Бородавки – доброякісні м’які освіти на шкірному покриві, викликаних вірусом папіломи людини. «Вирости» можуть на будь-якій ділянці тіла: на руках, на спині, обличчі і не тільки. Бородавки можуть з’явитися як у жіночої, так і чоловічої статі, в будь-якому віці, але найчастіше їх спостерігають у дітей.

Перш ніж пролікувати хвороба, слід виявити причини, симптоми та ознаки. Чому? Справа в тому, що причини та ознаки впливають на спосіб лікування.

Причини

Чому з’являються бородавки на руках, ногах, в області шиї, обличчя? Причиною цього є вірус папіломи людини, передача якого відбувається при контакті з носієм (наприклад, потиснули руку інфікованій людині, доторкнулися до нього) або через загальні предмети користування з ним (наприклад, пройшли босоніж в громадському місці, плавали в басейні або використовували загальні душові приналежності). Передається вірусна інфекційна хвороба і через побутові предмети.

Інкубаційний період триває 1,5-6 місяців. Однак для того щоб на руках, ногах і на інших ділянках тіла з’явилися доброякісне новоутворення шкіри у вигляді вузлика/сосочка одного зараження буде недостатньо. Їх виникнення вимагає певних спричиняють їх утворення факторів. Причини можуть бути наступні:

 • ослаблений імунітет;
 • підвищена мацерація дерми;
 • мікротравми (поріз, подряпина).

Різновиди: симптоми і ознаки

Існує кілька видів бородавок – всі вони мають свої особливості: симптоми, ознаки. Перш ніж пролікувати уражену ділянку, слід визначити тип бородавки.

Бородавки бувають:

 • Вульгарні/звичайні. В основному ростуть на руках, але також можуть з’явитися на будь-якій ділянці тіла. Вірусна інфекційна хвороба має такі ознаки: куполоподібна форма новоутворення, ворсинчастий поверхню, хворобливі відчуття. Діаметр дефекту становить 1-1,5 см. Для даного виду характерне злиття декількох бородавок – в результаті утворюються своєрідні бляшки. Пролікувати хворобу можна за допомогою народних засобів. Але перш ніж це зробити, слід звернутися до лікаря.
 • Плоскі (також їх називають юнацькими). Ознаки: гладкий, плоский (злегка підноситься над поверхнею) вузлик, вкритий ледь помітними лусочками. Ростуть на руках, ногах, в області обличчя і шиї. За кольором можуть збігатися з тоном шкіри або мати темпо-жовтий або блакитний відтінок. Симптоми: безліч висипань, не викликають хворобливих відчуттів.
 • Підошовні. Для цього виду характерні наступні симптоми: хворобливі відчуття при ходьбі, поява новоутворення жовтого кольору на підошві, що нагадує мозолі. Підошовна бородавка може підніматися над поверхнею шкіри або бути представлена у вигляді ямки. Видаляючи роговий шар, новоутворення починає кришитися, в центрі ураженої ділянки стають видні м’які, соковиті і ниткоподібні сосочки. Нерідко підошовна бородавка кровоточить.
 • Старечі. Ця хвороба характерна для людей старше сорока років. Слід зазначити, що поява бородавки в даному випадку не пов’язано з вірусною інфекцією. Чому? Дана хвороба починає розвиватися через розростання клітин у зовнішньому шарі дерми. Чому це відбувається? Поява доброякісного ураження може бути викликане з генетичними особливостями або тривалим перебуванням на сонці.
 • Вікові новоутворення мають наступні ознаки: з’являються на руках (а також на пальці), в області шиї, обличчя і тулуба, виняток складають долоні і підошви; сірий/коричневий/чорний колір; пухкі рогові маси.

 • Гострокінцеві кондиломи. Утворюються біля анального проходу з боку борозенки члена, біля входу в піхві, а також в області пахово-стегнових складок і з боку пахвових западин.
 • Ознаки: за зовнішнім виглядом нагадують цвітну капусту/півнячий гребінь; колір – тілесний; майже не помітні. Можуть передаватися статевим шляхом.

  Коли необхідно звернутися до дерматолога і почати негайне лікування?

