Гикавка у новонароджених після годування: що робити прості рішення

Молодих батьків регулярно переслідують страхи за здоров’я новонародженого немовляти. Відповідальні мами уважно стежать за стільцем крихти, температурою тіла. Гикавка після годування нерідко викликає занепокоєння у недосвідчених батьків. Їх прагнення дізнатися причину процесу і наслідки цілком виправдано.

Можливі причини гикавки у дитини після годування

Причини гикавки малюка після прийому їжі часто аналогічні таким у дорослої людини. Новонароджений може гикати після годування через факторів:

 • Під час прийому їжі малюк захоплює надлишки повітря. Він заповнює крихітний шлунок і розтягує орган, відбувається тиск на діафрагму, дихання порушується, виникає рефлекторне скорочення діафрагми.
 • Великі порції грудного молока, суміші розтягують дитячий шлунок, що провокує процес у дитини.
 • Перенапруження м’язів.
 • Спрага і сухість в роті.
 • ГРЗ, гельмінтози захворювання, здатні дратувати діафрагму.
 • Незрілість внутрішніх органів.

Часто страждає місячне немовля, з неадаптировавшейся до зовнішньої середовищі діафрагмою. Закладеність носа не дозволяє смоктати груди правильно, відбувається заковтування повітря. Уникнути порушення допоможуть судинозвужувальні краплі, прописані лікарем.

Гикавка у новонароджених після годування: що робити прості рішення

Повітря

При частому виникненні рефлекторного скорочення діафрагми після грудного вигодовування необхідно придивитися, як дитина вживає їжу. Якщо сосок захоплений ротом не повністю, а груди нещільно прилягає до рота, ймовірно, дитина захоплює повітря при ковтанні. Повітряні бульбашки разом з їжею потрапляють в шлунок немовляти.

У дитини на штучному вигодовуванні повітря може потрапляти з-за великого отвори в соску.

Переїдання

Частіше переїдання є причиною явища у немовлят на грудному вигодовуванні. Дитина вживає великий обсяг молока. Їжа розширює шлунок. Орган травлення чинить тиск на діафрагму. Дитина відригує і гикає. Рефлекс виникає не одноразово, а після кожного годування, якщо обсяг молока перевищує норму.

У искусственников процес і обсяг харчування піддається контролю. Дотримуючись норму, встановлену новонародженому, мама запобіжить явище.

Фактори, що провокують перегодовування:

 • Вживання їжі за графіком. Дитина хоче їсти раніше, ніж підійде час годування. У наступний прийом малюк почне жадібно ковтати суміш або молоко, швидко заповнюючи шлунок.
 • Великий об’єм грудного молока у матері. Велика кількість переднього молока, яке часто виходить з сильним натиском, сприяє насиченню новонародженого раніше, ніж дитина добирається до корисного жирного молока.

Гикавка у новонароджених після годування: що робити прості рішення

Гази в кишечнику

Гази в кишечнику у новонародженого викликають кольки, біль у животі, відрижку. Причина в появі газів у кишечнику, якщо годувати дитину грудьми – неправильне харчування мами. Якщо малюк харчується сумішшю – рекомендується замінити суміш, проконсультувавшись з педіатром.

Перша допомога

Гикавка – не захворювання і не ознака патології. Це тимчасове явище, яке виникає у новонароджених і припиняється через кілька хвилин без втручання батьків. Якщо скорочення діафрагми доставляє незручність, лякає новонародженого або заважає малюкові заснути, можна вжити заходів.

Рефлекторне скорочення діафрагми після їжі не несе загрозу здоров’ю дітей і рідко вказує на патології, але деколи викликає дискомфорт у новонароджених та їх батьків. Коли виникає симптом, молоді батьки рідко знають, що робити. Якщо маленький почав гикати після годування рекомендується взяти дитину на руки, надавши тілу вертикальне положення. Положення стовпчиком дасть можливість дитині відригнути зайву їжу і повітря.

Легкий масаж в районі ключиці допоможе прибрати рефлекс. Якщо симптом не проходить – рекомендується дати теплий фенхелевый чай або кип’ячену воду.

