Дитина гикає в животі при вагітності: причини, чи варто турбуватися?

Вагітні дівчата недовірливі. Будь-які сигнали організму під час виношування немовляти викликають занепокоєння. В останньому триместрі вагітності майбутню маму хвилюють і занадто часті ворушіння плода, і навпаки, відсутність поштовхів довгий час. Гикавка плоду в утробі викликає чимало запитань у майбутньої мами. Щоб з’ясувати, чи нормально це, потрібно з’ясувати причини нападів, зрозуміти, в якій ситуації занепокоєння доречно.

Гикає малюк?

Термін появи гикавки у плода визначити складно, але зазвичай явище припадає на другий триместр. Малюк починає гикати у другому, але відчуває жінка процес в третьому триместрі. Окремі дівчата відчувають, як дитинка гикає вже на 28-29 тижні, інші лише в 33-34.

Відрізнити гикавку від ворушіння просто. Рефлекторне скорочення діафрагми немовляти нагадує ритмічні несильні поштовхи в одній області, частіше внизу живота. За часом процес також відрізняється. Іноді малюк може гикати не більше п’яти хвилин, іноді процес затягується на годину. Які симптоми відчуває жінка при рефлекторному скорочення в утробі:

 • Відчуття ритмічні;
 • Живіт пульсує в одному місці;
 • Область живота злегка вібрує;
 • Відчуття нагадує цокання годинника.

Дівчата по-різному описують дивний процес, що відбувається всередині, але впізнати його легко. На якому терміні заикал немовля перший раз, не змогла б відповісти будь-яка дівчина – спочатку явище важко відрізнити від звичайних рухів.

Дитина гикає в животі при вагітності: причини, чи варто турбуватися?

Не всі жінки відчувають гикавку внутрішньоутробно. Якщо у мами низька чутливість – вона може зовсім не зрозуміти, що дитина гикає.

Притуплює чутливість жінки підшкірний жир.

Плацента розташована по передній стінці, також зменшує відчуття у дівчат від ворушінь або гикавки.

Причини гикавки

Фахівці не прийшли до єдиної думки, від чого виникає процес у малюка в утробі матері. Дослідження показали, що під час нападів плід не відчуває больових симптомів і дискомфорту. Явище не вважається відхиленням від норми.

Серед лікарів прийнятий ряд версій про причини виникнення гикавки в утробі матері.

Заковтування вод

Однією з причин лікарі називають здатність плоду ковтати рідину, негайно потрапляє в легені. Фахівці встановили, що води потрапляють дитині в рот уже в першому триместрі. Рідина, що надійшла в стравохід, шлунок і легені виштовхується повітрям. Надлишок навколоплідних вод в легенів і шлунку провокує скорочення діафрагми.

Немовля, захоплюючи великий об’єм рідини, відригує її, а потім гикає.

Тренування процесів

Відома версія, що рефлекторне скорочення діафрагми в утробі – ознака сформувалася центральної нервової системи. Ще не народжений дитина здатна контролювати процес дихання і ковтання. Дихальні органи з 35 тижня вже практично підготовлено до роботи поза організмом матері. Малюк може робити дихальні рухи, рідина потрапляє в легені.

Дитина гикає в животі при вагітності: причини, чи варто турбуватися?

Ці причини не повинні турбувати жінку – вони цілком природні.

Нестача кисню

Лікарі вважають, що рефлекс у животі у вагітної викликана кисневим голодуванням плода. Жінка відчуває ворушіння плода і ритмічний поштовх. Подібним чином малюк намагається збільшити доступ кисню. При підозрі на гіпоксію потрібно відвідати лікаря і проконсультуватися, наслідки кисневого голодування бувають страшними.

Активне, пасивне куріння може викликати тимчасову гіпоксію – немовля починає гикати. Майбутня мати повинна розуміти – шкідливі звички у період вагітності варто виключити.

Причиною кисневого голодування стає обвиття пуповини навколо шиї. Обвиття обмежує доступ кисню до органів, сприяє неправильному формуванню та уповільнення зростання немовляти. Діагностувати стан допоможе ультразвукова діагностика вагітної жінки.

Положення тіла матері

Невдала поза вагітної дівчини чинить фізичний тиск на плід, хоча малюк захищений водами і міхуром. Це призводить до деформації органів травлення та дихання дитини, до утруднення виходу повітря.

Особливо часто подібне трапляється на пізніх термінах, при великому розмірі плоду і звичкою мами сидять, нахилившись вперед.

Гикавка при гіпоксії

Для гіпоксії плода характерні симптоми:

 • Підвищена активність малюка. Мама відчуває сильний рух в животі.
 • Рефлекторне скорочення діафрагми проявляється неодноразово за день, причому тривалий. Дитина гикає в животі при вагітності: причини, чи варто турбуватися?
 • Форма живота змінюється, він зменшується.
 • Відзначається втрата ваги вагітної. Виключаються два тижні перед пологами, коли втрата ваги – фізіологічна норма.
 • Серцебиття плоду слабке.

