Харчування під час вагітності оповите безліччю легенд і міфів. Хтось вважає, що майбутня мама повинна їсти «за двох», хтось впадає в іншу крайність і сідає на низькокалорійну дієту, боячись набрати зайву вагу. А як насправді повинна харчуватися вагітна жінка, щоб не завдати шкоди своєму організму і організму дитини? Чи взагалі потрібна жінці в цікавому положенні спеціальна дієта?

Відповідь медиків однозначна – дієти вагітним заборонені! Жінка в положенні безумовно повинна стежити за своїм раціоном, однак будь-яке обмеження в групах продуктів або калорійності може завдати шкоди і матері, і дитині.

Раніше вважалося, що плід здатний «взяти» від материнського організму всі необхідні йому речовини. Однак сучасна медицина довела, що в критичних випадках організм жінки починає працювати на власне збереження, ігноруючи потреби плода. Більш того, якщо організм вагітної відчуває голод тривалий час, то вагітність швидше за все завмре або станеться викидень – тіло позбавитися від «зайвого», щоб вижити.

Раціон вагітної жінки повинен складатися з балансу білків, жирів, вуглеводів і клітковини – всі ці речовини потрібні для закладки тих чи інших органів і систем малюка. Однак на різних термінах цей баланс може змінюватися. Приміром, у першому триместрі білків має надходити більше, ніж жирів і вуглеводів. Саме у перші три місяці у плода формуються мозок, серце, система кровообігу і хребет – йому потрібно багато білка.

У другому триместрі йде активний ріст дитини, кількість їжі повинно трохи підвищиться. Не варто боятися збільшення ваги – на даному етапі це необхідно. Якщо дотримуватися збалансованого харчування, то весь вагу піде на потреби плода і після пологів просто зникне.

У третьому триместрі слід налягати на вуглеводи, обмеживши споживання білка. Саме у останні місяці потрібно ретельно стежити за набором ваги, контролювати свій апетит і стежити за затримкою рідини в організмі. Занадто активний набір ваги в цей період чреватий розвитком гестозу, підвищенням рівня білка в крові.

Вагітним слід віддавати перевагу вареним, запеченим, пареним, тушкованим стравам, уникати страв у фритюрі і смажених. Виключіть зі свого раціону копчені, надмірно солоні страви, їжу з оцтом і гострими приправами. Налягайте на городню зелень, сезонні овочі і фрукти, які ростуть у вашому регіоні (тропічні фрукти допускаються, але не варто їх робити основою харчування). Не потрібно ризикувати, пробуючи суші, шашлик, тартари та інші страви, яких може бути сире м’ясо або риба. Кави і чаю слід віддати перевагу чисту воду і несолодкі компоти.

Основних прийомів їжі на добу має бути чотири. Сніданок – не раніше, ніж через півгодини після пробудження, вечеря – за 2-3 години до сну. Для перекусів годяться овочі і фрукти, горіхи і сухофрукти. Здобну випічку, печиво, надто калорійні солодощі краще уникати.

Пам’ятайте, що вагітність – не хвороба, вам не потрібно посилене харчування у великих кількостях. Вам потрібно харчування, багате корисними речовинами, мікроелементами, вітамінами. Тоді після пологів ви швидко повернетеся до звичного вазі, а ваш малюк буде рости здоровим.