Чим лікувати запалення легенів в домашніх умовах: рецепти

Поява симптомів пневмонії – досить серйозний привід для занепокоєння, і не дивно, враховуючи той факт, що дане захворювання може призвести до летального результату. Завдяки сучасній медицині ймовірність смерті-запалення легенів практично виключена, проте важливо розуміти, що хвороба може згубно вплинути на весь організм. Саме тому слід здійснювати правильне лікування.

Зміст:

 • 1 Пневмонія та її причини
 • 2 Клінічна картина
 • 3 Діагностика хвороби
 • 4 Лікування в домашніх умовах
 • 5 Народні засоби

Пневмонія та її причини

У першу чергу необхідно відзначити, що пневмонія є групою захворювань, а не окремою хворобою. Особливість полягає в тому, що патологічний процес при таких захворюваннях призводить до розвитку запальних процесів у нижніх дихальних шляхах. Даний процес може бути спровокований безліччю факторів.

Можливі причини пневмонії:

 • Інфекція. Це найбільш поширена причина запалення легенів. В якості збудника хвороби можуть виступати не тільки патогенні бактерії. Пневмонія нерідко провокується вірусними організмами або грибками. Попадання інфекції відбувається разом з повітрям і при впливі інших несприятливих чинників, наприклад, при низькому імунітеті, відбувається зростання чисельності бактерій, а їх життєдіяльність в підсумку призводить до запалення.
  Чим лікувати запалення легенів в домашніх умовах: рецепти

  Пневмонія

 • Супутні хвороби. Поширена причина пневмонії – хронічні патології дихальних шляхів. У даному випадку запалення з’являється як ускладнення хвороби на тлі ослаблення захисних механізмів організму.
 • Отруєння. Запалення легенів може розвиватися із-за попадання в дихальні шляхи отруйних або будь-яких інших подразнюючих речовин. Мова йде про всілякі газах, продукти побутової хімії, косметичних засобах. Такі пари при вдиханні виступають в якості сильного подразника, провокуючи запалення як відповідну реакцію організму.
 • Імунні розлади. Ймовірність розвитку пневмонії значно вище у пацієнтів, які страждають вродженими порушеннями імунних властивостей організму. Найбільш поширеною причиною є алергія, проте хвороба може виникати і на тлі різних станів імунодефіциту.
 • Хірургічне втручання. Згідно зі статистичними даними, запалення легенів – це хвороба, найбільшою мірою характерна для людей, яким проводили операції на дихальних органах. Саме тому хірургічне втручання слід розглядати як один з провокуючих факторів хвороби. Під час операції існує ймовірність попадання інфекції. Крім цього, таке втручання згубно впливає на місцевий імунітет.

Безсумнівно, існує безліч причин розвитку пневмонії, що обов’язково потрібно враховувати перед лікуванням.

Клінічна картина

Характер симптомів при пневмонії безпосередньо залежить від форми захворювання. Гостра форма захворювання може бути крупозною або осередкової.

Відмінною особливістю форми крупозної пневмонії є те, що відбувається запалення окремої частки легені, тобто досить великої ділянки органу. У більшості випадків крупозна пневмонія є наслідком дії на дихальний орган бактерією пневмокок. Симптоми такої патології виявляються гостро, а їх розвиток відбувається абсолютно раптово.

Ознаки крупозної пневмонії:

 • висока температура
 • виражений озноб
 • біль у правому боці
 • задишка
 • почервоніння шкіри

Чим лікувати запалення легенів в домашніх умовах: рецепти

Сухий кашель

Також характерною ознакою даної форми захворювання є кашель. Він, як правило, виникає через 2-3 дні після появи перших симптомів. Кашель сухий, тобто відзначається погане відділення мокротиння. Поступово він стає інтенсивніше, виявляється частіше, однак мокрота відділяється легше.

