Зміст:

 • Форми холециститу
 • Причини появи патології
 • Хронічний холецистит – симптоми і прояви
 • Прояв калькульозного холециститу
 • Методи дослідження
 • Де відчувається біль?
 • Ускладнення
 • Як зняти біль самостійно
 • Лікувальна терапія
 • Народні засоби

Запальний процес жовчного міхура в медицині називається холециститом. Якщо організм здоровий, жовч виходить через канал тонкої кишки, однак, якщо відбувається збій, в міхурі накопичується рідина, людина відчуває біль і дискомфорт. Патологія обов’язково вимагає лікування. При невчасної допомоги все може закінчитися плачевно.

Форми холециститу

Розташування болючості при холециститі залежить від форми захворювання. Під час УЗД лікар повинен встановити класифікацію патології. Хоча жовчний міхур знаходиться з правої сторони, однак це не свідчить про те, що болючість буде саме в цій частині.

Класифікація холециститу:

 • Ревматичний тип – відчувається хворобливість в районі серця і в суглобах. Завдяки електрокардіограмі фахівець може виявити порушення, пов’язані не тільки з жовчними протоками, але і серцевою недостатністю.

  Прояви холециститу

 • Кардіальна форма – виражена порушеннями серцевого ритму і болем серцевого м’яза.
 • Шлунково-кишковий тип холециститу викликаний поганою працездатністю травної системи. Жовч виконує важливу роль у травленні, вона сприяє розщепленню їжі. Якщо жовч не виходить в необхідний час і самостійно надходить у кишечник, людина відчуває нудоту, печію, починається метеоризм і пронос.
 • Тиреотоксичний тип – гостра форма патології, що супроводжується швидким серцебиттям, підвищенням температури, відбуваються емоційні сплески.
 • Нейроцеребральная форма – утворюється захворювання в зв’язку з інтоксикацією організму жовчю. В цей період хворий відчуває сильну слабкість, з’являється пітливість і сильний головний біль. У рідкісних випадках пацієнт буде скаржитися на запаморочення, безсоння.
 • Алергічний тип – організм реагує на складові елементи жовчного міхура, в період їх проникнення в кровоносну систему. Алергія проявляється сильним свербінням, висипанням на шкірному покриві, набряком. Якщо не надати своєчасну допомогу, це може викликати смерть.

Холецистит буває хронічний і гострий (калькульозний). Кожна форма відрізняється характером хворобливості і факторами виникнення. Тільки після огляду лікаря можна починати лікування.

Причини появи патології

Стінка жовчного іноді травмується через механічного впливу, запалення. Пошкодити міхур можна при наявності в ньому каменів або утворень суспензії, а також при патологіях, які пов’язані із застоєм жовчі, наприклад, при дискінезії.

Жовч допомагає розщеплювати продукти харчування, сама по собі вона токсична. Якщо їжа відсутня, то вона починає роз’їдати оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки. При застоях жовч випливає не тільки в період прийому їжі, а в будь-який зручний для нього момент.

Крім цього, існують ще фактори, які сприяють розвитку холециститу:

Камені в жовчному

 • жовчнокам’яна хвороба (утворення затвердінь в жовчному міхурі і проході, таке явище ще називається холелітіаз)
 • непрохідність жовчної протоки через скупчення паразитів або гельмінтів
 • поширення інфекції всередині жовчної протоки
 • патології шлунково-кишкового тракту: гастрит, панкреатит, дискінезія
 • застій або непрохідність судин жовчних шляхів через тромбоемболії і атеросклерозу

Найчастіше холецистит розвивається за наявності каменів. Розміри, форма і структура утворень різна. Поверхня каменів може бути з шипами і шорсткостями, тоді біль буде сильнішою, ніж коли гладкі камені. Хворобливі відчуття будуть присутні в будь-якому випадку, так як освіти дряпають і дратують внутрішню поверхню органу, біль ігнорувати не можна.

Читайте також:Відчуття розпирання в правому підребер’ї: основні причини, патологічні симптоми, можливі варіанти лікування

Стан людини при даному захворюванні безпосередньо залежить від його живлення. Виділення жовчі відбувається не тільки з попаданням їжі в шлунок, але з-за того, яка саме їжа була з’їдена. Наприклад, для перетравлення смажених, копчених або жирних страв витрачається жовчі в два рази більше, ніж при поїданні вареної їжі. У період загострення фахівцями рекомендується їсти легкі продукти, які не будуть підвищувати кислотність і шкодити мікрофлорі кишечника.

Причину патології повинен встановити лікар-гастроентеролог. Можна проконсультуватися з терапевтом.

Хронічний холецистит – симптоми і прояви

Під час хронічної форми холециститу всередину жовчного з кишечника потрапляють шкідливі мікроорганізми або бактерії. Коли бактерії потрапляють в кров, запалення охоплює весь організм, порушується функціональність імунної системи. В першу чергу інфікується слизова оболонка жовчовивідних шляхів, потім запалення опускається глибше, заражаючи весь орган.

