Може бути, в майбутньому вчені зможуть створити еліксир молодості, про який людство мріяло століттями. А поки, зупинити процес старіння неможливо. Зате усунути вікові зміни і візуально омолодити обличчя — це вже не проблема, а послуга, яка користується особливою популярністю в салонах краси. Ботулотоксин в косметології застосовується саме з цією метою і дає можливість розгладити мімічні зморшки і візуально скинути десяток років. Давайте з’ясуємо, що таке ботулотоксин, які препарати створені на його основі і як їх застосовують з метою омолодження.

Зміст сторінки

 • 1 Що таке ботулотоксин?
 • 2 Історичні факти
 • 3 Застосування ботулотоксину
 • 4 Препарати ботулотоксину
 • 5 Протипоказання
 • 6 Як проходить процедура?
 • 7 Після процедури
 • 8 Ціна
 • 9 Відгуки про процедуру

Що таке ботулотоксин?

Ботулотоксин – найсильніший органічний отрута, що виробляють бактерії Clostridium botulinum в анаеробних умовах, тобто при відсутності кисню. Найчастіше такі бактерії розмножуються у консервованих продуктах. При попаданні в організм ботулінічний токсин викликає важке ураження нервової системи та параліч дихальних шляхів, що при відсутності своєчасної медичної допомоги загрожує летальним результатом.

Але ще в давнину вчені мужі вважали, що одне і те ж речовина може бути ліками або отрутою — все залежить від дози. І ця істина знайшла блискуче підтвердження у випадку з ботулиновым токсином. У великих дозах — це смертельна отрута, а в мінімальній кількості ботулотоксин працює на омолодження та при введенні під шкіру ефективно розгладжує зморшки, усуває вікові зміни.

Як відомо, перші зморшки формуються в результаті активної міміки обличчя, і найчастіше утворюються в області очей («гусячі лапки»), лоба і носогубного трикутника. Ботулиновый токсин активно блокує передачу імпульсів до лицьових м’язів і перешкоджає їх скорочення. В результаті такого тимчасового паралічу м’язи розслабляються, а зморшки розгладжуються природним шляхом. Ефект від ін’єкції ботулотоксину не моментальний, остаточний результат проявляється через 2 тижні після процедури і зберігається протягом 4 – 6 місяців.

На сьогоднішній день вченим відомо 9 типів ботулотоксину, але в косметології застосовуються тільки два з них. Щоб переконатися в тому, що ін’єкції нейротоксин дійсно безпечні, звернемося до історії його відкриття і початку застосування в косметології.

Історичні факти

Вперше симптоми такого небезпечного захворювання, як ботулізм, описав на початку 19 століття німецький дослідник Кернер. Через кілька десятиліть були виявлені і збудники небезпечного стану, які отримали назву Bacillus botulinum, від латинського слова botulus (ковбаса). І це не випадково, оскільки найчастіше отруєння відбувалося в результаті вживання м’ясних продуктів (ковбаси, консервів). Ботулотоксин був визнаний одним з найбільш токсичних отрут, який при попаданні в організм викликав параліч, зупинку дихання і приводив до смертельного результату.

Але здатність ботулінічного токсину блокувати передачу нервового імпульсу зацікавила вчених і змусила їх шукати спосіб застосування цієї речовини в медичних цілях. У 50-х роках минулого століття дослідники довели, що мінімальні дози сильно розведеного і очищеного ботулотоксину здатні розслабляти спазмовані м’язи. У 1970 році американський лікар А. Скотт почав застосовувати препарати ботулотоксину в офтальмології і вводити їх пацієнтам, страждаючим від блефароспазму. Лікування давало позитивний результат, і сфера застосування препарату розширилася. Його почали застосовувати для лікування косоокості та усунення спазму лицьових м’язів.

В цей же час лікарі і пацієнти помітили цікавий побічний ефект від застосування ботулотоксину. А саме зникнення зморшок при введенні препарату, яке було особливо добре помітно в області чола, міжбрів’я і навколо очей. Це властивість було взято на озброєння косметологами і в 2002 р подібні препарати офіційно дозволені FDA до застосування для усунення зморшок.

