Де містяться білки, в яких продуктах, таблиця білків

Білок – це складна речовина, яка використовується практично у всіх функціях людського організму. Так як білкові сполуки не запасаються, жири чи вуглеводи, необхідно постійно вживати достатню кількість білкової їжі. Недолік може негативно відбитися на здоров’ї, погіршити стан всього організму. Детальніша таблиця білкових продуктів дозволяє побудувати раціон таким чином, щоб запобігти стан дефіциту.

Зміст:

 • 1 Функції протеїнів
 • 2 Білки крові
 • 3 Білкова недостатність
 • 4 Тваринний білок
 • 5 Рослинний білок
 • 6 Білкові харчові добавки

Функції протеїнів

Білок є основою для фізіологічних процесів, що протікають у будь-якій живій істоті. Саме тому можна з упевненістю говорити про те, що це незамінний поживна речовина.

Основні функції:

 • Структурна. Також називається будівельної. Більшість сполук амінокислотних є матеріалом для побудови м’язової і сполучної тканини, а також шкірного покриву. На клітинному рівні білки відіграють важливу роль у формуванні клітинних мембран, за рахунок чого внутрішні компоненти постійно взаємодіють і захищені від зовнішнього негативного впливу.
  Де містяться білки, в яких продуктах, таблиця білків

  Протеїни

 • Рецепторна. Будь-які нервові реакції в організмі передаються за допомогою синоптичних зв’язків між нервовими клітинами. У свою чергу, транспортування імпульсу всередині синапсу здійснюється за допомогою медіаторів. Більшість з таких речовин складаються з амінокислот, тобто є повноцінними білками. Аналогічну функцію білкові сполуки виконують всередині кожної клітини, контролюючи роботу її окремих елементів.
 • Ферментативна. За рахунок ферментів відбувається розщеплення поживних речовин з подальшим виробленням енергії, необхідній організму для нормальної роботи. Зараз доведено, що всі ферментні речовини є білками, проте відрізняються за структурою, ступенем активності та іншими особливостями.
 • Гормональна. Гормони є регуляторами обмінних процесів в тілі людини. Деякі види гормонів – це повноцінні білки. Найбільш яскравими прикладами є: інсулін, глюкагон, а також всі гормони, що виробляються гіпофізом.
 • Резервна. В організмі людини накопичення білків проводиться у вигляді м’язової тканини. У випадку тривалого голодування відбувається розщеплення білкових елементів на амінокислоти і подальшу переробку даних компонентів на харчування для клітин мозку та інших органів. Також в невеликих кількостях білок відкладається в печінці, епітеліальної тканини.

Безсумнівно, різні види білків виконують широкий спектр функцій, забезпечуючи нормальну і злагоджену роботу кожного органу і організму в цілому.

Білки крові

Крім основних функцій, слід відзначити, що білок також бере участь у різних фізіологічних процесах, перебуваючи в складі крові. Відомо, що до складу плазми крові входить більше 100 різновидів білкових сполук. Їх концентрація регулюється в найбільшій мірі печінкою, а також лімфатичною системою і кістковим мозком.

Функції білків в складі крові:

 • Транспортна. Перенесення різних видів речовин за допомогою кровотоку здійснюється виключно за рахунок білків. За допомогою таких компонентів відбувається транспортування кисню, виведення вуглекислого газу, доставка поживних речовин до окремих клітин, виведення шкідливих продуктів розпаду. Окремі групи білків відповідають за перенесення мікроелементів.
  Де містяться білки, в яких продуктах, таблиця білків

  Еритроцити

 • Імунна. До складу крові входять білки з групи імуноглобулінів, які беруть участь у всіх імунних реакціях. Найбільш виражена ця функція при попаданні в кров патогенних мікроорганізмів або будь-яких видів інфекції.
 • Згортальна. Окремі види білків регулюють згортання крові, таким чином, забезпечуючи нормальний кровотік навіть по дрібних судинах. Ця функція також спрямована на захист організму від крововтрати в разі пошкодження тканин.
 • Резервна. До складу крові входять білкові сполуки, що відповідають за підтримку неспецифічних захисних механізмів в організмі. Дані білки прискорюють процес загоєння тканин при запальних ураженнях спричинені алергічними реакціями.

