Зміст статті:

 • 1 Чому розвивається артеріальна гіпертонія
 • 2 Як впливає гіпертонія на вагітність
 • 3 Як лікувати гіпертонію гестационную
 • 4 Прееклампсія – симптоми, патогенез та ускладнення
 • 5 Післяпологова гестационная гіпертонія

Термін гестационная гіпертензія використовується для позначення стану жінки, при якому, починаючи з 20-го тижня вагітності, відзначається підвищений артеріальний тиск без інших симптомів прееклампсії.

При цьому раніше ПЕКЛО у вагітної було в нормі. Гестационная гіпертензія може бути симптомом ранній стадії прееклампсії.

У деяких випадках причиною її виникнення є нерозпізнана до цього хронічна артеріальна гіпертонія. Зазвичай медикаментозне лікування гестационной гіпертонії не потрібно і прогноз результату вагітності сприятливий.

Якщо ж у сечі вагітної виявляється велика кількість білка, то мова йде про прееклампсії – небезпечному стані, яке несе загрозу для життя плода і здоров’я матері.

Чому розвивається артеріальна гіпертонія

Зазвичай у вагітних артеріальний тиск знижений, що пояснюється численними внутрішніми і зовнішніми факторами. Це є природний стан, який проходить після пологів.

Але іноді артеріальний тиск навпаки підвищується. Високими вважаються показники від 140/90 мм. рт. ст. При цьому неважливо, підвищуються обидві цифри або тільки одна.

Вагітна жінка може не відчувати жодних тривожних симптомів і відчувати себе абсолютно нормально. Оскільки артеріальна гіпертонія під час вагітності може бути ознакою починається прееклампсії, лікар ретельно контролювати артеріальний тиск і стан вагітної перед постановкою остаточного діагнозу.

Діагноз артеріальна гіпертонія підтверджується лише у 5-7% вагітних жінок. У групу ризику потрапляють:

 • Жінки, які виношують першу дитину.
 • Вагітні старше 30 років.
 • Пацієнтки, які страждають ожирінням.
 • Жінки, у яких в роду хтось страждав гестационной гіпертензією або прееклампсією.
 • Хворі на цукровий діабет.
 • Жінки з нирковою недостатністю та іншими патологіями сечостатевої системи.
 • Пацієнтки з багатоплідною вагітністю.
 • Цим жінкам слід з самого початку вагітності контролювати артеріальний тиск і рівень білка в сечі і знаходиться під постійним медичним наглядом.

  Як впливає гіпертонія на вагітність

  Вплив гестационной гіпертензії на перебіг вагітності і розвиток плоду безпосередньо залежить від термінів вагітності та показників артеріального тиску. Чим раніше проявилися симптоми гіпертонії і чим вище тиск, тим більше ускладнень може виникнути.

  Варто відзначити, що далеко не завжди гіпертонія при вагітності переходить в прееклампсію і приносить серйозні проблеми. Більшість жінок добре переносять цей стан до 37 тижня вагітності – на цих термінах артеріальний тиск зазвичай нормалізується.

  Але іноді високий тиск зберігається до самих пологів, що теж не несе прямої загрози станом матері та дитини і не дає жодних небажаних наслідків і ускладнень – за умови, що гіпертонія протікала в легкій формі, і у жінки немає асоційованих захворювань. Єдине, до чого треба приготуватись, це до штучного стимулювання пологової діяльності, а можливо, і кесаревого розтину.

  Прееклампсія розвивається лише у 1 з чотирьох пацієнток з діагнозом гестационная гіпертонія. Вона може розвинутися як під час виношування дитини, при пологах чи після них. При цьому ризик розвитку цієї патології збільшується до 50%, якщо підвищений артеріальний тиск було зазначено до 30 тижня вагітності.

  Гіпертонія в період виношування дитини у важкій формі, як і прееклампсія, може призвести до відшарування плаценти, передчасних пологів, затримки росту плода.

  Часто лікар пропонує госпіталізацію вагітної, щоб мати можливість постійно контролювати стан її і майбутньої дитини.

  Як лікувати гіпертонію гестационную

  Як і було сказано, при легкій формі артеріальної гіпертензії при вагітності ніякого специфічного медикаментозного лікування не потрібно. Але лікар-акушер призначить профілактичні заходи, щоб не погіршити стан вагітної та плода і запобігти прогресуванню гіпертонії, і перехід в прееклампсію.

  Дії лікаря будуть наступними:

  • Додаткове ультразвукове дослідження плода, щоб переконатися в нормальному кровопостачання плаценти, об’єм навколоплідних вод та розвитку плода;
  • Допплеграфия, що дозволяє оцінити кровоток і стан судин плода та плаценти;
  • Призначення на біофізичний профіль;
  • Направлення на аналіз крові та добовий аналіз сечі з метою виявлення рівня білка.

  Всі ці аналізи і дослідження дозволять точно визначити, наскільки серйозно стан матері і дитини. Якщо результати щодо будуть в нормі, артеріальний тиск підвищений незначно, і загальний стан вагітної та плода задовільний, показань до перебування на стаціонарі немає.

  Вагітна може перебувати вдома до пологів (якщо термін не досяг 39 тижні), дотримуючись постільний режим і обмеживши фізичну активність. Але потрібно буде регулярно здавати аналіз сечі, щоб вчасно виявити підвищення рівня білка, і постійно контролювати артеріальний тиск.

