Чому дитина потіє під час сну — розбираємося в можливих причинах

Найчастіше дитина потіє уві сні у віці до трьох років. Мокре натільну і пастельна білизна турбує батьків і заважає малюкові нормально виспатися. Коли потрібно бути тривогу і чому у дитини виникає рясне потовиділення? З цього приводу встиг висловитися авторитетний дитячий лікар Комаровський. З його думкою і висновками педіатрів про причини гіпергідрозу у дітей буде корисно ознайомитися кожному з батьків.

Зміст

 • Дитячий піт — про запах, види, норми і відхилення
 • Рясне потіння — наслідок перегріву
 • Нервова система — як пов’язана з гіпергідрозом у дітей
 • ГРВІ та ГРЗ — можливі причини нічного гіпергідрозу
 • Вся справа в генах — про спадковому гіпергідрозі
 • Коли пітливість уві сні — наслідок лімфатичного діатезу
 • Причини гіпергідрозу на думку доктора Комаровського
 • Підвищена нічна пітливість у дітей старшого віку — з чим пов’язана
 • З чого починають лікування гіпергідрозу

Дитячий піт — про запах, види, норми і відхилення

Підвищена пітливість у дітей пов’язана з активним функціонуванням потових залоз. Якщо дитина сильно потіє уві сні, потрібно поспостерігати за місцями локалізації поту — він поширюється по всьому тілу або зосереджений в певному місці. Перший варіант зараховують до загального гипергидрозу, другий — до місцевого або локального.

Чому дитина потіє під час сну — розбираємося в можливих причинах

Як будь-яка нормальна людина, здорова дитина повинен потіти в рамках фізіологічного процесу. Ось тільки нормою вважається піт, викликаний певними внутрішніми або зовнішніми факторами, наприклад, підвищеною температурою в приміщенні і на вулиці, жаром, фізичними навантаженнями. Якщо при абсолютно сприятливих умовах здоровий на вигляд дитина в стані спокою — сну рясно потіє, потрібно шукати причини і рішення.

У дитини без патологій піт не повинен мати різкого запаху. Неприємний запах поту свідчить про збої в роботі організму. Проблеми можуть мати самий різний характер і бути пов’язаними з функціонуванням імунної, ендокринної та нервової систем. Кислуватий запах поту говорить про наявність вірусних або інфекційних захворювань.

Надто різкий і неприємний запах дитячого поту повинен вселяти побоювання, так як може бути підтвердженням захворювання видільної системи, гострого дефіциту вітаміни D, особливо в осінньо-зимовий період.

Рясне потіння — наслідок перегріву

Якщо дитина сильно потіє вночі, при цьому видимих проблем зі здоров’ям не спостерігається, перше, на що варто звернути увагу — на мікроклімат в приміщенні, одяг малюка. Перегрів — одна з основних і найбільш часто зустрічаються причин пітливості дитини раннього віку.

У немовлят у перші місяці життя потові залози працюють не досить злагоджено, гостро реагуючи на найменші зміни температури. Саме тому гиперзаботливость недосвідчених батьків часто призводить до перегріву дітей під час сну. Якщо в кімнаті жарко, душно, недостатньо волого — це неправильно. В таких умовах малюкові буде складно адаптуватися без прояву побічних реакцій. Посилить ситуацію одяг з включенням синтетики, постільна білизна не по сезону.

Чому дитина потіє під час сну — розбираємося в можливих причинах

Потрібно розуміти, що здатність організму підлаштовуватися під зміни температури у дітей з’явиться не раніше п’яти років, тому до цього моменту важливо намагатися штучним шляхом створювати максимально комфортні умови для відпочинку, ігор і сну.

Мова йде про оптимальний мікроклімат в кімнаті з відносною вологістю, натуральної, «дихаючої» одязі, бавовняному постільну білизну, ковдру по сезону і звичайно — регулярне провітрювання кімнати.

Нервова система — як пов’язана з гіпергідрозом у дітей

Якщо з дотриманням правил підтримання мікроклімату в кімнаті і одягання дитини все в порядку, але незважаючи на це він сильно пітніє коли спить але ночами, варто припустити, що причина в неправильній роботі нервової системи.

