Болять нирки при вагітності: як зрозуміти, що болять нирки, які патологічні і фізіологічні причини можуть бути, і що робити, якщо тягне в боці, ниє і боляче ходити в туалет

У статті викладені причини, з яких можуть боліти нирки у вагітної жінки: природні і патологічні. Докладно роз’яснено клінічна симптоматика патології нирок в період виношування дитини. Коротко описані принципи лікування ниркових проблем. Дано рекомендації по профілактиці.

Зміст

 • Турбують нирки при вагітності – чи це завжди привід для занепокоєння?
 • Чому болять нирки при вагітності на ранніх і пізніх термінах
 • Патологічні причини болю
 • Сечокам’яна хвороба
 • Пієлонефрит
 • Гломерулонефрит
 • Причини болю, при яких переживати не варто
 • Природні причини болю перед пологами
 • Лікування запального процесу нирок при вагітності
 • Профілактика захворювань нирок у вагітних
 • Корисне відео
 • Турбують нирки при вагітності – чи це завжди привід для занепокоєння?

  Болять нирки при вагітності: як зрозуміти, що болять нирки, які патологічні і фізіологічні причини можуть бути, і що робити, якщо тягне в боці, ниє і боляче ходити в туалетВагітність можна порівняти зі складним іспитом для жінок, що дуже багатьом не вдається здати на відмінно. Нирки є тим органом, на який накладається величезне навантаження. Їм тепер доводиться працювати за двох: проводити очищення від шлаків не тільки організм мами, але й дитини. З цим пов’язаний той факт, що саме в новому положенні жінки у неї вперше виникають труднощі з нирками.

  Чому болять нирки при вагітності на ранніх і пізніх термінах

  Не можна строго розмежувати, які причини викликають больовий синдром в попереку на ранніх термінах виношування малюка, а які на пізніх.

  До 12 тижнів гестаційного терміну відбуваються самі колосальні гормональні перебудови в організмі, що провокує до дебюту приховані хвороби. Може проявити себе сечокам’яна хвороба, про яку жінка не підозрювала. А також у термін до дванадцяти тижнів часто трапляються ранні токсикози, які супроводжуються нудотою і відразою від їжі, що призводить до різкого зниження маси тіла, і як результат – опущення нирки (нефроптоз). Це буває тому, що жиросодержащая капсула, що утримує орган, який виснажується.

  Починаючи з 12 тижня строку гестації, матка здатна здавлювати сечоводи, викликаючи порушення відтоку і уретрогидронефроз. Даний факт є причиною розвитку інфекцій сечовидільної системи, а також сприяє формуванню каменів.

  Патологічні причини болю

  • сечокам’яна хвороба (уролітіаз);
  • гостро і хронічно протікає пієлонефрит;
  • гломерулонефрит гостро і хронічно протікає.

  Сечокам’яна хвороба

  Болять нирки при вагітності: як зрозуміти, що болять нирки, які патологічні і фізіологічні причини можуть бути, і що робити, якщо тягне в боці, ниє і боляче ходити в туалетНирковокам’яна хвороба (уролітіаз) – це хронічне обмінне захворювання, для якого характерно скупчення каменів різної структури і протікає в декількох клінічних формах. В період вагітності вона часто поєднується з гострим або хронічним пієлонефритом.

  У більшості випадків захворювання у жінки було далеко до того, як настав зачаття малюка і протікала латентно. Анатомо-фізіологічні особливості органів сечовиділення при настанні вагітності (розширення мисок нирки, зниження тонусу гладкої мускулатури сечоводу і сечового міхура) з’явилися пусковим механізмом до появи клінічної симптоматики. Якщо раніше камінь тихо лежав у балії нирки і не давав про себе знати, то тепер він просувається до сечоводу і виникає класична клініка «ниркової кольки».

  • Різкий, гострий, болісна, нестерпний біль у попереку.
  • Частіше одностороння і рідко з обох сторін.
  • Типова іррадіація в пах, ногу, статеві губи.
  • Позитивний симптом Пастернацького (при постукуванні ребром долоні по нижній частині спини, біль міцнішає).
  • На висоті больової симптоматики розвивається нудота і кілька разів блювання.
  • Жінка знаходиться в пошуку положення, яке хоч трохи зменшить борошна.
  • Часті помилкові позиви до сечовипускання, при якому нерідко виходить дрібний конкремент. При вагітності це дуже характерно.
  • Макрогематурії не буває, так як сечові шляхи дилятированы і камінь проходить, не порушуючи їх цілісності слизової.

  Болять нирки при вагітності: як зрозуміти, що болять нирки, які патологічні і фізіологічні причини можуть бути, і що робити, якщо тягне в боці, ниє і боляче ходити в туалетІдентична клінічна симптоматика властива гострого аппендициту, коли відросток низько розташований. Потрібна грамотна диференціальна діагностика.
  Діагноз «уролітіаз» підтверджується клінічним аналізом сечі, де будуть виявлені свіжі еритроцити у великій кількості, а також сонографіей. Екскреторна урографія дуже інформативна, але заборонена.

