У нормі людина щодня втрачає від 80 до 150 волосків. Це природний процес, на який ми не звертаємо уваги. А ось якщо втрата волосся стає більш масштабної і зачіпає всю поверхню голови — це тривожний симптом, що вимагає звернення до фахівця — трихолога. Таким чином, може проявляти себе дифузне випадання волосся. Його основна небезпека в тому, що іноді процес облисіння починається різко і всього за кілька тижнів може призвести до втрати половини шевелюри. Які причини можуть призвести до раптового випадання волосся, на які тривожні симптоми звертати увагу і як впоратися з патологічним станом? Відповіді на ці питання знайдете в нашій статті.

Зміст сторінки

 • 1 Дифузне випадання волосся: симптоми
 • 2 Основні причини дифузної алопеції
 • 3 Види дифузного випадіння волосся
 • 4 Моделі облисіння
 • 5 Лікування
 • 6 Препарати для лікування волосся
 • 7 Фізіотерапевтичні процедури
 • 8 Народні засоби при дифузному випаданні волосся
 • 9 Відгуки про лікування

Дифузне випадання волосся: симптоми

Дифузне облисіння — це швидке і рівномірне випадання волосся по всій поверхні голови з-за того, що волосяні фолікули з різних причин перестають функціонувати і впадають у стан спокою. Іноді випадають не тільки волосся на голові, але і вії, брови і навіть волосся на тілі. До основних симптомів цього захворювання відносяться витончення, ослаблення і ламкість волосся, які дуже легко випадають.

Досить провести нескладний експеримент, щоб переконатися в наявності проблеми. Якщо злегка потягнути за кінчики волосся, в руці залишиться більше десятка волосків. Як правило, волосся починають випадати через деякий час після ситуації, яка змінила біологічну програму росту волосся, тому справжню причину випадіння волосся іноді складно визначити навіть грамотного фахівця.

При інтенсивному випаданні волосся слід негайно звернутися до лікаря — трихолога, який проведе обстеження, призначить необхідні аналізи і підбере лікування. Трихолог може направити вас на консультацію до ендокринолога, гінеколога чи андролога. Якщо в ході обстеження виявлено, що причиною втрати волосся є яке –небудь захворювання, в первуюочередт слід лікувати дану патологію. Тільки в цьому разі наступні лікування волосся буде ефективним. При своєчасному зверненні до лікаря прогноз сприятливий – у 100% випадків вдається нормалізувати роботу фолікулів і відновити зростання волосся.

Основні причини дифузної алопеції

Причиною дифузного випадіння волосся можуть стати наступні чинники:

 • важкі стресові ситуації, постійний або одномоментне нервове перенапруження, депресії;
 • хронічна втома, недосипання, перевтома;
 • вірусні або інфекційні захворювання, що ведуть до зниження імунітету;
 • наявність важких хронічних захворювань внутрішніх органів;
 • хірургічні втручання;
 • травми шкіри голови;
 • збої в роботі ендокринної системи, порушення обміну речовин;
 • різка втрата ваги, жорсткі дієти;
 • тривалий прийом антибіотиків, антидепресантів, нейролептиків, антикоагулянтів та інших лікарських препаратів;
 • авітаміноз (недолік вітамінів А, Е, групи В, заліза, калію, магнію та ін);
 • незбалансоване харчування: низькокалорійні дієти, нестача білка в раціоні;
 • шкідливі звички ( тютюнопаління, зловживання спиртними наптками);
 • гормональні збої.

Дифузне випадання волосся у жінок може бути спровоковане підвищенням рівня гормону дигідротестостерону в крові. Волосяні фолікули дуже чутливі до цього чоловічого статевого гормону і його підвищена вироблення приводить до ослаблення волосся. Подібна причина алопеції найпоширеніша і діагностується у 95% звернулися за допомогою пацієнток.

Ще одна причина випадання волосся у жінок — серйозні зміни гормонального фону. Подібні збої спостерігаються під час вагітності та в післяпологовому періоді. Крім цього на стан шевелюри може негативно вплинути прийом оральних контрацептивів. У цих випадках вироблення гормонів різко збільшується або зменшується, що позначається на стані волосся, які не справляються з такими різкими змінами в організмі.

