при легкій формі гіпертонії, коли немає потреби у вживанні медикаментозних засобів.

  Гірчичний порошок

  Щоб знизити тиск, кладуть у шкарпетки по великій ложці гірчичного порошку і лягти спати. Метод рекомендується при стрімкому збільшенні артеріального тиску.

  Чорноплідна горобина

  Сік чорноплідної горобини знижує тиск при гіпертонії на ранніх стадіях. Приймають засіб за півгодини до прийняття їжі кілька разів на добу по 50 грамів. Сік необхідно запивати чистою водою.

  З допомогою соку чорноплідної горобини можна не тільки нормалізувати тиск, але і знизити інтенсивність головних болів. Лікування триває до півтора місяців. У сезон чорноплідної горобини рекомендується з’їдати кілька свіжих ягід.

  Лимон і часникове масло

  Головку часнику потрібно розтовкти, в кашку додати 250 мл соняшникової нерафінованої олії, збовтати і потримати в прохолодному місці. Через 24 години чайну ложку олії треба змішати з соком лимона і приймати кілька разів в день за півгодини до їжі. Вживати засіб необхідно до трьох місяців, після чого робити місячну перерву.

  Фахівець продовжить тему лікування гіпертонії у відео в цій статті.