Доброякісне позиційне запаморочення: лікування, види

ДППЗ – це доброякісне позиційне запаморочення, яке безпосередньо пов’язане з порушенням вестибулярного апарату. Під час такої патології людина часто відчуває запаморочення, що виникає при найменших поворотах голови. Захворювання досить поширене і легко лікується, тому при перших симптомах слід звернутися за допомогою до фахівця, щоб якомога швидше позбутися від недуги.

Зміст:

 • 1 Клінічна картина, опис патології
 • 2 Причини виникнення захворювання
 • 3 Симптоматика
 • 4 Діагностичне дослідження
 • 5 Ефективне лікування, на думку медиків

Клінічна картина, опис патології

Запаморочення є симптомом багатьох захворювань, тому треба дізнатися повну характеристику патології ДППЗ. Кожне слово в назві має своє значення.

Доброякісне позиційне запаморочення: лікування, види

Запаморочення

«Доброякісний» – це означає, що патологія не має негативних наслідків і в майбутньому може легко ліквідуватися. «Пароксизмальное» – означає, що хвороба нападоподібний. «Позиційне» – говорить про положення тіла, а «запаморочення» – це самий важливий симптом. Хоча хвороба сама по собі нескладна і виліковна, все ж є безліч тонкощів.

Пароксизмальное стан голови проявляється при її поворотах. Найчастіше захворювання поширюється лише по одному півкулі, тому людина по поворотам і нахилам зможе обчислити, яка саме частина головного мозку уражена.

Головною відмінністю даної патології від інших захворювань головного мозку або порушень центральної нервової системи є те, що повністю відсутній головний біль, шум і дзвін у вухах. Людина може відчувати: погойдування, блювоту, нудоту.

Якщо вчасно звернутися до кваліфікованого лікаря, то хвороба швидко виліковується, хворий вже через кілька тижнів зможе повноцінно працювати і повернутися в нормальний ритм життя. Захворювання може швидко прогресувати, якщо людина знаходиться в горах або глибоко під водою, в тих місцях, де високі перепади тиску.

Ремісія може легко повторитися через 3-5 років, тоді важливо також негайно йти до лікаря, оскільки лікування може бути зовсім іншим.

Причини виникнення захворювання

Основною причиною патології є порушення функціональності вестибулярного апарату. Якщо кристали або отоліти не зникають, а накопичуються в рідини каналів, то відбувається подразнення рецепторного апарату, і згодом відбувається запаморочення.

Доброякісне позиційне запаморочення: лікування, види

Причин безліч патології

Також до розвитку патології призводить запалення внутрішнього вуха – коли в каналі накопичуються солі кальцію, звані статолиты. Коли хворий повертає або нахиляє голову, шматочки солі починають відколюватися від вушної мембрани і рухатися по каналу, з-за чого і виникає погойдування і обертання. Найсильніший напад настає після ранкового пробудження і різкого підйому.

Позиційне запаморочення також можливе у пацієнтів, які страждають остеохондрозом або дегисценцией каналу (ураження будь-якого головного каналу: заднього, вертикального, переднього або горизонтального). Якщо не вчасно встановити діагноз, можливо розвиток приглухуватості.

Додатковими причинами виникнення хвороби є:

 • хвороба Меньєра
 • наслідки після оперативного втручання
 • дія медикаментів, в першу чергу запаморочення викликає Гентаміцин
 • травма голови або черепа
 • дистонія головного мозку, мігрень, спазми артерії
 • інфекційне запалення каналу – лабіринтит

Досі медиками не до кінця вивчені всі причини можливої хвороби, однак, незважаючи на це патологія не небезпечна для життя.

Симптоматика

У жінок доброякісне позиційне запаморочення трапляється в кілька разів частіше, ніж у чоловіків. Характерний вік від 45 до 60 років, однак хвороба може проявитися і в більш ранньому віці.

Основними симптомами позиційного стану є:

Доброякісне позиційне запаморочення: лікування, види

Дзвін у вухах

 • Несподівані напади запаморочення, особливо під час рухів і обертань
 • Тривалість нападу не більше 30 секунд
 • Хворий відчуває гострий біль у вухах, хворіти буде вухо, на стороні якої відбулося порушення
 • Відчуття нудоти, позиви на блювоту
 • Розмита видимість
 • Пітливість і жар
 • Блідість шкіри
 • Запаморочення відбувається нерегулярно: напад може повторюватися кілька разів протягом дня, а може і пару раз в тиждень

Якщо вести спокійною спосіб життя, не робити різких рухів головою, то напади запаморочення можуть зовсім не потурбувати.