Як правило, через деякий час після народження дитини або скасування контрацептивів волосяні фолікули відновлюють свою роботу, оскільки гормональний фон приходить в норму. А ось після клімаксу знижується рівень жіночого статевого гормону естрогену, який збільшує життєвий цикл волосся, від чого волосся може помітно порідшати. У цьому випадку сподіватися на те, що волосся знову відросте, не варто, оскільки такі гормональні зміни незворотні.

Отже, причин дифузного випадіння волосся безліч. Що б не викликало втрату волосся, не витрачайте свій час на косметологів і салони краси — призначити відповідне лікування зможе тільки лікар – трихолог. При первинному огляді фахівець проведе обстеження шкіри голови, щоб визначити, чи немає на ній запалень, а також оцінить густоту волосся і інтенсивність їх випадання.

Дієвими методами діагностики дифузного випадіння волосся є трихограма і аналіз крові. Ці методи помгут поставити точний діагноз і призначити відповідне лікування.

Види дифузного випадіння волосся

Є дві основні форми дифузної алопеції: телогеновая і анагенова. При дифузному телогеновом випаданні волосся з-за стресу або хвороби волосся на голові переходять в стан спокою, а тому легко випадають при митті або розчісуванні. Інтенсивне випадання волосся супроводжується їхнім уповільненим ростом, від чого і з’являються залисини. При своєчасному лікуванні відновлення росту волосся можливо, оскільки при дифузної алопеції волосяні фолікули не відмирають і при правильно підібраних методи терапії здатні знову функціонувати.

При анагеновом випаданні волосся випадає ще на стадії зростання (анаген), не встигаючи перейти в стан спокою (телоген), оскільки ріст волосся ненормально підвищений. Оновлені волоски не встигають відрости до звичної довжини, як їх уже витісняють нові. Втрата волосся при цій формі облисіння дуже помітна і викликана такими факторами, як отруєння отруйними речовинами, хіміотерапія або радіоактивне випромінювання.

Моделі облисіння

Щоб встановити причину втрати волосся і правильно призначити лікування, лікар-трихолог повинен правильно визначити модель облисіння, тобто зовнішній вигляд випадіння волосся. Основних моделей облисіння у жінок три:

 •  За типом смужки. При цьому виді облисіння найбільш помітна втрата волосся в районі проділу і біля скронь. Якщо не почати лікування вчасно, то випадання волосся продовжиться, що в підсумку може призвести до повної їх втрати.
 • За типом гнізда. У цьому випадку волосся також починати випадати в районі проділу, але відбувається це значно швидше, ніж при алопеції за типом смужки. Поступово волосся починають випадати по всій поверхні шкіри голови, і з’являється кругла лисина, форма якої і дала назву цьому типу алопеції.
 • За андрогенетичним типу. Вид облисіння, який за відсутності лікування може призвести до повної втрати волосся. Облисіння по цьому типу властиво чоловікам, але може зустрічатися і у жінки, якщо у неї підвищений рівень тестостерону, основного чоловічого гормону. Як правило, жінки з високим тестостероном страждають від надмірної рослинності на тілі і на обличчі, але, на жаль, ризикують рано залишитися без волосся на голові.
 • Лікування

  Після ретельного обстеження лікар призначає лікування, яке спрямоване на те, щоб зупинити випадіння і відновити зростання волосся. Зазвичай схема лікування дифузного випадіння волосся включає наступні заходи:

 • масаж голови: він посилює кровообіг і сприяє зростанню здорових волосся;
 • застосування зовнішніх засобів, тобто використання спеціальних бальзамів, лосьйонів, шампунів, лікувальних масок;
 • прийом полівітамінних комплексів або лікарських препаратів, призначених лікарем;
 • дієта з підвищеним вмістом вітамінів А, Е, С, групи В, а також цинку, заліза, калію, міді і селену – саме ці мікроелементи особливо потрібні для нормального росту волосся;
 • в деяких випадках лікар може призначити заспокійливі засоби або антидепресанти (якщо причиною випадання волосся став сильний стрес);
 • фізіотерапевтичні процедури.
 • Пацієнтам потрібно проявити терпіння і послідовно виконувати всі рекомендації спеціаліста. Не варто чекати моментального покращення ситуації: перші позитивні зміни з’являться лише через кілька місяців інтенсивної терапії. Тим не менш, чим швидше ви звернетеся за кваліфікованою допомогою, тим ефективніше буде результат. В іншому випадку наслідки можуть бути незворотними: якщо дифузне випадання волосся не лікувати, хвороба буде тільки прогресувати, внаслідок чого пацієнт ризикує залишитися майже без волосся. У запущених випадках відновити роботу волосяних фолікулів і відновити здоров’я шевелюри вже не вийде.

