Зміст статті:

 • 1 Харчування: загальні рекомендації
 • 2 Що можна їсти, а що не можна?
 • 3 Аптечка при гіпертонічному кризі

Артеріальна гіпертензія характеризується стійким підвищенням артеріального тиску. І дане захворювання постає провідним фактором ризику розвитку інсульту, інфаркту міокарда, патологічних змін судин, втрати зору та інших серйозних хвороб.

Гіпертонічним кризом називається важкий і небезпечний для життя стан, який викликається занадто великим підвищенням показників артеріального тиску, внаслідок чого відбувається ураження органів-мішеней – нирки, печінка, головний мозок, серце.

Коли діагностується підвищений тиск у пацієнта, лікар спочатку пробує немедикаментозні методи лікування, щоб нормалізувати його на цільовому рівні і стабілізувати. До них відносять оздоровчу дієту (правильне і збалансоване харчування), відмова від шкідливих звичок, обмежене вживання кухонної солі.

Якщо у пацієнта кризовою перебіг захворювання, то в обов’язковому порядку рекомендується певна дієта при гіпертонічному кризі. У зв’язку з цим необхідно з’ясувати, що можна їсти, а від чого необхідно відмовитися? А також дізнатися, яка повинна бути аптечка гіпертоніка, і що буде входити в її склад.

Харчування: загальні рекомендації

Лікарі рекомендують змінити своє харчування таким чином, щоб його калорійність становила стільки калорій, скільки пацієнт витрачає в повсякденному житті. Коли у пацієнта ожиріння будь ступеня, або просто є зайва вага, то слід зменшити калорійність споживаної їжі.

Медична статистика показує, що у 80% випадків на початковій стадії захворювання вдається позбутися не тільки від зайвих кілограмів, але і зменшити показники артеріального тиску.

В склад кухонної солі входить натрій, який здатний затримувати рідину у людському організмі. Тому доктор рекомендує виключити з раціону харчування сіль, або вживати її не більше 2 грам в день. При цьому важливо пам’ятати, що сіль міститься в хлібі, макаронах та іншої їжі.

У харчування необхідно включати продукти, в яких великий вміст магнію, калію, кальцію. Калій забезпечує прискорення виведення рідини і натрію, а магній здатний розширювати кровоносні судини. Крім цього, якщо в раціоні харчування за добу міститься більш ніж 6 грам калію, то сіль можна вживати до 5 грамів за добу, а ще краще використовувати замінник солі для гіпертоніків.

Основні рекомендації по харчуванню:

 • Збагатити харчування поліненасиченими жирними кислотами, які допомагають запобігти розвиток атеросклеротичних змін, крім того, беруть активну участь у розширенні судинних стінок судин крові.
 • Збагатити своє меню продуктами харчування, які багаті рослинною клітковиною (можна їсти сирі овочі, висівковий хліб, горіхоплідні продукти).
 • Якщо у пацієнта в анамнезі надмірна вага – потрібно відмовитися від цукру. У ситуаціях, коли маса тіла хворого в нормі – необхідно скоротити його споживання.
 • Молочні та кисломолочні продукти містять протеїнові речовини, які благотворно впливають на кровоносні судини. Обмежити споживання м’ясних продуктів, яєць в незалежності від виду приготування.
 • Рекомендується дробове харчування, тобто в день потрібно їсти 5-6 разів невеликими порціями.
 • Споживання рідини при артеріальній гіпертензії – це важливо. Пацієнт повинен випивати в день звичайної негазованої рідини до 1,2 літрів.

Якщо у пацієнта був гіпертонічний криз, то протягом тижня після нього рекомендується абсолютно відмовитися від вживання кухонної солі.

І тільки після того, як вдасться стабілізувати показники артеріального тиску на цільовому рівні, можна поступово вводити сіль в раціон харчування.

Що можна їсти, а що не можна?