Застосування ботулотоксину

У косметологічних цілях особливо активно застосовують ботулотоксин типу А, який відрізняється низьким ступенем імуногенності і алергенність при збереженні всіх властивостей токсину. Цей ботулотоксин в різних концентраціях входить до складу найбільш популярних препаратів – Диспорту, Ботокса і Ксеомина. Очищені і лиофизированные препарати білкового походження забезпечують тривалу блокаду передачі нервових імпульсів на м’язові волокна, що призводить до стійкого розслабленню м’язів і зникнення зморшок.

Надмірне напруга лицьових м’язів викликає багато естетичних проблем і веде до труднощів у спілкуванні, оскільки особа часто набуває похмурий і невдоволений вираз. Перші зморшки з’являються вже в молодому віці внаслідок активної міміки і емоційної напруги. Причому у чоловіків вони проявляються навіть частіше, ніж у жінок. Найчастіше мимовільне скорочення лицьових м’язів і надмірне нервове напруження сприяє появі головного болю і провокує розвиток неврологічних захворювань, пов’язаних зі спазмами м’язів обличчя. У цьому випадку застосування ботокса стає не лише косметичною, але і лікувальною процедурою.

Тому ботулотоксин має дві сфери застосування: косметичну і неврологічну. З його допомогою усувають такі стани, як спастичні паралічі, спазм лицьових м’язів , кривошию і ін. В косметології ін’єкції ботулотоксину застосовують у наступних випадках:

 • Усунення мімічних зморшок в області міжбрів’я, лоба, очей;
 • Розгладження складок в області носогубного трикутника;
 • Для ліфтингу (підтяжки) брів і опущених куточків рота;
 • З метою виправлення ясенної усмішки;
 • Для боротьби з гіпергідрозом (підвищеним потовиділенням).

Введення ботулотоксину безпосередньо в лицьові м’язи, відповідальні за появу зморшок, веде до їх тимчасового паралічу і вирівнювання рельєфу шкіри. Тривалість ефекту залежить від дози препарату, його типу, індивідуальних особливостей організму і триває від 6 місяців до року, після чого рухова активність м’язів відновлюється.

Ін’єкції ботулотоксину в лоб блокують активність лобової м’язи, і людина вже не може хмуритися і збирати шкіру в складки. При цьому за рахунок ослаблення натягу латеральних м’язів здійснюється ефект підтяжки брів і погляд стає більш відкритим. Досвідчений фахівець, який досконало знає анатомію особи і механіку лицьової мускулатури, може коригувати опущення куточків губ і інші вікові зміни.

Такого роду проблема, як ясенна посмішка раніше вирішувалася тільки хірургічним шляхом. Тепер для того, щоб при посмішці не оголювалися десни, досить зробити кілька уколів ботулотоксину в м’яз, що піднімає верхню губу.

Препарати ботулотоксину

На сьогоднішній день в україні зареєстровані та дозволені до застосування 4 різновиди препаратів на основі ботулотоксину:

 • Botox (Ботокс) – виробництво США;
 • Disport (Діспорт) – виробництво Франція і Англія;
 • Xeomin (Ксеомин) – виробник Німеччина;
 • Lantox (Лантокс) – виробник Китай.
 • Ці препарати є аналогами, але їх склад, ефективність та алгоритм застосування відрізняються. Тому тільки фахівець може підібрати необхідне дозування і правильно розвести препарат згідно з інструкцією щодо застосування ботулотоксину.

  • Ботокс ботулотоксин – самий популярний препарат, його основу складає очищений ботулотоксин А в комплексі з сироватковим альбуміном. Ефект від процедури з використанням цього препарату проявляється через 7 днів і тримається протягом 6-8 місяців. Принцип її дії заснований на блокуванні нервових імпульсів. Уколи роблять внутрішньом’язово, зазвичай без застосування анестезії. Основна відмінність Ботокса від аналогічних препаратів полягає у великому розмірі молекул, за рахунок чого він володіє спрямованим дією і повільно виводиться з організму. Ботокс застосовують для корекції зони міжбрів’я, очей і чола. Препарат випускають у формі порошку, який розводять до потрібної концентрації безпосередньо перед застосуванням.
  • Диспорт. Цей препарат з’явився на косметичному ринку порівняно недавно. Він відрізняється від Ботокса меншою концентрацією ботулотоксину, низькою молекулярною масою і здатністю проникати в сусідні тканини, розташовані поруч з обробленими м’язами. Це основний недолік препарату, оскільки він може призвести до розвитку небажаних наслідків і спровокувати асиметрію обличчя або опущення верхніх повік. Активність 1 ОД Ботокса відповідає 3-5 ОД Диспорту, тобто на обробку однієї і тієї ж зони потрібен взяти більший обсяг Диспорту. Препарат може зберігатися в розведеному стані близько 4 годин, тоді як Ботокс можна зберігати тільки 1 годину.
  • Ксеомин. Вважається одним з найбільш безпечних засобів в своїй категорії. Головна відмінність Ксеомина від аналогів високої міри очищення від білка, це дозволяє уникнути розвитку алергічних реакцій і знизити до мінімуму ризик розвитку побічних ефектів. Порівняно з Ботоксом, Ксеомин працює набагато швидше і при цьому діє на м’язи вибірково, зберігаючи ефект «живої» міміки.
  • Лантокс. Основу препарату становить нейротоксин, стабілізований очищеним желатином, що дозволяє зберігати біологічну активність основного компонента протягом тривалого часу. Ефект від препарату настає швидше, ніж від Ботокса і тримається довше, до 12 місяців. До того ж і коштує Лантокс дешевше своїх аналогів.

