Чорний пронос у дорослого і дитини: причини і лікування

Діарея завжди приносить чимало незручностей, але іноді симптом викликаний причинами, що не становлять загрози здоров’ю людини. Випорожнення чорного кольору викликають занепокоєння, будучи спровоковані серйозними патологіями. Темний рідкий стілець може бути першою ознакою внутрішньої кровотечі.

Причини поносу чорного кольору

Консистенція і забарвлення випорожнень залежить від змісту мас. У нормі стілець у дорослої людини коричневого забарвлення, однорідний, щільної консистенції. Кал чорного кольору може викликати вживання деяких продуктів чи ліків. Страшна причина – внутрішня кровотеча. Нормальний відтінок стільця змінюється на темний обставин:

 • Помилки в харчуванні.
 • Вживання спиртовмісної продукції.
 • Прийом окремих лікарських препаратів.
 • Захворювання органів шлунково-кишкового тракту.

Чорний пронос у дорослого і дитини: причини і лікування

Вживання чорносливу, буряків, чорниці здатне викликати розлад кишечника і пофарбувати випорожнення в чорний колір. Прийом лікарських препаратів, наприклад, активованого вугілля, препаратів вісмуту, змінює колір калу на темний. Це нешкідливі причини явища. Такий понос швидко проходить і не супроводжується іншими симптомами.

Чорний пронос може виникати у людей, що зловживають алкоголем, тим більше, якщо алкогольний напій поганої якості. У цьому випадку слід повністю виключити вживання спиртовмісної продукції в будь-якій кількості.

Симптом іноді зустрічається у людей, яким проведена хірургічна операція на шлунку.

Невеликі темні вкраплення у випорожненнях з’являються внаслідок опіку стравоходу.

У вагітних жінок рідкий стілець темного кольору виникає із-за прийому різних вітамінних комплексів з підвищеним вмістом заліза. Іони металу впливають на забарвлення калу.

Захворювання органів травлення

Якщо чорний діарея не припиняється більше двох діб, до того ж у людини болить живіт, спостерігається слабкість, найімовірніше, постраждали органи шлунково-кишкового тракту. Можливо, у хворого внутрішня кровотеча, викликане патологіями:

 • Виразкова хвороба шлунка.
 • Розширення вен стравоходу.
 • Портальна гіпертензія.

Чорний пронос у дорослого і дитини: причини і лікування

Виразка шлунку

Патологія провокує появу мікротріщин, які згодом перетворюються на рани. Під впливом шлункового соку і дратівливої їжі пошкодження починають кровоточити. При попаданні в травний тракт кров набуває темний відтінок. Змішуючись з їжею, на виході дає кал неприродного відтінку.

Крім рідких випорожнень, людина відчуває сильний біль після прийому їжі. Часто виникає блювота.

Гастрит

Хронічне або гостре захворювання шлунка. У період загострення розвиваються кровотечі. Запущений гастрит може перейти у виразку.

Онкологія

На ранній стадії онкологія не проявляється ніяким чином. Діарея і стілець неприродного відтінку характерні для останньої стадії. Захворювання на останній стадії практично не піддається лікуванню, часто стає причиною смерті пацієнта.

Розширення вен стравоходу

Власне захворювання не викликає пронос. При патології вени стають нееластичними. Груба їжа здатна з легкістю пошкодити вену, внаслідок чого розвивається кровотеча. При супутньому розладі кишечника можлива темна діарея.

Чорний пронос у дорослого і дитини: причини і лікуванняВени стравоходу

Поліп стравоходу і шлунка

Доброякісне новоутворення, що виникло через запального процесу в слизовій оболонці або мікротравми органу, а також спадкової схильності. Освіти, значно збільшені в розмірах, викликають кровотечі. Лікарі рекомендують видаляти доброякісні пухлини з-за здатності переходити в злоякісні.

При підозрі на захворювання важливо негайно звернутися до лікаря для діагностики.

Чорний пронос у дітей

Як і у дорослого, темний рідкий стілець у дитини нерідко викликаний порушенням у харчуванні або зловживанням рослинною їжею, здатної пофарбувати випорожнення в темний колір.

При введенні прикорму у дітей нерідко спостерігається розлад кишечника. Для усунення нездужання досить прибрати продукт, провокуючий діарею темного забарвлення з раціону малюка.