Поява больових відчуттів у боці є наслідком дії на нервові закінчення. Вони розташовані у великій кількості в плевральних тканинах. При запаленні плевра задіюється в дихальному процесі, з-за чого відбувається подразнення нервових закінчень. На тлі даного порушення також може проявлятися тахікардія або серцева аритмія.

При осередкової пневмонії запалення вражає тільки окремий ділянку одного з легких. Ця форма також протікає гостро. На ранніх стадіях відбувається значне зростання температури. У подальшому розвиваються симптоми отруєння, які проявляються в слабкості, загальному нездужанні, нудоті.

Кашель при такому захворюванні з’являється практично відразу. Він може бути як вологим, так і сухим, залежно від місця ураження легені. Виділяється при кашлі мокротиння може містити в собі кров’яні згустки або прожилки. Надалі кількість легеневого секрету стає більше.

Важливо відзначити, що при осередкової пневмонії не відмічається біль у боці. Зважаючи на це, появу цього симптому – свідоцтво крупозній форми хвороби.

Розвиток хронічної пневмонії відбувається у випадку погано вилікуваним гострої форми. При таких умовах бактерії, які виступають в якості збудника патології, продовжують перебувати в легенях. Регулярний запальний процес призводить до того, що на місці ураження утворюється сполучна тканина. З-за цього в легкому відбуваються незворотні зміни, що призводять до порушення всієї дихальної системи.

Загалом, симптоми запалення легенів і характер їх прояву залежать від форми захворювання.

Діагностика хвороби

Чим лікувати запалення легенів в домашніх умовах: рецепти

Рентген легенів

Для успішного лікування вкрай важливо своєчасного підтвердити діагноз. Нерідко симптоми пневмонії помилково приймають за ГРЗ та інші захворювання дихальних шляхів. До певної міри це виправдане тим, що при запаленні легенів з’являється сильний кашель і температура, що властиво і багатьом іншим захворюванням.

У більшості випадків підозри на пневмонію у лікаря виникають під час планових або позапланових медичних оглядів. Великою помилкою багатьох пацієнтів полягає те, що вони не звертаються до фахівця відразу після появи симптомів, з-за чого запалення зростає, збільшуючи ймовірність ускладнення.

Крім вивчення скарг хворого та медичного огляду, спеціаліст здійснює прослуховування фонендоскопом. При прослуховуванні в легенях виразно чутний хрип, задишка, що є прямим свідченням запалення.

В якості основного діагностичного методу використовується рентгеноскопія легень. За допомогою такої процедури можна виявити вогнище запалення, оцінити розмір вражений області, визначити форму захворювання.

Після підтвердження діагнозу проводиться аналіз легеневої мокротиння, яка отхаркивается пацієнтом під час кашлю. Дослідження даного матеріалу дозволяє визначити походження хвороби, виявити патогенні мікроорганізми, що в подальшому істотно вплине на вибір медикаментів для лікування.

Чим лікувати запалення легенів в домашніх умовах: рецепти

Бронхоскопія

Ще один метод обстеження дихальних шляхів — бронхоскопія. Процедура необхідна для візуального вивчення стану бронхів. Для цього пацієнтові через ніс або ротову порожнину вводиться трубка з оптичним приладом. За допомогою пристрою можна також здійснити забір слизового речовини безпосередньо із запального вогнища.

На підставі отриманих результатів діагностики фахівець визначає стадію і тяжкість хвороби. У разі, якщо у хворого середня та тяжка форма захворювання, обов’язковою умовою є госпіталізація для подальшого лікування. Можливість здійснювати лікування пневмонії у домашніх умовах надається пацієнту лише при легкому перебігу, і виключно під контролем фахівця з регулярними перевірками та аналізами.

Таким чином, діагностика пневмонії необхідна не тільки для підтвердження діагнозу, але і визначення впливають на терапевтичний процес чинників.

Лікування в домашніх умовах

При відсутності необхідності в негайній госпіталізації, перед пацієнтом гостро постає питання про те, чим лікувати запалення легенів у домашніх умовах. Будь-які препарати і терапевтичні процедури можуть і повинні здійснюватися з дозволу лікаря.

