Чому чоловіки хропуть, і як вилікувати хропіння?

Храп – явище поширене, особливо серед представників сильної статі. І якщо він заважає оточуючим, то потрібно якомога швидше вирішити цю проблему. Тому варто з’ясувати причини і лікування хропіння у чоловіків.

Чому чоловіки хропуть, і як вилікувати хропіння?Огляд причин і методів лікування хропіння у чоловіків

Зміст

 • 1 Що таке хропіння?
 • 2 Чому чоловіків хропуть?
 • 3 Небезпечно це?
 • 4 Як лікувати?

Що таке хропіння?

Хропіння – це характерний звук, який виникає через звуження просвіту гортаноглотки. Розслаблені тканини кореня язика і м’якого піднебіння, які в нормі завжди повинні бути злегка напруженими, збільшуються в розмірах і починають стикатися, ускладнюючи проходження повітря. У підсумку виникає вібрація, яка і пояснює видаваний сплячим звук.

Варто відзначити, що хропіння зустрічається у кожного п’ятого людини старше 30-35 років, і найбільш поширене це явище серед чоловіків, що пов’язано з особливостями будови їхнього організму (представники сильної статі часто більш великі і мають більш об’ємне і м’ясисте небо, що погіршує ситуацію) і способу життя. Приблизно до 50-60 років хропіти починає половина дорослого населення. Але епізоди можуть бути періодичними, а деякі і зовсім не підозрюють про існування такої проблеми і зовсім випадково дізнаються про неї від родичів.

Чому чоловіків хропуть?

Причини хропіння у чоловіків можуть бути наступними:

 • Певна поза сну. Як правило, хропіння виникає, якщо людина засинає на спині. У цьому випадку піднебінні тканини опускаються на корінь язика з-за сили тяжіння, і це практично неминуче.
 • Надлишкова маса тіла. Часто причини хропіння пов’язані саме із зайвою вагою, адже це величезне навантаження на весь організм, з-за якої м’язи кореня язика і піднебіння просто не можуть залишатися напруженими в нічний час доби. Погіршують ситуацію жирові відкладення в області шиї і підборіддя, вони буквально тиснуть на гортаноглотку.
 • Захворювання або стани, що перешкоджають повноцінного і правильного носовому диханню. До них можна віднести хронічні риніти, гайморити і синусити (вони зазвичай супроводжуються закладеністю носа і набряком слизових оболонок), поліпи в носі, викривлення носової перегородки.
 • Інші хвороби верхніх дихальних шляхів, порушують функції дихання або супроводжуються набряком тканин: фарингіт, тонзиліт і так далі.
 • Патології або анатомічні особливості будови органів дихання або глотки, наприклад, вроджене звуження носових ходів, подовжений піднебінний язичок (тоді вібрації при проходженні повітря буде видавати саме він), а також серйозні порушення прикусу або наслідки важких раніше отриманих травм.
 • Зловживання алкоголем. Спиртні напої викликають розслаблення м’язів, і це призводить до звуження просвіту між небом і мовою, з-за чого виникають вібрації і властиві їм звуки хропіння.
 • Якщо перераховувати тимчасові причини хропіння, то до них можна віднести пов’язане із запаленням або інфекцією збільшення піднебінних мигдалин.
 • Сильна втома. Хропіння поширений серед чоловіків, які виконують важку фізичну роботу і сильно устающих. З-за надмірного стомлення м’яза в нічний час розслабляються, звужуючи просвіт глотки, з-за чого чується сильна вібрація.
 • Вік. У чоловіків середнього і літнього віку (віком 45-60 років) неминуче знижується тонус м’язів, і це теж сприяє виникненню хропіння під час сну.
 • Захворювання щитовидної залози. Так як вона знаходиться в безпосередній близькості від глотки, то при значному її збільшенні просвіт може звужуватися, що спричинить за собою виникнення нічного хропіння.
 • Куріння. Ця шкідлива звичка теж негативно позначається на функції дихальних, тому серед чоловіків-курців хропіння більш поширений, ніж серед ведучих здоровий спосіб життя.
 • Прийом снодійних засобів. Вони провокують розслаблення м’язових волокон, що призводить до звуження просвіту глотки.

