Чому у дитини чорний наліт на зубах: причини і лікування

Білі зуби і чарівна дитяча посмішка – це справжнє прикраса, однак буває й таке, що у дитини на зубах з’являється темний наліт, крім того, він супроводжується ще і неприємним запахом з рота. Що робити і як допомогти своїй дитині?

Зміст:

 • 1 Наліт на дитячих зубах
 • 2 Причини виникнення нальоту на зубах у малюків
 • 3 Як можна усунути чорний наліт на зубах
 • 4 Профілактика темного нальоту на зубах

Наліт на дитячих зубах

Чому у дитини чорний наліт на зубах: причини і лікування

Який наліт буває

Наліт зазвичай утворюється на зубах і на слизовій оболонці рота, включаючи десни і мова дитини. У наліт входять мікрочастинки тієї їжі, яку їсть людина протягом дня, а також різні мікроорганізми, як корисні, так і не дуже. Він буває різного типу, кольору та консистенції. Небезпечно це явище тим, що якщо вчасно не видалити наліт, то він може перетворитися на зубний камінь, позбутися якого набагато складніше.

Багато батьки поблажливо ставляться до утворення нальоту на зубах у своїх крох, так як вони вважають, що за молочними зубами зовсім не обов’язково доглядати занадто ретельно, вони самі випадуть і зміняться на нові. Однак, дитячі стоматологи вважають інакше. Корінні зуби присутні у дитини з самого народження, тільки вони приховані від людського ока під яснами. Якщо доглядати за молочними зубами неправильно або не доглядати зовсім, то вони вплинуть на здоров’я майбутніх постійних зубів, а можуть навіть і зіграти не останню роль у формуванні неправильного прикусу.

Причини виникнення нальоту на зубах у малюків

Причини виникнення темних плям на зубах у дитини можна розділити на дві великі групи – причини дородові і післяродові.

Допологові причини:

 • Неправильне харчування матері під час вагітності. Справа в тому, що ще в материнській утробі у дитини формується кістковий скелет, до якого відносяться і зуби.
 • Перенесення матір’ю під час вагітності важких інфекційних захворювань, які негативно позначилися на здоров’ї дитини.
 • Прийом матір’ю певних лікарських препаратів, які бажано вживати під час вагітності.
 • Післяпологові причини:

  Чому у дитини чорний наліт на зубах: причини і лікування

  Спадковий фактор

  • Погана гігієна порожнини рота дитини, або ж взагалі повна її відсутність. Багато батьків вважають, що дитина ще мала для того, щоб самостійно чистити зуби, тому не включають його в цей процес, а самі постійно забувають про чищення зубів, думаючи про те, що нічого страшного, все одно не трапиться. Цей підхід абсолютно неправильний. Чистити зуби дитині потрібно починати тоді, як тільки вони з’являються. Само собою, що спочатку цим процесом довгий час будуть керувати батьки дитини, але незабаром у малюка почне виходити і від самого. Дитину можна зацікавити у вигляді красивої зубної щітки з зображенням улюбленого звірка або героя мультиків. Можна дозволити йому самому вибрати дитячу пасту, яка дитині доведеться по душі. Тим не менш, найкращим прикладом є батьки, які ніколи не нехтують чищенням зубів, якими б сонними вони не були вранці і втомленими ввечері.

  Увага! Зовсім не означає, що дитина сама побіжить чистити зуби після того, як батьки йому покажуть це один раз. Привчити дитину до особистої гігієни – це заняття не з легких. Але не варто впадати у відчай.

   

