Чому перед місячними починається молочниця: способи лікування

За статистикою практично всі жінки планети хоча б раз стикалися з молочницею. Найчастіше її перші симптоми виявляються безпосередньо перед менструацією. Чому молочниця проявляє себе не завжди? Вона залежить від менструального циклу? Як її вчасно діагностувати і вилікувати? Чи є особливості лікування під час місячних? Про це Читайте далі.

Зміст:

 • 1 Кілька слів про молочниці
 • 2 Причини розвитку кандидозу
  • 2.1 Фактори імунної системи
  • 2.2 Фактори ендокринної системи
 • 3 Симптоми молочниці перед місячними
 • 4 Можливі ускладнення та наслідки кандидозу
 • 5 Методи лікування молочниці

Кілька слів про молочниці

Молочниця або вагінальний кандидоз – захворювання, викликане розмноженням грибка Candida на слизовій оболонці статевих органів. У нормі цей грибок також присутній в організмі людини на поверхні шкіри і слизових, будучи в тому числі частиною здорової мікрофлори піхви. Однак внаслідок впливу деяких факторів може відбутися порушення балансу мікрофлори і надмірне розмноження грибка, що призводить до хворобливих симптомів.

Чому перед місячними починається молочниця: способи лікування

Вагінальна молочниця

Крім вагінального кандидозу «молочницею» можуть називати і грибкове ураження порожнини рота та шкіри, та деяких інших органів, однак найчастіше так називають саме урогенитальную форму захворювання через характерних білястих виділень і нальоту. Крім цієї ознаки існують і інші хворобливі прояви: свербіж, печіння під час сечовипускання, дискомфорт в інтимній зоні, який зазвичай посилюється після сну, статевого акту або контакту з водою.

Симптоми захворювання значно обмежують статеве життя жінки, оскільки із-за випробовуваного дискомфорту роблять секс практично неможливим. Крім того, діяльність грибка викликає ураження шкіри в інтимній зоні – набряклість, почервоніння, мікротріщини, іноді – виразки, які спричиняють значні незручності.

Зазвичай симптоми вагінального кандидозу стають явно вираженими за кілька днів до менструації. Така періодичність є одним з діагностичних ознак, за якими молочницю легко відрізнити від інших захворювань. У період між менструаціями симптоми згладжуються і практично не турбують пацієнтку.

Молочниця – це грибкове захворювання, яке може локалізуватися в різних частинах тіла. Найчастіше спостерігається розвиток вагінального кандидозу, який заподіює пацієнтці дискомфорт і при відсутності лікування може дати небезпечні ускладнення.

Причини розвитку кандидозу

Молочниця розглядається як венеричного захворювання з-за подібною картини симптоматичних проявів. Проте найчастіше вона не передається статевим шляхом, а виникає з-за внутрішніх причин. Як вже було сказано, вагінальний кандидоз викликає грибок з однойменного роду, в звичайних умовах нешкідливий. Чинниками надмірного розмноження грибка можуть служити:

Чому перед місячними починається молочниця: способи лікування

Під час вагітності

 • ослаблення імунітету внаслідок захворювання на ВІЛ, перенесені хронічні інфекції, гострі інфекційні захворювання
 • прийом антибіотиків
 • венеричні захворювання
 • прийом препаратів екстреної посткоїтальної контрацепції
 • цукровий діабет
 • вагітність

Умовно всі ці причини можна згрупувати за двома ознаками: зміни в імунній системі і гормональний дисбаланс.

Фактори імунної системи

Ослаблення імунітету внаслідок перенесених захворювань надає родючий грунт для розвитку різних мікроорганізмів, серед яких і збудник молочниці. Лікування інфекційних захворювань, що супроводжується прийомом антибіотиків (особливо тривалим або безконтрольним) також завдає удару по природній мікрофлорі організму. Тому важливо спостерігатися у лікаря і контролювати прийом препаратів.

Венеричні захворювання також є чинником розвитку вагінального кандидозу. Молочниця може запросто приєднатися до іншої інфекції з-за пошкодження слизової і ослаблення імунної системи. До цієї ж групи причин можна віднести і сезонну алергію, т. к. алергічна реакція з одного боку є неадекватним імунною відповіддю, а з іншого – пригнічується антигістамінними препаратами. І те, і інше може послужити причиною розвитку кандидозу.