Ознакою хронічного холециститу є ниючий біль праворуч, під ребрами. Неприємні відчуття можуть з’являтися в лопатці, поперековому відділі і правому плечі, так звана оперізуючий біль.

Хвороба не виліковується повністю, періодично відбувається загострення, особливо в осінній та весняний період року.

Якщо тонус міхура і його мускулатури підвищився, тоді пацієнт відчує приступообразную біль, який буде тривати не довго. Коліки будуть подібні жовчнокам’яної патології.

При зниженому тонусі буде турбувати не інтенсивна біль ниючого характеру. В районі підребер’я відчувається відчуття тяжкості, в індивідуальних випадках болючий синдром буде відсутня зовсім.

Сильне почуття голоду

Якщо відбувається збій прохідності жовчі, міхур розтягується. Додатково проявляються такі симптоми:

 • відчуття гіркоти під час прийому їжі або під час голоду
 • у деяких випадках підвищується температура до 37 градусів
 • мігрень
 • на спині, руках або животі починається печіння і свербіж
 • відбувається збій травлення
 • втрачається апетит або, навпаки, з’являється постійне відчуття голоду
 • розвивається харчова алергія

Будь-яка форма патології вимагає негайного втручання. Кожні півроку важливо проходити певні діагностичні маніпуляції, які дозволять контролювати запальний процес в період загострення.

Прояв калькульозного холециститу

Гострий калькульозний холецистит або починається не відразу. Запалення спостерігається протягом довгого періоду, і, якщо не дотримуватися дієти, загострення посилюється. Патологія проходить нападами: то затихає, то загострюється. Симптоми трохи відрізняються від хронічного холециститу:

Лихоманка тіла

 • Пацієнт скаржиться на біль справа в спині, плечі і особливо під ребрами
 • Постійно мучить відчуття гіркоти і нудоти. Може початися блювота, при цьому буде виходити рідина жовтого кольору, від надлишку жовчі
 • Піднімається висока температура до 39 градусів
 • Кров’яний тиск, навпаки, падає, викликаючи слабкість і сонливість
 • На тілі з’являється холодний піт
 • Буде відрижка, особливо з ранку

Біль може бути переймами, дратується черевна порожнина, живіт, розбудовується стілець, здувається кишечник. При пальпації людина відчуває страшну ріжучий біль у животі, може почати німіти права рука.

Читайте також:Відчуття розпирання в правому підребер’ї: основні причини, патологічні симптоми, можливі варіанти лікування

Калькулезная патологія деструктивного типу супроводжується додатково тахікардією, гіпотонією, турбує біль у підшлунковій залозі (напад панкреатиту), не припиняється блювота. Є небезпека розвитку перитоніту.

При вживанні забороненої їжі, а саме солоної, жирної, гострої або смаженої, біль тільки посилиться, напад може стати настільки сильним, що знадобиться кваліфікована лікарська допомога.

Методи дослідження

УЗД органів травлення

В першу чергу гастроентеролог повинен вислухати пацієнта і записати всі його скарги. Потім проводиться пальпація та огляд правого підребер’я. При больовому синдромі доктор передбачає холецистит. Щоб поставити точний діагноз, фахівець повинен упевнитися в наявності кам’яних утворень.

Для визначення конкрементів в міхурі виписується направлення на проходження ультразвукового дослідження. Якщо у хворого немає можливості пройти УЗД, тоді лікар призначає холецистографию.

У разі якщо під час дослідження камені не були виявлені, важливо пройти дуоденальне зондування, яке дозволяє вивчити мікрочастинки жовчі. Зондування необхідно проводити в першу половину дня, на голодний шлунок. Вже з шостої вечора хворий не повинен пити і їсти.

Вивчивши кінцеві результати дослідження, лікар впевниться в поставлений діагноз і призначить ефективну терапію.

Де відчувається біль?

На первинній стадії патологія не відчувається, зрідка людина може зіткнутися з болем в районі живота та спазмами кишечнику. Якщо камінь перекриє протоку жовчі, біль стане сильною близько пупка.

Збільшити біль може також підвищення жовчного тиску, проточні спазми і запалення слизової оболонки.

Локалізується біль при холециститі у таких місцях:

 • В шлунку, особливо в районі мечоподібного відростка
 • Під ребрами праворуч, іноді і зліва
 • Попереку, черевної порожнини та грудної клітки

Якщо випити знеболюючу пігулку, біль почне вщухати, однак якщо є холецистит, то симптоми відновляться знову, тільки стануть більш відчутними.

Ускладнення

Пошкодження жовчного міхура

Одним з найбільш поширених ускладнень є перитоніт, який представляє собою запальний процес усередині черевної порожнини. В очеревині з’являється асептична серозна оболонка, яка поширюється по кишечнику і частини жовчного міхура. Перитоніт є дуже небезпечним, адже внутрішні органи перестають нормально працювати, і якщо не вживати ніяких заходів, то зараження з черевної порожнини досить швидко пошириться у всі частини організму.

