Чим зняти набряки при вагітності без допомоги ліків

Поява набряків нерідко стає проблемою для вагітних жінок. Їх виникнення може мати як природне походження, так і бути спровоковано різними недугами. Щоб виключити ймовірність ускладнень, слід знати про те, чим зняти набряки при вагітності.

Зміст:

 • 1 Опис хвороби
 • 2 Захворювання, при яких виникають набряки
 • 3 Як усувати набряки в різних частинах тіла?
 • 4 Фактори, що сприяють зняттю набряку
 • 5 Профілактика

Опис недуги

Чим зняти набряки при вагітності без допомоги ліків

Ознаки набряклості

Набряк являє собою патологічне явище, при якому спостерігається надмірне скупчення рідини. Як правило, набряки мають місцевий характер, тобто з’являються у певній частині тіла. У рідкісних випадках може виникнути патологія, при якій відбувається порушення обмінних процесів, внаслідок чого рідина утримується у всьому організмі.

По суті набряки при вагітності почасти мають цілком природний характер. Їх виникнення пов’язане з тим, що жіночий організм запасається необхідними речовинами. Очевидно, що вода є найбільш важливим серед них, так як без неї організм дуже швидко гине.

Ступінь прояву набряків, як правило, змінюється в залежності від терміну вагітності. На пізніх термінах кількість надлишкової рідини в жіночому організмі може досягати 3-4 літрів. Однак слід зазначити, що незважаючи на природність описаного процесу, накопичення великої кількості води також негативно відбивається на його роботу.

Набряки при вагітності можуть виникати в різних частинах тіла. У більшості випадків у жінок відзначаються набряки на гомілках. Це пов’язано не тільки з утриманням більшого, ніж необхідно кількості рідини, але і з тим, що в процесі розвитку плода вага тіла стає більше, а це додаткове навантаження безпосередньо на ноги.

Крім цього, у вагітних часто спостерігаються набряки стоп, нижньої частини живота, попереку, рук. У рідкісних випадках відзначаються лицьові набряклості, а також генералізовані набряки, при яких патологія зачіпає практично всі тканини.

У більшості випадків, набряки у вагітних виникають на 20-30 тижня. Вони можуть супроводжуватися слабкістю в м’язах, задишкою, високою стомлюваністю. У деяких випадках набряки можуть збільшуватися, внаслідок чого людина відчуває незручності при носінні взуття або вузькою одягу.

Виникнення набряків при вагітності є природним явищем, однак може придбати патологічний характер при наявності ряду сприяючих чинників.

Захворювання, при яких виникають набряки

Існує ряд хвороб, які можуть супроводжуватися набряком тканин в період вагітності. Це неодмінно слід враховувати, особливо в тому випадку, якщо поява набряків відбувається одночасно з іншими патологічними симптомами. При їх виникненні слід проходити комплексну діагностику та лікувати провокує захворювання, так як в противному випадку позбутися від набряків може бути дуже складно.

При яких порушеннях розвиваються набряки:

Чим зняти набряки при вагітності без допомоги ліків

Причини виникнення набряків

 • Збільшення внутрішньочеревного тиску. Відбувається внаслідок того, що плід в утробі постійно збільшується в розмірах. Матка також стає більше, впливаючи при цьому на інші внутрішні органи, а також кровоносні судини. Виникнення набряку часто стається саме через порушення кровообігу в нижніх кінцівках.
 • Гормональні зміни. Під час вагітності в організмі відбувається гормональний перерозподіл, яке починається практично з моменту запліднення яйцеклітини. Це може спровокувати набряки на ранніх термінах. Затримка води відбувається внаслідок збільшення концентрації прогестерону.
 • Гестоз. Захворювання проявляється у вигляді постійної затримки рідини в організмі, внаслідок чого жінка постійно набирає вагу. Хвороба супроводжується збільшенням артеріального тиску і провокує їх спазм. У свою чергу це провокує розвиток набряків, які при відсутності лікування можуть перетворитися на вогнище запалення.
 • Хвороби нирок. Різні патології даного органу часто супроводжуються порушенням водного балансу в організмі. Як правило, при ниркових захворюваннях у жінок виникають набряки в області лицьових м’язів. Порушення може відбуватися на будь-якому терміні вагітності.
 • Інфекція. У період вагітності організм жінки стає значно чутливіші. Нерідко імунітет виявляється нездатним забезпечити ефективний захист від різних видів інфекції. Виникнення набряків може бути викликано реакцією організму на потрапляння патогенних мікроорганізмів, і в більшості випадків супроводжується запаленням.
 • Захворювання серця. Якщо робота серцевого м’яза внаслідок якої хвороби порушена, відбувається погіршення кровообігу. З-за цього рідину гірше виводиться з організму, провокуючи набряки. Пройти обстеження у кардіолога слід в тому випадку, якщо виникнення набряків супроводжується болем в серці, утрудненням дихання, запамороченням.
 • Варикоз. Набряки ніг при вагітності часто відбуваються через варикозного розширення. У період виношування дитини така хвороба з’являється через порушення кровообігу в нижніх кінцівках. Супроводжується больовим синдромом, освітою варикозних вузлів, важкістю в ногах, високою стомлюваністю.
 • В цілому, причини набряків при вагітності можуть полягати в наявності певного захворювання, зважаючи на що слід звертати увагу на будь-які патологічні ознаки.