  Симптоми, при виникненні яких слід негайно звернутися до лікаря:

  • уражену ділянку починає свербіти;
  • з’являється печіння в області бородавки;
  • новоутворення змінює забарвлення, форму, розмір;
  • бородавки починають доставляти дискомфорт;
  • новоутворення починає кровоточити.

  Лікування

  Вірусна інфекційна хвороба (бородавки) не завжди потребує лікування. В більшості випадків з часом вони самі зникають. Це може відбутися через кілька місяців чи кілька років. Чому це відбувається? З часом імунна система людини здатна знищити вірус, що викликав появу новоутворення шкіри.

  Не слід намагатися вилікувати хворобу, шляхом вирізування або випалювання бородавки. Чому цього робити не можна? Таким чином пролікувати хвороба не вдасться. Адже основним завданням є вилікувати шкірний покрив, позбувшись від бородавки, а не пошкодити його, створивши рубцеву тканину.

  На сьогоднішній день існує чимало методів, за допомогою яких вдасться пролікувати хвороба і позбутися на руках (або на пальці), на стопах чи на інших ділянках тіла від бородавок.

  Слід зазначити, що на лікування, яке слід вибрати, впливають причини, симптоми та ознаки (місце розташування, розмір, форма).

  Лікування рідким азотом

  Лікування рідким азотом не підходить для тих, у кого є чутливість на азот, висип навколо новоутворення, а також при вагітності, високої температури, під час застуди та інфекційних захворювань. Також лікування рідким азотом не підходить людям з гіпертонією та епілептичним станом.

  Видалення бородавок рідким азотом (кріодеструкція) має на увазі під собою вплив низьких температур на новоутворення. Чому вдається пролікувати вірусну інфекційну хворобу даними способом? Під впливом низьких температур тканини заморожуються, а потім руйнуються.

  Видалення бородавок рідким азотом здійснюють шляхом використання аплікатора під впливом низьких температур і з невеликим тиском протягом 40 секунд.

  Після впливу рідким азотом на дефект, поразка починає бліднути, а потім червоніти і набрякати. Через добу н місці ураженої ділянки з’являється пухирець з вмістом, а ще через 6 днів на місці міхура утворюється кірочка, яка через два тижні легко відділяється.

  Видалення плоских бородавок рідким азотом – у цьому разі здійснюється тільки тушування шкіри.

  Лікування рідким азотом займає мало часу, виключає поширення інфекції і мінімізує ризик розвитку шрамів/рубців після видалення.

  Також лікування рідким азотом є одним з найбільш безболісних і швидким методів позбавлення новоутворень на руках (на пальці), ступнях та інших ділянок тіла. Що стосується вартості, то ціни на лікування рідким азотом доступні.

  Лікуємо струмом

  Вилікувати шкірний покрив вдасться і струмом. Чому? За допомогою струму високої частоти під анестезією, використовуючи металеву петлю, зрізають бородавку.

  Лазерне видалення

  Вилікувати шкірний покрив можна і шляхом лазерного методу. Така процедура безболісна і безпечна.

  Вдаються до цього методу частіше завжди в складних випадках – видалення здійснюють пошарово під анестезією.

  Народні засоби

  Вилікувати вражений шкірний ділянку можна, використовуючи такі засоби, як сік чистотілу, готові кислотні і лужні розчини.

  Пролікувати бородавку допоможуть такі засоби, як «Суперчистотел», «Солкомед» і «Веррукацид».

  Щоб вилікувати уражену ділянку допоможуть і такі засоби, як сік календули (рослина подрібнюють і віджимають) і росичка.

  Більш доступні народні засоби: масло чайного дерева, настій з шкірки лимона, сіль.

  Лікуємо з допомогою медикаментів

  Пролікувати недуга і назавжди позбутися від бородавок на руках, ногах і не тільки, вдасться, використовуючи противірусні засоби. Чому? Такі засоби здатні придушити активність ВПЛ.

  Ефективне даного методу – 95%. Отже, вилікувати поразка (бородавки на руках, ступнях та інших ділянках тіла) вдасться, використовуючи такі засоби: Віферон, Эпиген інтим Е і Генферон. Не менш ефективні такі засоби, як Изопринозин і Лікопід. Також використовують і Иммуномакс і Алокін-альфа (не менш дієві засоби).

  Також існують і інші способи, з допомогою яких можна пролікувати бородавку.