Ожиріння, хвороби печінки, хвороби серця, діабет… Іноді ми шукаємо причину проблем зі здоров’ям зовсім не там, де потрібно. У той час як стан нашого організму безпосередньо залежить від якості і кількості відпочинку.

Більшості людей необхідно від семи до восьми годин сну на добу. Але є і ті, хто може спати менше і відчувати себе при цьому чудово. Однак жвавість розуму і відсутність головного болю далеко не єдині показники достатньої кількості сну. Справа в тому, що деякі люди, більш стійкі до недосипання, ніж інші. Вони відчувають себе добре і виглядають також, але на рівні глибинних метаболічних процесів все не так чудово. Якщо не нормалізувати свій сон, ряд проблем, серед них такі проблеми як головний біль і навіть рання смерть, цілком реальні.

Ожиріння, гепатоз

Пізніше поїдання чіпсів і печива трапляються не тільки тому що це смачна і легка закуска. Виною може бути дисбаланс двох гормонів апетиту, який дає про себе знати вже після першої ночі недосипу.

Коли рівень «хорошого» гормону, званого лептином, знижується апетит, який він контролює, зростає. Кількість «поганого» гормону — греліну збільшується. Він виробляється жировими клітинами і сигналізує організму про те, що йому потрібно споживати ще більше жиру і калорій. Тому, чим вище рівень греліну, тим більше хочеться їсти.

Але гормони і недолік сну не єдина причина ожиріння і ожиріння печінки. Коли люди недосипають, у них не залишається сил, щоб справлятися з елементарними фізичними навантаженнями, плюс вони переїдають — це також призводить до зайвої ваги.

В рамках недавнього дослідження, результати якого були опублікованому в журналі «Sleep», вчені виявили, що підлітки, які спали менше восьми годин на добу, з’їдали в рази більше жирних і калорійних продуктів, ніж вуглеводних страв. Тому вчені наполягають: старшокласники повинні спати близько дев’яти годин вночі. Маленьким дітям потрібно спати близько 10-15 годин (залежно від віку) на добу. Ще одне дослідження показало, що діти, які регулярно сплять більше ніж належить, особливо схильні до ризику надмірної ваги у юності.

На конференції Національних Інститутів охорони Здоров’я США професор психіатрії Каліфорнійського Університету Daniel Kripke озвучив рекомендації для оптимального сну, з якими погодилися експерти:

— не приймати снодійне

— не лягати в ліжко поки ви не захочете спати

— вставати в один і той же час щодня

— уникати перегляду телепередач, читання книг в ліжку перед сном. Якщо ж ви любите перед сном почитати або подивитися фільми, то робіть це в кріслі, а не в ліжку

— не їсти і не пити нічого кофеїн-містить перед сном

— уникати вживання алкоголю перед сном. Він спочатку, звичайно, розслабляє, але в подальшому може призвести до безсоння

— проводити більше часу поза домом, на свіжому повітрі.