Таким чином, білок є невід’ємним елементом в складі крові, брав участь в безлічі біологічних значимих процесах.

Білкова недостатність

Де містяться білки, в яких продуктах, таблиця білків

Втома

Нестача білка в організмі – нерідке явище, так як багато хто не приділяють належну увагу власним раціону, піддаючи свій організм сильної стресовій навантаженні. Білковий дефіцит, очевидно, розвивається не відразу, проте надалі порушується засвоюваність їжі, що містить протеїн, з-за чого патологічний стан лише загострюється.

Найбільш поширеною формою недуги є первинна нестача білка. Вона розвивається із-за неправильного харчування, і лікується шляхом коригування раціону, дотримання білкової дієти.

Вторинний дефіцит провокується патологічними процесами органів травлення, а тому вимагає спеціального лікування. Найбільш важкою вважається брак білка, викликана захворюваннями, при яких катаболічні процеси протікають з підвищеною активністю. З-за цього відбувається швидкий розпад білкових сполук, але при цьому він не засвоюється в повній мірі. Така патологія може бути викликана обширними опіками, захворюваннями онкологічного характеру, при пошкодженнях, що супроводжуються рясною крововтратою.

Симптоми:

Де містяться білки, в яких продуктах, таблиця білків

Головний біль

 • постійна втома і слабкість
 • порушення сну
 • головний біль
 • нервове виснаження
 • блідість шкіри
 • поява набряків на різних частинах тіла
 • погане загоєння ран
 • погіршення стану нігтів чи волосся
 • зниження маси тіла

Такі ознаки нестачі білка спостерігаються при ранній формі патології. Надалі брак поживної речовини може викликати функціональні порушення серцево-судинної або дихальної системи. Також недостатня кількість білків тягне за собою появу шкірних захворювань, патології сечовидільної і репродуктивної системи.

В цілому, нестача білка в організмі може бути викликаний неправильним харчуванням або захворюваннями, що впливають на процес засвоєння поживних речовин.

Тваринний білок

Продукти тваринного походження, і особливо м’ясо, вважається кращим джерелом білкового компонента для людського організму. Незважаючи на це, важливо розуміти той факт, що тварина походження не є свідченням високого відсотка вмісту білка. Даними властивостями характеризуються тільки деякі продукти, які рекомендується включити в раціон.

Білок тваринного походження:

 • М’ясо. Одним з найбільш корисних і цінних джерел вважається яловичина, а також деякі види свинячий нежирної вирізки. Крім цього, істотне кількість білка міститься в курячій грудці, яку краще всього вживати в запеченому або вареному вигляді. Дієтичним, то є низькокалорійним, джерелом білка також є м’ясо кролика і нутрії.
  Де містяться білки, в яких продуктах, таблиця білків

  Білкові продукти

 • Яйця. Куряче яйце – цінний білковий джерело. Всього 1 яйце містить близько 9-10 г чистого білка. При цьому він повністю засвоюється організмом, особливо при правильному приготуванні. Вживати яйця можна навіть сирими, що запобіжить зниження харчової цінності з-за термічного впливу.
 • Риба. Деякі морепродукти також є відмінними джерелами білків, які також характеризуються відмінною засвоюваністю. Лідером за вмістом необхідного речовини є сьомга. Також хорошими джерелами білка є м’ясо судака, морського окуня, камбали.
 • Молочні продукти. Для задоволення потреби в білках рекомендується регулярно вживати сир. В якісному продукті міститься близько 14 г білкових сполук, причому багато з амінокислот є незамінними. Не можна також не приділити увагу сирів. Кількість білка деяких різновидів сиру досягає 27 г на 100 г продукту.