Ще один негативний наслідок холециститу – це прорив оболонки міхура. Дане ускладнення проявляється, якщо у людини желчекаменное захворювання, коли камені починають пошкоджувати стінки міхура і його м’язові оболонки. Це небезпечне явище іноді стає наслідком гнійного холециститу, при якому інфекційні збудники поступово роз’їдають стінки міхура, що призводить до надходження жовчі в очеревину. Це викликає вкрай негативні наслідки, у людини інтоксикація проявляється в гострій формі, а також перитоніт, і навіть некроз усіх тканин міхура.

Як зняти біль самостійно

Якщо почався напад, не варто чекати приїзду швидкої допомоги, можна прибрати біль самостійно. У тому випадку, коли хворий не в змозі сам собі допомогти, його родичі повинні виконати наступні маніпуляції:

 • Укласти хворого горизонтально на лівий бік.
 • На праве підребер’я необхідно покласти електрогрілку. Бажано, щоб вона була теплою, а не гарячою. Якщо вдома немає грілки, можна налити теплу воду в пластикову пляшку.
 • Приготувати хворому м’ятний чай або напій.
 • Дати знеболююче і спазмолітичну ліки. При цьому варто пам’ятати, що слабкі знеболюючі препарати не дадуть позитивного ефекту.
 • Читайте також:Відчуття розпирання в правому підребер’ї: основні причини, патологічні симптоми, можливі варіанти лікування

  Правильно надана перша допомога допоможе людині спокійно дочекатися кваліфікованої допомоги.

  Лікувальна терапія

  Деякі хворі вирішують, що лікування проводити необов’язково. Це неправильне мислення. Потрібно пройти діагностування і встановити причину поганого самопочуття. При холециститі призначаються два види лікування:

  • консервативне
  • хірургічне

  Перший спосіб включає в себе правильний режим харчування. Потрібно повністю відмовитися від смаженої, солоної, солодкої, гострої і жирної їжі. Їсти бажано за графіком, продукти перед вживанням слід потерти на тертці. Потрібно дотримуватися водний режим, випивати не менше двох літрів води в добу. Рекомендовано пити мінеральну воду, тільки без газу. Консервативна терапія включає в себе прийом лікарських препаратів.

  Загальний список медикаментів, які допомагають прибрати загострення:

  Препарати для лікування

  • Метронідазол, Фуразолідон, Гентаміцин, Цефалоспарин – це антибіотики, перед прийомом важливо ознайомитися з інструкцією.
  • Екстракт валеріани і саліцилат допомагає зробити жовч рідині, розбиває каменеутворення.
  • Ферменти для травлення: Панкреатин, Фестал.
  • Спазмолітичні препарати: Папаверин, Но-шпа, Атропін.
  • Для зниження кислотності можна випити Омепразол або Омез.

  Хірургічне втручання проводиться у випадках, якщо є загроза життю, і новоутворення повністю перекрило жовчний проток. Операція проводиться, якщо у людини розвинувся перитоніт або інтоксикація у важкій формі.

  Строго дотримуючись дієти і приймаючи необхідні медикаменти, протягом місяця можна прибрати запальний процес.

  Народні засоби

  У деяких випадках, якщо не відбулося утворення каменів, можна прибрати запалення і больовий синдром за допомогою народних засобів. У народній медицині існує цілий ряд жовчогінних зборів і трав, що дозволяють вилікувати холецистит.

  Володіють жовчогінним ефектом такі рослини:

  • ромашка
  • полин
  • гвоздика
  • розторопша
  • репешок
  • безсмертник
  • пижмо

  Щоб правильно приготувати настій, потрібно уважно ознайомитися з інструкцією і виконати все у відповідності з нею. Можна готувати напій із однієї рослини, а можна робити комплексний відвар.

  Добре допомагає при холециститі тюбаж. Для його приготування потрібно з’єднати сорбіт, мінеральну воду і сульфат магнію. Після прийому цього складу хворий повинен протягом години полежати правим боком на теплій грілці. Ці речовини розслаблюють жовчні протоки і підвищують тонус органу.

  Народні методи не є основним лікуванням, а лише додатковою терапією. Якщо протягом короткого часу хворий не відчуває позитивних змін, прийом трав варто припинити, так як кожне з рослин має побічні явища і протипоказання.

  Отже, холецистит – це досить поширене захворювання, воно вимагає негайного лікарського втручання. При будь-якій його формі буде присутній больовий синдром. Щоб усунути біль, потрібно дотримуватися правил харчування, користуватися спазмолітичними препаратами. Важливо кожен сезон проводити огляд у гастроентеролога, щоб запобігти розвитку ускладнень.