  Пієлонефрит

  Болять нирки при вагітності: як зрозуміти, що болять нирки, які патологічні і фізіологічні причини можуть бути, і що робити, якщо тягне в боці, ниє і боляче ходити в туалетВ урогінекології прийнято називати хвороба гестаційним пієлонефритом і пов’язано це з тим, що він виникає не тільки у вагітних, але і у породіль, породіль в післяпологовому періоді. Етіологічні фактори обумовлені здавленням збільшеною маткою сечових шляхів, які і так розширені з-за впливу гормонів, що загрожує застоєм сечі. Застій веде до гідронефрозу, приєднується інфекція, яка легко просувається по широкою і короткою уретрі (фізіологічні особливості жінок) на тлі ослабленого імунітету.

  • На першому плані бактеріальна інтоксикація: росте вгору температура, наростає слабкість і сонливість.
  • Починає боліти поперек, болі помірні, толерантні частіше зліва і справа.
  • Симптом Пастернацького з обох боків позитивний.

  Болять нирки при вагітності: як зрозуміти, що болять нирки, які патологічні і фізіологічні причини можуть бути, і що робити, якщо тягне в боці, ниє і боляче ходити в туалетУ деякої категорії вагітних виникають симптоми подразнення очеревини, що імітують «гострий живіт».

  Щоб переконається в діагнозі, показаний загальноклінічний аналіз сечі, в якому знаходять бактерії, підвищені лейкоцити і білкові фракції.

  Гломерулонефрит

  Болять нирки при вагітності: як зрозуміти, що болять нирки, які патологічні і фізіологічні причини можуть бути, і що робити, якщо тягне в боці, ниє і боляче ходити в туалетЗапалення судинних клубочків, де відбувається утворення сечі, називається гломерулонефритом. Хвороба специфічна, а це значить викликається тільки одним мікробом – бета-гемолітичним стрептококом групи А.

  Те, як себе проявляє захворювання, нагадує пієлонефрит. Відмінності: розвиток набряків на обличчі, іноді і у всьому тілі; підвищення артеріального тиску.

  Для диференціювання пиело – і гломерулонефриту допомагає загальноклінічний аналіз сечі. При гломерулонефриті, на відміну від пієлонефриту, з’являються еритроцити в сечі.

  Причини болю, при яких переживати не варто

  Біль ніколи не буває фізіологічною, вона завжди є сигналом про будь-які збої в організмі.

  Болять нирки при вагітності: як зрозуміти, що болять нирки, які патологічні і фізіологічні причини можуть бути, і що робити, якщо тягне в боці, ниє і боляче ходити в туалетНеприємні відчуття або нестерпна одно – або двостороння хворобливість в області попереку говорить від маніфестації серйозної патології нирок і вимагає негайно бігти до лікаря.

  Природні причини болю перед пологами

  Природні болю перед пологами називаються переймами. І ніякого відношення до нирковим хвороб вони не мають. Всі інші неприємні відчуття в області попереку – патологія, яку потрібно лікувати.

  Болять нирки при вагітності: як зрозуміти, що болять нирки, які патологічні і фізіологічні причини можуть бути, і що робити, якщо тягне в боці, ниє і боляче ходити в туалетВсі медикаментозні засоби призначаються з урахуванням відсутності негативного впливу на плід.

  Лікування запального процесу нирок при вагітності

  Болять нирки при вагітності: як зрозуміти, що болять нирки, які патологічні і фізіологічні причини можуть бути, і що робити, якщо тягне в боці, ниє і боляче ходити в туалетТерапія будь-яких хвороб, в тому числі і органів сечової системи, в період гестації повинна проводитися під строгим контролем акушера-гінеколога і терапевта або нефролога.

  Основні принципи лікування:

  • антибіотикотерапія;
  • вітамінотерапія;
  • протизапальне лікування.

  Профілактика захворювань нирок у вагітних

 • Перш, ніж починати планувати вагітність, ретельно обстежитися на наявність прихованої патології.
 • При хронізації інфекції в організмі, провести їх санування.
 • Під час гестаційного періоду уникати впливу факторів ризику розвитку ниркових хвороб (переохолодження, стрес, недоїдання, нестача вітамінів).
 • Суворо дотримуватися рекомендації, дані акушером-гінекологом, відвідувати суміжних фахівців і контролювати загальний аналіз сечі.
 • При наявності прихованої бактеріурії або слідів білка в сечі, слід провести подальше обстеження і призначити відповідне лікування.
 • Патології нирок у вагітних завжди були і будуть залишатися серйозною патологією. Пов’язано це з можливістю розвитку важких ускладнень, що загрожують життю матері і малюка.

  Корисне відео