  Основне питання, яке цікавить пацієнтів – який препарат краще? Чому віддати перевагу: Ботокса, Диспорту або іншим аналогам? Єдиної думки немає навіть у фахівців, оскільки порівнювати дію різних препаратів у різних пацієнтів просто некоректно. У одного пацієнта краще себе проявить Ботокс, в іншого – Ксеомин, багато що залежить від індивідуальних особливостей пацієнта і поставленого завдання.

  Так що вибір препарату краще довірити досвідченому косметолога, який зможе підібрати оптимальний варіант для збереження молодості і краси. При цьому фахівець повинен врахувати можливі протипоказання і ретельно розрахувати дозування препарату, щоб уникнути небажаних ускладнень.

  Протипоказання

  Введення препаратів на основі ботулотоксину здійснюється тільки при відсутності протипоказань. До списку обмежень відносяться наступні стани:

  • Індивідуальна непереносимість компонентів препарату;
  • Схильність до алергічних реакцій;
  • Період вагітності і лактації;
  • Порушення згортання крові;
  • Міастенія та міастенічний синдром;
  • Гострі інфекційні захворювання;
  • Прийом деяких медикаментів (антибіотиків, миарелаксантов);
  • Онкологічні захворювання;
  • Психічні відхилення;
  • Висока ступінь короткозорості;
  • Зловживання алкоголем.

  Перед тим, як зважитися на процедуру, слід пройти повноцінне обстеження та отримати консультацію терапевта та інших спеціалістів. Якщо ніяких відхилень, що перешкоджають проведенню процедури, не виявлено, можна вирушати на прийом до косметолога. Фахівець розповість про те, як буде здійснюватися процедура, підбере оптимальний препарат, і пояснити якогось ефекту від ботулотоксину варто очікувати.

  Як проходить процедура?

  За добу до передбачуваної процедури пацієнту слід відмовитися від прийому спиртних напоїв, занять спортом та інтенсивних фізичних навантажень. На попередній консультації фахівець визначить розташування мімічних зморшок, відзначить точки впливу, підбере оптимальний препарат для обчислення необхідні дози.

  Перед процедурою знімають макіяж, очищають особа, прибирають волосся під шапочку. При бажанні пацієнта в зоні обробки застосовується місцева анестезія (знеболюючий крем). Потім шкіру в області ін’єкцій протирають спиртом і підсушують. Під час процедури пацієнт знаходиться в сидячому або напівлежачому положенні.

  В заздалегідь намічені точки лікар за допомогою тонкої голки вводить розчин ботулотоксину, послідовно обробляючи проблемну зону. Вся процедура займає від 20 до 30 хвилин. На завершальному етапі місця ін’єкцій обробляються антисептичним розчином. Після процедури пацієнт повинен близько години перебувати в медичному закладі, під наглядом фахівців. Це необхідно, щоб надати своєчасну допомогу, якщо виникнуть небажані ускладнення (алергічні реакції). Дія препарату починає проявлятися через 3 – 7 днів після процедури і зберігається протягом 6 – 12 місяців. Для отримання безперервного ефекту омолодження процедуру рекомендують повторювати кожні півроку.

