Артеріальний тиск верхнє і нижнє що значить 120 на 80 у людини

Зміст статті:

 • 1 Як формується і регулюється ПЕКЛО?
 • 2 Що означає верхнє ПЕКЛО?
 • 3 Що означає нижнє ПЕКЛО?
 • 4 Різниця верхнього і нижнього ПЕКЛО

Людський організм – це складний механізм, в якому кожну секунду відбуваються тисячі хімічних і біохімічних процесів.

Артеріальний тиск – важлива складова гомеостазу внутрішнього середовища організму, яка забезпечує надходження крові до всіх внутрішніх органів людини.

В залежності від того, який опір крові, що проходить по судинах, визначаються показники артеріального тиску.

При вимірі тиску, фіксується верхнє і нижнє тиск. Перша цифра – це верхній тиск, зване систолічний або сердечне, а друга цифра – нижнє, зване діастолічний або судинний.

Варто розібратися, що означають цифри тиску, яке має бути верхнє і нижнє тиск людини, а також дізнатися, як здійснюється механізм їх формування.

Як формується і регулюється ПЕКЛО?

Артеріальний тиск верхнє і нижнє що значить 120 на 80 у людиниГоловним об’єктом людського організму вважається серце. Саме воно перекачує кров по 2-м колам судин, які розрізняються між собою розмірами.

Малий розташовується в легенях, де відбувається збагачення тканин киснем і позбавлення від вуглекислого газу. А по великому колу кров розноситься між усіма внутрішніми органами і системами людини.

Щоб підтримувати такий кругообіг в організмі людини, необхідно артеріальний тиск, що створюється скороченнями міокарда. Якщо прослухати удари серця, то чітко можна почути два звуки, які відрізняються по гучності.

Як правило, перший звук трохи голосніше другого. Спочатку відбувається скорочення шлуночків, після скорочується передсердя, настає невелика пауза.

У фазі скорочення утворюється верхній тиск (систолічний) і пульс, який виступає його похідних. Нижня тиск характеризується фазою розслаблення міокарда.

У підтримці нормального тиску крові бере участь дві системи його регулювання:

 • Нервове регулювання.
 • Гуморальну регулювання.

Механізм нервової регуляції полягає в тому, що всередині стінок крупних артеріальних судин, розташовуються специфічні рецептори, що вловлюють коливання тиску.

У ситуаціях, якщо тиск підвищений або знижений, рецептори посилають нервові імпульси в центр півкуль мозку, звідки і приходить сигнал, який орієнтований на стабілізацію тиску.

Гуморальна регуляція впливає на гемодинаміку допомогою синтезу особливих речовин – гормонів. Наприклад, в ситуаціях швидкого зниження тиску крові, наднирники провокують вироблення адреналіну і інших речовин, спрямованих на підвищення АТ.

Варто відзначити, що той механізм, який підтримує рівень нормального тиску у здорової людини при наявності патологічних станів веде до стійкого підвищення тиску з усіма негативними наслідками.

Високий АТ, підвищення артеріального тиску, найчастіше пов’язують з розладом функціонування нирок, у медичній практиці таке явище отримало назву ниркової гіпертензії. Як правило, нирковий тиск особливо часто виникає у пацієнтів віком до 30-річного віку.

Показники норми людей різних вікових груп:

 • 15-21 рік – 100/80, припустиме відхилення 10 мм.
 • 21-40 років – 120/80-130/80.
 • 40-60 років – до 140/90.
 • Після 70 років – 150/100.
 • Як правило, у людей похилого віку, повсюдно діагностується гіпертонія. Середні показники – 150/100, але буває 160/90-100.

  Що значить верхнє ПЕКЛО?

  Артеріальний тиск верхнє і нижнє що значить 120 на 80 у людиниМеханізм формування верхнього тиску крові здійснюється за допомогою скорочення шлуночків.

  Провідна роль належить лівого шлуночка, таке положення обумовлюється тим, що саме лівому відділу необхідно качати кров по всій судинної мережі тіла людини. Правий шлуночок ж впливає тільки на судинну систему легенів.

  Коли вимірюється ПЕКЛО, накачується повітря в манжету до тих пір, поки не припиниться пульс у ліктьової артерії. Після, повітря повільно спускається. Пульс можна почути через фонендоскоп, його перший удар – це хвилі крові внаслідок потужного скорочення шлуночків.

