Діастолічна та систоло-діастолічна артеріальна гіпертензія

Зміст статті:

 • 1 Систоло-діастолічна гіпертонія: причини і симптоми
 • 2 Ізольована діастолічна гіпертензія: причини і симптоми
 • 3 Систолічна артеріальна гіпертензія

Артеріальна гіпертензія «молодшає» з кожним роком. Якщо раніше одна диагностировалась виключно у пацієнтів похилого вікової групи, то з плином невеликої кількості часу вона спостерігається у молодих людей, які не застраховані і маленькі діти.

Систолічна гіпертонія характеризується значним підвищенням верхньої артеріального тиску. І такий стан обумовлюється збільшенням хвилинного об’єму серця. Ізольована діастолічна гіпертензія діагностується в тих випадках, коли верхня цифра становить менше 140, а нижня більше 90 мм ртутного стовпа.

Систоло-діастолічна гіпертонія може протікати і розвиватися без виражених симптомів, а також без ознак ураження органів-мішеней. Виявити таке захворювання на перших етапах вдається не завжди. Дуже важко відрізнити стійке підвищення показників артеріального тиску від короткочасних змін.

Необхідно розглянути, які причини призводять до такого стану, і яка клінічна картина спостерігається під час нього. Крім цього важливо дізнатися, яке лікування впорається з ситуацією, нормалізує артеріальний тиск на цільовому рівні, і значно підвищить якість життя пацієнтів?

Систоло-діастолічна гіпертонія: причини і симптоми

Діастолічна та систоло діастолічна артеріальна гіпертензіяПо мірі скорочення серцевого м’яза здійснюється викид крові в аорту, і вже звідти вона потрапляє в артерії, дрібні судини і капіляри. Перший показник кров’яного тиску реєструється в той момент, коли кров потрапляє в аорту. Другий показник – у момент попадання крові в дрібні судини.

Ідеальним вважаються показники артеріального тиску, коли вони становлять 120/80. Однак до норми прийнято відносити і цифри до 139/89 мм ртутного стовпа, так як тиск є індивідуальною характеристикою будь-якої людини, і може значно варіюватися, відхиляючись від норми, за умови, що прекрасне самопочуття пацієнта.

У ситуаціях, коли тиск перевищує 140/90, то ставиться діагноз артеріальна гіпертензія, а коли верхній показник нижче 100, а нижній менше 60, то діагностується артеріальна гіпотонія.

Спираючись на медичну інформацію можна сказати, що існує багато причин, які призводять до стійкого підвищення тиску. Крім цього, озвучується і ряд факторів, внаслідок яких може розвинутися артеріальна гіпертензія.

Виділяють наступні причини:

 • Спадкова схильність. Спадкова гіпертензія може розвиватись внаслідок розладу проникності клітин, внаслідок чого змінюється електролітний баланс в організмі, а також із-за порушень нервової циркуляції крові.
 • Втрата тонусу судинними стінками. Як правило, в цьому випадку артеріальна гіпертензія стає наслідком вікових змін в організмі людини, або виступають причиною захворювання, які порушили природний тонус кровоносних судин.
 • Вікові зміни ведуть до того, що послаблюється функціональність внутрішніх органів і систем, як результат, порушується і повноцінна циркуляція крові в організмі людини.

Систоло-діастолічна артеріальна гіпертонія може стати наслідком багатьох супутніх захворювань – порок серця, цукровий діабет, патологічні зміни нирок і печінки, ендокринні порушення, атеросклеротичні зміни судин. Провідними факторами, що призводять до стійкого підвищення артеріального тиску, виступають часті стреси та емоційні перенапруження.

Зазвичай різке підвищення ПЕКЛО – це не миттєве явище, а підсумок тривалого впливу негативного впливу цілого ряду різноманітних факторів. Клінічна картина захворювання наступна:

 • Хронічна втома, млявість, слабкість і загальне нездужання.
 • Знижена працездатність, підвищена дратівливість і збудливість.
 • Порушення сну може проявлятися як постійна сонливість або систематична безсоння.
 • Головні болі, запаморочення.
 • Шум у вухах, порушення зорового сприйняття.
 • З часом спостерігається прискорене биття серця і пульсу, необґрунтована тривожність і неспокій. При виявленні у себе такої негативної симптоматики необхідно відвідати лікаря і пройти обстеження.

  Як правило, на початкових етапах вдається усунути проблему немедикаментозними методами терапії.