  Як усувати набряки в різних частинах тіла?

  Спосіб лікування в першу чергу залежить від того, в якій частині тіла він виник. У більшості випадків спеціальне медикаментозне лікування при таких порушеннях не призначається. Терапія із застосуванням препаратів негативно впливає на стан плода, а тому може бути призначена лише у тому випадку, якщо набряки викликають ускладнення, небезпечні для життя плода або матері.

  Лікування місцевих набряків:

  Чим зняти набряки при вагітності без допомоги ліків

  Методи лікування

  • В ногах. У разі якщо набряклість тканини незначна, для усунення недуги вагітній жінці рекомендується більше часу відпочивати. Крім цього, для усунення набряку в ногах можна використовувати сечогінні препарати, проте тільки ті, які не є протипоказаними в період виношування. У разі розвитку обтяжливих симптомів, у тому числі постійного збільшення розмірів набряку, збільшення маси тіла, виражених болів, необхідно звернутися за медичною допомогою.
  • Набряки в руках. Така патологія розвивається переважно у тих жінок, чия повсякденна діяльність пов’язана з роботою руками. Для успішного вирішення проблеми слід постійно проводити масаж рук, так як це сприяє поліпшенню кровообігу. Крім цього, слід тимчасово відмовитися від використання будь-яких ювелірних прикрас. Постійний біль в області зап’ястя може свідчити про розвиток тунельного синдрому, і передбачає відмову від тяжкої ручної роботи.
  • Особові набряки. Лікування таких набряків здійснюється переважно медикаментозним способом. Однак у період вагітності жінкам рекомендується замінити даний терапевтичний метод спеціальною дієтою, що дозволяє поліпшити обмін речовин. Крім цього, для зняття набряклості можуть використовуватися спеціальні косметичні засоби.
  • Набряки живота і попереку. У більшості випадків такі набряки виникають на пізніх термінах, і викликані підвищеним навантаженням на організм. Лікування, як правило, не здійснюється у вигляді того, що усунути причину фізичного навантаження неможливо. Такі набряки самостійно проходять в перші дні після пологів. Лікування призначається тільки у разі постійного збільшення розмірів набряку.

  Оптимальний спосіб лікування набряків призначається спеціалістом після проведення необхідних діагностичних процедур і виявлення точної причини появи недуги.

  Фактори, що сприяють зняттю набряку

  Говорячи про те, чим зняти набряки при вагітності, слід зазначити, що далеко не завжди потрібно здійснювати спеціальне терапевтичний вплив. Прискорити виведення надлишкової рідини з організму шляхом нормалізації повсякденного способу життя.

