Чому потіють долоні рук — розбираємося причини та способи лікування

Відповідь на питання про те, чому потіють долоні (причини можуть бути самими несподіваними) хвилює як чоловіків, так і жінок і особливо гостро постає перед молоддю. За статистикою з проблемою потіння рук стикаються люди від 15 до 55 років в однаковій кількості, як жінки, так і чоловіки. Але найчастіше гіпергідроз долонь страждають хлопці та дівчата у підлітковому віці, стикаючись з необхідністю вирішення внутрішньоособистісний проблеми.

Зміст

 • Пітливість долоньок — як відбувається
 • Спадкові недуги — як впливають на гіпергідроз
 • Хронічні захворювання — які викликають пітливість долонь
 • Лікарські препарати від гіпергідрозу — які підійдуть
 • Ботокс в боротьбі з гіпергідрозом рук: наскільки ефективний
 • Дріон-апарат для боротьби з пітливістю рук
 • Коли і як допоможе операція: ризики та свідчення
 • Народні засоби і методи проти гіпергідрозу

Пітливість долоньок — як відбувається

Організм людини — складний механізм, який періодично дає збої. У кожного органу і системи організму своє призначення. При цьому всі вони взаємопов’язані. Потові залози не виняток. У людському організмі вони представлені в трьох варіантах:

 • эккриновыми;
 • апокриновими;
 • апоэккриновыми.

Всі вони забезпечують відведення поту, при цьому мають принципові відмінності між собою. Так, наприклад, на те, що потіють долоні рук в період нервового напруження, впливає певна група залоз.

Чому потіють долоні рук — розбираємося причини та способи лікування

В цілому ж в організмі людини велику частину роботи виконують саме екринові залози, що контролюють температуру тіла. Знаходяться вони в області підошви, лоба і рук. Відповідно, саме вони відповідають за пітливість долонь в тих чи інших ситуаціях. Проявляється це зазвичай появою вологи на внутрішній стороні рук, без запаху. Піт на долонях швидко випаровується, таким чином, організм підтримує оптимальну температуру тіла.

Функціонування всіх трьох видів потових залоз пов’язане з роботою центральної нервової системи. Їх сусідство з нервовою тканиною, що призводить до тісному взаємозв’язку — збудження тканини активує процес потіння. Зокрема, коли мова йде про долонях, відбувається наступне: до потових залоз надходить сигнал від симпатичної нервової системи. У свою чергу її запускає інформація з відділу головного мозку, гіпоталамуса, таким чином, закликаючи до роботи.

У випадках, коли сильно пітніють долоні, говорять про ідіопатичному гіпергідрозі. Як правило, попутно з долонями покриваються потом області пахв і ступень.

Відзначається, що основною причиною подібного прояву роботи потових залоз є серйозна емоційний струс — стрес. Саме він провокує надлишок гормону наднирників — норадреналіну і адреналіну, в свою чергу, стимулюють роботу потових залоз.

Крім стресу причиною періодично взмокших долонь, як у підлітка, так і у дорослих людей можуть бути деякі види хвороб, як хронічних, так і спадкових.

Чому потіють долоні рук — розбираємося причини та способи лікування

Спадкові недуги — як впливають на гіпергідроз

Отже, якщо гіпергідроз долонь не пов’язувати зі стресом, варто проаналізувати кілька можливих варіантів спадкових хвороб, здатних стати причиною неприємних реакцій організму. До них відносять:

 • Синдром Ядассона-Левандовського або вроджену пахионихию. Супроводжується недуга також потовщенням шкірних покривів в області підошви, сідниць і стегон, ущільненої нігтьової пластиною, ерозією ротової порожнини.
 • Вроджений синдром Цинссера-Эегмена-Коула. Діагностується за плям на шкірі (темні чергуються зі світлими), шкірними потовщеннями в області долонь і підошви, ерозією порожнини рота, недорозвиненням волосся.
 • Синдром Гамсторп-Вольфарт. Характеризується нервовими тиками, недорозвиненням м’язів і пітливість долонь і стоп.
 • Синдром Бука. Супроводжується зроговінням шкіри кінцівок, мокрими долонями, недорозвиненням зубів.
 • Синдром Брюнауэра. Діагностують за ороговіння шкіри в області долонь і стоп з підвищеною пітливістю з деформацією неба.
 • Синдром Кассирера. Частіше вражає молодих жінок, характеризується набряками рук з втратою чутливості і пітливість долонь.
 • Хвороба Вайр-Мітчелла. Проявляється різким розширенням артеріол з набряками, болем, почервонінням та пітливістю рук і ніг.
 • Синій губчастий невус — кров’яна пухлина, що вражає руки.
 • Варто відзначити, що всі перераховані хвороби складно піддаються лікуванню і приносять чимало незручностей, серед яких проблема, коли сильно пітніють руки вважається незначною. Поліпшити ситуацію дозволить лише соціальна реабілітація та дотримання певного способу життя.

  Чому потіють долоні рук — розбираємося причини та способи лікування

  Хронічні захворювання — які викликають пітливість долонь

  Варто припустити, що постійно потіють руки також внаслідок якого-небудь хронічного захворювання. В такому випадку це вияв тимчасове і пройде одночасно з усуненням причини. Зазвичай пітливість долонь свідчить про цукровий діабет, хвороби надниркових залоз, вегетативної недостатності, ожирінні, туберкульозі, проблеми з алкоголем і навіть Снід.

