Болі в шлунку: лікування та причини виникаючих болю

Несвоєчасне лікування часто викликає хронічні захворювання шлунка. Характерною особливістю таких патологій є їх повільне прогресування. У міру розвитку вони нагадують про себе загостренням, яка через деякий час переходить у стадію ремісії. Однак сподіватися в таких випадках на полегшення не варто. Оскільки хвороба не вилікувана, то рано чи пізно знову відновляться болі в шлунку. Лікування знеболюючими таблетками довготривалого ефекту не принесе, тому виходом із замкнутого кола буде відвідування гастроентеролога.

Зміст статті

 • Завжди самолікування шкідливе?
 • Гастрит
 • Виразка шлунку
 • Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба
 • Гастродуоденіт
 • Харчові отруєння

Завжди самолікування шкідливе?

Болі в шлунку: лікування та причини виникаючих болю

Усувати біль в області шлунка в домашніх умовах фахівці радять лише на перших порах і заходи по її ліквідації безпосередньо залежать від характеру больового синдрому. Рекомендується прийняти знеболюючі ліки і на деякий час розслабитися. Якщо болі відновилися в цій області, тоді слід обов’язково звернутися до лікаря.

Коли допускається самолікування і чого не варто робити в таких випадках? Приймати різні препарати дозволяється тим хворим, у яких захворювання діагностовано і відомі причини, з яких воно виникло. Також допускається легке лікування в домашніх умовах шляхом проведення чистки в кишечнику і шлунку після вживання недоброякісних продуктів. При невеликому отруєння виникла нудота і діарея вказують на явні причини нездужання.

А ось що стосується такого захворювання, як гастрит, діагноз якого доктором ще не підтверджений, то вкрай небажано що-небудь робити в таких випадках. Різноманіття форм захворювання має різні причини появи, тому й вимагає до кожного пацієнта індивідуального лікування.

Розглянемо найбільш зустрічаються захворювання і підкажемо, що можна робити в домашніх умовах, якщо виникла біль в області шлунка.

Гастрит

Болі в шлунку: лікування та причини виникаючих болю

Запалення слизової поверхні порожнини шлунка називається гастритом. Причини появи цього захворювання криється найчастіше в неправильному харчуванні і шкідливих звичках. Також поява болів в цій області може спровокувати інфікування шлункової порожнини бактеріальною інфекцією. До того ж якщо хворий курить, зловживає спиртним і його життя супроводжують часті стреси, то є всі передумови до запалення шлункової порожнини. При гастриті у людини проявляються такі симптоми:

 • Нудота в області живота може з’явитися як до їжі, так і після вживання їжі;
 • Гостра біль.
 • Порушення стільця;
 • Блювання;
 • Підвищення температури (при загостренні).

Необхідно відзначити, що гастрит має різні форми, симптоми яких будуть дещо різнитися між собою.

Якщо у людини спостерігається відрижка з кислим присмаком, часті запори, нудота безпосередньо перед прийняттям їжі, а болі переважно нічні або виникають перед їжею, то найімовірніше гастрит супроводжується підвищеною кислотністю.

Якщо у хворого гостра біль, нудота виникає після їжі, відрижка з тухлим присмаком і відсутній апетит, то ці симптоми вказують на гастрит, має знижену кислотність.

Що робити в таких ситуаціях, якщо біль стає труднотерпимой в області шлунка? Якщо у людини вже діагностовано гастрит, і він точно знає причини його загострення, тоді застосовуються ліки, які раніше були призначені лікуючим лікарем. У випадку, якщо діагноз не встановлений, необхідно прийняти знеболювальні таблетки, і найближчим часом записатися до лікаря, так як порушення секреторної функції шлунка лікуватися в залежності від її виду.

Виразка шлунку

Болі в шлунку: лікування та причини виникаючих болю

Для цього захворювання характерна поява глибоких дефектів у вигляді ран або виразок на стінках порожнини шлунка. За деякими даними причини патології мають спадковий фактор, але більша частина фахівців схильні вважати, що її предтечею є тривале запалення слизової поверхні шлунку – гастрит. Для виразки шлунка характерні симптоми:

 • Різкі переймоподібні болі в області епігастрію, які вщухають після прийняття їжі. Також у людини можуть виникати і нічні болі, також утихающие після прийняття їжі;
 • Нудота, з позивами до блювання;
 • Блювота з кров’яними згустками і має кислий присмак;
 • Втрата ваги;
 • Печія;
 • Порушення моторики. Подібна дисфункція тягне за собою порушення в кишечнику і, отже, явні порушення стільця.

Крім цього виразку можуть супроводжувати загальні симптоми у вигляді слабкості та підвищення температури (в періоди загострення).

Що необхідно робити хворому при виразці шлунка?

При загостренні необхідно якомога швидше звернутися до лікаря, так як є ризик появи шлункового кровотечі або прориву стінки шлунка.

Якщо серйозних ускладнень немає, тоді пацієнту призначаються такі препарати:

 • Антибіотики. Зазвичай лікування ведеться таблетками Амоксициліну чи Кларитроміцину.
 • Ліки для зниження кислотності.
 • Щоб усунути такі симптоми як нудота, переймоподібні болі, печія, відрижка використовуються Вікалін, Альмагель, Маалокс.