Діагностичне дослідження

Якісне обстеження допоможе впритул підійти до вивчення основної причини і встановлення діагнозу. Лікар повинен викликати у пацієнта штучне запаморочення при допомозі спеціального обладнання і тестів. Викликаються системно симптоми на деякий період, на ністагм і латентний обертання. Найбільш популярною процедурою є Дікс-Холпайк.

Тест проводиться наступними діями:

Доброякісне позиційне запаморочення: лікування, види

Діагностичні заходи

Для початку пацієнта саджають на диван або кушетку. Потім за допомогою вправи повертають голову хворого, більший кут повороту робиться на бік ураженого вуха (ні в якому разі не можна нахиляти голову, тільки повертати). Потім лікар фіксує голову в спеціальному положенні, щоб кут обертання зберігся. Далі хворого акуратно укладають на кушетку горілиць, голова повинна трохи звисати за край, бути закинутою. Після цього лікар чекає реакцію людини і стежить за його очима, якщо відбувається ністагм, пацієнт говорить про запамороченні, і тоді фіксується напад ДППЗ. Далі пацієнта знову саджають, і якщо знову крутиться голова, то діагноз підтверджується. Повторно проба не проводиться, так як дія буде мінімальною, штучні симптоми будуть слабко виражені.

Крім цього, лікар повинен направити пацієнта на проходження МРТ і рентген шийного хребта, щоб визначити наявність остеохондрозу.

Всі ці процедури дозволяють точно визначити причину захворювання, щоб призначити правильний метод лікування.

Ефективне лікування, на думку медиків

Якщо своєчасно почати лікування, то згодом можна уникнути ускладнень, небезпечних для здоров’я людини, і швидко піти на поправку.

Медики на сьогоднішній момент розробили три види лікування:

Доброякісне позиційне запаморочення: лікування, види

Цикл вправ

 • медикаментозна терапія
 • немедикаментозна – лікування за допомогою спеціально розроблених вправ
 • хірургічне оперативне втручання

В першу чергу пацієнту призначають процедури і вправи. Завдяки комплексу вправ вдається нормалізувати роботу вестибулярного апарату, хворий почне нормально реагувати на простір, всі згустки і отоліти розсмоктуються. Впоратися з запамороченням вдається завдяки таким фізичним процедур:

 • вправа Брандта-Дароффа
 • маневр Лемперта
 • процедура Эпли
 • маневр Семонта

Основна суть даних вправ в тому, щоб визначити, в якому саме положенні пошкодження каналів головного мозку, і задіяти здорові судини. При цьому під час процедури людині одночасно зміщують положення голови і тулуба, здійснюються нахили в різні сторони. Така щоденна профілактична розминка голови корисна навіть здоровим людям.

Медикаментозна терапія. Лікар виписує потрібні медикаменти, які служать додатковою підтримкою і дозволяють не тільки прибрати больовий спазм, але і лікують основну причину захворювання. Найчастіше призначаються вестибулолитики, седативні ліки та протиблювотні засоби.

Якщо стан пацієнта вкрай занедбана і медикаментозне втручання не допомагає, тоді призначається операція. Проводяться наступні операційні дії:

 • Здійснюється закупорка каналу кістковою стружкою або воском.
 • Видалення ураженого вестибулярного нервового відростка, який безпосередньо пов’язаний з внутрішнім вухом.
 • Проводиться лабіринтектомія.
 • Лазерна операція – акуратно виправляють деструкцію лабіринту.
 • При позиційному запамороченні до операцій вдаються вкрай рідко, загальний відсоток подібних випадків не більше 2 відсотків. Позитивний Результат лікування, пацієнт одужує через місяць.

  Якщо патологія знайдена у малюка, то досить повноцінного контролю, так як хвороба з віком може пройти сама собою.

  Отже, якщо Вам поставили діагноз ДППЗ, не слід панікувати. Захворювання не смертельне і швидко виліковується. Головне, правильно виконувати всі рекомендації лікаря, проводити профілактичні процедури і вчасно реагувати на симптоми.