Зміст статті:

 • 1 Користь помірного бігу
 • 2 Що слід знати
 • 3 Основні протипоказання

При гіпертонічній хворобі вкрай необхідна будь навантаження і рухова активність.

Кожен пацієнт просто зобов’язаний займатися фізичною культурою, оскільки гипертонику категорично протипоказаний малорухливий спосіб життя.

Але при цьому не можна старатися і допускати сильного перенапруження.

Помірні заняття бігом допомагають прояснити розум, дисциплінують, знижують нервове збудження, стрес і напади агресії.

Спорт надає впевненість у своїх силах і повноту життя. Займаючись бігом можна домогтися розширення судин, зниження периферичного опору, поліпшення кровообігу у тканинах, зміцнення венозної, артеріальної мережі.

Крім цього, біг при гіпертонії відновить обмін холестерину, порушення якого і стає однією з головних причин високого артеріального тиску.

Користь помірного бігу

Пацієнтам з гіпертонією особливо уважно слід підходити до підбору адекватного фізичного навантаження. Позитивну динаміку хвороби і нормалізацію кров’яного тиску можна досягти, якщо органічно поєднувати:

 • спорт;
 • повноцінний відпочинок;
 • психологічне розвантаження.
 • Швидку ходьбу пішки і біг називають дієвими і природними вправами, які здатні стимулювати абсолютно всі системи людського організму, а серцево-судинну в тому числі.

  Якщо регулярно бігати на свіжому повітрі, вдається скинути вагу, очистити судини і нормалізувати тонус, знизити артеріальний тиск. При систематичному бігу і ходьбі показники АТ можна зменшити відразу на 10-20 мм. рт. ст.

  Починають заняття поступово. Перед першою пробіжкою потрібно провести консультаційну бесіду зі своїм лікарем і поцікавитися в нього з приводу можливих ускладнень і протипоказань.

  Для гіпертоніків із слабкою або середньою симптоматикою ідеально підійде швидкий біг. Його потрібно дозувати і поступово збільшувати навантаження, швидкість. Таким шляхом вдасться вибрати для себе оптимальний ритм вправ.

  Коли біг при підвищеному тиску правильний, відбувається:

  • розширення судин;
  • приплив крові до м’язів;
  • зниження ступеня опору в судинній системі.

  Кожен пункт сприяє стійкому зниженню артеріального тиску. Примітно, що повільний біг максимально перспективний для хворих з середньою стадією гіпертонічної хвороби. Циклічні вправи в помірному темпі сприятливо позначаються на судинах, розширюють в них просвіти, знижують периферичний опір більш ніж в 4 рази, знижуючи тим самим артеріальний тиск. Відбувається явне зниження як систолічного АТ, так і діастолічного.

  Цілком достатньо робити пробіжку протягом 10 хвилин, але кожен день, незалежно від погоди. Біг позитивно позначиться на організмі:

 • покращує самопочуття;
 • знижує ймовірність кризу;
 • позбавляє від необхідності купувати дорогі препарати.
 • Ще одним чудовим способом тренування стане швидка ходьба. Необхідно вибрати свій темп, який буде приємний для пацієнта, і ходити як можна частіше. Як варіант, практикується ходьба на верхні поверхи, не користуючись ескалатором або ліфтом. У літньому віці досить пройтися 5 поверхів вгору і назад вниз.

  Коли з якихось причин немає можливості довго гуляти, бігати або ходити по сходах, дозволяється ходьба або біг на місці. Темп заняття можна вибрати абсолютно будь-який, поступово збільшуючи його до максимально можливого.

  Однак при наявності серйозних патологій серця, цукрового діабету, проблем із зором перед початком бігу не завадить проконсультуватися зі своїм лікарем.

  Що слід знати

  Гіпертонік повинен розуміти, що починати потрібно з малого. Перше тренування не повинна тривати більше 10-15 хвилин, а сам біг повинен бути низької інтенсивності.

  Збільшити темп і тривалість бігу дозволяється тільки через пару тижнів після початку тренувань. Поступово слід доводити час заняття до 40 хвилин.

  Основним критерієм корисності бігу необхідно назвати повну відсутність дискомфортних відчуттів, почуття задоволення після пробіжки, хороше самопочуття.

  Важливий момент – контроль пульсу. Для гіпертоніка максимально можливе значення треба розраховувати за формулою: число 210 мінус вік пацієнта. Тобто, для хворого 50 років прийнятне значення пульсу буде дорівнює 160. При інших показниках є ризик ускладнення захворювання, тому відразу слід:

 • знизити навантаження;
 • уповільнити темп бігу;
 • зменшити час тренування.
 • При тиску бігати можна в будь-який час дня, робити це краще в паркових зонах, розташованих подалі від промислових об’єктів і автодоріг. Медики впевнені, що жінкам при високому тиску ідеально підійде біг підтюпцем по вечорах, оскільки концентрація гормонів, що забезпечують хорошу фізичну діяльність, досягає максимуму до кінця дня.

  Існує кілька правил, які рекомендовані при гіпертонічній хворобі. Так, заборонено бігати відразу після прийняття їжі або зовсім на голодний шлунок. Перед початком тренування необхідно якісно розігріти суглоби, м’язи.

  Під час бігу важливо правильно дихати, робити це слід невимушено і природно. Пацієнт повинен робити короткі вдихи і видихи через ніс. Після пробіжки показаний повноцінний відпочинок. Якщо пацієнт перебуває вдома, йому краще прилягти таким чином, щоб ноги залишалися вище рівня грудної клітини.

  Існує ще один важливий момент – це взуття для тренування. Рекомендовано вибирати моделі, спеціально розроблені для бігу, наприклад, з підошвою з піни. Під взуття необхідно надягати шкарпетки з натуральної бавовни.

  Корисно стежити за реакцією організму на дозовані фізичні навантаження при гіпертонії. Цілком нормальним вважається:

  • незначне стомлення;
  • повне відновлення нормального дихання не пізніше, ніж через 10 хвилин.

  Коли на організм виявляється занадто сильне навантаження, це може спровокувати напад нудоти, запаморочення, втрату координації в просторі. Якщо це сталося, заняття при підвищеному тиску необхідно обмежити.

  Основні протипоказання

  Як показує практика, існують чіткі протипоказання до занять бігом і подібними видами фізичної активності, якщо артеріальний тиск підвищений. Так, звичайно мова йде про таких станах:

 • загострення ішемічної хвороби;
 • третя стадія гіпертонічної хвороби з частими кризами;
 • загострення інфекційних або будь-яких хронічних патологій;
 • стрімке погіршення самопочуття під час тренування.
 • Займаючись спортом, гіпертонік зобов’язаний постійно стежити за симптомами свого захворювання, показниками артеріального тиску, відвідувати лікаря для своєчасного контролю стану здоров’я. При цьому слід завжди пам’ятати про здоровий спосіб життя, нормальному повноцінному сні, виключення стресових ситуацій.

  Гіпертонічна хвороба, на жаль, відноситься до ряду хронічних патологій, від яких неможливо позбутися раз і назавжди. Тим не менш, недуга прекрасно піддається контролю. За умови дотримання всіх правил і рекомендацій можна зберегти відмінне самопочуття і працездатність.

  При підвищеному артеріальному тиску важлива не тільки грамотна і постійна терапія. Хворому слід кардинально змінити спосіб життя, позбутися згубних звичок, якщо вони є.

  Тільки при органічному поєднанні названих факторів можна розраховувати на підтримання кров’яного тиску в межах допустимої норми протягом усього життя. Як саме займатися спортом при гіпертонії розповість популярне відео в цій статті.