Добова норма цинку для жінок, джерела елемента

Організм людини унікальний завдяки можливості синтезувати їжу таким чином, щоб виділяти всі необхідні для нормальної життєдіяльності вітаміни і мінерали. До групи важливих для правильного функціонування усіх систем організму елементів відноситься цинк. Це речовина незамінне за своїми функціями.

Зміст:

 • 1 Функції цинку в жіночому організмі
 • 2 Недолік цинку у жінок: симптоми
 • 3 Надлишок цинку у жінок
 • 4 Добова доза цинку
 • 5 Де міститься цинк?
 • 6 Засвоєння цинку в організмі

Функції цинку в жіночому організмі

Добова норма цинку для жінок, джерела елемента

Корисні властивості цинку

Цинк є другим за важливістю (після заліза) елементом для жіночого організму. Він допомагає загоювати рани, покращує імунітет, стимулює мозкову діяльність.

Крім того, цинк впливає на зір, виконує антиоксидантні функції і стимулює синтез білків. Це позитивно позначається на здатності організму ефективно протистояти стресам. Достатня кількість цинку в жіночому організмі зумовлює легку переносимість передменструального синдрому і стабільний емоційний фон.

Для жінки цинк є надзвичайно важливим елементом, особливо це відчувається під час вагітності та лактації. Він відповідає за зменшення ризику ускладнень при виношуванні дитини і за повноцінність харчування дитини в період внутрішньоутробного розвитку.

До того ж цинк сприяє виробленню серотоніну – гормону щастя. А також разом з іншими мікроелементами (цинк підвищує інтелект і покращує пам’ять, концентрацію, працездатність. З допомогою цинку можна навіть поліпшити свій нюх і привести в порядок смакові рецептори.

Участь цинку в синтезі білків підвищує обмін речовин та покращує стан волосся і нігтів. Вченими було доведено, що концентрація цинку в сивому волоссі набагато менше, ніж в пігментованих, а значить, для боротьби з втратою волосся необхідно вживати більше продуктів, що є природним джерелом мікроелемента або ж приймати препарати, що містять цинк.

Недолік цинку у жінок: симптоми

Добова норма цинку для жінок, джерела елемента

До чого призводить нестача елемента

Недолік цинку найчастіше представлений значним списком серйозних порушень в організмі. В цей список можуть входити:

 • патології шлунково-кишкового тракту
 • погана засвоюваність поживних речовин
 • довго загоюються рани і порізи, навіть дрібні
 • значне випадіння волосся, ламкість нігтів
 • порушення гостроти зору
 • виникнення виразки та цукрового діабету
 • безпліддя, викидні або ж проблеми з виношуванням плоду при нестачі цинку під час вагітності

Крім перерахованих симптомів можуть бути зміни психічного-емоційному стані жінки, а також велика кількість неврологічних проблем. По досягненні похилого віку дефіцит цинку проявляється суглобовими болями і може привести до розвитку ревматизму і артриту.

Дефіцит цинку може проявлятися у багатьох напрямах, тому необхідно постійно підтримувати стабільне та своєчасне поповнення запасів цинку в організмі жінки. При виявленні симптомів недостатньої присутності цинку в організмі потрібно обов’язково ввести в раціон продукти, насичені даними речовиною, або ж почати прийом цинксодержащих препаратів. Будь-яку хворобу, пов’язану з дефіцитом цинку, набагато простіше запобігти, ніж лікувати.

Надлишок цинку у жінок

Добова норма цинку для жінок, джерела елемента

Тиреоїдит як симптом надлишку

Надлишок лікарського засобу, навіть самого невинного, може стати для людини отрутою. Недарма великий швейцарський лікар Парацельс говорив «В ложці ліки, у чашці – отрута». Якщо говорити про цинку, то його надлишок може погано позначитися на самопочутті жінки. До симптомів надлишок цієї речовини відносяться стан слабкості та нудота з блюванням. Крім цього, практично завжди присутні неусвояемость інших елементів, зокрема міді, марганцю та заліза. Таке трапляється при неконтрольованому прийомі цинксодержащих ліків і біологічно активних добавок, що мають у складі даний елемент.

Іноді надлишок цинку може з’явитися у людей, що дотримуються нераціонального режиму харчування або ж вживають напої і продукти, упаковка яких може перетворити навіть корисну їжу на отруту через свою токсичність. Вміст харчових продуктів в цинковій посудині часто є причиною отруєння. Нерідко мають місце отруєння на виробництві при виготовленні цинкових фарб і так далі.

Самим небезпечним симптомом надлишку цинку є фіброзне переродження підшлункової. Патологія проявляється заміщенням функціональних клітин залози звичайної сполучною тканиною. Крім того, є ще аутоімунні хвороби, причиною яких є надлишок цинку: тиреоїдит, червоний вовчак та інше.