  Важливо: будь-яке лікування заборонено проводити, якщо жінка вагітна. Обов’язково повідомте про вагітність лікаря. Після народження дитини гормональний фон прийде в норму, і волосся, швидше за все, перестануть випадати.

  Способи лікування

  Лікування дифузного випадіння волосся повинно бути комплексним. Лікар підбере схему терапії в індивідуальному порядку з урахуванням типу алопеції, особливостей організму, наявності супутніх захворювань і першопричини, викликала випадання волосся.

  Зовнішні засоби

  Застосування зовнішніх засобів при дифузної алопеції спрямоване на активізацію кровообігу в шкірі голови і пробудження волосяних цибулин. З цією метою призначають лікувальні шампуні, маски і лосьйони. Найкращою спеціалізованої лінією вважається серія «Селенцин».Вона складається з комплексу зовнішніх засобів, що включають бальзам, спрей, шампунь і маску для волосся.

  Препарати для лікування волосся

  • Міноксидил. Цей препарат покращує циркуляцію крові, що сприяє кращому насиченню фолікулів поживними речовинами. Міноксидил добре зарекомендував себе в лікуванні дифузного випадіння волосся, головне в його використанні – регулярність і терпіння: перші результати будуть помітні вже через два-три місяці.
  •  Кромакалин. Діє так само, як і Міноксидил. Кромакалин додають до складу лікувальних шампунів і бальзамів, які призначають при дифузному випаданні волосся.
  •  Эсвицин. Цей засіб допомагає заповнити дефіцит вітамінів і мікроелементів в організмі, що надає сприятливий вплив не тільки на волосся і нігті, але і на стан шкіри. Засіб створено на основі природних біостимуляторів та ферментів і містить у своєму складі необхідний комплекс мікроелементів і вітамінів. Відмінно справляється зі своїм завданням у тих випадках, коли випадання волосся викликано жорсткими дієтами, авітамінозом або порушенням обмінних процесів в організмі. Эсвицин допомагає зупинити випадання волосся, а також покращує їх зовнішній вигляд.
  • Фінастерид – препарат у формі таблеток, при регулярному прийомі препарату перші позитивні результати відмічаються через три місяці лікування. Але це засіб підходить тільки для чоловіків, жінкам препарат приймати не можна. Дія Фінастериду спрямоване на стимулювання зростання нових термінальних волосся і запобігання втрати волосяного покриву.

  Вітамінотерапія

  При лікуванні дифузного облисіння важливо забезпечити повноцінне харчування волосяних цибулин. Насичення їх поживними речовинами і необхідними мікроелементами забезпечать полівітамінні комплекси з вмістом цинку, заліза, селену та інших компонентів, необхідних для здоров’я волосся. Додатково лікар може призначити кошти для підтримки імунітету і зміцнення захисних сил організму.

  Заспокійливі засоби

  Важливу роль у процесі терапії відіграє нормалізація емоційного фону, оскільки нерідко пацієнти при дифузної алопеції впадають в депресію або знаходяться а межі нервового зриву. У такій ситуації допоможуть заспокійливі препарати Новопассит, Нервофлукс, або знайомі всім з дитинства настоянка валеріани та пустирника.

  Фізіотерапевтичні процедури

  Методи фізіотерапії при дифузної алопеції забезпечують стійкий позитивний ефект і покращують живлення проблемних ділянок шкіри голови. Курс фізіотерапії може включати такі процедури:

  • масаж шкіри голови;
  • електрофорез лікарськими препаратами;
  • метод гальванізації;
  • дарсонвалізація;
  • кріотерапія;
  • лазерна терапія;
  • світло – і теплолікування.

  Яким методом фізіотерапії віддати перевагу вирішує лікуючий лікар.
  Важливо: не займайтеся самолікуванням — рішення про призначення медикаментів приймає трихолог. Якщо вам виписали препарат для лікування дифузної алопеції, уважно ознайомтеся з інструкцією по застосуванню і слідуйте вказівкам лікаря.