Якщо консервативне лікування виявилося безсилим і симптоми виразки виявляються далі, тоді пацієнтові призначається хірургічна операція.

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба

Болі в шлунку: лікування та причини виникаючих болю

Внаслідок ослаблення нижній стравохідної м’язи відбувається повернення харчової маси з жовчними кислотами назад в стравохід. Від регулярно повторюваних закидів може дуже сильно боліти шлунок. Лікування в даному випадку має бути спрямовано на посилення сфінктера стравоходу і усунення головної причини патології.

Слабкий тонус сфінктера в стравоході може бути викликаний вживанням ліків для лікування якого-небудь захворювання, гормональними порушеннями і шкідливими звичками. Також захворювання може виникнути при гастриті і виразковій станах шлунка або 12-ти палої кишки.

Крім гострих болів в області епігастрію рефлюксну хворобу супроводжують такі симптоми:

 • Печія та відрижка з кислим присмаком. Подібні симптоми виникають внаслідок подразнення вмістом шлунка слизової оболонки стравоходу;
 • Біль при ковтанні і утруднене проходження їжі по стравоходу.
 • Нудота, рідше блювання і гикавка.

Нечасті подібні симптоми можуть виникати і у цілком здорових людей. Тривалість цього рефлюксу не велика – максимум до 3-х хвилин. Але що робити, якщо патологія турбує хворого досить часто і до того ж викликає болі в області живота?

Болі в шлунку: лікування та причини виникаючих болю

Перш ніж починати лікуватися таблетками рекомендується змінити не тільки харчування, але і свій спосіб життя, а також звички. В першу чергу хворий повинен відмовитися від куріння і вживання спиртних напоїв, нормалізувати свою вагу і віддати перевагу дробовому харчуванню невеликими порціями. Крім того, рекомендується змінити позу під час сну.

Для зменшення рефлюксу хворому потрібно виключити горизонтальне положення під час сну. Його голова повинна бути трохи піднята над тулубом, що дозволить зменшити кількість закидів.

Якщо подібні рекомендації не допомогли тоді фахівці радять звертатися до гастроентеролога для призначення ліків. В даному випадку для лікування можуть бути призначені антацидні препарати, цитопротекторы і таблетки для відновлення поверхні слизової стравоходу.

Гастродуоденіт

Гастродуоденіт характеризується поєднанням запалень слизової поверхні, розташованої в порожнині шлунка і в області 12-ти палої кишки. Причиною захворювання може стати гастрит, виразкова стану шлунка та 12-ти палої кишки. Крім хронічних порушень, присутніх в організмі гастродуоденіт може початися після гормональних збоїв, підвищеної кислотності, низькою вироблення слизу, порушеннях функції печінки і внаслідок ендокринних патологій.

Болі в шлунку: лікування та причини виникаючих болю

Ознаками почалася патології є:

 • Здуття живота;
 • Важкість у шлунку;
 • Ниючі болі в шлунку і кишечнику;
 • Відчуття нудоти з позивами до блювання;
 • Порушення стільця;
 • Різке зниження ваги;
 • Сильна слабкість.

Лікування патології, як правило, починають з корекції режиму харчування та підбору дієтичного столу. Також лікувальна терапія включає медикаментозні препарати для зниження кислотності і стимулювання репаративних процесів.

Харчові отруєння

Болі в шлунку: лікування та причини виникаючих болю

Клінічна картина харчових отруєнь безпосередньо залежить від ступеня забруднення продукту. Перші симптоми проявляються вже через 30 хвилин після вживання в їжу забрудненого бактеріями їжі. Харчові отруєння умовно діляться на дві групи: харчова інтоксикація та хімічна інтоксикація (отруєння грибами, травами, хімічними речовинами). Причиною харчових отруєнь найчастіше стає недотримання правил зберігання продуктів та особистої гігієни.

Першими ознаками інтоксикації стають:

 • Сильні болі в животі і кишечнику;
 • Висока температура;
 • Нудота з блюванням;
 • Підвищене слиновиділення;
 • Діарея;
 • Тремтіння в кінцівках.

Далі до них приєднується печінковий, нирковий і неврологічний синдроми. Крім видимих ознак інтоксикації у хворого спостерігається сильна загальна та м’язова слабкість, а також галюцинації.

При появі перших ознак отруєння необхідно відразу ж почати лікування, яке має бути спрямоване на очищення порожнини шлунка і кишечника, усунення нудоти і болю.

Не рекомендується блювоту і пронос зупиняти таблетками, так як це може призвести до накопичення токсинів в тілі. Для кращого очищення рекомендується прийняти активоване вугілля (1 таблетка на 10 кг ваги) і пити більше рідини. Для промивання шлунка можна використовувати слабкий розчин марганцівки. Але безпосередньо перед застосуванням його необхідно процідити, так як нерозчинені кристали можуть обпалити стінки шлунка. На цей час з харчування повністю виключити всі молочні продукти і фруктові соки. Для відновлення водно-сольового балансу рекомендується випити пакетик Регідрону.