Фізичний розвиток дитини: довжина тіла, вага, окружність голови, склад тіла дитини, прорізування зубів

Зміст статті:

  • Довжина тіла дитини
  • Вага дитини
  • Окружність голови
  • Склад тіла дитини
  • Прорізування зубів

Фізичний розвиток включає досягнення повного зростання і відповідного ваги, а також збільшення розмірів всіх органів (крім лімфатичну тканину, яка зменшується в розмірах). Ріст від народження до підліткового періоду відбувається у дві фази. Перша фаза (з народження до віку 1-2 роки) — це фаза швидкого зростання, хоча швидкість росту знижується протягом цього періоду. У другу фазу (від близько 2 років до початку пубертату) дитина додає у зрості приблизно однаково кожен рік. Пубертат — процес фізичного дозрівання від дитини до дорослого. Підлітковий період передбачає вікову групу; пубертат відбувається під час підліткового періоду. В пубертатному періоді відбувається другий період витягування, трохи відрізняється у хлопчиків і дівчаток. Всі параметри фізичного розвитку можуть наноситися на стандартні криві зростання, доступні на сайті Центрів з контролю і запобігання захворювань за адресою http://www.cdc.gov/growthcharts/.


Довжина тіла дитини

Довжина тіла вимірюється у маленьких дітей, які ще не можуть стояти; зростання вимірюють, коли дитина може стояти. В цілому, довжина тіла у нормальних доношених немовлят збільшується приблизно на 30 % до 5 місяців і більш ніж на 50 % до 12 місяців; немовлята додають у зростанні 25 сантиметрів протягом першого року життя; зростання у п’ять років приблизно в 2 рази більше, ніж довжина тіла при народженні не пов’язана з патологією, підлітковий період прискореного росту наступає пізніше і дитина наганяє однолітків, при цьому зростання перетинає центильные лінії, поки дитина не досягне генетично детермінованого зростання. У віці 18 років для хлопчиків залишається майже 2,54 сантиметра зростання і трохи менше для дівчаток, для яких зростання завершено на 99 %. У дівчаток із справжнім передчасним статевим дозріванням (у віці до 6 з половиною років) рано виникає період прискорення росту разом з появою менархе в маленькому віці і обов’язково низьким зростанням у зв’язку з раннім закриттям зон росту.

Вага дитини

Вага збільшується аналогічним чином. Нормальні доношені немовлята зазвичай втрачають від 5 до 8 % початкової маси тіла в наступні кілька днів після народження, але відновлюють первісну масу тіла протягом 2 тижнів. Потім вони додають від 14 до 28 г/добу до 3 місяців, потім 4000 м між 3 і 12 місяцями, подвоюючи масу тіла при народженні до 5 місяців, потроюючи до 12 місяців і збільшуючи її практично в 4 рази до 2 років. У віці між 2 роками і настанням пубертату щорічно вага збільшується на 2 кг. Епідемія ожиріння серед дітей, яка зазначається в даний час, призвела до значно більших прибавкам ваги, навіть серед дуже маленьких дітей. В цілому хлопчики важче і вище дівчаток, коли зростання завершується, оскільки у хлопчиків довший період препубертатного зростання, великі прибавки зростання під час пубертатного стрибка зростання і більш тривалий підлітковий стрибок зростання.

Окружність голови

Окружність голови відображає розмір головного мозку і рутинно вимірюється аж до дворічного віку. При народженні головний мозок становить 25 % від розмірів дорослого, а окружність голови складає в середньому 35 див. Окружність голови збільшується в середньому на 1 см/міс протягом першого року життя; при цьому надбавки більше в перші 8 місяців, а до 12 місяців головний мозок завершує половину його постнатального росту і становить 75 % від розмірів дорослого. Окружність голови збільшується на 3,5 см за наступні 2 роки; до 3 років головний мозок становить 80 % від розмірів дорослого, а до 7 років 90 %.

Склад тіла дитини

Склад тіла (вміст жиру і води в організмі) змінюється і впливає на об’єм розподілу ліків. Вміст жиру швидко збільшується з 13 % при народженні до 20-25 % до 12 місяців, забезпечуючи характерний круглолиций вигляд більшості немовлят. Надалі повільне зниження змісту жиру в організмі відбувається до преподросткового періоду, коли воно становить приблизно 13 %. Знову невелике збільшення відбувається до настання пубертату, потім вміст жиру в організмі знову може знижуватися, особливо у хлопчиків. Після пубертатного періоду у дівчаток вміст жиру в організмі залишається стабільним, в той час як у хлопчиків є тенденція до невеликого зниження.

Вміст води в організмі, що вимірюється як відсоток маси тіла, що становить 70 % при народженні, знижуючись до 61 % до 12 місяців (що практично дорівнює вмісту води в організмі дорослої). Ця зміна відбувається у зв’язку зі зниженням позаклітинної рідини з 45 до 28 % маси тіла. Внутрішньоклітинна рідина залишається відносно сталою. У віці старше 12 місяців відзначається повільне і варіабельне зниження позаклітинної рідини і збільшення внутрішньоклітинної рідини до рівня дорослого організму, що становить 20 і 40 % відповідно. Відносно більший вміст рідини в організмі, її висока швидкість обміну і порівняно високі втрати з поверхні тіла (через пропорційно більшій поверхні тіла) призводять до того, що діти більш чутливі до нестачі рідини, ніж старші діти.

Прорізування зубів

Прорізування зубів вариабельно в першу чергу з-за генетичних факторів. В середньому у нормальних немовлят до 12 місяців є 6 зубів, 12 зубів до 18 місяців, 16 зубів до 2 років, всі зуби (20) прорізуються до 2 з половиною років; молочні зуби змінюються постійними між 5 і 13 роками. Прорізування молочних зубів відбувається однаково у хлопчиків і дівчаток; постійні зуби мають тенденцію до більш раннього появи у дівчаток. Прорізування зубів може наступати пізніше як сімейна особливість або як наслідок таких захворювань, як рахіт, гипопитуитаризм, гіпотиреоз, синдром Дауна.