Добова доза цинку

Для підтримання нормальної життєдіяльності в організмі жінки знаходиться всього близько 2 грамів цинку. Не можна допускати зменшення цього запасу, так як недолік цинку загрожує великими проблемами зі здоров’ям, але також не слід навмисно перевищувати дозу.

Добова норма цинку для жінок, джерела елемента

Цинк в різному віці

Необхідно вживати в їжу продукти, багаті цим мінералом або ж приймати лікарські засоби, що мають у своєму складі цинк.

Добова норма цинку для жінок може змінюватися залежно від активності способу життя та вікової категорії. За середніми медичними даними норма наступна:

 • 14-18 років – 9мг
 • від 19ти і старше – 8мг
 • під час вагітності – від 12 до 13мг
 • для годуючих жінок – від 11 до 12мг

При цьому не можна забувати, що при тривалому прийомі препаратів, які містять цинк, засвоюваність погіршується міді. В цьому випадку треба додатково приймати або продукти, багаті міддю, або ліки, що містять даний елемент.

Цинк в лікарських препаратах приймається за годину до їжі або через 2 години після неї. Не можна одночасно приймати препарати заліза і цинку. Це призводить до поганого засвоєння обох мікроелементів.

До речі, саме з підвищення заліза в організмі можна судити про нестачі цинку в організмі жінки.

Де міститься цинк?

Добова норма цинку для жінок, джерела елемента

Топ продуктів з цинком

Кожна жінка, що проявляє турботу про своє здоров’я, зобов’язана знати, в яких продуктах і в якій кількості міститься цинк. Щоб заповнити в своєму організмі запаси цього елемента, необхідно включити в свій раціон яловичину, м’ясо кролика, рибу, яйця і морепродукти.

Для вегетаріанців теж є величезна кількість цинксодержащих продуктів рослинного походження: фрукти і ягоди (апельсини, лимони і чорна смородина), овочі (цибуля, часник, буряк, картопля, деякі види капусти, спаржа) і крупи (геркулес, неочищений бурий рис і гречка).

У цей список можна включити мед, горіхи, квасоля, горох, зелений чай, гірчицю, гарбузове та соняшникове насіння.

Перелік продуктів дуже великий. Але є декілька нюансів: вміст цинку може різко знизитися, якщо ці продукти очищені і термічно неправильно оброблені.

Наприклад, багато хто плутають білий і бурий рис, тоді як у білому рисі цинку немає зовсім, а при надмірній термообробці він розпадається і в бурому рисі.

На жаль, не завжди можна отримати достатню дозу цинку з їжею. По-перше, у багатьох рослинах немає необхідного запасу речовини з-за збідненої грунту. По-друге, вживання великої кількості молочних продуктів і добавок кальцію перешкоджає повноцінному засвоєнню цинку. Також противниками цього мінералу виступають кофеїн і алкоголь, які сприяють виведенню цинку з організму.

Засвоєння цинку в організмі

Безсумнівно, для кращого засвоєння цинку необхідно правильно і збалансовано харчуватися. У раціоні жінки повинні бути присутніми не одні лише крупи і бобові, але і яловичина, молоко, сир, м’ясо птиці і кисломолочні продукти. Проблема «однокомпонентного» харчування полягає в тому, що вживання виключно круп перешкоджає достатнього отримання цинку, так як в них міститься фитиновая кислота. Містяться в тваринному білку амінокислоти – цистеїн і метіонін – сприяють кращому засвоєнню мінералу. Звичайно, самим кращим продуктом за вмістом цинку є устриці, але далеко не кожна жінка може собі дозволити включити в раціон виключно морепродукти.

Дріжджі, що входять до складу хліба та квасу, також благотворно впливають на отримання цинку. Ферменти дріжджів в значній мірі покращують засвоєння мінералу, так як можуть перешкодити фитиновой кислоти. Різні горіхи, такі як мигдаль, волоські горіхи фісташки, багаті білком, що дозволяє краще засвоїти цинк, яким ці горіхи теж насичені.

Прихильникам вегетаріанських і веганских дієт необхідно ретельно відслідковувати споживання цинку в достатній кількості, тому що в рослинній їжі міститься велика кількість фитиновой кислоти. Для повноцінного утримання мікроелемента в організмі може знадобитися консультація лікаря з метою призначення цинксодержащих препаратів.

Крім того, є список продуктів, які порушують засвоєння речовини організмом. До них належать чай, кава, сіль і цукор (а також цукровмісні продукти і напої, алкогольні напої.

Крім продуктів засвоєнню цинку можуть перешкодити лікарські препарати, наприклад, сечогінні засоби. Вони різко збільшують потребу жінки в мінералі.

Необхідність отримання цинку організмом жінки достатньо обгрунтована. Без цього мікроелемента багато систем організму не зможуть нормально функціонувати. При непереносимості цинксодержащих продуктів обов’язково потрібно приймати вітаміни з вмістом даної речовини, але перед прийомом в обов’язковому порядку слід проконсультуватися з лікарем.