Атероэмболия ниркових артерій: симптоми, прогноз і лікування атероэмболии ниркових артерій

Зміст статті:

  • Симптоми атероэмболии ниркових артерій
  • Діагноз при атероэмболии ниркових артерій
  • Прогноз і лікування атероэмболии ниркових артерій

Атероэмболия ниркових артерій — оклюзія ниркових артеріол емболом, що приводить до прогресуючого погіршення ниркової функції. Захворювання виникає внаслідок розриву атероматозних бляшок. Воно проявляється симптомами ниркової недостатності; можливі симптоми поширеною артеріальної емболії. Діагноз підтверджують при біопсії нирок. Віддалений прогноз зазвичай поганий. Лікування атероэмболии ниркових артерій спрямоване на запобігання можливих емболії в подальшому і збереження ниркової функції.

Атероматозні бляшки можуть розірватися в результаті маніпуляції на аорті або спонтанно, зазвичай у хворих з дифузним атеросклерозом, або на тлі антикоагулянтної та тромболітичної терапії.

Атероэмболы, як правило, викликають неповну оклюзію з вторинної ішемічної атрофією, а не розвиток інфаркту нирки. Імунна реакція на чужорідне тіло часто слідує за емболією, яка призводить до погіршення ниркової функції протягом 3-8 тижнів. Гостре порушення ниркової функції може розвинутися при масивній або рецидивуючої емболії.


Симптоми атероэмболии ниркових артерій

Симптоми характерні для повільно розвивається ниркової недостатності. Артеріальну гіпертензію зустрічають рідко. Болі в животі, нудота і блювота можуть розвинутися в результаті порушення мікроциркуляції органів черевної порожнини. Раптова сліпота і яскраво-жовті плями на очному дні є наслідком емболії артеріол сітківки. Симптоми поширеною периферичної емболії можуть іноді бути присутнім.

Діагноз при атероэмболии ниркових артерій

Діагноз ставиться на підставі симптомів атероэмболии і наявності ниркової недостатності. Якщо є підозра на атероэмболию у хворих з нирковою недостатністю, діагноз підтверджують черезшкірної біопсією нирки, чутливість якої становить приблизно 75 %. В нирковій тканині кристали холестерину емболів розчиняються, залишаючи характерні двояковогнутые, голкоподібні тріщини в облитерированном посудині. Іноді біопсія шкіри, м’язів або гастроінтестинальна біопсія можуть надати таку інформацію і побічно допомагають встановити діагноз.

Аналізи крові і сечі можуть підтвердити діагноз гострої або хронічної ниркової недостатності, але не встановити причину. Аналіз сечі зазвичай показує мікрогематурії і мінімальну протеїнурію, іноді протеїнурія може бути нефротичного діапазону. Можуть бути присутніми еозинофілія, эозинофилурия і минуща гіпокомплементемія.

Якщо ниркова або системна емболія рецидивує і їх джерело не ясний, чреспищеводная ехокардіографія може виявити атероматозное поразку висхідної та грудної аорти; двофазна спіральна КТ може допомогти уточнити стан висхідної аорти і дуги аорти. Однак оскільки атеросклероз поширений серед літніх пацієнтів, ці методи зазвичай позитивні і не приносять підтверджуючих даних.

Прогноз і лікування атероэмболии ниркових артерій

Приблизно у 25 % пацієнтів з погіршенням ниркової функції в результаті атероэмболии настає часткове відновлення. Однак віддалений прогноз поганий; через рік летальність становить 25-70 %. Чим зумовлений такий прогноз, погіршенням ниркової функції або основною причиною атеросклерозом, неясно.

Жодне лікування, спрямоване на емболи, не ефективно. Глюкокортикоїди, антитромбоцитарні і судинорозширювальні препарати та заміщення плазми марні. Переконливих ознак ефективності антикоагулянтів також немає; у деяких випадках антикоагулянтна терапія може також спровокувати атероэмболию.

Лікування ниркової недостатності включає контроль артеріальної гіпертензії, електролітного і водного балансу; іноді необхідний діаліз. Модифікація факторів ризику атеросклерозу може уповільнити його прогресію і викликати регрес. Різні стратегії включають контроль артеріальної гіпертензії, гіперліпідемії та цукрового діабету; припинення куріння; заохочення регулярних вправ на повітрі і гарного харчування.

Симптоми і лікування.