Диспепсія шлунка: що потрібно знати про хвороби?

Однією з поширених проблем в області гастроентерології є диспепсія шлунка. Патологія може проявитися як самостійне захворювання або на тлі наявних порушень у системі травлення.

Зміст:

 • 1 Загальна інформація про захворювання
  • 1.1 Причини розвитку диспепсії шлунка
  • 1.2 Діагностичні заходи
 • 2 Як розпізнати симптоми диспепсії шлунка?
 • 3 Які існують методи лікування?

Загальна інформація про захворювання

Останнім часом кількість пацієнтів зі скаргами на неприємні відчуття і дискомфорт в області шлунку стрімко збільшується. Одним з частих діагнозів, які при цьому хворі чують, є диспепсія. У народі захворювання називають синдромом ледачого шлунка.

Причини розвитку диспепсії шлунка

Диспепсія шлунка: що потрібно знати про хвороби?

Розлад травної системи викликає ряд порушень

Патологічний стан являє собою розлад травної системи і може викликати досить неприємні відчуття в процесі їжі або після закінчення трапези. Диспепсичним розладом можуть страждати люди різного віку. Вперше термін почали використовувати в педіатрії для дітей грудного віку.

До основних факторів, що провокує недугу, відносять:

 • Поспіх під час їжі. Погано пережована їжа недостатньо змочується слиною, містить деякі ферменти для запуску процесу перетравлення.
 • Переїдання. Шлунок може впоратися з певним обсягом надійшла їжі. Надлишки якраз і викликають неприємні відчуття в епігастральній області.
 • Неправильне харчування. Регулярне вживання жирної і гострої їжі, копченостей значно навантажують травну систему, сповільнюючи процес перетравлення.
 • Брак ферментів. Захворювання органів ШКТ можуть спровокувати зменшення вироблення ферментів, необхідних для повного розчинення їжі (синдром недостатнього всмоктування).
 • Вживання деяких продуктів. Солодкі газовані напої в надлишку містять вуглекислоту і цукор, що викликають підвищене здуття і газоутворення. Підвищена кислотність, викликана кофеїном, дратівливо діє на слизову оболонку шлунка.
 • Стресові ситуації. Все частіше диспепсія шлунка виникає на тлі психоемоційних перенапруг. Стреси і психологічні травми – основні причини розвитку функціональної диспепсії.

Розвиток недуги у найменших пацієнтів пов’язано з поспішним введенням прикорму і продуктів, з якими шлунок малюка впоратися не в змозі. Розлад травлення часто виявляється у дітей першого року життя, коли травна система ще не готова до великих навантажень в харчуванні.

Розлад функціонування шлунка виникає в основному при неправильному харчуванні і поспіх під час їжі.

Діагностичні заходи

Своєчасне виявлення патологічного стану гарантує швидке одужання без тяжких наслідків для здоров’я. На жаль, далеко не всі пацієнти, які відчувають дискомфорт після прийняття їжі, поспішають звернутися за медичною допомогою, що загрожує переходом захворювання у хронічну стадію.

Диспепсія шлунка: що потрібно знати про хвороби?

Пацієнту потрібно відвідати лікаря-гастроентеролога

Діагностику захворювання слід почати з відвідин лікаря-гастроентеролога. На первинній консультації фахівець зробить огляд пацієнта і розпитає про скарги. У більшості випадків диспепсія проявляється в якості супутнього захворювання (органічна диспепсія) і тому точний діагноз можна буде поставити лише після повного обстеження.

Одним з перших етапів діагностики патологічного стану шлунка є фіброгастродуоденоскопія з біопсією. Метод дозволяє виключити такі захворювання, як виразка і пухлина шлунка, рефлюкс-езофагіт і досліджувати слизову оболонку внутрішньої поверхні органу. При виявленні змінених клітин проводиться процедура взяття матеріалу для проведення біопсії.

Ще один популярний метод обстеження – УЗД внутрішніх органів, у процесі якого обстежуються печінка, підшлункова залоза, жовчний міхур і щитовидка. Для виключення внутрішньої кровотечі і запальних процесів в організмі пацієнта також необхідно здати аналіз калу і сироватки крові в лабораторії поліклініки. При підозрі на інфікування бактерією хелікобактер пілорі проводять спеціальний тест (дихальний або уреазний).

Дослідження гастродуоденальної моторики призначають, коли необхідно визначити порушення моторно-евакуаторної здатності шлунка. За допомогою одних методів можна встановити скоротливу активність, а інші дозволяють зафіксувати біопотенціали, завдяки закріпленим на шкірі електродів в області кінцівок і живота.

