Болить особа (частина особи, сторона особи) – причини, симптоми і лікування болю в області обличчя

Зміст статті:

 • Болить особа — причини болю.
 • Класифікація лицьовій болю
 • Захворювання, при яких виникають болі у обличчі.
 • Яке обстеження призначають, якщо болить особа:
 • Лікування болю на обличчі:

Лицьові болі — це часто болю в області обличчя, які викликані різними захворюваннями або іншими причинами. Біль в особі може бути симптомом серйозного захворювання.


Болить особа — причини болю.

Трійчастий нерв завжди дуже впливає на нервову систему людини, особа має широку мережу нервових закінчень, кожен нервовий вузол з’єднується в мережу. До шийного куті йдуть пов’язані преганглионарные волокна, які знаходяться в бічних рогах спинного мозку. Частина волокон підходять до черепним вузлів — крылонебного, вушного, війкового і до інших, якщо вони не перериваються. Іннервація здійснюється стовбуром мозку і нервовими ядрами різних черепних нервів, кожен нерв підходить до конкретної зоні і перетворюється в мережу нервів, від них волокна спрямовані до ганглиям. Нервовий ганглій — це освіта нервів, рефлекторний центр, в нього входять моторні, надчутливим симпатичні і інші клітини. Коли вузол уражається, то у людини виявляються різні симптоми болю особи. Виражена вегетативна реакція, почервоніння, пітливість, перестезия. Ганглії пов’язані з троичным нервом. Ганглій — вузол нервів, ганглій має оболонку і з’єднує клітини і тканини. Патології в області шиї, голови, обличчя, й інших зовнішніх частин тіла може викликати болі особи з лівої і правої сторони. Існує класифікація лицьовій болю, кожна частина обличчя відповідає за захворювання якогось органу, або може бути причиною якоїсь конкретної хвороби, тому створили класифікацію точок і зон на обличчі, які відповідають за захворювання або за конкретні органи людини.

Класифікація лицьовій болю

Болить особа (частина особи, сторона особи)  причини, симптоми і лікування болю в області обличчяЧому болить обличчя з правого або з лівого боку?

1. Соматалгия:

 • — невралгія нерва — це захворювання, яке супроводжується болями в області обличчя і окремо в зонах ураження хворобою, трапляються часті припадки пекучого болю в залежності від серйозності хвороби.
 • — невралгія гортанних нервів, гортані – болі в гортані, миттєві або постійні.

2. Симпаталгии — пульсуючі болі в області обличчя в артеріальних стовбурах, супроводжується вегетативними реакціями:

 • — біль судин особи (мігрень) — неврологічне захворювання, що супроводжується сильними і частими головними болями або болями в різних зонах особи, біль може тривати від декількох хвилин до декількох діб.
 • — симпаталгия, поразка іннервації особи ( невралгія вушного вузла, аурікуло — темпоральний синдром…).

3. Інші болі, різних частин обличчя, болю довгі або миттєві. 4. Істерія, ипохондрически — депресивний стан — синдром, який характеризується ще іншими симптомами і синдромами, такими як : гальмуванням руху та мозкової діяльності а також поганим настроєм. 5. Захворювання внутрішніх органів, прозопалгия.

Захворювання, при яких виникають болі у обличчі.

Мігрень особи триває дуже довго, вона супроводжується різкими і ниючими болями в області обличчя, або тиском на очні яблука, може переходити в головний мігрень, що супроводжується занепадом настрою і душевним неспокоєм ( в деяких випадках добу), іноді супроводжуються нудотою, блювотою, біль локалізується в більшості в судинах, а не в нервах. Виникають коли уражаються верхні шийні вузли, сонні артерії та її гілки. Основна частина болю припадає на вуха, верхню щелепу, очі, при цьому знижується артеріальний тиск. Головний біль в лівій або правій частині обличчя. Синдром Шарлена — гострий біль в області очних яблук, або орбіти, може пошириться в ніс, напади бувають вночі. Може супроводжуватися висипання герпесу на шкірі носа і чола. Герпес — захворювання шкіри, при якому на шкірі хворої людини з’являються пупиришки із запальним процесом. Головний епіцентр болю, це куточок ока, якщо натиснути на це місце, можна викликати напад болю. Причинами болю може бути фронтит, герпес, вірусна реакція. Для зняття болю можна закапати очі, або намазати носоглотку адреналіном з дикаином. Синдром Слудера — дуже тривалі болі в області носа, верхньої щелепи, навколо очей. Симптоми виражені почервонінням слизової оболонки , сльозотеча, часте чхання, слині виділення. Вузол пов’язаний з гілками трійчастого нерва і тому біль може переходить в потиличну область., або шию або інші місця. Щоб діагноз підтвердився слизову оболонку змащують дикаином. Синдром Фрея — ( нерв в нижньої щелепи)- біль в області вушної і скроневої. Тривають приблизно 20-30 хвилин. Під час прийому їжі, відбувається потовиділення, почервоніння області вух. Це вегетативний розлад (порушення в роботі серця або ж судинної системи, може бути представлено аритмією, барикардией, високим артеріальним тиском, або ж іншими захворюваннями вегетативного характеру). Частою причиною хвороби є запалення вушної залози. Невралгія язикоглоткового нерва — болю мови, задньої стінки глотки, болі в області нижньої щелепи. Захворювання змінює смак їжі, що супроводжується утрудненням ковтання. Коли напад розвивається, він може супроводжуватися непритомністю, барикардией, зниженням тиску.

Болить особа (частина особи, сторона особи)  причини, симптоми і лікування болю в області обличчяНевралгія язикоглоткового нерва.

