Дитина сильно кашляє: чим лікувати, приймаємо термінові заходи

Кашель – один з перших ознак хвороби. Це захисна реакція організму, яка сприяє очищенню бронхів і трахеї. Існує кілька видів кашлю, а також кілька причин його виникнення.

Зміст:

 • 1 Часті причини кашлю у дітей
 • 2 Різновиди кашлю
 • 3 Дитина сильно кашляє: що робити батькам?
 • 4 Чим лікувати сильний кашель: традиційні методи
 • 5 Чим лікувати сильний кашель: методи народної медицини

Часті причини кашлю у дітей

Кашель у дітей і дорослих викликають одні й ті ж причини. Коли щось потрапляє в наші дихальні шляхи, організм намагається позбутися цього різким видихом. Це може бути мокротиння, пилок, набряк слизових оболонок або навіть синдром патологічного кашлю.

Дитина сильно кашляє: чим лікувати, приймаємо термінові заходи

Кір — причина кашлю

Найбільш часті причини виникнення кашлю наступні:

 • Віруси, які активно розмножуються в організмі і пригнічують імунітет дитини. Симптоми хвороби можуть слабшати, а через деякий час посилюватися знову. Напади кашлю з’являються частіше, вони сильніше виражені і практично нічим не купіруються. Найчастіше це простудне вірусне захворювання, але не можна виключати кір, ангіну чи коклюш.
 • Бактеріальні інфекції, що супроводжуються не тільки кашлем, але і рясними виділеннями з носа.
 • Алергічні реакції, викликані дією алергенів. Такий кашель починається раптово, напади часто посилюються вночі. Часто кашель супроводжується чханням і свербінням.
 • Сторонні предмети, що застрягли в горлі. Допитливість малюків безмежна і часом вона призводить до поганих наслідків. Граючи, діти можуть засунути в рот кулька, горіх, квасоля, маленьку іграшку та інше. З боку це буде виглядати як різкий напад сухого кашлю.
 • Ефективно вилікувати кашель допоможе тільки правильно поставлений діагноз. На жаль, навіть досвідчений лікар не завжди може зробити це з першої спроби. Щоб допомогти лікарю і зрозуміти, чим лікувати дитину, якщо він сильно кашляє, батьки повинні звернути увагу на звук, який дитина видає при покашлюванні. Це допоможе визначити тип кашлю.

  Різновиди кашлю

  Покашлювання може бути різним: сухим або вологим, хрипким або дзвінким, задушливим. За характером кашлю доктор зможе поставити попередній діагноз і почати лікування. У дітей до року кашель найчастіше викликаний різними вірусами і бактеріями.

  Типи кашлю:

  Дитина сильно кашляє: чим лікувати, приймаємо термінові заходи

  Дитячий кашель

  • вологий з виділенням харкотиння, дитина покашлює дуже голосно з характерними булькающими звуками; поява мокротиння після сухого кашлю свідчить про пом’якшення симптомів хвороби
  • сухий кашель може бути гавкаючим з задишкою, хрипотою і свистом; пароксизмальний – проявляється у вигляді нападів, кашель триває так довго, що може призвести до блювоти; хронічний – у дітей з’являється дуже рідко
  • хрипкий (або свистячий) – супроводжується втратою голосу і набряком слизової. Визначити такий кашель можна по подовженому видиху і свистячим хрипів

  Якщо дитина сильно кашляє, ніж лікувати його скаже тільки лікар. Важливо не тільки встановити вид кашлю, але і врахувати його тимчасові характеристики.

  Гостро виник кашель свідчить про гострої вірусної інфекції або запалення. Він може бути сухим або вологим, залежно від захворювання. Гостро виник кашель разом з осиплостью голосу вказує на ймовірність асфіксії. При появі цього виду кашлю без ознак ГРЗ, слід перевірити дихальні шляхи на наявність стороннього тіла. Якщо не перевірити гортань на наявність сторонніх предметів, дитина може задихнутися ще до приїзду швидкої допомоги.

  Затяжний кашель тривалістю більше 2-х тижнів часто є наслідком простудного захворювання. У розшифровці причин виникнення цього кашлю важливо враховувати вік малюка.

  Рецидивуючий кашель присутня у дітей, що страждають бронхіальною астмою. Такий затяжний кашель і вологий.

  Психогенний кашель є реакцією на стрес. Він проявляється тільки в денний час, зникає вночі і під час їжі.

  Нічні напади кашлю характерні для алергії і бронхіальної астми.

  Дитина сильно кашляє: що робити батькам?

  Краще всього відразу ж показати дитину лікарю. Коли ми кашляємо, дихальна мускулатура скорочується і виводить мокротиння. У немовлят і дітей до 3 років ці м’язи нерозвинені, тому відкашлятися вони не можуть. Скупчилася слиз призводить до того, що в легенях осідають віруси, це збільшує ризик ускладнень.