  Відвідувати лікаря для контрольного огляду в цьому випадку слід 1-2 рази в тиждень. Також будуть виконуватись такі процедури:

 • Контроль поштовхів плода за день – їх підраховує вагітна;
 • Нестрессовый тест, біофізичний профіль плода раз в 1-2 тижні.
 • Ультразвукове дослідження один раз в 2-3 тижні.
 • Звернутися негайно до лікаря або викликати «швидку допомогу» потрібно в тому випадку, якщо артеріальний тиск різко зросла, з’явилися сильні набряки і значна прибавка у вазі, турбують порушення зору, головні болі і запаморочення, нудота і блювота. Симптомами відшарування плаценти є болі внизу живота, кров’янисті виділення або кровотечі.

  Вагітну з такими ознаками негайно госпіталізують і, беручи до уваги ступінь тяжкості її стану, стан плода і терміни вагітності, будуть стимулювати штучні пологи або ж вживати заходів щодо пролонгування вагітності.

  Якщо термін ще не досяг 34 тижні і артеріальний тиск при цьому 160/90 мм. рт. ст. і вище, то вагітна також буде госпіталізована. Їй призначать гіпотензивні препарати для нормалізації тиску і гормональні препарати для прискорення та стимулювання розвитку життєво важливих органів дитини.

  Це необхідно для того, щоб у разі передчасних пологів або вимушених штучних у плода розкрилися легені і він зміг вижити. Лікарі будуть намагатися максимально пролонгувати вагітність, щоб плід встиг повноцінно розвинутися.

  Але якщо стан стане критичним, будуть проведені штучні пологи або кесарів розтин, навіть якщо до терміну нормальних пологів ще далеко.

  Прееклампсія – симптоми, патогенез та ускладнення

  Прееклампсія – це патологія вагітних після 20-го тижня, одне з ускладнень гестационной гіпертензії, при якому відзначаються такі симптоми:

  • Підвищення артеріального тиску;
  • Набряки;
  • Протеїнурія.

  Прееклампсія по своїй суті це одночасний прояв артеріальної гіпертензії і гіперурикемії або протеїнурії. Залежно від вираженості проявів патології розрізняють прееклампсії легкого та важкого ступеня.

  У одних вагітних при прееклампсії може майже не збільшуватися білок в сечі і артеріальний тиск не вище 90 мм. рт. ст., але при цьому будуть страждати інші органи.

  У деяких більш яскраво виражається протеїнурія, в інших кількість білка незначно, але артеріальний тиск екстремально висока. Передумовами до розвитку прееклампсії, які можна виявити на ранніх термінах вагітності, є такий дефект плацентації, як відсутність впровадження війок тробофласта в маткові артерії.

  У нормальному стані у вагітної відбувається збільшення об’єму крові при зниженні опірності стінок судин. Але при такому дефекті, що веде до розвитку прееклампсії, відбувається зворотне: серцевий викид і обсяг плазми зменшуються, у той час як опірність судин підвищується.

  Такі зміни впливають на кровопостачання нирок, серця, головного мозку і плаценти ведуть до спазмів судин, зміни проникності їх стінок і коагуляційної системи. Ускладнення у вагітної, що може викликати прееклампсія:

 • Крововиливи головного мозку.
 • Судоми.
 • Набряк легенів.
 • Відшарування плаценти.
 • Ниркова недостатність.
 • У плода спостерігаються затримка росту, ацидоз, гіпоксемія. Ступінь тяжкості ускладнень залежить від термінів вагітності, на яких проявилася прееклампсія, супутніх патологій вагітної та якості медичного обслуговування. Ризики при прееклампсії легкого ступеня, якщо жінка перебуває під медичним наглядом, наступні:

  • Виникнення судом – не більше 0,1%;
  • Відшарування плаценти – 1%;
  • Внутрішньоутробна смерть плода – менше 1%;
  • Затримка розвитку плода – від 5 до 13%;
  • Передчасні пологи – від 15 до 55%.

  Якщо прееклампсія проявилася до 34 тижня вагітності, то ризик дитячої смертності та захворюваності у матері більш значний, тому жінка завжди поміщається на стаціонар і знаходиться під постійним медичним наглядом.

  Післяпологова гестационная гіпертонія

  Зазвичай артеріальний тиск при гестационной гіпертонії нормалізується через кілька тижнів після пологів. Весь цей час лікар буде продовжувати спостерігати за породіллею, так як в деяких випадках прееклампсія розвивається і після виношування дитини.

  Якщо навіть через три місяці після пологів артеріальний тиск залишається високим, ставиться діагноз «хронічна гіпертонія». У цьому випадку рекомендується стати на облік у кардіолога в районній поліклініці і продовжувати спостерігатися там. Навіть ті жінки, які не потрапляють в групу ризику, не застраховані від розвитку гестационной гіпертензії.

  Ускладнень та наслідків цього стану можна уникнути, якщо стежити за своїм здоров’ям, регулярно відвідувати лікаря для планового огляду, не допускати стрімкої збільшення у вазі і не зловживати солоними стравами та продуктами під час вагітності. Відео до цієї статті розповість, як бути при гіпертонії під час вагітності.