Чому чоловіки хропуть, і як вилікувати хропіння?

Чи небезпечно це?

Варто побоюватися хропіння? Так. Насправді він не тільки заподіює дискомфорт оточуючим, але і може бути небезпечним для здоров’я, особливо для чоловіків. По-перше, через звуження просвіту глотки можуть спостерігатися затримки дихання – апное, тривалість яких може досягати однієї хвилини. Це призводить до дефіциту кисню в крові і, відповідно, у всіх тканинах організму.

По-друге, при апное мозок розпізнає небезпеку і посилає сигнал м’язів гортані, після чого вони напружуються, і дихання відновлюється. З-за цього мозкова діяльність триває навіть у нічний час, і процеси сну порушуються. Людина не може поринути в глибокий сон, а саме в цій фазі відбувається вироблення важливої статевого гормону – тестостерону. І це призводить до порушень статевих функцій, зниження сексуального потягу і погіршення якості інтимного життя.

По-третє, часті зупинки дихання сильно зношують мозок і серцевий м’яз, що може спровокувати раптовий інфаркт або інсульт. Такі захворювання поширені серед чоловіків страждають на хропіння. По-четверте, через нічного хропіння помітно погіршується мозкова діяльність: знижується концентрація уваги, страждає пам’ять, порушуються процеси логічного мислення. Все це впливає на професійну діяльність і на життя в цілому.

Врахувавши всі перераховані вище небезпеки, можна зрозуміти, наскільки важливо своєчасно лікування хропіння у чоловіків.

Чому чоловіки хропуть, і як вилікувати хропіння?

Як лікувати?

Лікування хропіння безпосередньо залежить від причин, що викликають такий симптом. Можливі напрямки терапії:

 • Якщо має місце надмірна вага, то слід нормалізувати масу тіла і позбавитися від зайвих кілограмів. Для цього потрібно переглянути раціон і почати активно рухатися або займатися спортом.
 • Вибір правильної пози сну. Храпящим людям рекомендується спати на боці. Але контролювати положення тіла в нічний час доби самостійно дуже складно, так що варто попросити про допомогу близьких, наприклад, дружину. Крім того, важливо вибрати правильні подушку і матрац, щоб голова була вище рівня тіла і не запрокидывалась.
 • Для нормалізації носового дихання часом досить очищення носової порожнини перед сном. Краще всього для цього використовувати фізіологічний розчин або морську воду.
 • Змініть спосіб життя. Важливо відмовитися від шкідливих звичок: киньте палити і обмежте споживання спиртного. А щоб тіло було в тонусі, ведіть рухливий спосіб життя.
 • Потрібно лікування будь-яких захворювань, що порушують дихальні функції.
 • Якщо причиною хропіння є патології будови органів дихання або глотки, то фахівці можуть виправити деякі з них хірургічним шляхом.
 • Намагайтеся не перевтомлюватися і налагодьте режим неспання і сну.
 • Спробуйте потренувати м’язи глотки, язика та піднебіння. Для цього максимально высовывайте мову і намагайтеся доторкнутися його кінчиком до підборіддя. Можна відкривати і закривати рот, притискаючи руками нижню щелепу. А перед сном на хвилину-дві затискайте між зубами довгий предмет, наприклад, ручку або паличку.
 • Використання спеціальних пристосувань, які фіксують щелепи в певному положенні. Спочатку це може здатися незручним, але з часом до таких пристроїв можна звикнути. Така терапія дуже ефективна. Також фахівець може порадити застосування носових розширювачів або апаратів сиПАП-терапії, які подають постійний потік повітря в дихальні шляхи і підтримують тиск в них.
 • Важливо вилікувати хропіння вчасно, щоб уникнути серйозних наслідків.

  Чому чоловіки хропуть, і як вилікувати хропіння?