Кислотність шлунка визначають при проведенні добового pH-метрії. Метод дозволяє виключити гастроезофагеальний рефлюкс – недуга, при якому їжа з шлунку просувається в зворотному напрямку і потрапляє в стравохід.

Якщо в процесі діагностики виявити патології ШКТ не вдалося, значить, диспепсія має функціональний характер і не є наслідком іншого захворювання.

При диспепсії шлунка важливо провести обстеження для виключення більш серйозних проблем ШКТ.

Про діагностиці захворювань шлунка дізнайтеся з запропонованого відео.

Як розпізнати симптоми диспепсії шлунка?

Більшість патологій органів травного тракту мають загальну симптоматику, що утрудняє постановку точного діагнозу. Першим сигналом порушення роботи травної системи служить поява больових відчуттів у епігастральній області, які виникають постійно протягом 3 тижнів. Дискомфорт у верхній частині шлунка виникає найчастіше після прийняття їжі.

Диспепсія шлунка: що потрібно знати про хвороби?

При патології людина відчуває швидке насичення

Характерною особливістю патологічного стану є відчуття швидкого насичення. Це може бути пов’язано з уповільненим вивільненням антрального відділу шлунка, порушенням моторики. Хоча у деяких пацієнтів процес відбувається прискорено.

При затримці випорожнення у хворого спостерігаються напади нудоти, блювоти, різкі болі в шлунку після їжі. Больовий синдром іноді спровокований підвищеною кислотністю.

Пацієнти, які страждають бродильною диспепсією, відзначають підвищений газоутворення, періодичне бурчання і здуття живота. Ацидофільна флора, сприяє розвитку таких симптомів, розвивається із-за надмірного вживання продуктів харчування, багатих вуглеводами. Процес бродіння значно посилюється в товстому кишечнику. Патології схильні не тільки дорослі, але і діти грудного віку.

Часті проноси виникають при гнильному типі захворювання, який пов’язаний з порушенням перетравлення білків.

Випорожнення будуть мати рідку або кашкоподібну консистенцію, різкий запах гнилі. Крім цього пацієнти скаржаться на метеоризм, відрижка із запахом тухлих яєць. Нерідко спостерігаються ознаки інтоксикації організму.

У малюків першого року життя нетравлення шлунка викликає часті випорожнення (до 8 разів на добу), блювання, зригування. При несвоєчасному зверненні до лікаря тривалий пронос може призвести до порушення водно-сольового балансу і зневоднення, що для немовлят становить серйозну небезпеку.

Біль в епігастрії та загрудинної області, швидке насичення в процесі їжі і нудота – перші ознаки порушення роботи шлунка.

Які існують методи лікування?

Перед тим як призначити лікування, лікар проводить повне обстеження пацієнта і визначає причини, що спричинили розвиток синдрому. Терапія при нетравленні шлунка полягає в усуненні першопричини патологічного стану, якщо воно має органічний характер. При будь-якому перебігу недуги необхідно дотримуватися дієти і виключити з раціону продукти, що викликають неприємні відчуття в області живота.

Диспепсія шлунка: що потрібно знати про хвороби?

Хворобу можна попередити

Полегшити стан хворого при дотриманні деяких правил:

 • Важливо харчуватися часто (5-6 разів на добу), але порції повинні бути маленькими. Так вийде виключити переїдання і підвищене навантаження на травну систему.
 • Їжу слід вживати в спокійних умовах, без поспіху. Ретельно пережована їжа полегшує роботу шлунка.
 • При обмеженому часі краще випити склянку кефіру або йогурту, а повноцінну трапезу перенести на відповідне час.
 • Слід обмежити вживання жирів тваринного походження, кофеїну, быстроусвояемых вуглеводів.
 • Усунення функціональної диспепсії сприяють настої лікарських трав. Перед їжею рекомендується випивати відвар ромашки, шавлії, лимонної або перцевої м’яти.
 • Газовані солодкі напої бажано повністю виключити з меню. Це значно знизить газоутворення.
 • Необхідно відмовитися від куріння особливо перед їжею або натщесерце.
 • При будь-якому типі диспепсії слід відкоригувати режим харчування і періодично влаштовувати розвантажувальні дні.

Медикаментозне лікування призначається для полегшення симптомів нетравлення шлунка. Прокінетики нормалізують моторику травного тракту, ферментні препарати показані при збої в роботі підшлункової залози.

Диспепсія шлунка рідко виникає як самостійне захворювання. Для ефективної терапії необхідно виявити причину розвитку недуги, дотримуватися правильного харчування і виключити шкідливі звички.