В даний час дизентерія у дитини – це досить часте явище: зазвичай саме у маленьких дітей відсутні базові норми гігієни: наприклад, малюк прийшов додому з вулиці, не помив руки і з’їв цілу упаковку печива. Безумовно, на руках у дитини буде величезна кількість небезпечних бактерій, серед яких можуть знайтися збудники інфекцій. Через деякий час у дитини почнуть проявлятися симптоми захворювання, а батьки будуть намагатися вилікувати недугу, дивуючись, звідки ж улюблений син його підхопив, адже всі продукти якісні.

Симптоми захворювання

Симптоми захворювання зазвичай проявляються швидко: від чотирьох-п’яти годин з моменту зараження. Зазвичай дизентерія визначається за такими ознаками:

 • Наявність рідкого стільця чорнувато-зеленого кольору (зазвичай в ньому будуть присутні кров, слиз і гній);
 • Загальне погіршення самопочуття;
 • Наявність нудоти (і, можливо, блювання);
 • Погіршення апетиту;
 • Наявність головних болів;
 • Сильне обезводнення організму.

Подібними ознаками характеризуються багато кишкові інфекції, тому рекомендується відразу ж відвезти хворого на аналіз до фахівців. Ні в якому разі не намагайтеся лікуватися самостійно (особливо приймати антибіотики без попередньої консультації з лікарем) навіть у тому випадку, якщо симптоми нагадали Вам якесь захворювання, яке Ви змогли вилікувати самостійно. Пам’ятайте, що кишкові інфекції слід вилікувати якомога швидше, особливо якщо вони виникли у дорослого з ослабленим імунітетом або у дитини.

Діагностика

Зазвичай дизентерія діагностується фахівцем за зовнішніми ознаками. Однак, у деяких випадках може знадобитися додатковий аналіз калу (це потрібно для встановлення збудників і для отримання можливості використовувати максимально ефективні антибіотики).

Також можливе проведення наступних видів аналізу:

 • Експрес-діагностика (проведення иммунофлуоресцентного аналізу, або імуноферментного аналізу);
 • Аналіз, пов’язаний з дослідженням кишечника.

Лікування

Лікувати дизентерію необхідно в умовах стаціонару. Кваліфікований лікар допоможе пацієнтові не тільки впоратися з інфекцією, але і компенсувати зневоднення організму.

Легка дизентерія проходить за тиждень, а важка — за кілька місяців. Слід пам’ятати, що лікування має бути постійним і комплексним, інакше захворювання перейде в хронічну форму (особливо це відноситься до дизентерії у дітей).

На жаль, організм людини не здатний виробити імунітет до захворювання, тому не варто виключати повторну можливість зараження.

Оскільки лікування може займати тривалий проміжок часу, рекомендується взяти лікарняний, не посоромившись сказати начальнику фрази типу: «я лечу дизентерію», «лечу кишкові інфекції», «лечу інфекцію у дитини», «лечу ускладнення від захворювання» і так далі.

Також не варто звертатися до всіляких знахарів, говорять такі фрази: «лечу будь кишкові інфекції за день», «лечу дизентерію змовами», «лечу будь-які захворювання за один сеанс» і так далі. Вилікувати Вас такі «фахівці» не зможуть, а дорогоцінний час Ви втратите. Пам’ятайте, що особливо небезпечне захворювання у дитини, і у дорослого зі слабким імунітетом, оскільки воно легко переходить у важку форму з ускладненнями.

Заходи профілактики

Як і усі кишкові інфекції, дизентерію легко запобігти, але складно вилікувати. Пам’ятайте, що, дотримуючись нескладні заходи профілактики (особливо рекомендовані при наявності в сім’ї маленьких дітей) можна уникнути захворювання. Ось список основних правил:

Ретельно мийте руки

Дизентерія не даремно називається хворобою немитих рук. Кілька років тому вчені провели цікавий аналіз: скільки предметів громадського користування в середньому чіпає кожна людина.