  Ізольована діастолічна гіпертензія: причини і симптоми

  Діастолічна та систоло діастолічна артеріальна гіпертензіяВважається, що ізольоване підвищення артеріального тиску базується на тих же причинах, які спричиняють артеріальну гіпертонію. Проте в даному випадку важлива роль відводиться спадкового фактору.

  Якщо у пацієнта є родичі, які мають діагноз стійке підвищення діастолічного тиску, ймовірність розвитку даної форми захворювання досить велика.

  У ряді ситуацій, коли людина веде здоровий спосіб життя, правильно і збалансовано харчується, не забуває про фізичні навантаження, ризик розвитку хвороби невеликий.

  У випадках, коли є шкідливі звички, як куріння, зловживання алкогольними напоями, переїдання, сидячий спосіб життя – все це веде до діагнозу артеріальна гіпертензія. Виділяють такі фактори, які можуть призвести до ізольованого підвищення нижнього тиску:

  • Часті стреси, нервові напруження і конфлікти.
  • Ожиріння або просто зайва вага.
  • Зловживання шкідливою їжею.
  • Хронічні патології нирок.
  • Порушення функціональності надниркових залоз.
  • Розлад роботи щитовидки.
  • Зловживання кухонною сіллю.

  Варто відзначити, що багато пацієнтів вважають, що підвищення виключно діастолічного показника – це прерогатива людей похилого вікової групи. Однак в дійсності, ця думка не підтверджено медичною статистикою, тому його можна вважати помилковим і в корені невірним.

  Нерідко буває, що дане захворювання може протікати без яскраво виражених симптомів, і вдається виявити випадково, наприклад, під час профілактичного медичного огляду.

  У ситуаціях, коли діастолічний тиск підвищується до 100 мм ртутного стовпа, можуть спостерігатися такі симптоми:

 • Кровотеча з носа.
 • Затуманення зорового сприйняття.
 • Регулярні головні болі.
 • Задишка.
 • Для лікування рекомендується пройти обстеження, щоб виявити точні причини такого стану, і призначити адекватну терапію.

  Як правило, якщо усунути причини підвищення діастолічного тиску, то показники нормалізуються на необхідному рівні.

  Систолічна артеріальна гіпертензія

  Діастолічна та систоло діастолічна артеріальна гіпертензіяЦя форма хвороби може бути вторинною, коли спостерігається збільшення серця в його обсязі. На тлі такого стану діагностується недостатність клапанів, анемія та інші супутні захворювання.

  Форму гіпертонії вважають первинної, якщо у хворого були виявлені недуги, які призвели до такого стану.

  Основний фактор розвитку систолічної гіпертонії – це стреси. Особливу небезпеку вони становлять у тих випадках, коли поєднуються з шкідливими звичками, зловживанням спиртних напоїв, жирною і солоною їжею. Тут, до речі, ідеально підійде замінник солі для гіпертоніків.

  До другого фактору можна віднести генетичну схильність, внаслідок якої за рахунок специфічних особливостей анатомічної будови здійснюється утруднення повноцінної циркуляції крові, що негативним чином позначається на стабільності артеріального тиску.

  У переважній більшості випадків гіпертоніки не відчувають ознак, що свідчать про підвищення ПЕКЛО. Тим не менш, якщо відбувається різкий стрибок кров’яного тиску, спостерігаються такі ознаки:

  • Хворобливі відчуття в потиличній частині голови.
  • Закладеність вух, шум у вухах.
  • Систематичні запаморочення.
  • Постійна слабкість.

  Як показує практика, стрибок артеріального тиску у всіх пацієнтів проявляється по-різному. У деяких хворих при невеликому перепаді тиску крові спостерігається порушення зорового сприйняття, координації рухів, погіршення пам’яті, виявляються болючі відчуття в області серця. Для початку доктор рекомендує немедикаментозні методи терапії, до них відносять наступне:

 • Зниження маси тіла.
 • Прогулянки на свіжому повітрі.
 • Оптимальні фізичні навантаження при гіпертонії.
 • Відмова від тютюнопаління, обмеження спиртних напоїв.
 • Відмова/обмеження вживання солі.
 • У ситуаціях, коли дані методи не дають необхідного терапевтичного ефекту, в додаток до них призначаються медикаментозні препарати, які допомагають знизити показники артеріального тиску і стабілізувати їх на цільовому рівні.

  На закінчення варто сказати, що в незалежності від того, який показник артеріального тиску стійко підвищений, небезпеки і серйозних наслідків захворювання це не применшує, тому навіть здоровим людям рекомендується вимірювати своє ПЕКЛО хоча б раз у рік. Відео у цій статті, допоможе розібратися з тим, що таке систолічна гіпертонія.