Певну кількість білків містять практично всі продукти тваринного походження, однак у більшості з них концентрація амінокислот дуже низька, через що така їжа не може повною мірою заповнити потребу організму.

Рослинний білок

Продукти рослинного походження також виступають у ролі джерел білка. В багатьох видах такої їжі концентрація протеїнів досить висока. Недоліком білків рослинного походження є те, що набір амінокислот істотно відрізняється від тварин продуктів, з-за чого деякі з них можна отримати тільки при дотриманні м’ясної дієти.

Рослинні білки:

 • Злакові. Містять у своєму складі не тільки велику кількість білка, але і легкозасвоювані вуглеводи. Найбільш цінним джерелом вважається кунжут і пшениця. Останню можна вживати в сирому вигляді після пророщування. Також в раціон рекомендується включити продукти з вівсянки і страви з рису, гречаної крупи.
  Де містяться білки, в яких продуктах, таблиця білків

  Рослинний білок

 • Бобові. Отримати велику кількість білка можна при регулярному вживанні квасолі, нуту, арахісу. Концентрація даної речовини в складі даних продуктів досягає 25 р. Також корисно вживати в їжу звичайний зелений горошок, який
 • можна їсти як самостійне блюдо або використовувати в поєднанні з іншими інгредієнтами.
 • Горіхи. Великою кількістю білків у своєму складі характеризуються волоські та кедрові горіхи, а також фісташки, мигдаль. Такі продукти корисні змістом багатьох мікроелементів. Проте одночасно з цим вони є джерелом і жирів, через що вживання горіхів повинно здійснюватися в незначних кількостях, щоб не перевантажувати травну систему.
 • Соя. Ця рослина відноситься до бобових, однак її особливістю є не тільки висока концентрація білка, але і широкий спектр застосування. Зараз існує безліч вегетаріанських продуктів, виготовлених із сої. Найбільш яскравими прикладами є соєвий сир тофу і соєве молоко, які стануть хорошим джерелом рослинних білків навіть для тих, хто є м’ясоїдом.

В цілому, отримати білок можна не тільки з тваринної, але і рослинної їжі, проте оптимальним варіантом є будівництво комплексного раціону.

Білкові харчові добавки

Добова норма споживання білка становить близько 1.5-2 г на 1 кг маси тіла. З-за цього отримати необхідну кількість речовини зі звичайної їжі може бути досить важко, особливо якщо враховувати що не всі їх низ засвоюються в повній мірі.

Де містяться білки, в яких продуктах, таблиця білків

Таблиця білків

Сьогодні для задоволення потреби організму в білках можуть використовуватися спеціальні добавки. У більшості випадків вони використовуються в спорті, де потреба у будівельний матеріал для м’язів значно вище, ніж у людей, які не тренуються. Однак спеціальні білкові добавки можуть вживатися і в повсякденному житті.

Прийом протеїну рекомендований тим, страждає білковою недостатністю, викликаною порушенням обмінних процесів. Регулярно пити білкові коктейлі при відсутності гострого дефіциту не рекомендується, так як в даному випадку речовина не буде нормально засвоюватися організмом, і може спровокувати прискорене відкладення жирів.

Слід зазначити, що спортивне харчування, і зокрема протеїн вважається шкідливим хімічним продуктом, що робить негативний вплив на здоров’я. Насправді такі добавки виготовлені шляхом відділення білка від натуральних джерел, в якості яких, як правило, виступає справжній яєчний білок або молоко. Прийом добавки дозволяє задовольнити потребу в білках, при цьому, не перевантажуючи організм зайвими жирами і вуглеводами.

В цілому, необхідність у застосуванні протеїнових добавок визначається індивідуально, проте використання допоміжного джерела білка в помірних кількостях корисно для організму, особливо при дефіциті.

Білок є постійно витратним ресурсом, через що необхідно постійно отримувати разом з їжею. В якості білкової їжі виступають як рослинні, так і тваринні продукти, а також спеціальні протеїнові добавки.