У перші тижні життя малюка темний рідкий стілець – природне явище, він не вважається діареєю.

Якщо у дитини рясний рідкий стілець придбав темне забарвлення, при цьому піднялася температура, необхідно викликати швидку медичну допомогу. Можливо, у малюка кровотеча, і будь-яке зволікання може загрожувати життю дитини.

Рідкі випорожнення дитини можуть мати коричневий колір, з чорними крапками. Це шматочки неперетравленої їжі, що вважається нормальним явищем.

Чорний пронос у дорослого і дитини: причини і лікування

Діагностика

При появі симптому потрібно звернутися до лікаря. Доктор вислухає скарги пацієнта і призначить обстеження, щоб виявити причину. В першу чергу від хворого потрібно здача біологічного матеріалу на дослідження. Лабораторна діагностика калу дозволяє виявити кишкові інфекції. Кров перевіряють на гемоглобін.

Апаратна діагностика включає в себе УЗД, колоноскопію, ФГДС. При фіброгастродуоденоскопії у лікаря є можливість візуалізувати патології шлунка, стравоходу та дванадцятипалої кишки. Процедура дозволяє взяти біологічний матеріал на дослідження, накласти кліпси на кровоточиві судини.

Колоноскопія – неприємна, але високоінформативна процедура. За допомогою зонда, обладнаного камерою, доктор переглядає кишечник. Процедура дозволяє побачити новоутворення і загальний стан слизової кишечника, взяти матеріал на гістологію.

Лікар призначить ультразвукову діагностику органів шлунково-кишкового тракту, яка допоможе виявити патології органів травлення.

Лікування

Лікування діареї не дасть позитивного результату, якщо симптом спровокований захворюваннями внутрішніх органів шлунково-кишкового тракту. Протидіарейні препарати можуть погіршити ситуацію.

Особливу увагу повинна приділяти здоров’ю жінка при вагітності. Якщо подібне розлад кишечника з’явилося у дівчини в період очікування дитини, потрібно викликати швидку допомогу, відсутність термінових заходів може завдати серйозної шкоди здоров’ю матері і плода.

Терміново викликати швидку медичну допомогу покладається у випадках:

 • У випорожненнях присутній слиз, частий пронос – більше 20 разів за 24 години.
 • Чорний стілець у дитини і людини похилого віку.
 • Висока температура тіла.
 • Нестерпний біль у животі.

В залежності від причин, доктор призначає лікарські препарати. При діареї завжди рекомендована щадна дієта, що виключає тяжкі і важко засвоювані продукти. Хворому варто повністю відмовитися від молочних продуктів, газованих напоїв, консервованих продуктів. Часте вживання теплої рідини невеликими ковтками необхідно для того, щоб уникнути зневоднення організму.

Якщо пронос виник після вживання прострочених продуктів або після алкоголю, можна прийняти Активоване вугілля або Смекту. Препарати є сорбентами, зв’язують токсичні речовини і швидко виводять їх з організму.

Доросла людина може зупинити діарею, викликану вживанням рослинної їжі, прийнявши Лоперамід. Не рекомендовано застосування препарату, якщо пронос викликаний захворюванням внутрішніх органів або отруєнням.

Профілактика

Профілактика розладів кишечника включає дотримання правил особистої гігієни та періодичне обстеження органів шлунково-кишкового тракту. Потрібно ретельно і часто мити руки з милом, добре промивати овочі та фрукти. Регулярна прибирання, провітрювання приміщень допоможуть уникнути проблем зі здоров’ям.

Людям з хронічними патологіями і схильним до таких необхідно регулярне обстеження і лікування. Рекомендовано своєчасне лікування захворювань органів ШКТ.

Слід уважно вивчати інструкцію до лікарських препаратів. Побічна дія ряду медикаментів – фарбування калу. Не можна перевищувати дозування призначуваних препаратів.

Зміна кольору випорожнень, навіть якщо воно не супроводжується іншими симптомами, може бути ознакою серйозних патологій і небезпечних процесів в організмі людини. Важливо вчасно діагностувати хворобу, яка спричинила такий симптом і нейтралізувати її за допомогою адекватного лікування, призначеного лікарем.