Емфізема: симптоми, причини появи і як лікувати

Хвороба виникає в два рази частіше у чоловіків, ніж у жінок. Причому люди пенсійного віку схильні до захворювання сильніше. У зв’язку з цим людям з групи ризику необхідно займатися діагностикою та профілактикою цього захворювання.

Зміст:

 • 1 Емфізема – що за хвороба
 • 2 Причини виникнення емфіземи
 • 3 Симптоми емфіземи легенів
 • 4 Діагностика і прогноз захворювання
 • 5 Лікування емфіземи

Емфізема – що за хвороба

Емфізема: симптоми, причини появи і як лікувати

Загальні положення емфіземи легенів

Назва походить від грецького «надувати». Лікарі називають емфіземою таке захворювання легень, коли розширені повітряні простори у дистальних бронхіол, з виникненням деструкції альвеолярних стінок. Іншими словами, в легенях відбувається підвищене газоутворення в альвеолярної тканини, причому в легенях накопичується не кисень, а вуглекислий газ і інші домішки, що порушують кровообіг в органах дихання і призводять до деструкції. А це, в свою чергу, негативно впливає на серце. Підвищується тиск усередині легенів, з-за цього здавлюються внутрішні артерії, що викликає навантаження на серцевий м’яз і виникає хвороба – хронічне легеневе серце.

У хворих емфіземою повітря в легенях накопичується у великій кількості і ніяк не бере участь в процесі дихання. З-за цього тканину органу перерастягивается і стає нездатна працювати як раніше. Як наслідок скорочувальна здатність легень втрачається і людина отримує кисневе голодування. Сполучна тканина розростається в легенях і бронхах, заміщаючи повітряні ділянки легенів, і виникає бронхоспазм. Через цих змін виникають повітряні мішки в легенях різноманітного розміру.

З даного визначення видно, що емфізема – хвороба небезпечна. Вона призводить до недостатності дихання за рахунок ураження легень, втрати працездатності, інвалідності, плюс до всього, порушує роботу серця.

Раніше хвороба була супутньою патологією при таких захворюваннях органів дихання, туберкульоз, пневмонія, онкологія. Але зараз виявлення емфіземи легень як самостійної хвороби виникає все частіше.

Причини виникнення емфіземи

Емфізема легенів поділяється на первинну дифузну – викликану втратою еластичності і міцності легенів. При такому стані бронхіальна прохідність не порушується. І вторинну, викликану різними захворюваннями, які призводять до підвищення тиску в альвеолах.

Емфізема: симптоми, причини появи і як лікувати

Куріння здатне спровокувати недугу

Фактори, що викликають первинну емфізему можна виділити наступні:

 • Вроджені патології ферментної системи.
 • Різні травми і операції на органі.
 • Куріння – найбільш часта причина виникнення первинної емфіземи. Страждають хворобою в основному курці зі стажем більше 5 років. З-за тютюнового диму відбувається руйнування перегородки між легеневими клітинами.
 • Патологічна мікроциркуляція.
 • Вдыхаемая з повітрям пил – найбільш часто страждають хворобою шахтарі та робітники на будівельному виробництві.
 • Причини появи вторинної емфіземи:

 • Наявність хронічного обструктивного бронхіту – найбільш часта причина розвитку вторинної емфіземи. Саме при ньому йде перерозтягнення альвеол.
 • Бронхіальна астма.
 • Хронічний аутоімунний бронхіоліт.
 • Туберкульоз.
 • Онкологічні захворювання легенів.
 • Пневмонія.
 • Також існує вікарна емфізема. Вона виникає як відповідь здорового легкого на поразку другого. Воно збільшується в розмірах, щоб компенсувати недолік кисню в хворому органі. При цьому прохідність бронхів значно підвищується.

  Як видно, причин розвитку захворювання багато, у зв’язку з цим потрібно ретельно стежити за своїм здоров’ям – вести здоровий спосіб життя, при роботі на шкідливих виробництвах щорічно обстежуватися, а після важких інфекційних захворювань легенів проходити повний курс відновлення.

  Симптоми емфіземи легенів

  Емфізема: симптоми, причини появи і як лікувати

  Сильна задишка, що супроводжується переривчастим диханням

  Підступність хвороби в тому, що вона виникає поступово. У початковій стадії захворювання симптоми відсутні і виникають тільки при значному ураженні органу. Отже, які основні симптоми емфіземи:

  • Задишка – перший ознака, який можна помітити у хворих. Спочатку з’являється при фізичних навантаженнях, потім у стані спокою. Під час нападу пацієнт зазвичай сидить, нахилившись вперед, тим самим намагаючись полегшити стан. Вдих хапальний риб’ячий, а при видиху хворий стискає зуби, надуває щоки і шумно, довго видихає. Шкіра в ці моменти набуває рожевий колір. Тому хворих емфіземою під час нападу називають «рожевими пыхтельщиками».
  • Зниження артеріального тиску.
  • Кашель – виникає після появи задишки. Він несильний з мізерною прозорою мокротою.
  • Пітливість.
  • Біль, що локалізується в одній з половин грудної клітини або за ній.
  • Втрата маси тіла – виражене прояв даного симптому говорить про несприятливий прогноз захворювання.
  • Людина втрачає працездатність – йому важко робити навіть найпростіші, повсякденні речі.
  • Грудна клітина змінює свою форму – вона розширюється, піднімається, ніби застигає на вдиху і стає циліндричної форми.
  • Міжреберні проміжки і надключичні області розширюються.
  • Пальці рук стають схожі на барабанні палички – кінцеві фаланги товщають, що говорить про тривалому кисневому голодуванні.
  • З’являється синюшність обличчя.

