Бронхіт являє собою серйозне захворювання дихальних шляхів. Іншими словами дана хвороба – це не що інше, як запалення бронхів, що супроводжується ураженням слизової оболонки.

За статистикою 90% людей, з проблемами верхніх дихальних шляхів, спостерігають хронічний/гострий бронхіт.

Різновиди хвороби: гострий і хронічний бронхіт

Чому з’являється бронхіт? Причини виникнення гострої стадії захворювання: вірусна/бактеріальна інфекція (найчастіше сприяє появі захворювання легень саме вірусна інфекція).

Віруси та інфекції, що викликають хворобу, у дорослих/дітей передаються по повітрю, наприклад, при розмовах і через зіткнення, наприклад, при поцілунках. Інфекція розноситися, коли інфікована людина кашляє або чхає.

Коли до збудника вірусного приєднуються бактерії, необхідно пройти комплексне лікування.

Чому розвивається хронічна стадія хвороби?

Хронічний бронхіт виникає як наслідок:

 • гострої форми перебігу патології;
 • тривалого впливу на дихальну систему дратівливих факторів неінфекційної природи.

Хронічний вид перебігу захворювання у дорослих може бути простим, гнійним (з вентиляційними порушеннями/без патології) або обструктивним. Що стосується останньої форми, вона супроводжується задишкою, хрипами. Чистячий дихання – ще один симптом.

Хронічний вид протікання хвороби може вражати дрібні/великі бронхи, як у дорослих, так і у дітей.

Щоб вилікувати хворобу, необхідно звернутися до лікаря і пройти лікування. Чому? Це необхідно для того, щоб уникнути ускладнень: захворювання легень і порушення дихальних шляхів.

Не слід займатися самолікуванням, вилікувати недугу вдасться, тільки звернувшись до лікаря.

Симптоми

Симптоми протікання хвороби при гострій і хронічній формі:

 • задишка і втома;
 • виникнення неприємних відчуттів в області грудей;
 • кашель;
 • озноб;
 • виділення слизу;
 • підвищення температури.

Виявили перші ознаки патології? У таки випадку необхідно звернутися до лікаря і пройти лікування. В іншому випадку неминуче поява ускладнень.

Симптоми при хронічному і гострому бронху схожі, однак, хвороба в обох випадках протікає по-різному. Чому? Це обумовлено тим, що причини виникнення захворювання різні.

Гостра стадія захворювання: ознаки

Ознаки гострої стадії протікання патології: поява кашлю (спочатку, як правило, сухий), який супроводжується неприємними відчуттями (іноді людина навіть випробує печіння у верхній частині грудей) і мокротиння.

Якщо виділення жовто-зеленого кольору, то збудником захворювання є бактерії, а якщо блідо-прозорого – віруси. В основному харкотиння виділяється після сну. Температура може бути в нормі (іноді спостерігають підвищення до 37,8 градусів).

Найчастіше хвороба (гостра форма) протікає в зимовий час. Чому? Це пояснюється впливом низької температури і вогкості повітря на дихальні шляхи.

Коли виявили перші ознаки захворювання, слід обговорити лікування з лікарем.

Хронічна форма захворювання: ознаки

Характерні симптоми для хронічної форми захворювання: вологий кашель і мокротиння. Дані ознаки з кожним загостренням тривають довше. Тривалість даної форми захворювання становить кілька місяців, а то й років. Симптоми загостреного хронічного бронхіту аналогічні гострій формі перебігу захворювання.

На відміну від гострої стадії, хронічний бронхіт протікає мляво, періодично загострюється і затихає.

Найчастіше хронічний бронхіт у дорослих/у дітей загострюється у весняно-осінній період. Чому? Це зумовлено нестачею вітамінів і ослабленням в цей період імунітету.

Причини

Причини появи бронхіту у дорослих:

 • ті ж віруси, що викликають ГРВІ та Грип;
 • бактерії стафілококи, пневмококи.

Хронічний бронхіт може розвинутися через:

 • куріння;
 • зниження імунітету;
 • часто повторюваних гострих бронхітів і вірусних захворювань.

Існують і інші причини, що сприяють розвитку даного виду захворювання. До них можна віднести:

 • умови праці (якщо робота людини вимагає контакту з клеями, лаками, хімічними речовинами, отрутами);
 • переохолодження;
 • вологий клімат;
 • спадкова схильність;
 • алергія у дорослі/у дітей на шерсть, пил, пилок рослин (визначають компонент, який викликав алергічну реакцію, і призначають лікування –прописують антибактеріальні та антигістамінні засоби)

Як визначити: бронхіт або астма?

Чому при постановці діагнозу (бронхіт або астма) нерідко виникають труднощі? Це пояснюється тим, що обидва захворювання мають схожі симптоми і ознаки. Однак тільки ознаки і симптоми схожі, патогенез різний.

Астма та бронхіт: в чому відмінності?

Щоб вилікувати хворобу, необхідно правильно поставити діагноз. В іншому випадку лікування буде неефективним.

Якщо запалення бронхів відбувається із-за бактерій і вірусів, то астма виникає внаслідок підвищеної реактивності бронхів на фоні контакту з алергенами. Іншими словами, бронхіт – інфекційний тип, а астма – алергічний.

Якщо запалення слизової оболонки бронхів – хвороба, що несе гострий характер (звичайно хвороба може прийняти хронічну форму, з загостреннями раз в декілька місяців/за рік, але в цілому це саме гостре захворювання), то астма спочатку хронічний вид захворювання.