Результати аналізу вразили всіх: середньостатистична людина щодня доторкається до кільком тисячам предметів громадського користування: дверні ручки, поручні, візки в супермаркетах -список можна продовжувати нескінченно.

Саме тому варто мити руки не тільки перед кожним прийомом їжі, але і після приходу додому. Пам’ятайте, що вилікувати кишкові інфекції у важкій формі вкрай проблематично, тому як у дорослої людини, так і у дитини повинні сформуватися індивідуальні правила гігієни.

Дотримуйтесь правил гігієни при приготуванні їжі

З особливою ретельністю мийте фрукти та овочі, що призначаються в їжу для дітей. Пам’ятайте, що краще витратити пару хвилин на миття кожного яблука, ніж брати відпустку на лікування інфекції у дитини.

На відпустці не пийте воду з водойм і не харчуйтеся на ринках

На жаль, у дітей (а іноді навіть у дорослої людини!) відсутнє почуття небезпеки: в незнайомій країні вони воліють не купувати воду в пляшках, а спокійно попити з-під крана. Безумовно, це набагато економічніше, однак, в країнах, що розвиваються влади не мають звички стежити за чистотою води, в результаті чого саме в ній мешкають збудники інфекцій.

Те ж саме відноситься до купання в неперевірених прісних водоймах: кишкові інфекції не гинуть у прісній воді, тому завжди буде ризик зараження. Особливо це стосується дітей, які виїхали на канікули в село або екзотичну країну: зазвичай у дитини бажання переважають над розумом, тому він відразу ж побіжить купатися у водоймі. Саме тому у дорослої людини обов’язково повинен бути аналіз води, в якому буде вказано повне відсутність інфекцій. Тільки в цьому випадку можна пускати дітей у воду. Краще провести відпустку на березі привабливою річки, взагалі не заходячи у воду, ніж кілька тижнів приймати антибіотики, намагаючись пролікувати недугу.

При захворюванні (або підозрі на захворювання) когось із членів сім’ї, введіть спеціальний режим

Якщо у когось з ваших близьких є симптоми подібної інфекції, необхідно відразу ж вжити заходів: заведіть йому окремий посуд і дезінфікують після кожного прийому їжі, намагайтеся не користуватися предметами побуту без попередньої дезінфекції, намагайтеся утриматися від тактильних контактів з хворим, при наявності в будинку дітей обов’язково госпіталізують хворого.

Згадуючи про таку хворобу, як дизентерія, не можна не згадати про такі хвороби, як холера і сальмонельоз.

Сальмонельоз

Незважаючи на те, що ознаки сальмонельозу давно відомі, дане захворювання вважається найпоширенішою інфекцією на планеті. В основному це пов’язано з тим, що бактерії, що викликають захворювання, не змінюють смак їжі, тому люди навіть не припускають, що стало носіями інфекції. Також високий відсоток інфекції серед дітей молодше двох років, відвідують громадські установи.

Симптоми

Гострий сальмонельоз дуже просто обчислити, оскільки його симптоми відрізняються від інших захворювань:

 • Наявність ознобу і сильних головних болів;
 • Підвищена температура тіла (вище 38,9);
 • Відчуття ломоти в кістках;
 • Знижений апетит і апатія;
 • Наявність рідкого стільця (він може бути зеленуватого кольору з кривавими домішками).

Зазвичай сальмонельоз проявляється швидко: через 3-4 години після інфікування. Саме тому слід звертати особливу увагу на стан дітей через деякий час після прийому їжі (наприклад, якщо у дитини з’явився рідкий стілець, малюк починає вередувати і плакати, то слід негайно викликати лікаря, здатного провести аналіз захворювання). Не слід самостійно давати дитині антибіотики, не порадившись з лікарем: Ви можете не вилікувати дитину, а лише нашкодити йому.

Діагностика

Зазвичай лікар робить аналіз калу, з допомогою якого легко виявити збудників сальмонельозу. Якщо припущення підтвердилися, то рекомендується надати для аналізу продукти, які їв хворий.

