Атрофічний гастродуоденіт: симптоми і лікування

Атрофічний гастродуоденіт – запалення слизової оболонки, що супроводжується деградацією епітелію. Клітини, що виділяють травні ферменти, замінюються сполучною тканиною. Змінюється поверхня, і слизова перестає нормально функціонувати. Зниження кількості зимогенных клітин змінює функціональність залоз. Виникає дефіцит травного соку (пепсиноген і соляна кислота). Шлунок перестає перетравлювати їжу.

Атрофічний гастродуоденіт призводить до раку. Утворення злоякісної пухлини пояснюється наявністю хелікобактер — канцерогену першої категорії. За зовнішніми ознаками атрофічний гастродуоденіт визначити не можна. При захворюванні відбувається диспепсія, причому механізми її виникнення важко пояснити. Не виключається механічна дія їжі на рецептори ШКТ.

Будова шлунка

Щоб краще уявити картину, опишемо будова шлунка і слизової. Порожнистий Орган, об’ємом 0,5 літра, але може розтягнутися в 8 разів більше звичайного. Це супроводжується неприємними відчуттями.

Атрофічний гастродуоденіт: симптоми і лікування

Шлунок бобовидный. В лівому (вигляд спереду) нижньому закутку (антральная частина) — вихід в дванадцятипалу кишку. Тут і виникає запалення, коли розвивається вогнищевий атрофічний гастродуоденіт.

Вхід в дванадцятипалу кишку охороняє сторож — м’язове освіта за типом сфінктера. При розвитку гастродуоденіту ця біологічна конструкція відмовляє, і вміст кишечнику проникає в шлунок. Явище ретроградного руху хімусу називають рефлюксом. Містяться в ньому ферменти збільшують картину. Підвищується рН середовища. Це створює сприятливі умови для розмноження бактерій.

Шлунок з кислотою — бар’єр на шляху патогенної флори. Тут помирають мікроби. Але рефлюкс іноді порушує процес, що призводить до занесення в кишечник небезпечних штамів.

Гастродуоденіт стає передумовою для розвитку патологій. Рак викликає не гастродуоденіт, а розвинувся на тлі дисбактеріоз, зв’язок якого з канцерогенними процесами доведена. Симптоми не дають встановити діагноз. Локалізувати генезис болю важко.

Атрофічний гастродуоденіт: симптоми і лікування

Наслідки атрофічного дуоденіту

На тлі нестачі шлункового соку виявляється дефіцит вітаміну В12, що призводить до анемії і мальабсорбції заліза – взаимоусиливающим ефектів. Захворювання викликане заселенням бактерії або аутоімунними порушеннями. Останній тип захворювання схильний до розвитку в рак, тиреоїдит, ахлоргидрию. За характером перебігу запалення в шлунку гастрит ділять на два типу:

 • Тип А — зачіпає тіло і вершину шлунка. Супроводжується анемією, викликаною дефіцитом заліза.
 • Тип В — викликаний інфекцією хелікобактер, розвивається в антральной області.
 • Симптоми і лікування не пов’язані. Потрібні додаткові інструментальні дослідження.

  Фактори ризику

  Аутоімунний випадок викликаний несприятливою спадковістю. Характеризується активністю антитіл щодо епітеліальних клітин. Реєструється по специфічному присутності імуноглобулінів у сироватці крові. Захворювання проходить при підвищеному рівні гастрину, що впливає трофічно відносно клітин. Цим медики пояснюють розвиток ракових пухлин.

  Атрофічний гастродуоденіт: симптоми і лікуванняРакова пухлина шлунка

  Єдина стратегія боротьби не вироблена. В розвитку запалення антральной частини роль хелікобактера не викликає сумнівів. Потрібне додаткове дослідження (біопсія) штаму для визначення чутливості до антибіотиків. Передача бактерії відбувається через рот.

  Дослідження і діагноз

  Діагноз ставиться за допомогою інструментальних досліджень. Традиційний спосіб —езофагогастродуоденоскопія. Розберемо її етимологію.

  У 1868-му Адольф Куссмауль здогадався заглянути всередину шлунка через стравохід. Назва виникла від двох грецьких слів:

 • «гастер» – шлунок;
 • «скопес» – дивитися.
 • Атрофічний гастродуоденіт: симптоми і лікування

  Додаємо сюди латинська назва дванадцятипалої кишки – дуоденум. Стравохід по-грецьки називається эзофагос. Тепер складний термін дає зрозуміти, що лікар:

  • через стравохід (эзофагос) заглядає в…
  • шлунок (гастер), а потім і в…
  • дванадцятипалу кишку (дуоденум).

  Склавши слова, отримаєте назву процедури.

  Командир підводного човна спостерігає морську обстановку через окуляри перископа, залишаючись під поверхнею. Аналогічно через лінзи лікар бачить картину в шлунку, підсвічуючи панораму.

  Відмінність сучасних ендоскопів в гнучкої оптичній системі, не викликає незручностей у пацієнтів.

  Що шукає лікар?

  При атрофічному гастродуоденіті у слизових органів специфічний зовнішній вигляд: діагноз ставиться візуально на місці, по фотографії або відеозапису. Слизова виглядає блідою. Під рівним рельєфом видно кровоносні судини (субатрофический гастродуоденіт). Атрофированная слизова біляста, іноді ціанотичний відтінок.

  Конкретних форм і розмірів немає. Лікар орієнтується на рельєф і прозорість небудь зміни в кольорі. Назва «атрофічний» з’явилося на тлі вираженої дистрофії, спостерігається візуально. По мірі продовження досліджень встановили біологічний характер змін (див. вище).

  Лікування

  Аутоімунні порушення не лікуються. При виникненні раку потрібна операція. При хеликобактере потрібна терапія антибіотиками — призначаються три препарату. Хелікобактер мутує, тому лікування атрофічного гастродуоденіту проходить важко. Але проба на чутливість штаму до хеликобактеру допомагає виявити потрібний антибіотик.

  Тепер ви знаєте все про атрофічному гастродуоденіті, діагностиці захворювання та лікування.