Сильна гикавка може виникати у малюка, що знаходиться на штучному вигодовуванні – покладається упевнитися, що суміш підходить. Здуття, метеоризм і коліки допоможуть усунути спеціальні препарати для новонароджених. Еспумізан, Саб симплекс – препарати, дозволені з перших днів життя.

Явище не вимагає лікування, якщо відбувається лякає новонародженого, заподіює дискомфорт або заважає сну, можна вжити заходів:

 • Дати теплу рідину, прикласти до грудей.
 • На живіт дитини покласти теплий рушник.
 • Батько може потримати малюка вертикально, до появи відрижки.

Усунути гази допомагає легкий масаж животика. Кругове погладжування за годинниковою стрілкою посприяє затихання спазмів. Чай з насіння кропу, ромашковий чай усувають газоутворення. Якщо методи не допомогли, може знадобитися газовідвідна трубка для новонароджених.

Коли звертатися до лікаря

Якщо скорочення діафрагми виникає постійно після їжі і триває більше години, немовля плаче і неспокійна – потрібно звернутися до лікаря за консультацією. Тільки лікар зможе встановити причину виникнення рефлексу. Серйозні захворювання рідко провокують симптом у немовляти, але повністю виключати їх не варто. Патології печінки, захворювання легень, порушення функцій спинного і головного мозку можуть викликати скорочення діафрагми після їжі і в будь-який час.

Гикавка у новонароджених після годування: що робити прості рішення

Педіатр, вислухавши батьків, направить дитину на ультразвукове дослідження внутрішніх органів. УЗД допоможе виявити патології органів шлунково-кишкового тракту малюка.

При неправильному функціонуванні головного або спинного мозку потрібно консультація невролога.

Що радить лікар Комаровський

Відомий лікар Комаровський вважає, що гикавка у немовлят – нормальне явище, а медична допомога необхідна, якщо гикавка у грудничка триває більше трьох годин, причому попутно присутні болі в животі. Педіатр переконаний, що переохолодження рідко є причиною гикавки, швидше, відбувається адаптація до температури середовища.

В якості методів боротьби з явищем педіатр рекомендує дати попити новонародженому води, нормалізувати рівень вологості в приміщенні або вийти з немовлям на прогулянку.

Профілактика

Запобігти поява гикавки після кожного вживання їжі нескладно, дізнавшись причину явища. Переїдання, як причина виникнення рефлексу, легко усувається зменшенням порції суміші або скороченням прикладання до грудей немовля.

Перед прийомом їжі рекомендується покласти малюка на живіт. Важливо відкоригувати положення дитини під час їжі, щоб повітря не надходило разом з грудним молоком. Можливо, потрібно тримати немовля під кутом або сильніше притискати його до грудей. Дитина повинна захоплювати ореолу навколо соска, для більшої ефективності смоктання.

Гикавка у новонароджених після годування: що робити прості рішення

Під час годування важливо дотримуватися тиші, щоб новонароджений не відволікався. Світло, шум може налякати дитину, відверне від прийняття їжі і спровокує заковтування повітря.

При великій кількості переднього молока у мами потрібно зцідити частину, щоб малюк в потрібному обсязі вжив заднє жирне молоко. Краще годувати дитину на вимогу, але зменшити порцію.

Мама повинна скоригувати харчування, прибравши з раціону продукти, які спричиняють газоутворення. Не рекомендовані смажені страви, бобові, сирі фрукти і овочі.

У дітей, що приймають їжу з пляшечки, причина може бути в соску. На ринку представлений великий асортимент противоколиковых пляшечок і сосок з клапаном, що не допускають загарбання повітря малюком і обмежують потік суміші. Після суміші малюк може гикати, якщо мама значно перевищує необхідний обсяг харчування. Протипоказано давати більше їжі, ніж належить за віком дитини.

Не рекомендується укладати малюка відразу після прийняття їжі. Краще потримати новонародженого вертикально кілька хвилин, дочекавшись відрижки.

Всі новонароджені діти, а особливо діти, яким не виповнився місяць – гикають. Часто рефлекторне скорочення діафрагми починається після їжі. З віком порушення рідше виявляється, якщо батьки дотримуються правила годування малюка, не допускаючи переїдання. Часта і тривала гикавка може вказувати на патологію. У цьому випадку потрібно звернутися до лікаря, щоб встановити причину і усунути її вчасно.