  У цей момент, цифри на манометрі показують числовий показник, який означає верхні межі артеріального тиску. Від чого залежить систолічний значення? Як правило, воно обумовлюється такими факторами:

 • З якою силою скорочується серцевий м’яз.
 • Напруженість кровоносних судин, а значить, враховується і їх опірність.
 • Скільки разів в одиницю часу скоротилася серце.
 • Артеріальний тиск і пульс – це величини, які щільно взаємопов’язані між собою. Пульс показує частоту серцевих скорочень, цей показник відповідає за величину тиску крові в судинах.

  На пульс, як і на тиск, впливають безліч факторів:

  • Емоційний фон.
  • Навколишнє середовище.
  • Куріння, алкоголь, наркотики.

  Якщо пульс і артеріальний тиск постійно збільшені, при цьому, на це немає обґрунтованих причин, ймовірно, відбуваються патологічні процеси.

  Ідеальне систолічний тиск – 120 мм ртутного стовпа, нормальне коливається від 109 до 120. У випадках, коли верхній тиск крові більше 120, але менше 140 можна говорити про попередню гіпотензії. Якщо ПЕКЛО більше 140 діагностується підвищений тиск.

  Артеріальна гіпертензія діагностується тільки у тих випадках, коли протягом тривалого часу тиск високий. Поодинокі підвищення не вважаються відхиленням від норми.

  Систолічний тиск має нижню межу – 100 мм ртутного стовпа. Якщо воно опуститься ще нижче, зникає пульс, людина непритомніє. Тиск 120/100 може свідчити про хвороби нирок, ураження ниркових судин, захворювань ендокринного характеру.

  Іноді про верхнє тиск кажуть «сердечне», це дозволено пацієнтам, але це не зовсім коректно з медичної точки зору. Адже не тільки серце, але і кровоносні судини впливають на параметри тиску крові.

  Що значить нижнє ПЕКЛО?

  Артеріальний тиск верхнє і нижнє що значить 120 на 80 у людиниНижня тиск означає гемодинаміку в стані відносного спокою серцевого м’яза. Судинні просвіти заповнюються кров’ю, а так як рідка тканина досить важка, то вона прагне вниз.

  Це означає те, що судинна система навіть при відпочиваючого серце, знаходиться в напруженості, щоб підтримувати діастолічний тиск.

  Нижні цифри тиску крові реєструються в той момент, коли в фонендоскопе настає тиша. Норми і відхилення нижнього тиску:

 • Оптимальне значення до 80.
 • Максимальне значення норми – 89.
 • Підвищений АТ – 89/94.
 • Незначна гіпертензія – 94/100.
 • Помірна гіпертензія – 100/109.
 • Високий АТ – понад 120.
 • Якщо у гіпотоніків нижні цифри менше 65, то це загрожує помутнінням свідомості і непритомністю, внаслідок цього, при таких показниках потрібно негайно телефонувати в швидку допомогу.

  Однак є й люди, у яких ніколи не було діастолічного тиску рівного цифру 80, у них показники можуть бути меншими 80 або більше, але при цьому, у зв’язку з їх індивідуальними особливостями, це природний стан організму.

  Різниця верхнього і нижнього ПЕКЛО

  Розібравшись, що таке артеріальний тиск, необхідно зрозуміти, в чому суть різниці між систолічним і діастолічним тиском:

  • Виходячи з того, що оптимальний тиск – 120/80, можна сказати, що різниця становить 40 одиниць, цей показник називається пульсових тиском.
  • Якщо відбувається збільшення різниці до 65 і більше, це загрожує розвитком серцево-судинних патологій.

  Як правило, великий розрив пульсового тиску зустрічається у літніх людей, саме в такому віці виникає ізольоване систолічний АТ. Чим старша людина, тим більше ризики, що розвивається систолічна гіпертонія.

  На ступінь пульсового тиску впливає розширення аорти і сусідніх артерій:

 • Аорта характеризується високою розтяжністю, яка знижується з віком у зв’язку з природним зносом тканин.
 • Еластичні тканини заміщуються колагеновими, які є більш жорсткими і практично не еластичними.
 • Крім цього, з віком утворюються холестеринові бляшки, солі кальцію, внаслідок чого, чим їх більше, тим гірше розтягується аорта. А за цим і стінки артерій, отже, верхнє і нижнє тиску мають велику різницю.
 • Висока пульсовий тиск згубно позначається на серцево-судинній системі, і може привести до інсульту.

  Якщо присутні аномальні показники верхнього або нижнього тиску – це є приводом відвідати лікаря. Спроби самостійно впоратися з проблемою, можуть призвести до негативних наслідків і ускладнень. Про межі ПЕКЛО розкажуть фахівці у відео в цій статті.