  Як правило, рясна і перманентна пітливість рук, як слідство хронічної хвороби, проявляється не відразу, а в міру її збільшення через кілька років.

  Варто розуміти, що підвищена пітливість говорить про вегетативної дисфункції. Автономна нервова система людини, аналогічно системам риб і земноводних відповідає за основні процеси в організмі, що протікають в автономному режимі, не піддаються зміною під впливом волі. Так влаштовано природою для того, щоб навіть у стресові моменти, коли людина травмована і знаходиться без свідомості основні процеси не зупинялися.

  Автономна нервова система має дві протилежні частини — симпатичну і гальмуючу. Коли сильно пітніють руки варто припустити, що симпатичні частини проявляють себе надмірно активно. Впливати на процеси можна і потрібно. Природно, якщо причина не у спадковому або хронічне захворювання, що вимагає лікування.

  Лікарські препарати від гіпергідрозу — які підійдуть

  Розібравшись з тим, коли й чому потіють руки, можна переходити до пошуку рішень. Одне з них — медикаментозне вплив. Для лікування гіпергідрозу долонь розроблені спеціальні препарати, що дозволяють знизити ефект на певний час. Найбільш відомі — гексахлорид алюмінію і глутаральдегид. Певного результату можна досягти і за допомогою розчинів з включенням формаліну і таніну, мінус яких — високий рівень токсичності.

  Чому потіють долоні рук — розбираємося причини та способи лікування

  Засоби для боротьби з пітливістю рук вимагають делікатного застосування, інакше не уникнути проблем зі станом верхніх шарів епідермісу, проявами алергічних реакцій різного ступеня тяжкості.

  Як варіант, щоб не пітніли руки можна пробувати використовувати спеціальні антихолинергикии і антидепресанти, але тільки спостерігає за приписом лікаря. Препарати здатні впливати на нервові закінчення, перешкоджаючи рясного потіння долонь. Велика частина з них після прийому викликають цілий ряд побічних ефектів, серед яких сонливість та сухість у роті є найбільш нешкідливими.

  Ботокс в боротьбі з гіпергідрозом рук: наскільки ефективний

  Застосування ботоксу сьогодні не обмежується виключно індустрією краси. Активно засіб використовують для вирішення підвищеного потовиділення, в тому числі і в області долонь. Медики використовують препарат для обколювання рук, таким чином перешкоджаючи відведення поту протягом визначеного терміну (не більш шести місяців).

  Вибір на користь ботокса, як засобу, здатного допомогти хоча б на час позбутися від пітливості рук, пов’язаний з певним ризиком, про яку повинен знати кожен. Побічні ефекти від втручання такого роду виникають в 5% випадках.

  Чому потіють долоні рук — розбираємося причини та способи лікування

  Дріон-апарат для боротьби з пітливістю рук

  Спробувати позбутися від проблеми, пов’язаної з гіпергідроз долонь, можна сучасним способом — за допомогою процедури в основі з апаратом, заправленим спеціальним розчином. В ході лікування на занурені в розчин руки діє певний заряд електричного струму, що призводить до зниження інтенсивності роботи потових залоз.

  Коли і як допоможе операція: ризики та свідчення

  Безвихідних ситуацій не буває, тому для тих, хто не знає, що робити з рясною пітливість долонь при відсутності будь-яких патологій, є перевірений варіант — симпатектомія. Мова йде про оперативне втручання, зосередженому на видалення фрагментів симпатичної нервової системи в області розташування нервових закінчень, відповідальних за роботу сальних залоз (грудній клітці).

  Як будь-яке хірургічне втручання, симпатектомія пов’язана з ризиками. Крім того, після операції на грудях залишиться шрам. Саме тому виправданим таке лікування буде тільки в особливих випадках, коли проблема заважає повноцінної адаптації в суспільстві і завдає колосальний дискомфорт.

  Чому потіють долоні рук — розбираємося причини та способи лікування

  Народні засоби і методи проти гіпергідрозу

  Вибір на користь трав, настоянок та відварів знову ж таки, виправданий тільки, якщо пітливість долонь не має серйозної причини, а отже, не вимагає лікування з дотриманням приписів лікаря.

  Народні цілителі розробили свої методи, передаючи рецепти чудодійних засобів з покоління в покоління. Всі вони доступні, прості у використанні і абсолютно нешкідливі. Так, наприклад, якщо руки холодні і пітніють, лікарі народної медицини радять час від часу робити ванночки з морською сіллю, причому бажано приймати їх під природними сонячними променями.

  Чому потіють долоні рук — розбираємося причини та способи лікування

  Не менш ефективними вважаються і ванночки з додаванням соку лимона з розрахунку столова ложка соку на літр теплої води. Тривалість процедури не більше 10 хвилин, замінити ванночку можна простим обтиранням долонь розчином протягом дня з наступною обробкою камфорним спиртом перед сном.

  Народні цілителі впевнені, що коли пітніють долоні у чоловіків, врятувати ситуацію зможе настоянка з дубової кори, подрібненого листя шавлії і березових бруньок.

  Вдале рішення — готові засоби від пітливості рук. Як у чоловіка, так і у жінки з подібною проблемою під рукою повинен бути тюбик з кремом від гіпергідрозу долонь на основі гліцерину. Замінити крем можна цинковою маззю або нашатирним спиртом, після яких долоні потрібно промити і зволожити.