Фактори ендокринної системи

Гормональний дисбаланс впливає на сприйнятливість до молочниці з-за зміни кислотно-лужного балансу на слизових оболонок внаслідок впливу деяких гормонів. Протизаплідні таблетки, захворювання цукровий діабет і вагітність – найпотужніші фактори порушення в роботі ендокринної системи. Частково гормональна теорія пояснює і залежність прояви молочниці від менструального циклу.

Причини розвитку молочниці можуть бути різними, однак не варто нехтувати прийомом антибіотиків або гормональних препаратів з-за страху кандидозу. Вилікувати його набагато легше, ніж хронічний бронхіт або ендокринне захворювання.

Симптоми молочниці перед місячними

Чому перед місячними починається молочниця: способи лікування

Сильний свербіж

За кілька днів до менструації симптоми молочниці починають проявлятися особливо яскраво. Найгірше доводиться алергікам – вираженість симптомів сильно зростає. Вагінальний кандидоз починає проявляти себе свербінням і палінням після теплої ванни, душа, особливо до вечора. Потім приєднуються проблеми з сечовипусканням – жінці важко помочитися, сеча викликає сильне печіння. Статеві губи при цьому сильно опухають, стають червоними.

Виділення при молочниці рясні, мутнувато-білого кольору, сирною консистенцією. Запах кислуватий або відсутня. Виділення можуть бути різної густини і мати відтінок від білого до сіруватого. Слизова оболонка статевих органів збуджена, болюча, можуть з’явитися виразки.

Незважаючи на наявність характерних симптомів, необхідна лабораторна діагностика збудника для уточнення діагнозу і підбору відповідного препарату. Самодіагностика може призвести до ускладнення хвороби.

Можливі ускладнення та наслідки кандидозу

Чому перед місячними починається молочниця: способи лікування

Страшне ускладнення — безпліддя

При перших же ознаках молочниці необхідно звернутися до лікаря, щоб підтвердити діагноз молочниці за допомогою аналізів і підібрати ефективне лікування. Якщо молочницю запустити або намагатися лікувати самостійно, це може призвести до переходу хвороби в хронічну форму, яка загрожує серйозними ускладненнями і важко піддається лікуванню.

Ускладненнями хвороби можуть стати спайковий процес органів малого тазу, внаслідок якого матка може змінити своє становище і стати причиною безпліддя. Безпліддя можуть викликати і спайки маткових труб, і ураження яєчників, також можливе при ускладненні кандидозу. Якщо жінка чекає дитину, то розмноження грибка може поставити під загрозу здоров’я плоду, так і саму вагітність. Також поразка може торкнутися сечовий міхур і пряму кишку або навіть потрапити в кров, а це вже небезпечно для життя.

Для того, щоб уникнути небезпечних наслідків, слід своєчасно звертатися до лікаря за допомогою і приймати лікування за вказаною схемою. Сучасні методи лікування дозволяють досить швидко позбутися від грибкового ураження без ризику рецидивів хвороби.

Методи лікування молочниці

Перш ніж починати лікувати молочницю, необхідно переконатися у правильності діагнозу, оскільки симптоми молочниці схожі з деякими іншими венеричними захворюваннями. Після цього лікар повинен призначити препарат, який допоможе усунути конкретний вид грибка, виявлений у посівах. Умовно препарати від молочниці можна поділити на дві категорії: протигрибкові загального і місцевого призначення. Також лікар пропише свічки для зняття симптомів.

Слід дотримуватися деяких правил протягом всього курсу лікування – вони прискорять процес одужання і запобігають ризик рецидиву. Насамперед необхідно відмовитися від статевих актів до повного одужання, т. к. на статевих органах партнера також присутні збудники захворювання. Необхідно підтримувати інтимну гігієну за допомогою періодичних підмивання лужною водою – для цього в ній потрібно розчинити трохи харчової соди.

Якщо лікування молочниці проходить під час менструації, слід до одужання відмовитися від тампонів – це буде дратувати слизову і посилить печіння. Прокладки слід міняти не рідше, ніж раз на 4 години – на них залишаються збудники захворювання.

Оптимальним варіантом засоби гігієни під час менструації є менструальна чаша, однак слід ретельно стежити за чистотою рук і стерилізувати чашу після кожного випорожнення.

Не нехтуйте походом до гінеколога – це вбереже вас від наслідків самолікування і важких ускладнень хвороби. Поясніть статевому партнерові, чим небезпечно нехтування заходами безпеки під час лікування молочниці. Ретельно стежте за гігієною.