Бурчання в животі і рідкий стілець: причини і лікування у дорослих і дітей

У житті кожної людини виникала діарея. Але не кожен знає причини появи, що робити в подібній ситуації і як попередити подібні випадки в майбутньому.

Чому бурчить живіт і виникає діарея у дорослих

Пронос – це не самостійне захворювання, а наслідок порушення функцій шлунково-кишкового тракту. Причин для виникнення дисфункції виділяється чимало:

 • Вірусні та бактеріальні інфекції. Винуватці неприємного симптому – сальмонела, аденовірус, дизентерійна амеба, стафілокок, холерний вібріон.
 • Брак травних ферментів. Це наслідок порушення вироблення ферментів підшлункової залози, печінки та шлунку в необхідних кількостях.
 • Захворювання кишечника. Синдром подразненої кишки порушує засвоєння з причини зайвої активності м’язів кишечника. Якщо в цей момент прикласти вухо до живота, стає чути бурчання, видаване мускулатурою, як булькає перероблена їжа. Причинами захворювання вважаються: стрес, неправильне харчування, дисбактеріоз.
 • Пухлини. Пронос – одна з ознак наявності в кишечнику доброякісної або злоякісної пухлини. Зміна будови спричиняє порушення нормальної роботи. Чим більше новоутворення – тим сильніше порушення.

  Бурчання в животі і рідкий стілець: причини і лікування у дорослих і дітейПухлина кишечника

 • Отруєння хімічними речовинами. В цьому випадку організм рефлекторно намагається позбутися від стороннього речовини доступними способами. При важких отруєннях діарея може супроводжуватися блювотою.
 • Побічний ефект медичних препаратів. Після застосування окремих ліків може з’являтися рідкий стілець і бурчати живіт. Найвідоміші – антибіотики і проносне.
 • Зміна мікрофлори після курсового лікування антибіотиками. В ШКТ живе безліч корисних бактерій, які допомагають перетравлювати їжу.

Протимікробні препарати не володіють селективністю, знищуючи будь-які мікроорганізми. Наслідок застосування – дисбактеріоз, порушує процес травлення.

Чому у дитини з’являється діарея і бурчить живіт

Організм дитини, особливо до 1 року сильно відрізняється від дорослого. Імунна і травна системи сформовані або функціонують неповноцінні. Тому діти часто схильні до вказаного симптому.

У дітей до року слід розрізняти пронос і рідкий стілець. Для немовляти рідкий стілець – наслідок годування молоком або його замінником. Пронос – явище ненормальне і вимагає усунення.

До основних причин появи бурчання в животі та діареї у дитини належать:

 • Порушення дієти годуючої мамою (для дітей до року);
 • Вживання в їжу брудних фруктів, ягід, солодощів;
 • Нездатність переварити деякі продукти;
 • Харчова алергія;
 • Отруєння побутовою хімією;
 • Недотримання особистої гігієни;
 • Зараження гельмінтами.

Бурчання в животі і рідкий стілець: причини і лікування у дорослих і дітей

Лікування діареї у дітей

Займатися лікуванням дитини самостійно не слід, але надати першу допомогу рекомендується. Дозволяється прийняти сорбенти і заповнити втрату рідини спеціальними розчинами.

Крім прийому препаратів потрібно зробити дієту м’якою для ШКТ. З раціону виключається важка їжа (смажене, жирне, копчене), газовані напої, яблука, боби, капуста, помідори, випічка.

Продукти, дозволені при проносі:

 • Каші з рису і вівсяної крупи без додавання молока;
 • Кефір, йогурт;
 • Пюре з картоплі на воді;
 • Нежирне м’ясо (філе курки або індички);
 • Сухарі.

Дитячі захворювання розвиваються стрімко, тому потрібно уважно стежити за станом хворого і при погіршенні стану терміново звернутися в медустанову.

Бурчання в животі і пронос у вагітних жінок

Для дам в «положенні» порушення травлення нормальні. Це пов’язано з декількома процесами, що виникають виключно під час вагітності:

 • Токсикоз. При цьому захворюванні у пацієнтки відбувається різка зміна переваг в їжі. Часто з’являється тяга до важко перетравлюваної і шкідливої їжі. Це призводить до порушення роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Сувора дієта – єдине рішення. Бурчання в животі і рідкий стілець: причини і лікування у дорослих і дітей
 • Побічний ефект мультивітамінних комплексів. Лікується підбором препарату, що виключає подібну реакцію.
 • Гормональні зміни. У третьому триместрі поява проносу сигналізує про початок родової діяльності.
 • Інфекції. При вагітності сильно знижується імунітет, захворіти стає простіше. Лікування діареї інфекційної природи ускладнюється фактом, що багато ліків, заборонені до застосування. Для початку лікування слід звернутися до дільничного терапевта.
 • Збільшується через плода матка. Зміна розмірів матки призводить до здавлення жовчних проток і кишечника, що погіршує процес перетравлення і всмоктування їжі.