  Якщо з якихось причин неможливо викликати лікаря, слід постаратися полегшити симптоми хвороби.

  Увага! При високій температурі слід негайно викликати швидку допомогу.

  Полегшити кашель допоможуть наступні поради:

  Дитина сильно кашляє: чим лікувати, приймаємо термінові заходи

  Трав’яний чай від кашлю

  • перевірити ніс і горло на наявність слизу або сторонніх предметів
  • напоїти малюка трав’яним чаєм
  • провітрити приміщення
  • стежити, щоб голова дитини була трохи піднята на подушці

  Не варто робити парові інгаляції над картоплею, оскільки вони неефективні. Пара осідає в горлі і не доходить до бронхів.

  Одна з поширених причин, які викликають кашель у дітей – в’язкість мокротиння. Малюки не можуть откашлять її самостійно, тому лікарі призначають муколітики.

  Чим лікувати сильний кашель: традиційні методи

  Самостійне лікування не завжди веде до позитивного результату. Особливо небезпечне самолікування маленьких дітей. Досвідчений фахівець зможе поставити правильний діагноз і призначити відповідне лікування.

  Дитина сильно кашляє: чим лікувати, приймаємо термінові заходи

  Серія Лазолван

  Оглянути дитину мають кілька лікарів: ЛОР, терапевт і лікар-гастроентеролог. Вміст шлунка може вночі потрапити в стравохід і глотку.

  Існує цілий ряд ефективних засобів, які слід мати вдома. Найбільш популярні з них – Мукалтин, Бромгексин, дитячий Лазолван і анісові краплі. Використовувати їх можна тільки після дозволу лікаря. Також він повинен вказати тривалість лікування і одноразову дозу.

  Ліки підбираються виходячи з виду кашлю. Сухий кашель необхідно швидко трансформувати у вологий. Для цього застосовують протикашльові препарати, часте лужне пиття і зігріваючі компреси. У випадках вологого кашлю застосовують муколітики, які розріджують мокротиння і сприяють її виведенню з носоглотки.

  При відсутності температури призначають різні фізіотерапевтичні процедури з лікарськими засобами (електрофорез, інгаляції) і магнітотерапію.

  Психогенний кашель вимагає консультацій психолога. Причина хвороби – психічні та емоційні перевантаження. Як же бути, якщо дитина сильно кашляє, а ніж лікувати невідомо, таблетки тут безсилі. Позбутися від кашлю допоможе комфортна емоційна обстановка в сім’ї. Навантаження повинні чергуватися з періодами відпочинку. Під час нападів потрібно відволікти дитину розмовою, книгою або фільмом.

  Алергічна природа захворювання виявляється не відразу. Алергеном може бути будь-яка речовина, що потрапила в організм, але найчастіше це: пил, шерсть, синтетичні миючі засоби, деякі фрукти. Такий кашель лікується простіше: достатньо з’ясувати причину алергії і захистити від неї дитину.

  Чим лікувати сильний кашель: методи народної медицини

  Дитина сильно кашляє: чим лікувати, приймаємо термінові заходи

  Гірчичники для дитини

  Коли немає можливості відвідати фахівця, а дитина сильно кашляє, ніж лікувати повинен вирішити батько. Народні засоби переносяться дітьми легше, ніж хімічні мікстури і таблетки, але навіть їх слід давати дитині лише після консультації з лікарем.

  При лікуванні кашлю батькам слід звернути увагу на повітря в дитячій кімнаті. Він не повинен бути сухим. Зволожувачі повітря відіграють чималу роль у боротьбі з кашлем.

  Ванни для ніг з гірчицею, гірчичники, банки, масаж і розтирання ефективні в тому випадку, якщо у дитини немає температури. При підвищенні температури вище 37,5 ці методи протипоказані.

  Рясне питво (трав’яні настої, молоко, чай) сприяють заповненню водного балансу і допомагають вивести мокротиння. Напій на молоці не рекомендується використовувати, якщо у малюка сильний нежить, оскільки молоко посилює виділення слизу.

  Найбільш популярними і ефективними «напоями» є: тепла вода з медом, лимонний сік з медом, сік чорної редьки з цукром, алое з лимоном і медом. Чай з малиновим варенням надає заспокійливу і протизапальну дію.

  Якщо кашель викликаний алергією, це можна зрозуміти і без консультації лікаря. Уважні батьки помічають, що перед нападом кашлю дитина контактувала з певними предметами.

  Ваша дитина сильно кашляє, ніж лікувати хворобу ефективно підкаже хороший фахівець, тому не варто відкладати візит до лікаря. Своєчасне лікування гарантує одужання дитини в короткі терміни з мінімальними ускладненнями. В якості додаткових засобів можна використовувати рецепти народної медицини, які успішно застосовували наші бабусі. Настої трав, мед, варення та інше допоможуть полегшити стан дитини, а найголовніше – всі інгредієнти можна знайти практично на будь-якій кухні.