На другому місці в рейтингу популярності причин рясного нічного гіпергідрозу у дітей стоять саме збої у функціонуванні нервової системи. Часто в перші місяці життя розвиток відстає від розвитку організму в цілому, що виливається в гіперзбудливість і нестабільність психоемоційного стану.

Якщо це так, то така дитина не в змозі самостійно заспокоїтися після яскравих емоцій і вражень. Дитячий організм на тлі підвищеної збудженості продовжує працювати в активному режимі навіть під час сну, включаючи роботу потових залоз.

Чому дитина потіє під час сну — розбираємося в можливих причинах

ГРВІ та ГРЗ — можливі причини нічного гіпергідрозу

В дитячому і ранньому дошкільному віці пітливість у дітей під час сну також часто викликана звичайною застудою, вірусної або бактеріальної інфекцією. Найчастіше це:

 • грип;
 • пневмонія;
 • туберкульоз;
 • респіраторні захворювання та ін.

Потіння під час сну у таких випадках доповнюється гарячкою, кашлем, нежиттю, болем у грудях і горлі. Прояв підвищеного потовиділення під час хвороби — природна реакція організму на рясне пиття та інші заходи, спрямовані на поліпшення стану дитини.

Чому дитина потіє під час сну — розбираємося в можливих причинах

Вся справа в генах — про спадковому гіпергідрозі

З появою на світ кожна дитина успадковує від батьків не тільки характер, зовнішність і звички. Разом з ними передаються і спадкові хвороби, деякі з яких можуть пояснити, чому в малюка потіє спина, голова, кінцівки або все тіло під час нічного сну. Найчастіше спадкових хвороб як причин гіпергідрозу виділяють муковісцидоз.

Недуга проявляється зміною складу дитячого поту з серйозним перевищенням включених в нього натрію і хлору. Саме цим пояснюється високий вміст солі в дитячому поті (легко відчути під час поцілунку) і навіть білі крупинки на шкірі після його висихання.

Ще одна хвороба, що передається по спадку — фенілкетонурія.

Виділяється піт у дітей з проявом цієї недуги має характерний різкий затхлий запах.

Коли пітливість уві сні — наслідок лімфатичного діатезу

Не рідко у віці 3 — 5 років діти страждають лімфатичним діатезом. Одним з яскравих його проявів вважається підвищений гіпергідроз ночами. Якщо лікарями встановлено, що дитина потіє виключно через лімфатичного діатезу, крім дотримання простих рекомендацій щодо догляду за малюком, батькам нічого робити не потрібно. З часом, після повного дозрівання органів дитини його стан покращиться. Вплинути на ситуацію з потовиділенням, полегшивши стан дитини можна наступним чином:

 • Забезпечити щоденні ванни з додаванням морської солі з розрахунку столова ложка на 10 літрів води як мінімум один раз в тиждень.
 • Стежити за раціоном харчування, обмежуючи споживання солодкого, солоного, гострого, копченого, жирного.
 • Частково замінити соки і воду соковитими овочами і фруктами для контролю над скупченням рідини в організмі.
 • Давати дитині відвар на основі кореня солодки, якщо у нього немає алергії на рослину.
 • Чому дитина потіє під час сну — розбираємося в можливих причинах

  Варто враховувати, що рясне потовиділення у дитини можуть викликати не тільки діатез і спадкові хвороби. Причини бувають набагато серйозніше, вимагають діагностики та лікування. Так, наприклад, проблеми з роботою серцево-судинної системи часто виливаються в сильне потіння вночі. Зараження туберкульозом також призводить до порушення роботи потових залоз. Вплинути на стан дитини вночі можуть і лікарські препарати, багато з яких мають побічний ефект у вигляді підвищеного гіпергідрозу.

  Таким чином, якщо дитина почав потіти раптово, перш ніж робити висновки, потрібно за ним деякий час поспостерігати, проаналізувати фактори, що вплинули на його життя останнім часом.

  Підвищене потовиділення з перших днів життя без позитивної динаміки у міру дорослішання може свідчити про серйозні проблеми зі здоров’ям. Ось, що про це думає лікар Комаровський, що висвітлює проблему.

  Причини гіпергідрозу на думку доктора Комаровського

  Відомий педіатр першочерговою причиною підвищеного потовиділення у дітей називає помилки батьків. Укутування, відсутність розуміння про сприятливий мікроклімат в кімнаті, порушення правил вибору одягу для дітей, на його думку, найчастіше призводить до перегріву і рясного потіння.