Астма від інфекційного захворювання відрізняється і по кашлю. Якщо астма, кашель сухий, а при запаленні – вологий. Іноді астма супроводжується виділенням в’язкої слизом. Також слід зазначити, що такі ознаки, як задишка і ядуха при астмі більш виражені.

Навряд чи вдасться самому поставити 100% діагноз. Щоб з’ясувати астма це або бронхіт необхідно звернутися до лікаря. В іншому випадку почавши лікування вдома, без проведення діагностики, клініки можна тільки нашкодити собі.

Тільки лікаря під силу визначити, що це астма/ бронхіт і призначати відповідне в конкретному випадку лікування.

Коли необхідно допомога лікаря?

Якщо у дорослих спостерігають такі симптоми: лихоманка, мокрота змінила колір/виходити з кров’яними виділеннями, задишка і хрипи, необхідно негайно звернутися в клініку. Також вдатися до допомоги лікаря, якщо ознаки (кашель, озноб) заважають спати.

Чому так важливо звернутися в клініку? Справа в тому, що вищеописані ознаки можуть говорити про розвиток серйозної хвороби. Так при коклюші спостерігають сухий кашель, а захворювання легенів (наприклад, пневмонія) можуть супроводжуватись підвищенням температури і задушливим кашлем.

Лікування у дорослих

Щоб вилікувати запалення, потрібно пройти комплексне лікування. Лікар прописує лікарські засоби, лікувальну гімнастику і фізіотерапевтичні методи.

Лікарські засоби, з допомогою яких вдасться пролікувати хвороба у дорослих, поділяють на кілька груп:

 • Антибактеріальні засоби. Залежно від тяжкості захворювання призначають ін’єкції, таблетки або сиропи. Курс лікування становить у дорослих 5-10 днів.
 • Противірусні засоби. Призначають, коли є підозри на інфекційну природу патології.
 • Комбіновані препарати. Наприклад, эреспал (протизапальні та відхаркувальні засоби).
 • При необхідності призначають жарознижуючі засоби.
 • Відхаркувальні засоби, наприклад, АЦЦ, або лазолван, бромгексин.
 • Бронхорасширющие кошти прописують якщо спостерігають задишку.
 • Також прописують імуностимулюючі засоби і полівітамінні комплекси.

  Народне лікування

  Існує багато ефективних і безпечних рецептів — розглянемо детальніше.

  Лікуємо кашель

  Пролікувати сильний кашель допоможе редька. Для цього потрібно нарізати її кубиками, посипати цукром і запекти. Потім процідити і перелити рідину в пляшку. Щоб вилікувати хворобу потрібно перед сном і перед їжею пити по 2 ч. л.

  Лікуємо цибулею з медом

  Пролікувати хронічний бронхіт (зменшити запалення) можна за допомогою лука і меду. Подрібнену цибулю (пів кілограма) змішують з цукром (півкіло) і медом (50 г), додають води (1 л). Варять три години. Далі слід відвар остудити і процідити. Щоб вилікувати кашель достатньо приймати відвар 5 разів діти по 1 ст. л.

  Лікуємо кашель яблуками

  Пролікувати кашель можна також і за допомогою яблук з медом. Натерті яблука змішують з медом в однакових кількостях. Щоб вилікувати недугу, треба отриману суміш вживати тричі на день по 1 ст. л.

  Лікуємо бронхіт з медом воском

  Пролікувати кашель і зменшити запалення можна і за допомогою таких засобів, як мед і віск. Для цього змішують віск, мед, олію та соснову смолу в однакових пропорціях. Перемішати і варити, не доводячи до кипіння.

  Пролікувати недуга вдасться, якщо отримане зілля вживати два рази в день за півгодини до вживання їжі, попередньо розбавивши ліки (1 ч. л.) молоком.

  Бронхіт у дітей

  У дітей так само як і у дорослих нерідко спостерігає запалення бронхів. Чому? Це обумовлено тим, що у дітей ще повністю не сформована імунна система. Будь-яка інфекція може порушити/спровокувати запальні процеси.

  Якщо в сім’ї курять, висока ймовірність того, що у дітей розвинеться дана патологія.

  Гранично уважно потрібно бути до своєму чаду при перших симптомах застуди.

  Ознаки запаленого процесу в бронхах у дітей: кашель, піднімається температура, втома.

  Щоб пролікувати хвороба у дітей, слід при перших симптомах звернутися до лікаря. Найчастіше призначають спазмолітики і препарати від набряків.

  При обструктивній формі щоб пролікувати симптоми дозволяється застосовувати компреси, гірчичники. У цьому випадку також допоможуть і ванночки для зігрівання ніг і масажі спини.

  Відновлення після бронхіту

  Чому необхідно вживати якісь заходи після бронхіту? Це обумовлено тим, що після хвороби організм людини ослаблений. Також необхідно зміцнити травну систему? Чому? Справа в тому, що лікування передбачає застосування антибіотиків, вживання яких негативно позначається на організмі.

  Щоб відновити сили після бронхіту, потрібно:

  • почати правильно харчуватися;
  • намагатися вживати більше овочів і фруктів;
  • відмовитися від жирної і солоної їжі;
  • організувати оптимальний режим дня, включаючи прогулянки і денний сон;
  • виконувати вправи, чергуючи їх з дихальними техніками.

  Після бронхіту рекомендується виконувати фізичні вправи. Дуже корисно після бронхіту полоскати порожнину рота 1% сольовим розчином (робити це потрібно після їжі).

  Завдання пацієнта після бронхіту: відновлення сил, зміцнення захисних функцій організму. Також після бронхіту потрібно налагодити обмін речовин.