  • Наліт обґрунтований і тим, що деякі батьки, навпаки, занадто сильно бережуть зуби малюка і не дають йому їсти тверду їжу, яка лише зміцнює і очищає зуби. Дитина їсть абсолютно все у вигляді пюре, і це саме пюре відкладається у нього на зубах як зубний наліт.
  • Дитина неправильно їсть їжу, роблячи це лише однією стороною щелепи.
  • Наліт може утворюватися з-за неправильного прикусу.
  • Порушення в ендокринній системі можуть давати про себе знати у вигляді зубного нальоту.
  • Іноді, дуже рідко, але темні зуби можуть свідчити про алергії.
  • Часом вони вказують на проблеми з гормонами у малюка.
  • Таке явище виникає при прийомі деяких препаратів як побічна дія. До таких препаратів відносяться, в першу чергу, антибіотики.
  • Наявність в порожнині рота у малюка інфекції грибкового походження.
  • Наліт Прістлі. Таке утворення пов’язане з життєдіяльністю бактерій, які знаходяться в порожнині рота у дитини. Лікарями не встановлено, чому в одних дітей розвиваються ці бактерії, а в інших – ні.
  • Зуби можуть темніти від того, що дитина не отримує в їжу достатню кількість кальцію.
  • Такий фактор у рідкісних випадках може передаватися у спадок.
  • Темніти можуть ті зуби, на яких карієс знаходиться вже в занедбаному стані, тобто, дитину не водять до стоматолога.

  Увага! Темні утворення на зубах дитини не потрібно намагатися видаляти самостійно, тим більше за допомогою скобления зубів підручними засобами і методами народної медицини. Дитину варто негайно показати дитячого стоматолога.

  Як можна усунути чорний наліт на зубах

  Показувати дитину фахівцеві в таких випадках строго обов’язково, так як необхідно з’ясувати причину темного нальоту, а зробити це може тільки фахівець. Без встановлення причини лікувати дитину просто марно.

  Чому у дитини чорний наліт на зубах: причини і лікування

  Методи лікування

 • Якщо всьому виною неправильне харчування, потрібно порадитися з педіатром і вирішити, які продукти найкраще давати дитині в тому чи іншому віці. Заодно не зайвим буде і перевірити шлунок малюка, так як неправильне харчування б’є саме по травній системі.
 • Якщо лікар вирішив, що у дитини недолік кальцію, це компенсується за допомогою спеціальних вітамінів, зубної пасти з вмістом кальцію, а також деяких харчових продуктів: йогурт, сир, молоко, риба, телятина.
 • Карієс можна припинити за допомогою процедури фторування або сріблення зубів.
 • Увага! Процедура покриття зубів сріблом теж може спровокувати потемніння зубів у дитини, тому перед такою процедурою потрібно бути до цього готовим. Процедура ж фторування зубів вважається більш сучасної і доцільною, нальоту на зубах не залишає.

  Профілактика темного нальоту на зубах

  Перш, ніж починати профілактику, потрібно з’ясувати причину захворювання. Подальша профілактика буде залежати саме від цього.

  Чому у дитини чорний наліт на зубах: причини і лікування

  Регулярне чищення зубів

  Однак, є основні правила профілактики зубного нальоту у дітей. В першу чергу, дитину слід привчити до гігієни порожнини рота. Для цього потрібно купити зубну щітку з м’якою щетиною, яка не травмувала б ясна дитини. А також і фтор пасту, яка виготовлена спеціально для дітей. Справа в тому, що діти можуть заковтувати пасту, тому вона повинна бути нешкідливою.

  Не треба давати дитині пити ночами соки, молоко та інші напої. Підійде тільки вода, так як від неї нальоту не залишається. Крім того, дитину потрібно відучувати після певного віку від пустушок і сосок. Це може спровокувати не тільки наліт на зубах, але і деякі види карієсу.

  Протягом дня треба давати дитині продукти з високим вмістом клітковини. Ці продукти сприяють тому, щоб зуби чистяться від нальоту. Бажано, щоб ці продукти були досить твердими (яблука, груші, моркву). Крім того, важливо привчати дитину до правильного здійснення питного режиму, протягом дня потрібно наполегливо пропонувати йому попити водички.

  Якщо дитина не дихає через ніс, це теж є серйозним приводом для занепокоєння, так як це може говорити про проблеми з дихальною системою. Це ж і провокує наліт на зубах у дитини. Дитина повинна дихати тільки через ніс.

  Важливо підтримувати в кімнаті дитини вологість повітря.

  Профілактичні походи до стоматолога потрібно здійснювати як можна частіше і своєчасно лікувати зуби, навіть молочні.

  Таким чином, чорний наліт на зубах у дітей з’являється переважно від неправильного здійснення особистої гігієни. Батьки повинні піклуватися про здоров’я зубів дитини і при перших же підозрах на проблеми відводити дітей до стоматолога.