  Але, не завжди проблема в недосвідченості дорослих. Якщо у дитини пітніє голова під час сну, спина, кінцівки або все тіло навіть при умові дотримання правил догляду, можна припустити, що у нього дійсно проблеми зі здоров’ям. Найчастіше нічний гіпергідроз в ранньому віці викликають:

  • рахіт;
  • серцева недостатність;
  • дисфункція щитовидної залози;
  • ослаблена імунна система;
  • захворювання кровоносної системи;
  • хвороби печінки і ШКТ.

  Лікар нагадує, що найчастіше у дитини сильно пітніє голова уві сні в перші місяці життя саме з причини рахіту. Говорити про брак вітаміну D майже зі стовідсотковою впевненістю можна в осінньо-зимовий період, коли малюк мало буває на сонці. Рішенням проблеми в цьому випадку стане синтезований вітамін, кількість якого для прийому призначить лікар.

  Чому дитина потіє під час сну — розбираємося в можливих причинах

  Визначити, що причина серцевої недостатності можна по супроводжуючим рясне потіння холодних рук і помітною задишка. Пот у дитини з цією проблемою холодний.

  Точний діагноз поставлять лікарі після проходження обстеження. На основі результатів аналізів призначається лікування, причому не самого гіпергідрозу, а недуги, який став причиною його появи.

  Підвищена нічна пітливість у дітей старшого віку — з чим пов’язана

  Якщо з малюками все більш або менш ясно, то різка проблема з підвищенням потовиділення у дітей більш старшого віку завжди має причини. Найчастіше пітливість під час сну є результатом інтоксикації організму, проблем з роботою нервової або ендокринної системи. Виняток — діти, потіючі з раннього дитинства через спадкового характеру (висновок, отриманий на основі обстеження).

  Так само, як і хропіння, піт, що рясно виділяється під час сну в стані спокою без перегріву організму у дитини, — це сигнал про те, що в організмі пішли збої. Здорова людина не буде обливатися потом без причини в приміщенні з оптимальною температурою. Частіше потовиділення в таких випадках має супутні ознаки захворювання, серед яких дратівливість, слабкість, нездужання та інші. Зрозуміти, що відбувається з дитиною допоможе педіатр після огляду і проведення аналізів.

  Чому дитина потіє під час сну — розбираємося в можливих причинах

  Дорослим, які зіткнулися з проблемою, важливо не панікувати, а згадати про те, що діти особливо уразливі перед захворюваннями ЛОР-органів. Можливо, що саме вони є причиною пітливості. Хронічної тонзиліт, синусит, отит — все це недуги, які протікають майже непомітно, викликаючи серйозну інтоксикацію організму. Рясна пітливість допоможе звернути увагу дорослих на проблему і якомога швидше перейти до діагностики та лікування.

  Первинний туберкульоз — серйозне захворювання, що вражає дітей у шкільному і дошкільному віці.

  Тому супутні гипергидрозу такі симптоми, як нездужання, слабкість і перманентні головні болі не можна ігнорувати.

  У випадку з туберкульозом принципово важливими є своєчасна діагностика та лікування до того, як інфекція вразить легені.

  Захворювання ендокринної системи також найчастіше проявляються рясної пітливістю під час сну. Обстежуючи дитину, обов’язково потрібно проконсультуватися з ендокринологом.

  З чого починають лікування гіпергідрозу

  Беручи до уваги той факт, що рясна пітливість — це лише «вершина айсберга», починати потрібно з пошуку його «підстави» — з обстеження. Батькам дитини, стурбованим проявом підвищеного потовиділення в сукупності з набором симптомів, потрібно звернутися до педіатра.

  Чому дитина потіє під час сну — розбираємося в можливих причинах

  Спостерігає лікар після огляду пацієнта направить його на здачу наступних видів аналізів:

  • загального аналізу крові для визначення кількості цукру;
  • гормонального аналізу крові;
  • загального аналізу сечі;
  • УЗД щитовидної залози;
  • флюорографії;
  • аналізу поту для визначення наявності муковісцидозу.

  На підставі отриманих результатів призначається лікування, складається список рекомендацій, що дозволяють полегшити стан дитини в процесі лікування.