Ганглионит верхнього шийного вузла — болю, які можуть тривати від кількох секунд до годин. Болю обличчя, шиї, потилиці. При огляді може бути виявлений синдром Горнера. Також захворювання супроводжується додатковою чутливістю. В зоні іннервації часто з’являється герпетична висипка. Симптом Горнера проявляється і по інших причинах. Часто він проявляється при пухлини верхньої частини легкого або ж при інших видах пухлини щитовидної залози, захворювань аорти, або при серцевих захворювання, при підвищеному артеріальному тиску і тиску очному. При появі такого симптому слід звернутися до лікаря. Глосалгія, глоссодиния — печіння, поколювання в області мови, тривають дуже довго і постійно. Часто напади жорсткої болю відбувається вночі. Присутній стомалгия. Такий стан буває при шлункової недостатності. При захворюваннях зубів, больовий синдром триває дуже довго (до декількох діб) , може проходити в шию і навіть під лопатку. Можливе підвищення температури, болі можуть підвищиться при контакті з холодною водою. В особі біль може виникнути при протезуванні зубів або при патології прикусу. Або ж при інших захворюваннях, пов’язаних зі стоматологією. Болі в особі при хворобі пазух носа — фронтит (запалення слизової оболонки носоглотки, він виникає як наслідок запальних процесів, буває хронічний і гострий фронтит), гайморит (запалення носової пазухи, одного або двох, інфекційне захворювання, як наслідок гострого нежитю, кашлю або скарлатини, або інших подібних захворювань) та інше. Біль у пазухах носа, з віддачею в око, може супроводжуватися шумом у вухах, важко дихати носом, підвищується температура, погіршення самопочуття. Постійна хронічна біль. Постгерпетична невралгія — може виникнути як наслідок герпетичної інфекції, що супроводжуються болями в місцях висипів. Збереження болю довгий час. Пошкодження гангліїв і їх запалення. Скроневий артеріїт — пальпація артерії в скронях, гостре підвищення температури, біль в області скронь, продовження від декількох годин до доби. За кілька тижнів стінки артерій ущільнюються, в ній з’являються вузлики. Можливий тромбоз судин, можлива також часткова сліпота або постійна. Розвивається в літньому віці, разом із різними ревматичними хворобами. Біль в області обличчя може розвивається внаслідок захворювання очей — запалення, пухлина, травма, глаукома. При глаукомі, біль ока може перейти в скроню, при цьому очі червоніють а зіниці розширюються. Зір різко падає. Кон’юнктивіт супроводжується почервонінням очей, печіння в очах, закисанием, слизовими виділеннями. Біль в особі може бути викликана захворюванням внутрішніх органів. Наприклад: стенокардія — хвороба, при якій людина відчуває біль в області грудей, біль з’являється при фізичному навантаженні або емоційному стресі, після прийому їжі, біль переходить в іншу область (плече, лопатка, голова), виразка. Зони Захарін — Геда, це зони, що ділять особа і класифікують біль.

Болить особа (частина особи, сторона особи)  причини, симптоми і лікування болю в області обличчяЗони Захар’їна -Геда.

1 — гіперметропія (або далекозорість, погане бачення предметів, що розташовані далеко від людини), 2 і 8 — глаукома (це важке захворювання очей, в ході його підвищується тиск на очні яблука), 3 — шлунок, 4 — порожнина носа, 5 — спинка мови, 6 — гортань, 7 — частина мови, 9 — рогівка, 10 — грудна порожнина.

Кожна зона на обличчі, і викликана біль у ній може бути ознакою якогось серйозного захворювання або проблеми з якимось внутрішнім органом.

Яке обстеження призначають, якщо болить особа:

Якщо з’являються болі в обличчі, то одразу ж слід звернутися до лікаря, потрібно детально описати симптоми. Лікар призначить необхідні обстеження, коли огляне вас. Можливо, він призначить аналіз крові людини. Підвищення лейкоцитів може свідчити про запальний процес в організмі. Позитивні проби можуть свідчити про активизированном ревматичному процесі. Лікар може призначити рентгенографію. На рентгені можуть бути видані поразки пазухи носа. Отоларинголог може допомогти з такими хворобами. При болях в області очей, порушення зору, потрібно пройти комп’ютерну томографію — для виключення розсіяного склерозу, аневризма судин, тромбозу, пухлини та інших хвороб. Можливо, слід звернутися до окуліста, стоматолога, нейрохірурга, ревматолога.

Лікування болю на обличчі:

Самолікування може бути небезпечним для здоров’я людини, потрібно відразу звернутися до лікаря. Якщо не звернеться до медиків, то може розвиватися серйозне ускладнення. Лікарі використовують протисудомні препарати для лікування нейропатіческой болю. В основному це такі препарати як: габапсепин, карбамазепін (препарат, який використовується для зняття судом і для зняття судомних нападів) та інші. Також можуть використовувати нестероиды, препарати групи В, ксефокам, диклоберп. Ці препарати призначають у комплексному лікуванні з іншими антибіотиками. Якщо діагноз встановлений, і хвороба протікає хронічно, то можливо самолікування і самостійне прийняття препаратів. Наприклад: габапентин, 300 мг, по 1 таблетці, можливо збільшення дози препарату. Рекомендована частота прийому — 3 рази у день по 1 таблетці. Якщо розвивається мігрень, то можливо самостійне прийняття антимигрена або інших схожих препаратів. У деяких випадках лікарі дозволяють уникати пацієнтам на домашнє лікування, без нагляду, але в тих випадках, якщо болі особи не викликані якимись серйозними захворюваннями. Рефлексотерапія використовується при лікуванні невралгій. Також використовують голковколювання, точковий масаж, психотерапію, транквілізатори, антидепресанти та інші сильні препарати і антибіотики. Багато уваги приділяється психологічному лікування, оскільки хвороба може бути викликана психологічним розладом або поганим душевним станом.