  Народні засоби при дифузному випаданні волосся

  Медикаменти призначаються в самих важких і запущених випадках, коли ніякі інші способи не допомагають зупинити дифузну алопецію. Між тим є безліч народних рецептів, які досить успішно використовуються при випаданні волосся – за умови, що цей процес тільки почався і викликане тимчасовими факторами (такими, як нещодавно перенесене захворювання або післяпологове стан), а серйозні порушення в роботі організму немає.

 •  Відвар кропиви. При випаданні волосся допоможуть відвари трав – наприклад, кропиви. Зібрані листя потрібно подрібнити, залити окропом і настояти шість годин. У відвар можна додати листя мати-й-мачухи, подорожника, ромашки або шавлії. Готовим обполіскуйте волосся відваром.
 • Відвар лопуха. Для цього рецепта знадобиться 20 г подрібненого кореня лопуха і 10 г суцвіть календули. Коріння лопуха можна замінити шишками хмелю в такій же кількості. Прокип’ятіть рослини у літрі води, охолодіть і процідіть. Відвар необхідно втирати в шкіру голови кожні три дні.
 • Лікувальна маска. Для лікування дифузної алопеції можна використовувати і маски, які легко приготувати вдома. Змішайте велику ложку соку алое, таку ж кількість меду і маленьку ложку подрібненого часнику, нанесіть цю суміш на голову і через 20 хвилин змийте теплою водою. Ефективність маски підвищить відвар кропиви, яким слід обполоснути волосся.
 • Процедури з сіллю. Допоможе запобігти випадання волосся і звичайна кухонна сіль: жменю солі потрібно втирати в чисті волосся раз на тиждень, змиваючи теплою водою через 15 хвилин. Вже після декількох процедур стан вашого волосся помітно покращиться.
 • Маска з кефіром. Добре допомагає кефірна маска: знадобиться 250 мл кефіру столова ложка сухої гірчиці і яєчний жовток. Змішайте інгредієнти, нанесіть маску на брудні волосся і добре їх укутайте. Маску потрібно тримати півгодини, після чого її потрібно змити і скористатися бальзамом. Якщо ця маска дуже сильно щипає шкіру, то наступного разу додайте поменше гірчиці.
 • Також дієвими будуть маски, у складі яких є червоний перець, цибулю або алое. Для більшого ефекту можна додати в них рідкі вітаміни А і Е в капсулах, які стануть додатковим джерелом живлення для шкіри голови.

  Народних рецептів для лікування дифузного випадіння волосся існує безліч, і ми навели лише деякі з них. Природні засоби сприятливо впливають на шкіру голови, насичує її вітамінами, покращуючи кровообіг та зміцнюючи волосся. Але пам’ятайте, що навіть при регулярному застосуванні відварів і домашніх масок результат буде помітний не відразу, а тільки через два-три місяців. А якщо волосся продовжують випадати у великих кількостях, не зволікайте і зверніться до лікаря, який підбере необхідне лікування.

  Відгуки про лікування

  Відгук №1

  В минулому році довелося пережити важку стресову ситуацію. Після нервового потрясіння стали сильно сипатися волосся на гребінці залишалися цілі клубки, а після миття голови волосся встеляли ванну. Всього за кілька тижнів шевелюра порідшала наполовину, ніякі народні засоби впоратися з проблемою не допомагали. Довелося звернутися до трихолога.

  Лікар призначив схему лікування, виписав лікувальний шампунь і препарат Міноксидил. Крім цього я ходила на фізіотерапевтичні процедури, пройшла десять сеансів електрофорезу з лікувальними розчинами. Поліпшення настало далеко не відразу, знадобилося близько трьох місяців інтенсивного лікування, щоб випадання волосся припинилося.

  Олександра, Іжевськ

  Відгук №2

  Кілька місяців сиділа на жорсткій дієті, вдалося скинути зайву вагу, але з’явилася інша проблема — стали сильно випадати волосся. Довелося звертатися за медичною допомогою, після обстеження лікар призначив полівітамінні комплекси і пояснив, що причиною дифузного випадіння волосся став авітаміноз і недостатнє харчування.

  Тепер склала правильний раціон, п’ю вітаміни, приймаю Бади з необхідними мікроелементами і використовую лікувальний шампунь для зміцнення волосся. Перші результати вже є, сподіваюся, що скоро повністю впораюся з проблемою.

  Поліна, Москва