Лікування

Зазвичай лікування проводиться в інфекційній палаті з обов’язковим контролем стану хворого. Лікування сальмонельозу у дорослої людини обов’язково включає в себе антибіотики і строгу дієту.

Якщо ж стан хворого стабільний, то лікар може відправити пацієнта додому після промивання шлунка.

Слід пам’ятати, що відразу ж після виписки не можна виходити на роботу: необхідно дотримувати постільний режим хоча б кілька днів. Не посоромтеся зателефонувати роботодавцю і повідомити про свій стан наступними фразами: «зараз мені рекомендований постільний режим ,і я приймаю антибіотики», «Я лечу сальмонельоз», «Я проходжу лікування інфекції і приймаю антибіотики» і так далі.

Профілактика

Пролікувати захворювання досить складно, простіше не допускати його. Для цього слід дотримуватися кількох нескладних правил:

 • Купуйте м’ясні і рибні продукти тільки в перевірених місцях

Висока вартість продуктів не є стовідсотковою гарантією їх якості, але все одно варто утриматися від придбання підозрілі на вигляд і нечувано дешевих продуктів: заощадивши зараз, Ви витратите набагато більше на лікування і антибіотики.

 • Дотримуйтесь основних правил гігієни;
 • Особливо ретельно ставитеся до яєць і виробам, основним компонентом яких вони є

Багато людей заражаються сальмонельозом після поїдання неякісних десертів з високим вмістом крему, приготованого з заражених яєць. Тому ретельно перевіряйте інформацію про продукт і дату його виготовлення. Краще витратити кілька зайвих хвилин, аніж потім витрачати час на лікування.

Холера

Холера є вкрай небезпечним захворюванням з високою смертністю. Особливе розвиток холера отримала в жарких країнах: таке середовище є максимально сприятливої для холерного вібріона. Основне зараження відбувається завдяки потраплянню вібріона в організм через воду (незважаючи на те, що у дорослої людини в шлунку є певний кислотний бар’єр, вбиває збудника, велика кількість рідини знизить опір організму).

Симптоми

Основними ознаками хвороби є:

 • Наявність нудоти (можлива і блювота);
 • Наявність рідкого стільця (каламутний);
 • Наявність гострого болю в області живота;
 • Можлива легка задишка і наявність судом (характерно для важкої форми).

При наявності даних ознак рекомендується відразу ж звернутися до фахівця (особливо, якщо Ви перебуваєте за кордоном, де найчастіше не буває якісних ліків). Ні в якому разі не варто безконтрольно приймати антибіотики, оскільки Ви ризикуєте додатково отруїти власний організм невідповідним препаратом.

Діагностика

Зазвичай холера легко діагностується лікарем при дослідженні калу інфікованого. Пам’ятайте, що, оскільки холера — це захворювання епідемічного типу, лікар обов’язково поставить Вам питання про те, де Ви купалися і що Ви вживали в їжу -це необхідно для того, щоб оповістити місцевих жителів про дотримання заходів безпеки.

Лікування

Холера лікується в залежності від ступеня тяжкості:

 • Легка холера

У цьому випадку захворювання проходить без лікарського втручання. Пацієнту необхідно дотримуватися спокій, пити багато рідини і намагатися якомога менше перебувати в навколишньому середовищі, оскільки він є носієм захворювання.

 • Середня холера

З цього рівня тяжкості пацієнт обов’язково повинен перебувати в лікарні і приймати антибіотики. Лікарський персонал повинен проводити заходи, спрямовані на відновлення водного балансу організму. При дотриманні комплексу заходів, захворювання можна пролікувати за кілька днів.

 • Важка холера

Ця форма зазвичай проявляється у дорослої людини з ослабленим імунітетом. Щоб не тільки пролікувати недуг, але і уникнути ускладнень, необхідно дотримуватись спеціальної дієти, приймати ентеросорбенти, проводити фізіопроцедури і виконувати всі рекомендації для попереднього типу хвороби.