  Після процедури

  Після введення ботулотоксину пацієнт повинен виконувати деякі рекомендації:

  • Для запобігання набряку і почервоніння до області ін’єкцій рекомендують прикладати холодний компрес;
  • Протягом півгодини після процедури не слід робити мімічних рухів (посміхатися, хмуритися тощо);
  • Після ведення препаратів не варто лежати в найближчі 3-4 години. Краще цей час провести на ногах.
  • Протягом 2-х діб після процедури не можна нахиляти особа вниз, займатися домашньою роботою (гладити, мити підлоги), піднімати тяжкості, займатися спортом або фітнесом;
  • Не можна чіпати місця ін’єкцій руками, розчісувати шкіру в місцях обробки;
  • Забороняється протягом 2 – х днів наносити макіяж, використовувати гарячий фен;
  • Протягом 2 – х тижнів після процедури слід відмовитися від відвідування лазні, сауни, солярію, уникати тривалого перебування на сонці.

  Виконання цих рекомендацій дозволить уникнути можливих ускладнень і досягти потрібного ефекту від введення ботулотоксину.

  Можливі ускладнення

  При неправильно розрахованої дозуванні або проникнення препарату в сусідні тканини можуть розвинутися небажані побічні ефекти:

  • Асиметрія особи;
  • Захриплість, труднощі при ковтанні;
  • Порушення артикуляції;
  • Птоз (опущення верхньої повіки) Може бути одностороннім і двох стороннім. При цьому повіки неможливо повністю закрити, що призводить до сльозотечі, сухості очей або ерозії рогівки;
  • Опущення куточків губ, слинотеча;
  • Параліч очних м’язів. Це ускладнення розвивається при проникненні ботулотоксину в глазничное простір;
  • Ефект маски – виникає при введенні великого об’єму препарату.

  Всі перераховані вище явища носять тимчасовий характер і поступово, по мірі припинення дії препарату, зникають.

  Крім того, безпосередньо після процедури в місці ін’єкцій може з’явитися почервоніння, набряклість, болючість і невеликі гематоми. При дотриманні лікарських рекомендацій, небажані прояви зникають протягом декількох днів. В окремих випадках з’являється слабкість, сонливість, стомлюваність, запаморочення, нудота. Такий стан пояснюється реакцією організму на дію нейротоксин. Передозування препарату може викликати оніміння кінцівок і прискорене серцебиття. При виникненні подібних симптомів необхідно звертатися за медичною допомогою.

  Ціна

  Відгуки про ботулотоксине говорять про вартість процедури, як про одне з основних переваг методу. Ціна ін’єкцій цілком доступна і сама процедура набагато практичніше, ніж використання дорогих філерів на основі гіалуронової кислоти.

  Так, середня ціна за 1 ОД Ботокса становить 400 рублів, Диспорту – 150 – 250 рублів, Ксеомина – 300 – 400 рублів. Тому ін’єкції препаратів на основі ботулотоксину продовжують користуватися популярністю і допомагають боротися з мімічними зморшками і іншими віковими змінами.

  Відгуки про процедуру

  Відгук №1

  Протягом трьох років робила ін’єкції Ботоксу в область лоба і міжбрів’я. Ускладнень не було, так як завжди зверталася до перевіреного, досвідченого косметолога. Але після останньої процедури ефект пропав вже через 3 місяці.

  Вирішила спробувати інший препарат. Лікар порадила Ксеомин, він вважається найбезпечнішим. Результат приємно здивував, ефект тримається вже 8 місяців, так і звичних набряків і синців після процедури не було.

  Вероніка, Москва

  Відгук №2

  У минулому році робила ін’єкції Диспорту, щоб прибрати мімічні зморшки навколо очей. Дуже боялася ускладнень, кажуть, що особа після уколів може перекосити, або верхню повіку опуститься. Але все обійшлося.

  Правда набряки довго не сходили і були гематоми, тому майже тиждень просиділа вдома. Результат поки тримається, другий раз хочу спробувати ін’єкції Ботокса, кажуть, що він дає менше побічних дій.

  Таїсія, Спб

  Відгук №3

  З допомогою Ксеомина коректувала форму рота, прибирала носогубні складки. Це найбільш ефективний і безпечний препарат, він не викликає алергічних реакцій. Результатом дуже задоволена.

  На відміну від Ботокса, він повинен триматися довше, у подруги після введення Ксеомина ефект протримався майже рік. Сподіваюся, що у мене результат теж буде довготривалим.

  Ольга, Тула