  При емфіземі уражаються багато органів, так, при ураженні кишечника можуть спостерігатися такі ознаки, як біль у животі, здуття, бурчання при роботі шлунка, рідкий кал з кров’ю. При ураженні нирок спостерігається мізерне сечовипускання червоного кольору. При ураженні серця порушується його ритм, розвивається тахікардія, а сам орган розширюється вправо.

  Емфізема проявляє себе вже на пізній стадії захворювання, чим сильніше пошкодження легенів, тим яскравіше симптоматика.

  Діагностика і прогноз захворювання

  Емфізема: симптоми, причини появи і як лікувати

  Як визначити наявність захворювання

  Діагностика емфіземи проводиться за допомогою клінічного аналізу крові, спеціальних приладів, препаратів, рентгенологічного обстеження та комп’ютерної томографії.

  Для дослідження функції дихання використовуються такі медичні прилади, як пикфлоуметр і спірограф. У пикфлоуметр пацієнт повинен провести видих у стані спокою після двох вдихів. Пристрій дозволяє оцінити рівень звуження бронхів і відрізнити емфізему від інших легеневих захворювань.

  Спірограф здатний визначити життєву ємність легенів, зміна дихального об’єму, максимальну вентиляцію і ступінь дихальної недостатності. Для проведення тесту хворому необхідно щільно притиснутися ротом до мундштука, зробити глибокий вдих і потім повільний видих. Після цього процес повторюється, тільки з максимальним зусиллям. І це все необхідно виконати три рази. За даними результатами лікар буде розшифровувати спірометрію.

  Також для того, щоб відрізнити різні захворювання легень та ефективність лікування застосовують тести з бронхорозширювальними препаратами.

  При емфіземі взятий аналіз крові покаже збільшену кількість червоних кров’яних тілець – еритроцитоз.

  Рентген легенів має велике значення при діагностиці захворювання. У пацієнта з емфіземою він покаже розширені порожнини в різних відділах легень.

  Комп’ютерна томографія дозволяє побачити підвищену прозорість легень.

  Який же прогноз у даного захворювання? Відновити зруйновані альвеоли неможливо, у зв’язку з цим повністю одужати неможливо. Від того наскільки запущена хвороба до початку лікування, залежить швидкість виникнення серцевої і легеневої недостатності. Але емфізема в кінцевому підсумку призводить до інвалідності.

  Лікування емфіземи

  Емфізема: симптоми, причини появи і як лікувати

  Обов’язкове правило: правильно підібрана дієта

  Все лікування даного захворювання зводиться до того, щоб прибрати причину такої патології і знизити прогресування дихальної недостатності. Проводиться амбулаторно під наглядом терапевта і пульмонолога. Стаціонарне лікування проводиться тільки при важких формах захворювання.

  Хворим емфіземою призначають збалансовану дієту багатим вмістом вітамінів і мінералів. Обов’язково вживати сирі овочі і фрукти. Обмежують вуглеводну їжу, яка може посилити прояв дихальної недостатності.

  Необхідно повністю відмовитися від паління як активного, так і пасивного.

  При інфекційних ускладненнях призначають антибактеріальні засоби, препарати для розширення бронхів і муколітики. При розвитку «легеневого серця» призначають сечогінні засоби і ліки, що поліпшують роботу серця.

  На початковій стадії захворювання хороший успіх у лікуванні має киснева терапія. При цьому пацієнт протягом п’яти хвилин вдихає повітря зі зниженим кількістю кисню, а потім протягом такого ж часу звичайний повітря.

  Для розширення бронхів і найкращому відходженню мокротиння використовуються масажі – точковий, класичний і сегментний.

  Також обов’язково проводиться лікувальна дихальна гімнастика. Вона навчає пацієнта правильно дихати з максимальним залученням в процес діафрагми і міжреберних м’язів.

  У комплексі з дихальними вправами призначається лікувальна фізкультура, як приклад – ходьба на короткі відстані, а після поліпшення стану – ходьба по сходам до 3 поверху з контролем дихання.

  Необхідно виключити різкі рухи, сильні вдихи з великим об’ємом повітря, інтенсивні вправи. Правильно підібрані вправи покращують кровообіг і збільшують активність роботи збережених альвеол.

  Поряд з медичним лікуванням, можна застосовувати і народні засоби. Для підтримки організму використовують різні трави з бронхолітичних дією, які виводять мокротиння, зменшують запалення. А також трави для підтримки імунітету. До них можна віднести – шавлію, м’яту і меліси, листя евкаліпта, корінь солодки, хвощ польовий, аніс та інші.

  Слід пам’ятати, що покладатися на одні народні засоби не можна. Необхідно комплексне лікування, тільки так можливо підтримувати органи дихання в робочому стані.

  З даної статті видно, що така хвороба, як емфізема легенів важка, підступна. Виявляється вже на пізній стадії захворювання призводить до інвалідності. Тому необхідно проходити щорічно діагностику тим, хто знаходиться в групі ризику, а це – чоловіки пенсійного віку, робочі шкідливих виробництв, курці зі стажем більше 5 років, а також людям, переболевшим інфекційними захворюваннями легенів.