Дієта при анальній тріщині: ефект дієтичного харчування

Виникнення анальних тріщин пов’язано з впливом ряду негативних чинників. Зокрема, патологія виникає при загостренні геморою, а також при колітах, патологічних новоутвореннях, при дисбактеріозі. Лікування анальної тріщини призначається індивідуально. У період терапії обов’язковою умовою є дотримання дієти.

Зміст:

 • 1 Ефективність дієти при анальної тріщини
 • 2 Дозволені продукти
 • 3 Що не можна їсти при анальних тріщинах
 • 4 Загальні принципи дієти

Ефективність дієти при анальної тріщини

Дієтичне харчування є одним з основних елементів лікування практично всіх захворювань органів шлунково-кишкового тракту. Це пов’язано з тим, що при таких хворобах робота системи травлення порушується. Дієта сприяє зниженню інтенсивності негативних проявів, позитивно впливає на уражені органи і зміцнює організм.

Дія дієтичного харчування спрямовано на наступні ефекти:

 • Дієта при анальній тріщині: ефект дієтичного харчування

  Рекомендації з харчування

  Усунення симптомів метеоризму. У більшості випадків розвиток анальної тріщини відбувається на тлі функціональних захворювань, що супроводжуються підвищеним газоутворенням. Раціоналізація харчування дозволяє нормалізувати даний процес, усунути неприємні симптоми у вигляді здуття, відчуття тяжкості, постійної відрижки або випускання газів.

 • Зміна консистенції калу. Анальні тріщини супроводжуються інтенсивним больовим синдромом, особливо при дефекації. З-за цього, хворі нерідко відчувають страх перед походом в туалет, і навмисно затримують стілець, що провокує тривалі запори. Дієта дозволяє розм’якшити калові маси, завдяки чому процес дефекації менш болюче.
 • Зниження чутливості стінок кишечника. У період гострої стадії захворювання істотно підвищується ступінь подразливості стінок кишечника. Вони стають більш чутливими до патогенних мікроорганізмів. Правильне харчування необхідно для запобігання запальних процесів та їх подальших ускладнень.
 • Відновлення нормальної кишкової перистальтики. Захворювання, які провокують появу анальних тріщин, найчастіше порушують нормальну роботу кишечника. Дієта необхідна для нормалізації діяльності даного органу та запобігання негативних явищ, пов’язаних з прийомом ліків.

Дієта – один з основних методів терапевтичного впливу на організм при низці розладів органів ШКТ, у тому числі при анальних тріщинах.

Дозволені продукти

В цілому, дієта при анальній тріщині не передбачає суттєві обмеження в кількості їжі, що з’їдається. Однак терапевтичний ефект дієтичного харчування здійснюється тільки в тому випадку, якщо відбувається вживання продуктів, які позитивно впливають на організм в період хвороби. Зважаючи на це, необхідно знати, що треба їсти при анальній тріщині, і які продукти слід тимчасово виключити з повсякденного раціону.

Дозволені продукти:

Дієта при анальній тріщині: ефект дієтичного харчування

Домашній йогурт

 • Кисломолочні продукти. Позитивно впливають на роботу шлунку, усувають запори. Крім цього, надають позитивну дію на кишечник, запобігають розвиток дисбактеріозу і ряду інших негативних явищ. У щоденний раціон рекомендується включити кефір, йогурти або ряжанку. Молоко пити не слід, так як в період хвороби воно важко засвоюється.
 • Сухофрукти. При анальній тріщині рекомендується вживати курагу і чорнослив. Це пов’язано з тим, що такі продукти є повноцінними джерелами вуглеводів. При цьому, вони легко засвоюються, не обтяжують шлунок і кишечник, сприяють пом’якшення калових мас.
 • Крупи. Різні каші, особливо перлову, пшеничну, вівсяну або гречану необхідно вживати кожен день. Крупи рекомендується поєднувати з висівками, які також надають позитивний вплив на органи ШКТ. У добу необхідно з’їдати не менше 60 грамів висівок.
 • М’ясо і риба. Дозволено вживати нежирні види продуктів тваринного походження. Готувати рибу і м’ясо слід на пару або запікати, але ні в якому разі не смажити.
 • Рослинне масло. У щоденний раціон при анальній тріщині слід включити оливкова або лляне масло. Вони ефективні при тривалих запорах, що виникають при анальних тріщинах. Соняшникову олію слід використовувати тільки для заправки салатів.

