Апатія, відсутність настрою, сонливість і сльози з приводу і без – це може бути причиною як простого розлади на тлі зміни погоди, так і небезпечного депресивного епізоду. Далі в статті – як дізнатися, що це депресія при вагітності, як її запобігти і вилікувати без негативних наслідків у майбутньому.

Зміст

 • Принцеса Несміяна або ризики поганого настрою при вагітності
 • Депресія: визначення
 • Причини появи депресії у вагітної
 • Симптоми і прояви
 • Код за МКХ-10 — F33
 • Ризики для дитини
 • 1 триместр
 • 2 триместр
 • Перед пологами
 • При лактації післяпологова депресія
 • Як часто виникає депресивний стан післяпологове
 • Як вилікувати
 • Прогнози
 • Корисне відео
 • Принцеса Несміяна або ризики поганого настрою при вагітності

  Пригнічений або навіть пригнічений настрій вагітної позначається не тільки на самопочутті, але і на гормональному фоні організму, обмінних процесах, які вкрай важливі для адекватного росту і розвитку дитини. Тому при частих перепадах настрою, при депресивному стані важливо звернутися за додатковою консультацією лікаря, щоб своєчасно виявити і усунути ймовірні захворювання.

  Депресія – це таке ж захворювання, як і хвороба нирок, ШЛУНКОВО-кишкового тракту або іншої системи організму. Соромитися та приховувати явні тривожні симптоми в період вагітності – означає ризикувати щасливим материнством і здоров’ям своєї дитини.

  Депресія: визначення

  В народі прийнято називати депресією будь-які тимчасові перепади настрою, які відзначаються на тлі зміни погоди, ситуацій у житті, захворювань. Насправді, депресія – це не тимчасовий стан організму, яке проходить саме по собі, не риса характеру, а хвороба, яка потребує лікування. Виявити, зуміти звернутися за допомогою своєчасно, і знайти в собі сили зізнатися в тому, що потрібна адекватна допомога і оцінка ситуації – це половина успіху.

  Терапевтичний ефект (респонс) у вагітних відзначається трохи рідше, ніж у простого пацієнта. Якщо у звичайних людей респонс дорівнює 50%, то поліпшення симптоматики за психометрическим шкалами для вагітних всього 35%.

  Причини появи депресії у вагітної

  Патогенез ДЕ (причини) до цього моменту остаточно не встановлені. Виникнення депресивних розладів обґрунтовується поєднанням таких факторів:

 • Біологічних (конституціонально-генетичних).
 • Психологічних.
 • Соціальних.
 • Серед біологічних причин, якими керуються сьогодні в лікування, найбільш вірогідною є моноаминовая теорія. В якості патогенетичного механізму «запуску» виступає недостатня вироблення гормонів серотоніну і дофаміну. Синаптична активність таких моноамінів, а також згадуваний норадреналін головного мозку провокують зниження або збільшення задоволеністю життя на гормональному рівні. У період вагітності гормональна перебудова здатна порушити звичний синтез, тим самим, продукуючи ускладнення в психічному здоров’ї жінки.

  Негативні прояви психосоціального і біологічного дистресу обґрунтовує й інша гіпотеза – біологічна. Вона обґрунтовує такий стан порушенням процесів нейропластичності, дисрегуляції осі «гіпоталамус-гіпофіз-надниркові залози». Залучення в процес кортикотропін-рилізинг-фактора областей мозку провокує депресію. Однак жодна гіпотеза не є основною, застосовується індивідуальний підхід та психологічна допомога. Головна умова успішного лікування – своєчасність.

  Симптоми і прояви

  Депресивний епізод (саме так називається депресія) – це афективний розлад, що відмічається в типових ситуаціях наступними проявами:

  • зниження настрою без приводу, незалежно від часу доби, без видимих причин;
  • втрата інтересів, які раніше були актуальними і доставляли задоволення;
  • зниження енергійності, апатія, неможливість швидко прокинутися, як правило, важко хвора прокидається, маючи з ранку депресивний поганий настрій, відсутнє бажання займатися особистою гігієною, вмиватися і т. д.;
  • підвищена стомлюваність, знижена активність, яка відчутна навіть при незначному зусиллі;
  • знижена здатність зосередитися на певній задачі, немає можливості сконцентрувати увагу на завданні;
  • знижена самооцінка і почуття впевненості – також прояв депресії, на тлі такого симптому відзначається відмова від прогулянок, жінка не пускає до себе гостей, постійно говорить про недоліки у зовнішності;
  • відчуття провини, самоприниження відзначається також при легкому типі епізоду;
  • похмуре бачення майбутнього;
  • ідеї спрямовані на самоповреждение — суїцид;
  • порушений сон, особливо в нічний час, вдень жінка може спати;
  • знижений або повністю відсутній апетит.

  Всі ці симптоми часто списуються на особливість гормональної перебудови в період очікування малюка, не надають значення як самої породіллею, так і її близькими.

  Код за МКХ-10 — F33

  Розлад психологічного сприйняття, що характеризується повторними епізодами пригніченого настрою, визначаються в психіатричній практиці кодом депресивного епізоду — F32. У свою чергу, такий код має свої відмінні підрозділи, які визначається анамнезом, тривалістю і характером проявів порушень.