При гострому перебігу хвороби пацієнта необхідно постійно перебувати в ліжку, повністю виключити фізичне навантаження на організм, харчуватися тільки легко засвоюваною їжею.

Прийом препаратів здійснюється у відповідності з результатами проведеної раніше діагностики. У переважній числі випадків причина запалення полягає в інфекційному зараженні. Для усунення патогенних мікроорганізмів застосовуються антибіотики.

Чим лікувати запалення легенів в домашніх умовах: рецепти

Антибіотикотерапія

У разі відсутності протипоказань, при пневмонії застосовуються антибіотики пеніцилінової групи. При наявності вторинних захворювань або вікового обмеження (якщо пацієнту більше 50 років), у терапевтичних цілях призначається аминопенициллин або цефалоспорин.

Лікування антибіотиками проводиться тільки при вогнищевою формою пневмонії. Крупозне запалення лікується тільки в стаціонарних умовах, так як розвивається внаслідок дихальної недостатності, викликаної обширним ураженням легеневої тканини, пацієнту потрібна штучна вентиляція легенів.

Для симптоматичної терапії пацієнту може призначатися прийом знеболюючих, протизапальних препаратів, жарознижуючого. Такі ліки слід приймати лише за призначенням фахівця, так як неправильне поєднання з антибіотиками може викликати побічні дії або знизити ефект антибактеріальної терапії.

В цілому, основа домашнього лікування пневмонії полягає в прийомі антибіотиків і допоміжних препаратів з регулярною перевіркою ефективності.

Народні засоби

Застосування нетрадиційних засобів при запаленні легень має швидше симптоматичний ефект. Народне лікування можна використовувати тільки при відсутності будь-яких протипоказань або ускладнень, з схвалення спеціаліста. При важких формах пневмонії здійснювати лікування народними засобами заборонено.

Методи лікування:

Чим лікувати запалення легенів в домашніх умовах: рецепти

Відвар з родзинок

 • Відвар з родзинок. Активно використовується для лікування пневмонії, а також бронхіту і гіпертонії. Для виготовлення лікарського засобу слід пропустити на м’ясорубці або подрібнити за допомогою блендера 100 г родзинок, і отриману суміш залити 250 мл води. Рідина з родзинками слід закип’ятити, і поварити на невеликому вогні до 10 хвилин. Готове ліки слід прийняти за добу в 4 прийоми.
 • Трав’яний відвар. Слід змішати однакову кількість сухої материнки, ромашки, ягід шипшини, кореня солодки. Необхідно взяти 2 столові ложки отриманої трав’яної суміші і залити 0.5 л підігрітої водою. Після цього відвар кип’ятять 15 хвилин і настояти кілька годин. Здійснювати прийом потрібно 3-4 рази на день по чверті склянки.
 • Теплий сир. Кисломолочний продукт слід нагріти у теплому місці, наприклад на батареї або біля плити. Далі в 100 г сиру слід додати 1 велику ложку меду. За допомогою отриманої суміші слід зробити зігріваючий компрес і помістити його на грудну клітку, запобігаючи вплив на серце. Повторювати рекомендується щодня у вечірній час.
 • Чай з шипшини. Рекомендується регулярно пити під час лікування і в період реабілітації після пневмонії. Шипшина виводить з організму токсичні речовини, усуває симптоми інтоксикації, що особливо важливо при тривалому прийомі антибіотиків. Для приготування досить помістити кілька ягід на склянку, залити його окропом і настояти 10-15 хвилин.
 • Безсумнівно, при лікуванні запалення легень можуть застосовуватися різноманітні нетрадиційні методи, проте їх застосування не завжди є доцільним і ефективним, особливо при тяжкому перебігу хвороби.

  Запалення легень – патологічний процес, який може привести до порушення дихального процесу і пов’язаних з цим ускладнень. Успіх лікування пневмонії у значній мірі залежить від того, наскільки своєчасно пацієнт звернувся за медичною допомогою.