Гідрокалікоз нирок: лікування, діагностика, як розпізнати

Гідрокалікоз нирок – на жаль, нерідке ускладнення багатьох захворювань сечовидільної системи. У статті описуються механізми одно – і двостороннього ураження нирок, способи діагностики та лікування захворювання.

Зміст:

 • 1 Що таке гідрокалікоз нирок?
 • 2 Причини розвитку захворювання
 • 3 Симптоми гидрокаликоза
 • 4 Особливості локалізації захворювання
 • 5 Діагностика гидрокаликоза
 • 6 Способи лікування гидрокаликоза
  • 6.1 Народні засоби
 • 7 Профілактика гидрокаликоза

Що таке гідрокалікоз нирок?

Гідрокалікоз нирок: лікування, діагностика, як розпізнати

Гідрокалікоз нирок

Гідрокалікоз нирок не є самостійним захворюванням. Це симптом, при якому збільшується розмір чашково-лоханочного апарату нирок з-за порушення процесу відтоку сечі в сечовий міхур. Через здавлення ниркової тканини кровообіг у ній порушується і тканину нирки атрофується, втрачаючи свої нормальні функції.

У переважній більшості випадків процес гидрокаликоза носить односторонній характер (тобто вражає тільки одну нирку). У жінок зазвичай страждає права нирка, що обумовлено анатомічними особливостями будови організму. Двосторонній гідрокалікоз зустрічається лише у 15-20% випадків, проте несе велику небезпеку для здоров’я і життя пацієнта.

Гідрокалікоз нирок – супутнє ураження сечовидільної системи, яке виникає із-за порушення відтоку сечі. Розвиток гидрокаликоза веде до порушення функції нирок, а двостороннє ураження – до ниркової недостатності.

Причини розвитку захворювання

Гідрокалікоз нирок: лікування, діагностика, як розпізнати

Камені в нирках

Причини гидрокаликоза можуть бути вродженими або набутими протягом життя. Вроджений гідрокалікоз виникає із-за вроджених деформацій чашково-мискової системи, перегинів сечоводів, а також слабкості м’язового апарату нирки. Перераховані вроджені особливості фізіології перешкоджають нормальному виділенню сечі, однак симптоми гидрокаликоза можуть при цьому бути згладжені і не виявлятися в дитячому віці.

До набутих причин належать туберкульоз сечовидільної системи, пухлини, пісок, камені в нирках, запальні процеси або травми. Також здавлення сечоводів може відбуватися із-за запалення заочеревинного лімфатичного вузла.

Гідрокалікоз в якості симптому може проявлятися при рясному вживанні рідини, рефлюксі сечі в нирку, інтоксикації або інфекції організму. Типовим захворюванням, яке призводить до гидрокаликозу, є пієлонефрит – запальний процес у нирках.

Причини гидрокаликоза нирок можуть бути різні — від вроджених особливостей будови до інфекційних захворювань. В залежності від етіології перебіг і симптоми захворювання можуть бути різні, виявлення причини необхідно для ефективного лікування.

Симптоми гидрокаликоза

Прояви гидрокаликоза нирок залежать від форми перебігу хвороби. Якщо він є вродженим або хронічним процесом, то для пацієнта його наявність практично не буде помітно. Однак, якщо гідрокалікоз розвивається у вигляді гострого патологічного процесу на тлі іншого захворювання, то його прояви буде яскраво виділятися по відношенню до звичайного стану організму.

До основних симптомів гострого гидрокаликоза відносять:

Гідрокалікоз нирок: лікування, діагностика, як розпізнати

Гострий біль

 • нудоту, блювоту
 • постійні позиви до сечовипускання при малому відділенні сечі
 • сильне підвищення температури в період затримки сечі і різке зниження в разі відновлення відтоку
 • різкий біль у попереку, що віддає в пах і низ живота

Крім того, про наявність гидрокаликоза може свідчити болючість при промацуванні поперекової області. У пацієнтів зменшується кількість відокремлюваної сечі, при цьому вона стає каламутною, можливі домішки крові і різкий, неприємний запах.

Симптоми стають очевидними при гострому, що швидко розвивається патологічному процесі. Під час загострення пацієнт відчуває біль, підвищення температури, але головним симптомом є зміна в процесі сечовипускання.

Особливості локалізації захворювання

Гідрокалікоз нирок: лікування, діагностика, як розпізнати

Місце хвороби

Якщо гідрокалікоз розвивається однобічно, то суттєвої різниці між ураженням правої і лівої нирки не існує. Однак є статистичні дані про те, що права нирка дещо частіше уражається лівої, що може бути пов’язано з розподілом м’язового тонусу в організмі.