Супутні симптоми

Діарея у багатьох випадках доповнюється низкою неприємних симптомів:

 • Підвищення температури до 38,5. Це серйозний симптом, що сигналізує про початок запального процесу в організмі.
 • Нудота і блювання. Нудота і запаморочення проявляються при легких отруєннях. При важких отруєннях рясна блювота і може призвести до зневоднення.
 • Відрижка. Прояв симптому говорить про порушення дієти або роботи органів травної системи. Відрижка після їжі буває викликана проковтуванням зайвого повітря разом з харчовою грудкою.
 • Біль в животі. Біль у лівому боці – сигнал про труднощі зі шлунком або підшлунковою залозою. Якщо болить біля пупка і нижче – не в порядку кишечник. Біль з правого боку – проблеми з печінкою, жовчним міхуром або апендицит.
 • Метеоризм, або, по-іншому, здуття живота. Причина симптому – гази, які виділяються бактеріями при перетравленні їжі. Виникає з аналогічних причин діареї.

Бурчання в животі і рідкий стілець: причини і лікування у дорослих і дітей

Про що може розповісти колір рідкого стільця

Жовтий колір свідчить про надмірну роботі перистальтики кишечника. Його мускулатура працює інтенсивніше звичайного. Тому можуть з’явитися бурління і незначна біль в животі.

Зелений колір кал набуває, якщо пронос викликаний інфекційним захворюванням. Такий колір отримується через збудників і лейкоцитів. Часто присутня слиз і пахне гниллю.

Кал білого кольору підтверджує факт незадовільної роботи жовчних проток внаслідок жовчнокам’яної хвороби.

Чорний колір свідчить про внутрішній кровотечі. Кров, пройшовши через ШКТ, набуває подібний колір. Вживання деяких продуктів (чорниця, буряк) і препаратів (активоване вугілля) дає аналогічний ефект.

Наявність у калі прожилок червоного кольору може говорити про пошкодження стінок кишечника, розпаді пухлини або появі отворів в органах ШКТ внаслідок виразки.

Слиз в проносі свідчить про інтоксикацію організму. За її кольором вдається визначити ступінь отруєння. Якщо слиз прозора, воно незначне. Бура, зелена або у вигляді піни говорить про зворотне.

Надлишок води в калі – симптом холери. Її збудник проникає в кишечник, змушує його виділяти більшу кількість травного секрету. Це може призвести до зневоднення і летального результату.

Коли потрібно звернутися за медичною допомогою

Медичне втручання необхідне, якщо рідкий стілець не проходить протягом 2-3 днів, а температура тіла постійно тримається на позначці 39. Якщо в калі з’явилися прожилки крові або він містить слиз – це привід для негайного звернення за медичною допомогою. Зазначені симптоми можуть сигналізувати про перитоніті або внутрішньому кровотечі.

Як виявляється захворювання, провокує діарею

Лікар гастроентеролог призначає лабораторне обстеження, перелік якого входять:

 • Аналіз сечі, крові, калу;
 • Ультразвукове обстеження черевної порожнини;
 • Дослідження стравоходу, шлунка, прямої і товстої кишок.

На основі подій, що передували захворюванню (анамнезу хвороби) та результат обстежень ставиться діагноз і призначається лікування: амбулаторне або стаціонарне. Це залежить від стану хворого на момент огляду.

Що робити, якщо у дорослого пронос і вирує в животі

Іноді для усунення дисфункції не потрібно звертатися в лікарню, так як вона часто з’являється через порушення дієти. Після проносу допустимо самостійно прийняти активоване вугілля в дозуванні 1 таблетка на 10 кілограмів ваги. Приймати після вугілля інші ліки безглуздо – він нейтралізує діючі речовини. Дозволяється очистити кишечник від подразників за допомогою клізми.

Для поповнення втраченої рідини рекомендується прийняти розчин Регідрону. Його можна купити в аптеці або приготувати самостійно: в 1 літрі кип’яченої води розвести 1 чайну ложку кухонної солі і 4 чайних ложки цукру. Приймати отриманий розчин слід кожні 5-10 хв по чайній ложці дітям та їдальні для дорослого.

Якщо вжиті заходи на 2-й день нездужання не надають ефекту, необхідно викликати дільничного лікаря додому або звернутися в приймальний спокій інфекційної лікарні.

Призначається спеціалістом лікування передбачає використання антибіотиків і препаратів, що стимулюють ріст власних корисних бактерій у пацієнта. Крім ліків, необхідна спеціальна дієта, дотримання якої прискорює одужання.

Харчування при діареї

Наявність дисфункції ШКТ примушує відмовитися від:

 • Спиртних напоїв і кави;
 • Жирної та смаженої їжі;
 • Будь-яких виробів, що містять дріжджі.

Рекомендується на час лікування включити в раціон каші з геркулесу або рису, фрукти, овочі в відвареному вигляді. Добрими помічниками у відновленні мікрофлори є кисломолочні продукти: кефір, йогурт, ряжанка. Не слід нехтувати водою – вона життєво необхідна організму.

Профілактика

Щоб уникнути появи такого малоприємного симптому, як понос, потрібно дотримуватися простих у виконанні поради. Звичка містити руки в чистоті і мити їх після прогулянки, відвідування вбиральні, контакту з твариною – гарант гарного здоров’я!

Слід ретельно мити фрукти і овочі. Допускається використання звичайного туалетного мила. А при приготуванні вони добре проварюються.

М’ясо, молоко, яйця – перераховані продукти перед вживанням необхідно піддати термічній обробці.

Не можна вживати в їжу кислі готові страви. Продукти з вичерпаним терміном придатності потрібно викинути. Не варто сподіватися на «авось» і ризикувати здоров’ям.

Діарея – явище неприємне, хворобливе, несподіване. Її поява сигналізує про серйозний збій в організмі або харчуванні. Неправильне лікування або відсутність може коштувати людині життя.