Кожен десятий літня людина в Росії страждає від миготливої аритмії. Сама по собі хвороба може і не викликати особливих проблем людині. Небезпека представляє її ускладнення — інсульт. У людей з миготливою аритмією він трапляється у 5 разів частіше, ніж у всіх інших. Як повноцінно жити з миготливою аритмією і захистити себе від інсульту?

Різновиди серцевих аритмій

Виділяють різні види аритмій. Багатьом відомо слово «тахікардія» — цим терміном позначають занадто частий ритм серця. Досить часто, навіть у молодих людей, зустрічається відносно доброякісна аритмія — «екстрасистолія» (перебої в роботі серця). Однак найбільш значуща проблема — це миготлива аритмія (фібриляція передсердь). Їй вже страждає близько 1% населення країни, і цифра продовжує неухильно рости. Молодих людей миготлива аритмія рідко турбує. Зате після 50-60 років, ризик значно збільшується. У 60 років ймовірність захворіти миготливою аритмією становить близько 5%, а після 80 років це захворювання виникає вже у кожного десятого жителя Росії. Причому у чоловіків ризик захворіти в 1,7 рази вище.

У зоні ризику

Ймовірність захворювання багаторазово збільшується з віком. Чим довше живе людина, тим вище ризик! Завдяки досягненням медицини та інших факторів, що середня тривалість життя поступово збільшується, а отже зростає захворюваність миготливою аритмією. Надають свій вплив артеріальна гіпертонія та інші хронічні захворювання, зловживання алкоголем і куріння.

Як розпізнати?

Самостійно розпізнати миготливу аритмію не завжди просто, але можливо. Навести на думку про захворювання має прискорене неритмічне серцебиття, відчуття частих поштовхів і «бурління» в грудях. При цьому у людини зазвичай виникає задишка, відчуття загальної слабкості та болю в області серця. Проте підтвердити чи спростувати сумніви може тільки лікар після проведення спеціальних досліджень.

«З миготливою аритмією можна жити і навіть не здогадуватися про її існування довгі роки, — говорить Антон Володимирович Родіонов, к. м. н., доцент кафедри факультетської терапії № 1 лікувального факультету ГБОУ ВПО Першого МГМУ ім. І. М. Сєченова. — Але кожен пацієнт з діагнозом „фібриляція передсердь“ повинен розуміти, що йому з певною часткою ймовірності загрожує важке ускладнення хвороби — кардиоэмболический інсульт. Його ризик при миготливій аритмії збільшується в 5 разів. Справа в тому, що без повноцінного скорочення передсердь порушується внутрішньосерцевої кровообіг. Кров переміщується нелінійно, застоюється і утворює згустки — тромби. Рано чи пізно вони відриваються від стінок передсердя і надходять разом з током крові в головний мозок, спричиняючи інсульт».

Як себе захистити?

Позбутися від миготливої аритмії нескладно, якщо розпізнати захворювання і почати лікування в першу добу після його виникнення. Однак часто людина навіть не здогадується про миготливої аритмії до спеціального медичного обстеження. Тоді від початку захворювання до постановки діагнозу проходять тижні, місяці, а іноді й роки. І вилікувати «запущену форму стає набагато складніше. Але якщо проводити грамотне і своєчасне лікування миготливої аритмії, ризик ускладнень і погіршення самопочуття можна звести до мінімуму.

Профілактика інсульту — це комплекс лікарських та нелікарських заходів. Більшість хворих потребує лікарської профілактики — прийомі антикоагулянтів, препаратів, що сприяють «розрідження» крові і перешкоджають утворенню тромбів.

Важливими немедикаментозними складовими профілактики інсульту для кожного є дотримання здорового раціону харчування, відмова від куріння і зловживання алкоголем, достатня рухова активність. Слідкуйте за своєю вагою, частіше виїжджайте на природу і гуляйте на свіжому повітрі. Обов’язковою умовою профілактики серцево-судинних катастроф є нормалізація артеріального тиску, рівня холестерину і цукру в крові.