Двостороннє ураження частіше пов’язують із спадковою схильністю та системними захворюваннями. Крім того, при двосторонньому гидрокаликозе більш імовірне виникнення ускладнень. Серед них інфікування ниркової тканини бактеріями, інфільтрація клітинами імунної системи (веде до зниження функції нирок), сильне збільшення кровопостачання (може викликати крововилив).

Двосторонній нирковий гідрокалікоз виникає відносно рідко, але його наслідки небезпечніше із-за ризику розвитку ускладнень і ниркової недостатності.

Діагностика гидрокаликоза

При зверненні пацієнта до лікаря (нефролога, уролога) фахівець спочатку збирає анамнез, проводить огляд, розпитування пацієнта, потім обмацує область попереку. Як говорилося раніше, одним з очевидних симптомів захворювання є болючість при пальпації нирок. Після цього пацієнтові належить пройти комплексну діагностику, що включає в себе лабораторні та апаратні дослідження.

Гідрокалікоз нирок: лікування, діагностика, як розпізнати

Виявлення патології

Насамперед пацієнту потрібно здати загальні аналізи – кров і сечу, для визначення наявності запального процесу. Потім пацієнту призначаються біохімічні аналізи для визначення збудника захворювання, щоб підтвердити або виключити інфекційну природу гидрокаликоза.

Апаратна діагностика включає в себе рентгенологічне дослідження органів черевної порожнини і зокрема нирок з введенням контрастної речовини, КТ, МРТ, УЗД. Всі ці методи обстеження дозволяють візуалізувати і наочно спостерігати стан нирок і причину затримки у них рідини – перегини або закупорку сечоводів.

Діагноз гідрокалікоз ставиться при надлишку рідини в нирках і збільшення в розмірах чашок і мисок. При цьому симптом затримки сечі повинен бути диференційований з іншими захворюваннями органів черевної порожнини.

Для встановлення діагнозу гидрокаликоза вимагається комплексний підхід до діагностики, що дозволяє точно виявити причину розвитку захворювання, форму його здійснення і стан органів на момент діагностики.

Способи лікування гидрокаликоза

Гідрокалікоз нирок: лікування, діагностика, як розпізнати

Що призначають лікарі

Схема лікування вибирається в залежності від встановленої етіології. Для зняття запалення і часткового усунення симптому хворому призначаються знеболюючі і протизапальні засоби – Вольтарен, Диклофенак, Але-Шпа.

При виявленні інфекції пацієнту призначаються антибіотики групи аміноглікозидів і фторхінолонів. Після курсу антибіотиків та протизапальних препаратів функції нирок підлягають також відновлював лікування. Якщо причина була в будові сечоводів або наявності пухлин або каменів, то проводиться хірургічне або ендоскопічне лікування.

Народні засоби

В якості додаткових коштів лікар може порадити народні кошти. Необхідно уточнити можливість їх застосування, оскільки якщо у пацієнта є камені в нирках або перегин сечоводу, їх застосування може бути небезпечно.

Популярними народними засобами лікування гидрокаликоза нирок є відвар з листя брусниці, мучниці, а також Бади на основі лікарських рослин – Фитолизин, Цистон, Канефрон. Зверніть увагу, що їх застосування не скасовує медикаментозного лікування.

Спосіб лікування гидрокаликоза безпосередньо залежить від причини його виникнення. В якості допоміжних засобів можуть використовуватися також і народні засоби, але їх застосування можливе не у всіх випадках.

Профілактика гидрокаликоза

Для профілактики необхідно виключити фактори ризику захворювання – вести здоровий спосіб життя, вживати достатню (але не завелику) кількість чистої води, не піддавати нирки переохолодження і своєчасно лікувати інфекції сечостатевої системи.

Важливо звертати увагу на стан нирок вагітним жінкам. З-за тиску плода може відбутися опущення правої нирки, яке може спричинити за собою гідрокалікоз або інші захворювання.

Крім того, важливо звертати увагу на симптоми затримки рідини, візуальна зміна сечі і поява неприємного запаху. Швидкий початок лікування – запорука успішного одужання пацієнта, запущена форма хвороби може призвести до приєднання вторинних інфекцій і ниркової недостатності.

Для профілактики гидрокаликоза необхідно не допускати розвитку ускладнень при захворюваннях сечостатевої системи, а також дотримуватися загальні правила здорового способу життя. Особливу увагу до здоров’я слід проявляти вагітним жінкам.