В цілому, при анальних тріщинах необхідно харчуватися легкозасвоюваними продуктами, які не обтяжують кишечник.

Що не можна їсти при анальних тріщинах

Дієта при анальній тріщині: ефект дієтичного харчування

Що потрапляє під заборону

Існує безліч продуктів, вживання яких заборонено при анальних тріщинах. Їх прийом може викликати різні ускладнення, зробити лікування менш ефективним.

Обов’язковою умовою при дієті є відмова від жирної і гострої їжі, особливо якщо вона приготована шляхом смаження. Крім цього, пацієнтам не слід вживати будь-які види консервованої продукції, або їжу, яка була замаринована. З раціону повністю виключається пшеничний хліб, кондитерські вироби, будь-які види шоколаду, кави. Не рекомендується вживати бобові, а також картоплю і рис.

У період лікування категорично заборонено вживати міцний алкоголь. Це пов’язано з тим, що спиртовмісні напої надають подразнюючу дію на слизову оболонку шлунка і кишечника. Вживання алкоголю при анальній тріщині може викликати посилення симптомів.

Крім цього, напої зневоднюють організм, що неприпустимо, особливо якщо у пацієнта спостерігаються порушення стільця.

У число заборонених продуктів також входять:

 • будь-які види фастфуду і напівфабрикати
 • напої з високим вмістом барвників
 • соки з цитрусових
 • продукти з високим вмістом мінеральних солей
 • гриби

Дієта при анальній тріщині передбачає відмову від ряду продуктів харчування, що негативно впливають на уражену ділянку кишечника і організм в цілому.

Загальні принципи дієти

Дієтичне харчування при анальній тріщині повинно відповідати ряду принципів. Багато в чому саме вони визначають терапевтичний ефект дієти – її позитивний вплив на організм.

Принципи:

Дієта при анальній тріщині: ефект дієтичного харчування

Продукти, багаті клітковиною

 • Рослинна їжа. Вона повинна становити більшу частину раціону. Прийом рослинних продуктів сприяє збагаченню організму клітковину, яка, в свою чергу, позитивно впливає на процеси дефекації. Крім цього, така їжа не травмує гемороїдальні вузли, що сприяє швидкому загоєнню анальних тріщин.
 • Вживання рідини. Щодня необхідно пити велику кількість води. Це сприяє нормалізації роботи кишечника, покращує обмінні процеси. Також вода необхідна для усунення запорів, які є однією з основних причин появи тріщин.
 • Дрібність. Харчування при дієті має бути дробовим. Рекомендується їсти невеликими порціями 5-7 разів на добу. Це забезпечити безперебійну роботу кишечника, і при цьому не обтяжує його.
 • Постійний контроль. У період дієтичного харчування необхідно регулярно відвідувати лікаря для проведення обстежень. Особливо важливим є аналіз крові для визначення рівня гемоглобіну. При тривалому відмову від м’ясних продуктів існує ймовірність гемоглобинового дефіциту, який також є патологією.
 • Різноманітність. Під час дієти не слід щодня вживати однакові продукти харчування. Це пов’язано з тим, що таким чином порушується природний приплив поживних речовин. Крім цього, вживання однакових продуктів може спровокувати негативні реакції з боку кишечника.
 • Харчування при анальній тріщині будується на декількох базових принципах, які характерні практично для всіх видів лікувальних дієт.

  Анальні тріщини – патологія, що потребує спеціального лікування. Дієтичне харчування є одним із способів усунення негативних проявів хвороби, і сприяє швидкому одужанню.