Прислухавшись до власного організму, вагітна дівчина зможе розпізнати гіпоксію. Не обов’язково ознаки вкажуть на кисневе голодування, але краще розповісти лікареві про симптоми. Доктор призначить діагностику, щоб переконатися, що здоров’ю і життю дитини нічого не загрожує.

Потрібна консультація лікаря

Гикавка дитини, відчувається жінкою, вважається нормальним явищем і не вимагає медичного втручання.

Якщо дитина гикає не довше години і не більше трьох разів на день – це норма. Якщо гикавка надто часта, не проходить довго, попутно мама постійно відчуває сильне ворушіння плоду – краще повідомити про те, що відбувається лікаря. Якщо гінеколог визнає скарги пацієнтки обґрунтованими, лікар призначить діагностику, що включає:

 • Ультразвукове дослідження з доплером. Діагностика допоможе визначити порушення кровообігу плаценти, оцінити загальний стан циркуляції крові по судинах пуповини, оцінити зрілість плаценти.
 • КТГ плода. Кардіотокографія – діагностика серцевих скорочень у спокої, рух, при скороченні матки. Допомагає виявити гіпоксію.

Перераховані види діагностик безпечні при вагітності.

Описані ознаки, при яких мама повинна терміново відвідати лікаря. При частому надмірному ворушіння дитини протягом тривалого періоду або при відсутності ворушінь дитини протягом 12 годин. Подія означає, що у немовляти розвивається кисневе голодування.

Вагітній дівчині рекомендовано підраховувати, скільки ворушінь в добу зробив дитина, і помічати, як довго триває рефлекторне скорочення діафрагми.

Лікування

Якщо лікар виявив гіпоксію плода – призначається лікування. Вагітній жінці призначається Курантил, Трентал. Рекомендується вживання кисневих коктейлів.

При підвищеному тонусі матки призначається Але-Шпа і Магнезія.

Кисневе голодування у важкій формі і виявлено на пізньому терміні – потрібна операція штучного розродження.

Що робити мамі

Гикавка малюка – безболісне явище, рідко заподіює незручність при вагітності. Жінка відчуває психологічний дискомфорт через хвилювання за здоров’я малюка. Якщо плід сильно гикає – показано вжити заходів:

 • Легкі фізичні вправи насичують організм киснем. Якщо у дитини почалася гикавка, потрібно зробити зарядку.
 • Майбутній мамі рекомендована щоденна легка прогулянка на свіжому повітрі.
 • Часто жінка відчуває ворушіння і ритмічні поштовхи, якщо перебуває в сидячому або лежачому положенні тривалий час. Досить змінити позу і відчуття зникнуть.
 • Висловлюється думка, що гикавці у дитини сприяє вживання мамою солодощів. Краще виключити кондитерські вироби з раціону і подивитися на результат.Дитина гикає в животі при вагітності: причини, чи варто турбуватися?
 • Не варто перенапружуватися. Рекомендовано робити часті перерви в роботі.
 • Майбутній дитинка можливо замерз. Потрібно укутати ковдрою або тепліше одягнутися, взяти чашку теплого чаю.
 • Жінці в положенні рекомендується пропити курс кисневого коктейлю.
 • Рекомендовано робити дихальну гімнастику. Чергуючи глибокі вдихи і видихи, жінка сприяє збагаченню крові киснем.

Якщо дівчина зауважує, що рефлекс виникає після їжі, потрібно проаналізувати раціон і виключити шкідливі продукти.

Якщо рефлекс виникає нечасто, швидко проходить, робити що-небудь мамі не варто. Потрібно стежити за частотою і тривалістю нападів.

Норми для нападів складно визначити, причини процесу до кінця не виявлені. Але лікарі не рекомендують панікувати, якщо дитина гикає 3-4 рази в день, а тривалість явища не більше чверті години. Напади тривають до 37 тижня або до народження дитини. Майбутня мама повинна змиритися з дискомфортом, який доставляють напади, продовжувати насолоджуватися вагітністю і стежити за харчуванням, способом життя, режимом.

Утроба матері – тимчасовий будинок для малюка, де він росте, набирає вагу. Кожен тиждень для немовляти ознаменувався новим етапом розвитку. Рефлекторне скорочення діафрагми – природне явище, як ворушіння дитини.

Стреси небезпечні для вагітної жінки та дитини – хвилюватися не варто. Рідко гикавка вказує на те, що здоров’я малюка під загрозою. В цілому, явище не вважається патологією, якщо жінка відчуває себе нормально. При цьому плід не дуже активний, але ворушіння помітні – переживати не варто – вагітність проходить, як годиться. Не всі діти гикають в животі у матері і не всі мами помічають зазначений процес, це не свідчить про патологічний стан матері або дитини.