  Що потрібно робити, щоб позбутися від набряків:

  Чим зняти набряки при вагітності без допомоги ліків

  Білизна для вагітних

 • Відмовитися від солі. До складу харчової солі входить натрій, однією з властивостей якої є затримка води в тканинах. Очевидно, що велика кількість споживаної солі викликає більш великі набряки. З раціону даний продукт рекомендується виключити повністю, або ж звести їх вживання до мінімуму. Крім цього, не слід вживати будь-які інші продукти, до складу яких входить велика кількість солі.
 • Правильно готувати їжу. Здорове харчування під час вагітності – дуже важливий фактор. Він також сприяє зниженню набряків тканин. Їжу рекомендується варити або готувати на пару. Смажені і копчені продукти, а також солодощі і борошняні слід їсти в мінімальних кількостях, віддаючи перевагу овочам, фруктам, каш.
 • Встановити питний режим. Незважаючи на те, що набряки виникають із-за затримки рідини, при вагітності необхідно випивати не менше 2.5 л води. Це сприяє поліпшенню роботи кровоносних судин, що дуже важливо з огляду на те, що обсяг крові у майбутньої мами буде збільшуватися. Рекомендується пити воду в невеликих кількостях, проте як можна частіше.
 • Правильно лежати. При вагітності під час відпочинку або сну найкраще знаходитися на лівому боці. Перебування в такому положенні покращує роботу нирок, за рахунок чого рідина значно швидше виводиться з організму. Крім цього, таке положення тіла позитивно впливає на роботу серця.
 • Частіше рухатися. Регулярні прогулянки на свіжому повітрі дуже корисні при вагітності. Рух покращує потік крові, за рахунок чого виведення надлишкової рідини прискорюється. Щодня рекомендується гуляти не менше 40-60 хвилин. Крім цього, вагітним дуже корисно займатися спеціальною гімнастикою, йогою або плаванням.
 • Використовувати білизна для вагітних. Застосування такого одягу дозволяє знизити навантаження на ноги і поперек. За рахунок цього, вірогідність застою рідини в тканинах значно знижується. Крім цього, застосування спеціального білизни дозволяє знизити ризик розвитку варикозу і ряду інших порушень.
 • Безсумнівно, дотримання представлених правил дозволяє значно прискорити зняття набряків, а також запобігає розвитку багатьох захворювань.

  Профілактика

  У період вагітності ймовірність розвитку набряків є дуже високою. На такий недуг скаржиться близько 80% вагітних жінок. Виконуючи ряд профілактичних заходів, починаючи з ранніх термінів вагітності, можна істотно знизити ймовірність розвитку набряків.

  Що потрібно робити в цілях профілактики:

  Чим зняти набряки при вагітності без допомоги ліків

  Як попередити набряки

  • Проводити масаж. Рекомендується щодня масажувати ступні і гомілки за 5-10 хвилин. Це можна робити з використанням масажерів або руками. Рухи повинні бути плавними і нечіткими, так як занадто інтенсивний масаж може надати негативний вплив на кровообіг. Масажні процедури протипоказані у разі наявності гострих інфекційних захворювань.
  • Приймати ванни. Водні процедури дозволяють знизити ризик появи набряків ніг. Тривалість повинна становити не менше 10-15 хвилин. При цьому вода повинна бути теплою, але негарячій. У воду рекомендується додавати морську сіль, так як вона сприяє зміцненню кровоносних судин.
  • Використовувати гелі. Існують різні засоби, регулярне нанесення яких істотно знижує ймовірність виникнення набряків. Перед застосуванням такого засобу краще всього проконсультуватися з лікарем.
  • Вживати вітаміни. При набряках дуже корисно їсти продукти, що містять вітамін С. Це пов’язано з тим, що дана речовина сприяє виведення рідини з тканин. Найбільше вітаміну С міститься в різних цитрусових, а також перці, полуниці, капусти. У профілактичних цілях також рекомендується регулярне вживання вітаміну Е, який міститься в різних рослинних оліях.
  • Правильно сидіти. Дуже часто набряки виникають із-за того, що людина сидить, закладаючи одну ногу на іншу. У такому положенні відбувається погіршення припливу крові, і як наслідок рідина затримується в тканинах, провокуючи набряк. Перебуваючи в положенні лежачи рекомендується розміщувати ноги таким чином, щоб вони були вище рівня стегон.

  В цілому, активна профілактика набряків значно знижує ймовірність такого порушення, і сприяє зміцненню організму, поліпшення самопочуття.

  Виникнення набряків в різних частинах тіла під час вагітності – поширене явище, яке може мати як природний, так і патологічний характер. У більшості випадків лікування набряку передбачає дотримання дієти, правильного режиму дня, а вживання медикаментів призначається лише при розвитку ускладнень.