Багато пацієнтів цікавляться, а що можна їсти після гіпертонічного кризу? Насправді, деякі думають, що раціон харчування доведеться серйозно обмежити, згодом чого меню буде мізерним і прісним, але насправді це не так.

М’ясні страви можна готувати на основі нежирного свинячого м’яса, кролика, яловичини, індички, телятини. Всі молочні продукти низької калорійності можуть бути на столі гіпертоніка.

Особливої корисністю мають такі овочі, як буряк, морква, білокачанна капуста. У них міститься багато клітковини, яка не тільки здатна знижувати кількість шкідливого холестерину, але і забезпечує сприятливий вплив на роботу травного тракту.

Сухофрукти включають в свій склад безліч антиоксидантів, які містять калій, кальцій і магній, і вони необхідні для повноцінного функціонування серцево-судинної системи. Крім цього, свій раціон харчування можна збагатити такими продуктами:

 • Морська капуста, морепродукти.
 • Свіжі фрукти (бажано сезонні, що знижує ймовірність вмісту в них нітратів і шкідливих хімічних речовин).
 • Компоти на основі сухих фруктів, шипшини, сушеної журавлини, взагалі, журавлина при підвищеному тиску корисна завжди.
 • Рослинну олію, натуральні соки, низькокалорійна сметана.
 • Нежирні йогурти,
 • Якщо дотримуватися певної оздоровчої дієти, то відновлення організму відбувається за малий термін, тиск нормалізується на необхідному рівні.

  Тим не менш, існують продукти, при вживанні яких, всі зусилля пацієнта не принесуть необхідного терапевтичного ефекту. Тому, бажано виключити з раціону харчування такі продукти:

  • Копчені, жирні, солоні, мариновані страви.
  • Випічка: булочки, слойки і так далі.
  • Майонез, кетчуп, жирна сметана.
  • Готові напівфабрикати, фаст-фуд.
  • Сало, жирні сири, вершкове масло.
  • Газовані та алкогольні напої.

  Як показує медична практика, навіть з обмеженим набором продуктів можна харчуватися смачно і правильно.

  Аптечка при гіпертонічному кризі

  У будь-якого гіпертоніка повинна бути аптечка, в яку входять препарати гіпотензивного властивості, сечогінної дії і нитропрепарат. Крім цього, в нього входить засіб, який здатний зменшити збудження і напруження людини, засіб від мігрені надає анальгетичну або спазмолітичну дію.

  Дана аптечка дозволяє пацієнту зробити собі самостійну допомогу під час гіпертонічного кризу, і дозволяє дочекатися викликаної бригади швидкої допомоги.

  Деякі пацієнти включають у свою аптечку і гірчичники, які рятують від різкого головного болю на фоні гіпертонічного кризу. Для цього необхідно змочити гірчичник водою і прикласти до потиличної частини голови на 3-5 хвилин.

  Гірчичник здійснює прилив крові до даного місця, внаслідок чого здійснюється розширення кровоносних судин, головний біль стихає, а тиск знижується на кілька міліметрів ртутного стовпа. Аптечка може включати в себе такі медикаментозні препарати:

 • Ніфедипін або Клонідин, який гіпотензивний ефект (разової терапевтичній дозі).
 • Нітрогліцерин, прийнятий усередину (також у разовій терапевтичній дозі).
 • Фуросемід – ліки сечогінної дії (разова терапевтична доза).
 • Нитропрепарат, раніше рекомендований лікуючим лікарем, який попереджає розвиток гострої серцевої недостатності.
 • Діазепам допомагає зменшити збудження людини.
 • Пенталгін здатний зменшити головний біль.
 • У будь-якому випадку, гіпертонічний криз – це вкрай важкий стан людини з непередбачуваними наслідками і імовірними ускладненнями органів-мішеней. Саме тому лікарі завжди рекомендують контролювати показники артеріального тиску протягом дня, щоб вчасно запобігти серйозні наслідки.

  Відео до цієї статті підкаже, що можна їсти гіпертонікам, і якої дієти дотримуватися.