Чи можна завагітніти без маткових труб або з однією здоровою

Маткові труби — це парні трубки, пов’язані з маткою по обидва боки, службовці для транспортування яйцеклітин безпосередньо з яєчників в матку. Маткові труби вважаються ключовим органом у процесі природного запліднення, так як саме від них залежить надходження яйцеклітини в матку.

Зміст:

 • 1 Аномалії маткових труб
 • 2 Функціональне призначення маткових труб для жіночого організму
 • 3 Можливість вагітності при відсутності маткових труб
  • 3.1 Природне зачаття дитини з однієї працездатної маткової трубою
  • 3.2 Природна вагітність при відсутності обох труб

Аномалії маткових труб

Чи можна завагітніти без маткових труб або з однією здоровою

Відсутність маткових труб

Дуже часто жінки стикаються з проблемою, коли внаслідок позаматкової вагітності лікарі змушені видалити одну або обидві маткові труби, тим самим ставлячи під сумнів можливість подальшої вагітності у пацієнтки. Хірургічне видалення не єдина проблема у жінок дітородного віку, труби можуть бути відсутніми і внаслідок аномалії розвитку плоду ще в утробі матері. Це трапляється, коли в процесі розвитку дівчинки відбувається збій і маткові труби не розвиваються або відсутні. Пацієнтки з такою проблемою задаються досить правильним питанням про подальшу можливість вагітності.

Патологія труб і хвороби, що призводять до закупорки — це величезна група всіляких захворювань, які включають в себе поразка не тільки самих труб, але і оточуючих їх тканин. Найчастіше до патології труб призводять не вроджені відхилення, а саме наслідки захворювань, як труб, так і придатків.

В даний час найпоширенішими інфекціями є:

 • хламідіоз
 • мікоплазменна і уреаплазменная інфекції
 • генітальний герпес
 • гонорея
 • трихомоніаз
 • цитомегаловірусна інфекція

Внаслідок розвитку процесу запалення в трубах відбувається закупорка (непрохідність) або так зване звуження просвіту, а також порушуються фізіологічні функції.

Функціональне призначення маткових труб для жіночого організму

Головним призначення маткових труб вважається створення необхідної сприятливою до природного запліднення середовища, як для сперматозоїдів, так і для яйцеклітин, і подальшого перекидання вже заплідненої яйцеклітини безпосередньо в тіло матки.

Маткові труби мають таке призначення:

 • Забезпечення злиття сперматозоїда з яйцеклітиною
 • Перенесення зиготи після запліднення в матку

У деяких випадках функція транспортування не спрацьовує внаслідок закупорки або запалення, в цьому випадку запліднена яйцеклітина закріплюється саме на стінці труби і розвивається там. Таке порушення називається позаматковою вагітністю.

У разі відсутності маткових труб злиття сперматозоїда і яйцеклітини не станеться, відповідно зачаття стає неможливим. Насправді медицина ще не здатна відновити або трансплантувати маткові труби, так як цей орган є неймовірно крихким і тонким. У деяких, так сказати експериментальних випадках, після відновлення працездатності труб, вагітність так і не наставала внаслідок нерухомості війок проштовхують зиготу в матку.

Можливість вагітності при відсутності маткових труб

Природне зачаття дитини з однієї працездатної маткової трубою

Маткові труби грають ключову роль при вагітності природним шляхом, відповідно відсутність обох труб або їх непрохідність може призвести до безпліддя.

Чи можна завагітніти без маткових труб або з однією здоровою

Видалення однієї маткової труби

У медичній практиці відомі багато випадку, коли жінкам дітородного віку зберігають одну маткову трубу, в цьому випадку вірогідність природної вагітності існує, тим не менш, знижується на 50%. Це пов’язано з тим, що при овуляції викид яйцеклітин яєчниками чергується. Відповідно при одній працездатною трубі необхідна для зачаття яйцеклітина не буде виділятися яєчником щомісячно, мають маткову трубу.

Але для того, щоб точно знати, можливо природне зачаття у конкретної пацієнтки, лікарю слід ретельно перевірити збереження всіх основних функцій дітонародження. Для цього фахівець повинен перевірити наступне:

 • Перевірити наявність овуляції у конкретної пацієнтки. Якщо у жінки є порушення менструального циклу, що дуже часто зустрічається в разі видалення яєчника, то існує можливість несозревания яйцеклітини. Щоб виключити цю можливість, дуже важливо вимірювати базальну температуру, так як при овуляції вона буде підніматися на 0,110 З, або використовувати спеціальні тести на перевірку овуляції.
 • Необхідно визначити можливі ризики.
 • Виключити загрози для життя малюка і матері
 • Провести необхідне лікування.
 • Після проходження всіх цих процедур фахівець з повною упевненістю зможе сказати, чи може конкретна пацієнтка зачати дитину, маючи при цьому лише одну працездатну трубу.

  Природна вагітність при відсутності обох труб

  У разі, коли з якої-небудь причини обидві маткові труби були видалені або ж вважаються непрохідними, вагітність можлива тільки за допомогою ЕКЗ. Відповідно відповіддю на настільки важливе питання — чи можливо зачати дитину без маткових труб, без медичного втручання, буде негативним.

  ЕКО в даний час є досить результативною процедурою, і допомагає багатьом парам позбавлених можливості зачати дитину стати батьками. Незважаючи на високу результативність процедури, готуватися до неї потрібно дуже уважно, виконуючи всі приписи лікарів. Процедура ЕКО відбувається за планом:

  • Поліпшити загальний стан свого організму (скинути зайву вагу, вилікувати можливі інфекції)
  • Мінімізувати стреси
  • Гормональна терапія після підтвердження фахівцем готовності організму прийняти ембріони
  • Вилучення яйцеклітин для запліднення
  • Підсадка ембріонів

  Після цього парі необхідно набратися терпіння і трохи зачекати, так як результат процедури буде відомий через 3 тижні. У цей період важливо налаштовувати себе на позитивні думки, але і готувати себе до невдачі, так як бувають випадки, коли перша спроба запліднення не закінчується вдало.

  Навіть у разі негативного результату дуже важливо не опускати руки, так як при повторній процедурі практично 90% пацієнтів стають щасливими батьками.

  Кожній жінці дуже важливо розуміти, що відсутність однієї труби або одразу обох це не безвихідна ситуація. Зрештою, медицина йде вперед великими кроками і матерями стають навіть ті жінки, які колись ставили діагноз безпліддя. Видалення маткових труб далеко не вирок, а навпаки, поштовх до дії й боротьби за можливість приєднатися до числа щасливих мам.