  Код МКБ-10 — F33 — без самостійних епізодів пригнічення і поліпшення настрою, припливу енергії. Симптоми мають постійний характер.

  При виявленні анамнезу можуть відзначатися короткі епізоди підйому настрою, гіперактивності відразу ж після депресивного епізоду. Але є і більш важкі форми депресивного розладу, позначаються F33.2 і F33.3. Такі прояви захворювання схожі між собою, однак останні є більш складними формами, небезпечні для матері і дитини. Часто при діагностуванні відзначалися помилкові діагнози:

  • маніакально-депресивна депресія;
  • меланхолія;
  • вітальна депресія;
  • ендогенна депресія.

  Перший епізод виникає в будь-якому віці, його початок гострий або непомітне, тривалість — від 2-4 тижнів до багатьох місяців. При цьому повністю не зникає ризик формування маніакального епізоду. Якщо ж таке все ж станеться, діагноз змінюється на біполярний афективний розлад, застосовується інше лікування.

  Всі препарати, які призначаються лікарями при депресії – небезпечні для плода. Тому чим раніше була виявлена патологія, тим менше ризиків рецидиву при вагітності. Лікування починається задовго до планування вагітності, а сама вагітність ведеться кількома окремими кваліфікованими фахівцями в області психіатрії.

  Ризики для дитини

  Небезпека депресії (не відчуття, а захворювання) для вагітної залежить від багатьох факторів, які включають в себе як вік пацієнтки, так і складності перебігу захворювання на конкретний термін виношування.

  1 триместр

  У першому триместрі закладаються органи, формується нервова трубка плода. Будь-які медикаменти протипоказані в цілях збереження життя дитини. Небезпека депресії на даному етапі для дитини – переривання вагітності на тлі депресивного зміненого стану.

  2 триместр

  У другому триместрі відбулися зміни, багато органів дитини сформовані і тепер тільки розвиваються системи. Однак ризик депресії не знижується, особливо, якщо враховувати відсутність адекватного лікування. Плюсом в даному терміні є те, що деякі препарати допустимо приймати за рецептом лікаря.

  Перед пологами

  Перед пологами дитина знаходиться в стані очікування появи на світ. Організм матері також готується, тому на тлі гормональних змін є ризик рецидиву захворювання, приєднуються природні страхи матері. Застосовується місцевого лікування заспокійливими препаратами, вичікувальна терапія.

  При лактації післяпологова депресія

  Клінічна ефективність лікування і терапії депресії вагітної обґрунтовується рядом факторів, і який з них стане основним, не зможе спрогнозувати жоден лікар.

  Однак часто на тлі лактації настає або повна ремісія (відновлення), або резистентність до психофармакотерапии, коли відсутній терапевтичний ефект від лікування.

  Як поведе себе організм, ніхто заздалегідь знати не може.

  Якщо вагітна стояла на обліку при вагітності у психіатра, то протягом терміну виношування проводиться діагностика здоров’я – шкала Гамільтона. Такий тест дозволяє визначити стан жінки за шкалою вираженості симптоматики. Для оцінки депресій беруться результати за шкалою Гамільтона (менше 7 б.) і за шкалою Монтгомері-Асберг (менше 10 б.).

  Як часто виникає депресивний стан післяпологове

  Післяпологове пригнічення стану відзначається практично у 90% породіль, проте це не означає, що всі мають депресивні розлади. Це тільки означає, що організм психологічно і фізіологічно адаптується до змін умов. Посилюється така статистика:

  • перебігом пологів – Кесарів дає більший відсоток ймовірності розвитку депресії, ніж природні пологи;
  • результат пологів – відсутність дитини живого та здорового, важкі пологи, термінові або патологічні – це всі ризики для породіллі.
  • психологічна обстановка в сім’ї. Якщо протягом вагітності жінку атакували стреси, захворювання, а вдома вона не бачила підтримки, то ймовірність розвитку постродового синдрому депресії зростає.

  Як вилікувати

  Лікування депресивного синдрому – індивідуальна оцінка анамнезу хвороби, вивчення її причин та етіології, визначення психологічних заходів підтримки та медикаментозного супроводу. Такі заходи здатний провести тільки вузько кваліфікований фахівець. Самолікування або нехтування першими симптомами загрожує негативними наслідками.

  Прогнози

  Тимоаналептический ефект при важких випадках відзначається через 3-4 тижні після початку лікування. Але зберігається ймовірність (при застосуванні СІЗЗС) поліпшення на 4-8-му тижні. У більшості респондеров на лікування клінічне поліпшення помітно протягом перших 2-х тижнів. Як правило, такий ранній результат пов’язаний з сприятливим прогнозом курсової ефективності терапії.

  Депресія під час вагітності – це не стан організму, при якому змінюється настрій в залежності від відмови від улюбленої їжі або після перегляду мелодрами. Як правило, такий стан не має нічого спільного з тим, з чим звикли пов’язувати більшість породіль. Якщо ж захворювання має під собою підстави, кращий метод лікування – це діагностика у фахівця.

  Корисне відео